Գլխավոր դատախազության տնտեսական գործունեության դեմ ուղղված հանցագործությունների գործերով վարչության դատախազի հանձնարարությամբ՝ 2025 թվականի դեկտեմբերի 25-ին նախաձեռնված քրեական վարույթներից մեկով, տվյալներ են ձեռք բերվել այն մասին, որ ՀՀ Ազգային ժողովի նախկին պատգամավոր Ա.Հ.-ն, Ն.Ա.-ի հետ հանդիսանալով Երևան քաղաքում կառուցվող բազմաբնակարան շենքերի կառուցապատող, նշված շենքերում գտնվող բնակարանների օտարման նպատակով, գնորդների հետ կնքել են անշարժ գույքի բաժնեմասի սահմանման և առուվաճառքի պայմանագրեր՝ ստանալով ընդհանուր 1 միլիարդ 554 միլիոն 785 հազար դրամ եկամուտ։
Բազմաբնակարան շենքերի վերաբերյալ ավարտական ակտի տրամադրումից հետո, Ա.Հ.-ն և Ն.Ա.-ն, պարտավոր լինելով մինչև 2025 թվականի մայիսի 1-ը ներառյալ հարկային մարմին ներկայացնել նախորդ տարվա ընթացքում ունեցած եկամուտների վերաբերյալ տարեկան հաշվարկ, 310 միլիոն 957 հազար դրամ հարկեր չվճարելու նպատակով՝ նշված ժամկետում չեն ներկայացրել համապատասխան հաշվարկը՝ թաքցնելով հարկման օբյեկտ հանդիսացող իրենց եկամուտները։
Դատախազը 2026 թվականի մարտի 10-ին Ա.Հ.-ի և Ն.Ա.-ի նկատմամբ հարուցել է հանրային քրեական հետապնդում՝ Քրեական օրենսգրքի 290-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին և 2-րդ կետերով (մի խումբ անձանց կողմից, նախնական համաձայնությամբ, առանձնապես խոշոր չափերով հարկեր չվճարելը):
Քրեական վարույթի շրջանակում վերականգնվել է պետությանը պատճառված վնասից 171 միլիոն 322 հազար դրամ վնասը:

As a result of prosecutorial measures, damage caused to the state amounting to approximately USD 454,000 (in AMD equivalent) has been recovered
Under one of the criminal proceedings initiated on December 25, 2025, upon the instruction of a prosecutor from the Department for Combating Economic Crimes of the Prosecutor General’s Office, data were obtained indicating that former member of the National Assembly of the Republic of Armenia A.H., together with N.A., acting as developers of apartment buildings under construction in the city of Yerevan, concluded agreements with buyers on the allocation of shares and the sale and purchase of real estate units in those buildings, generating total income of AMD 1 billion 554 million 785 thousand.
After the issuance of completion certificates for the apartment buildings, A.H. and N.A., being obliged to submit to the tax authority, by May 1, 2025 (inclusive), annual declarations of income received during the previous year, failed to submit the required declarations within the set deadline, with the intent of evading taxes amounting to AMD 310 million 957 thousand, thereby concealing income subject to taxation.
On March 10, 2026, the prosecutor initiated public criminal prosecution against A.H. and N.A. under points 1 and 2 of part 3 of Article 290 of the Criminal Code (tax evasion committed by a group of persons by prior agreement on an especially large scale).
Within the framework of the criminal proceedings, AMD 171 million 322 thousand of the damage caused to the state has been recovered.