Հակակոռուպցիոն դատարանը վարույթ է ընդունել Գլխավոր դատախազության՝ ապօրինի ծագում ունեցող գույքի բռնագանձման վերաբերյալ հերթական հայցադիմումները, որոնք վերաբերում են ՀՀ նախկին վարչապետ, ՀՀ Ազգային ժողովի նախկին նախագահ Հովիկ Աբրահամյանի եղբորը և երկու փեսաներին:
- Գլխավոր դատախազության ապօրինի ծագում ունեցող գույքի բռնագանձման գործերով վարչությունը հայցերից մեկով պահանջում էՀՀ Ազգային ժողովի նախկին պատգամավոր Հենրիկ Արգամի Աբրահամյանից և նրան փոխկապակցված անձանցից հօգուտ Հայաստանի Հանրապետության բռնագանձել՝
- 13 անշարժ գույք, 12-ը՝ Արարատի մարզի Արտաշատ համայնքի Մխչյան բնակավայրում, 1-ը՝ Մասիս համայնքի Մարմարաշեն բնակավայրում.
- 2 իրավաբանական անձում մասնակցություն.
- շուրջ 270 միլիոն 840 հազար դրամ՝ որպես ապօրինի դրամական միջոցների մնացորդ:
- Գլխավոր դատախազության ապօրինի ծագում ունեցող գույքի բռնագանձման գործերով վարչությունը մեկ այլ հայցով պահանջում է Երևան քաղաքի Շենգավիթ համայնքի դատախազի նախկին տեղակալ, ՀՀ պետական եկամուտների կոմիտեի վարչության նախկին պետ Վահան Զորիկի Մամիկոնյանից և նրան փոխկապակցված անձանցից հօգուտ Հայաստանի Հանրապետության բռնագանձել՝
- 8 անշարժ գույք, որից 3-ը՝ Արարատի մարզի Արտաշատ համայնքի Մխչյան բնակավայրում, 1-ը՝ Կոտայքի մարզի Ծաղկաձոր համայնքի Մարմարիկ գյուղում, 1-ը՝ Երևան քաղաքի Կենտրոն վարչական շրջանում, 3-ը՝ Արարատի մարզի Արտաշատ համայնքի Նշավան գյուղում.
- 446 միլիոն 691 հազար դրամ՝ որպես ապօրինի դրամական միջոցների մնացորդ.
- 86 միլիոն 413 հազար դրամ, որը չի հիմնավորվում անձի օրինական եկամուտներով, ունի ապօրինի ծագում, փոխանցվել է բարեխիղճ ձեռքբերողի կամ հնարավոր չէ նույնականացնել և բռնագանձել:
- Գլխավոր դատախազության ապօրինի ծագում ունեցող գույքի բռնագանձման գործերով վարչությունը մեկ այլ հայցով պահանջում է ՀՀ պետական եկամուտների կոմիտեի մաքսային ծառայությունում բաժնի պետի, Արարատյան տարածաշրջանային մաքսատան պետի տեղակալի, ՀՀ ֆինանսների նախարարության «Զվարթնոց» մաքսատան պետի, ՀՀ կառավարությանն առընթեր պետական եկամուտների կոմիտեի աշխատակազմի Արևմտյան մաքսատուն-վարչության պետի պաշտոնները զբաղեցրած Վլադիմիր Ֆելիքսի Թամրազյանից և նրան փոխկապակցված անձանցից հօգուտ Հայաստանի Հանրապետության բռնագանձել՝
- 3 տրանսպորտային միջոց.
- 303 միլիոն 918 հազար դրամ՝ որպես ապօրինի դրամական միջոցների մնացորդ և այլն:
Հիշեցնենք, որ Գլխավոր դատախազության ապօրինի ծագում ունեցող գույքի բռնագանձման գործերով վարչությունը 2023 թվականի մարտի 6-ին հայցադիմում է ներկայացրել Հակակոռուպցիոն դատարան՝ պահանջելով ՀՀ նախկին վարչապետ, ՀՀ Ազգային ժողովի նախկին նախագահ Հովիկ Աբրահամյանից և նրան փոխկապակցված անձանցից հօգուտ Հայաստանի Հանրապետության բռնագանձել՝
- 59 անշարժ գույք, որոնցից 15-ը գտնվում է Երևանում.
- 4 տրանսպորտային միջոց.
- 20 իրավաբանական անձանցում մասնակցություն.
- շուկայականից էականորեն ցածր արժեքով օտարված 9 գույքերի շուկայական արժեքը՝ 1 միլիարդ 628 միլիոն 277 հազար դրամի չափով.
- 8 ընկերություններին տրված փոխառություններից ծագող պահանջի իրավունք՝ 11 միլիոն 292 հազար 570 ԱՄՆ դոլարի չափով, 687 միլիոն դրամի չափով և 3 միլիոն 117 հազար եվրոյի չափով.
- Եվս 21 միլիարդ 202 միլիոն դրամ։
Հիշեցնենք նաև, որ 2025 թվականին դատախազն իրավասու դատարան է հանձնել ՀՀ նախկին վարչապետի և բարձրաստիճան այլ պաշտոններ զբաղեցրած Հովիկ Աբրահամյանի վերաբերյալ քրեական վարույթը:
Հովիկ Աբրահամյանը մեղադրվում է ձեռնարկատիրական գործունեությանն ապօրինի մասնակցելու, պաշտոնեական լիազորությունները չարաշահելու և անցնելու, հանցավոր ճանապարհով ձեռք բերված առանձնապես խոշոր չափերով գույքերն օրինականացնելու, այդ թվում՝
- պաշտոնեական լիազորություններն անցնելով ավազի արդյունահանմամբ զբաղվող առևտրային կազմակերպության բաժնեմասն իրեն փոխկապակցված անձանց փոխանցելու,
- ավազի արդյունահանման ոլորտում առևտրային գործունեություն իրականացնող կազմակերպությունների գործունեությանը մասնակցելու,
- իր կողմից հովանավորվող առևտրային գործունեության ընթացքում թույլ տրվող խախտումների կապակցությամբ միջոցներ չձեռնարկելու և ծանր հետևանքներ առաջացնելու,
- վերագրվող հանցավոր արարքների կատարման արդյունքում առաջացած ֆինանսական միջոցները շարժական ու անշարժ գույքի փոխակերպելու միջոցով օրինականացնելու մեջ:

Антикоррупционный суд принял к производству очередные исковые заявления Генеральной прокуратуры о конфискации имущества незаконного происхождения, которые касаются брата и двух зятьев бывшего премьер-министра РА, бывшего председателя Национального Собрания РА Овика Абрамяна.
- Управление по взысканию имущества незаконного происхождения Генеральной прокуратуры по одному из исков требует взыскать с бывшего депутата Национального Собрания Армении Генрика Аргамовича Абрамяна и связанных с ним лиц в пользу Республики Армения:
- 13 объектов недвижимости, 12- в населенном пункте Мхчян общины Арташат Араратской области, 1- в населенном пункте Мармарашен общины Масис;
- 5 транспортных средств;
- 2 участия в юридическом лице;
- около 270 миллионов 840 тысяч драмов в качестве остатка незаконных денежных средств.
- Управление по взысканию имущества незаконного происхождения Генеральной прокуратуры требует в другом иске взыскать с бывшего заместителя прокурора общины Шенгавит города Еревана, бывшего начальника управления Комитета государственных доходов Ваана Зориковича Мамиконяна и связанных с ним лиц в пользу Республики Армения:
- 8 объектов недвижимости, из которых 3- в поселке Мхчян общины Арташат Араратской области, 1- в селе Мармарик общины Цахкадзор Котайкской области, 1- в административном районе Кентрон города Еревана, 3- в селе Ншаван общины Арташат Араратской области;
- 446 миллионов 691 тысяча драмов в качестве остатка незаконных денежных средств;
- 86 миллионов 413 тысяч драмов, которые не обоснованы законными доходами лица, имеют незаконное происхождение, были переданы добросовестному приобретателю или не могут быть идентифицированы и конфискованы.
- Управление по взысканию имущества незаконного происхождения Генеральной прокуратуры в другом иске требует взыскать с Владимира Феликсовича Тамразяна, занимавшего должности начальника отдела таможенной службы Комитета государственных доходов РА, заместителя начальника Араратской региональной таможни, начальника таможни «Звартноц» Министерства финансов РА, начальника Западного таможенного управления аппарата Комитета государственных доходов при правительстве РА и связанных с ним лиц, в пользу Республики Армения:
- 3 транспортных средства;
- 1 участие в юридическом лице;
- 303 миллиона 918 тысяч драмов в качестве остатка незаконных денежных средств и т.д.
Напомним, что 6 марта 2023 года Управление по взысканию имущества незаконного происхождения Генеральной прокуратуры подало иск в Антикоррупционный суд, требуя конфискации имущества бывшего премьер-министра РА, бывшего председателя Национального Собрания РА Овика Абрамяна и связанных с ним лиц в пользу Республики Армения:
- 59 объектов недвижимости, 15 из которых расположены в Ереване;
- 4 транспортных средства;
- 20 участий в юридических лицах;
- рыночную стоимость 9 объектов недвижимости, отчужденных по цене значительно ниже рыночной, в размере 1 млрд 628 млн 277 тыс. драмов;
- Права требования, вытекающего из займов, предоставленных 8 компаниям, на сумму 11 миллионов 292 тысячи 570 долларов США, 687 миллионов драмов и 3 миллиона 117 тысяч евро;
- Еще 21 миллиард 202 миллиона драмов.
Напомним также, что в 2025 году прокурор передал в компетентный суд уголовное производство в отношении бывшего премьер-министра РА и занимавшего другие высокопоставленные должности Овика Абрамяна.
Овик Абрамян обвиняется в незаконном участии в предпринимательской деятельности, злоупотреблении и превышении должностных полномочий, легализации имущества в особо крупных размерах, приобретенного преступным путем, в том числе:
- передача доли коммерческой организации, занимающейся добычей песка, аффилированным с ним лицам с превышением должностных полномочий;
- участие в деятельности организаций, осуществляющих коммерческую деятельность в сфере добычи песка;
- непринятие мер в связи с нарушениями, допущенными в ходе спонсируемой им коммерческой деятельности, и влекущими серьезные последствия;
- легализация финансовых средств, полученных в результате совершения приписываемых преступных деяний, путем преобразования движимого и недвижимого имущества.