Գլխավոր դատախազության տնտեսական գործունեության դեմ ուղղված հանցագործությունների գործերով վարչության դատախազի հանձնարարությամբ՝ 2025 թվականի դեկտեմբերի 25-ին նախաձեռնված քրեական վարույթներից մեկով, տվյալներ են ձեռք բերվել այն մասին, որ ՀՀ Ազգային ժողովի նախկին պատգամավոր Ա.Հ.-ն, Ն.Ա.-ի հետ հանդիսանալով Երևան քաղաքում կառուցվող բազմաբնակարան շենքերի կառուցապատող, նշված շենքերում գտնվող բնակարանների օտարման նպատակով, գնորդների հետ կնքել են անշարժ գույքի բաժնեմասի սահմանման և առուվաճառքի պայմանագրեր՝ ստանալով ընդհանուր 1 միլիարդ 554 միլիոն 785 հազար դրամ եկամուտ։
Բազմաբնակարան շենքերի վերաբերյալ ավարտական ակտի տրամադրումից հետո, Ա.Հ.-ն և Ն.Ա.-ն, պարտավոր լինելով մինչև 2025 թվականի մայիսի 1-ը ներառյալ հարկային մարմին ներկայացնել նախորդ տարվա ընթացքում ունեցած եկամուտների վերաբերյալ տարեկան հաշվարկ, 310 միլիոն 957 հազար դրամ հարկեր չվճարելու նպատակով՝ նշված ժամկետում չեն ներկայացրել համապատասխան հաշվարկը՝ թաքցնելով հարկման օբյեկտ հանդիսացող իրենց եկամուտները։
Դատախազը 2026 թվականի մարտի 10-ին Ա.Հ.-ի և Ն.Ա.-ի նկատմամբ հարուցել է հանրային քրեական հետապնդում՝ Քրեական օրենսգրքի 290-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին և 2-րդ կետերով (մի խումբ անձանց կողմից, նախնական համաձայնությամբ, առանձնապես խոշոր չափերով հարկեր չվճարելը):
Քրեական վարույթի շրջանակում վերականգնվել է պետությանը պատճառված վնասից 171 միլիոն 322 հազար դրամ վնասը:

В рамках одного из уголовных производств, инициированного 25 декабря 2025 года по поручению прокурора Управления по преступлениям экономической направленности Генеральной прокуратуры, получены данные о том, что бывший депутат Национального Собрания Республики Армения А.Х., совместно с Н.А., являясь застройщиками многоквартирных жилых домов, строящихся в городе Ереване, с целью отчуждения квартир в указанных зданиях заключали с покупателями договоры о распределении долей и купли-продажи недвижимости, получив общий доход в размере 1 миллиарда 554 миллионов 785 тысяч драмов.
После выдачи актов ввода в эксплуатацию многоквартирных домов А.Х. и Н.А., будучи обязаны до 1 мая 2025 года включительно представить в налоговый орган годовую декларацию о доходах за предыдущий год, с целью уклонения от уплаты налогов в размере 310 миллионов 957 тысяч драмов не представили соответствующую декларацию в установленный срок, скрыв доходы, являющиеся объектом налогообложения.
10 марта 2026 года прокурором в отношении А.Х. и Н.А. возбуждено публичное уголовное преследование по пунктам 1 и 2 части 3 статьи 290 Уголовного кодекса (уклонение от уплаты налогов, совершённое группой лиц по предварительному сговору, в особо крупном размере).
В рамках уголовного производства возмещён ущерб, причинённый государству, в размере 171 миллиона 322 тысяч драмов.