Հակակոռուպցիոն դատարանը վարույթ է ընդունել Գլխավոր դատախազության՝ ապօրինի ծագում ունեցող գույքի բռնագանձման վերաբերյալ հերթական հայցադիմումները, որոնք վերաբերում են ՀՀ նախկին վարչապետ, ՀՀ Ազգային ժողովի նախկին նախագահ Հովիկ Աբրահամյանի եղբորը և երկու փեսաներին:
- Գլխավոր դատախազության ապօրինի ծագում ունեցող գույքի բռնագանձման գործերով վարչությունը հայցերից մեկով պահանջում էՀՀ Ազգային ժողովի նախկին պատգամավոր Հենրիկ Արգամի Աբրահամյանից և նրան փոխկապակցված անձանցից հօգուտ Հայաստանի Հանրապետության բռնագանձել՝
- 13 անշարժ գույք, 12-ը՝ Արարատի մարզի Արտաշատ համայնքի Մխչյան բնակավայրում, 1-ը՝ Մասիս համայնքի Մարմարաշեն բնակավայրում.
- 2 իրավաբանական անձում մասնակցություն.
- շուրջ 270 միլիոն 840 հազար դրամ՝ որպես ապօրինի դրամական միջոցների մնացորդ:
- Գլխավոր դատախազության ապօրինի ծագում ունեցող գույքի բռնագանձման գործերով վարչությունը մեկ այլ հայցով պահանջում է Երևան քաղաքի Շենգավիթ համայնքի դատախազի նախկին տեղակալ, ՀՀ պետական եկամուտների կոմիտեի վարչության նախկին պետ Վահան Զորիկի Մամիկոնյանից և նրան փոխկապակցված անձանցից հօգուտ Հայաստանի Հանրապետության բռնագանձել՝
- 8 անշարժ գույք, որից 3-ը՝ Արարատի մարզի Արտաշատ համայնքի Մխչյան բնակավայրում, 1-ը՝ Կոտայքի մարզի Ծաղկաձոր համայնքի Մարմարիկ գյուղում, 1-ը՝ Երևան քաղաքի Կենտրոն վարչական շրջանում, 3-ը՝ Արարատի մարզի Արտաշատ համայնքի Նշավան գյուղում.
- 446 միլիոն 691 հազար դրամ՝ որպես ապօրինի դրամական միջոցների մնացորդ.
- 86 միլիոն 413 հազար դրամ, որը չի հիմնավորվում անձի օրինական եկամուտներով, ունի ապօրինի ծագում, փոխանցվել է բարեխիղճ ձեռքբերողի կամ հնարավոր չէ նույնականացնել և բռնագանձել:
- Գլխավոր դատախազության ապօրինի ծագում ունեցող գույքի բռնագանձման գործերով վարչությունը մեկ այլ հայցով պահանջում է ՀՀ պետական եկամուտների կոմիտեի մաքսային ծառայությունում բաժնի պետի, Արարատյան տարածաշրջանային մաքսատան պետի տեղակալի, ՀՀ ֆինանսների նախարարության «Զվարթնոց» մաքսատան պետի, ՀՀ կառավարությանն առընթեր պետական եկամուտների կոմիտեի աշխատակազմի Արևմտյան մաքսատուն-վարչության պետի պաշտոնները զբաղեցրած Վլադիմիր Ֆելիքսի Թամրազյանից և նրան փոխկապակցված անձանցից հօգուտ Հայաստանի Հանրապետության բռնագանձել՝
- 3 տրանսպորտային միջոց.
- 303 միլիոն 918 հազար դրամ՝ որպես ապօրինի դրամական միջոցների մնացորդ և այլն:
Հիշեցնենք, որ Գլխավոր դատախազության ապօրինի ծագում ունեցող գույքի բռնագանձման գործերով վարչությունը 2023 թվականի մարտի 6-ին հայցադիմում է ներկայացրել Հակակոռուպցիոն դատարան՝ պահանջելով ՀՀ նախկին վարչապետ, ՀՀ Ազգային ժողովի նախկին նախագահ Հովիկ Աբրահամյանից և նրան փոխկապակցված անձանցից հօգուտ Հայաստանի Հանրապետության բռնագանձել՝
- 59 անշարժ գույք, որոնցից 15-ը գտնվում է Երևանում.
- 4 տրանսպորտային միջոց.
- 20 իրավաբանական անձանցում մասնակցություն.
- շուկայականից էականորեն ցածր արժեքով օտարված 9 գույքերի շուկայական արժեքը՝ 1 միլիարդ 628 միլիոն 277 հազար դրամի չափով.
- 8 ընկերություններին տրված փոխառություններից ծագող պահանջի իրավունք՝ 11 միլիոն 292 հազար 570 ԱՄՆ դոլարի չափով, 687 միլիոն դրամի չափով և 3 միլիոն 117 հազար եվրոյի չափով.
- Եվս 21 միլիարդ 202 միլիոն դրամ։
Հիշեցնենք նաև, որ 2025 թվականին դատախազն իրավասու դատարան է հանձնել ՀՀ նախկին վարչապետի և բարձրաստիճան այլ պաշտոններ զբաղեցրած Հովիկ Աբրահամյանի վերաբերյալ քրեական վարույթը:
Հովիկ Աբրահամյանը մեղադրվում է ձեռնարկատիրական գործունեությանն ապօրինի մասնակցելու, պաշտոնեական լիազորությունները չարաշահելու և անցնելու, հանցավոր ճանապարհով ձեռք բերված առանձնապես խոշոր չափերով գույքերն օրինականացնելու, այդ թվում՝
- պաշտոնեական լիազորություններն անցնելով ավազի արդյունահանմամբ զբաղվող առևտրային կազմակերպության բաժնեմասն իրեն փոխկապակցված անձանց փոխանցելու,
- ավազի արդյունահանման ոլորտում առևտրային գործունեություն իրականացնող կազմակերպությունների գործունեությանը մասնակցելու,
- իր կողմից հովանավորվող առևտրային գործունեության ընթացքում թույլ տրվող խախտումների կապակցությամբ միջոցներ չձեռնարկելու և ծանր հետևանքներ առաջացնելու,
- վերագրվող հանցավոր արարքների կատարման արդյունքում առաջացած ֆինանսական միջոցները շարժական ու անշարժ գույքի փոխակերպելու միջոցով օրինականացնելու մեջ:

The Anti-Corruption Court has accepted for proceedings the lawsuits of the Prosecutor General's Office on the confiscation of property of illegal origin related to the brother and two sons-in-law of the former Prime Minister of the Republic of Armenia, former President of the National Assembly of the Republic of Armenia Hovik Abrahamyan.
- In one of the lawsuits, the Department of Confiscation of property of Illicit Origin of the Prosecutor General’s Office demands to confiscate from the former deputy of the National Assembly of the Republic of Armenia Henrik Abrahamyan /father’s name: Argam/ and his affiliated persons in favor of the Republic of Armenia:
- 13 real estate properties, 12 in the Mkhchyan settlement of Artashat community of Ararat region, 1 in Marmarashen settlement of Masis community;
- 5 vehicles;
- Participation in 2 legal entities;
- About AMD 270 million 840 thousand as a remnant of illegal funds.
The Department of Confiscation of property of Illicit Origin of the Prosecutor General’s Office, in another lawsuit, demands from Vahan Mamikonyan /father’s name: Zorik/, former Deputy Prosecutor of Shengavit Administrative District of Yerevan City, former Head of the State Revenue Committee of the Republic of Armenia, and his affiliated persons to confiscate in favor of the Republic of Armenia:
- 8 real estate properties, 3 of which are in the Mkhchyan settlement of Artashat community of Ararat region, 1 in Marmarik village of Tsaghkadzor community of Kotayk region, 1 in Kentron Administrative District of Yerevan City, 3 in Nshavan village of Artashat community of Ararat region.
- AMD 446 million 691 thousand s the balance of illegal funds.
- AMD 86 million 413 thousand, which is not substantiated by the legal income of the person, has an illegal origin, was transferred to a bona fide acquirer or cannot be identified and confiscated.
- The Department of Confiscation of property of Illicit Origin of the Prosecutor General’s Office in another lawsuit, demands from Vladimir Tamrazyan /father’s name: Felix/, who holds the positions of Head of the Department at the Customs Service of the State Revenue Committee of the Republic of Armenia, Deputy Head of the Ararat Regional Customs House, Head of the "Zvartnots" Customs House of the Ministry of Finance of the Republic of Armenia, Head of the Western Customs House-Department of the State Revenue Committee under the Government of the Republic of Armenia, and his affiliated persons, to confiscate in favor of the Republic of Armenia:
- 3 vehicles;
- 1 participation in a legal entity;
- AMD 303 million 918 thousand as a remnant balance of illegal funds, etc.
It should be recalled that on March 6, 2023, the Department of Confiscation of property of Illicit Origin of the Prosecutor General’s Office filed a lawsuit with the Anti-Corruption Court, demanding that the former Prime Minister of the Republic of Armenia, former President of the National Assembly of the Republic of Armenia, Hovik Abrahamyan and his affiliated people confiscate in favor of the Republic of Armenia:
- 59 real estate properties, 15 of which are located in Yerevan;
- 4 vehicles;
- Participation in 20 legal entities.
- The market value of 9 properties alienated at a value significantly lower than the market value is AMD 1 billion 628 million 277 thousand.
- The right of claim arising from loans granted to 8 companies in the amount of 11 million 292 thousand 570 US dollars, AMD 687 million and 3 million 117 thousand euros.
- Another AMD 21 billion 202 million.
It should also be recalled that in 2025, the prosecutor transferred the criminal proceedings against the former Prime Minister of the Republic of Armenia and other high-ranking officials Hovik Abrahamyan to the competent court.
Hovik Abrahamyan is accused of illegally participating in entrepreneurial activities, abusing and transferring official powers, legalizing particularly large amounts of property obtained through criminal means, including
- transferring a share of a commercial organization engaged in sand mining to his affiliated persons abusing official powers,
- participating in the activities of organizations engaged in commercial activities in the field of sand mining,
- failing to take measures in connection with violations committed during the commercial activities sponsored by him and causing grave consequences,
- legalizing financial resources resulting from the commission of the alleged criminal acts by converting them into movable and immovable property.