Գլխավոր դատախազությունը, «Դատախազության մասին» օրենքի 5-րդ հոդվածի 2-րդ մասի համաձայն, պաշտոնական կայքէջում հրապարակել է Դատախազության 2025 թվականի գործունեության մասին հաղորդումը:
Հաղորդման տասը բաժիններում ներկայացված են Դատախազության սահմանադրական լիազորությունների շրջանակներում 2025 թվականին կատարված աշխատանքները։
«Հայաստանի Հանրապետության հարգելի՛ քաղաքացիներ,
Չորրորդ տարին է, որ պատիվ ունեմ Ձեզ ներկայացնելու Հայաստանի Հանրապետության դատախազության գործունեության տարեկան հաղորդումը:
Հաղորդումը կառուցված է Դատախազության՝ որպես միասնական համակարգի՝ 2025 թվականի նպատակադրումների, կատարված հետևողական աշխատանքի ու արձանագրված արդյունքների վրա:
Դատախազության 2025 թվականի առաջնահերթությունը եղել է արդյունքահեն աշխատանքը՝ պայմանավորված 2025 թվականի մարտի 14-ին Դատախազության կոլեգիայի ամփոփիչ նիստում մարզերի և Երևան քաղաքի վարչական շրջանների դատախազությունների աշխատանքի գնահատման նոր չափանիշների սահմանմամբ, որոնք ամրագրվել են ՀՀ գլխավոր դատախազի հրամանով: Չափանիշները, ի թիվս այլնի, ներառում են՝
- Պետական և համայնքային շահերի պաշտպանության հայցերով պետությանը և համայնքին վերջնական դատական ակտով վերադարձված գումարի չափը,
- Քրեական վարույթներով, ինչպես նաև դատախազական ներգործության միջոցների կիրառմամբ պետությանը, համայնքին, պետական և համայնքային մասնակցությամբ կազմակերպություններին պատճառված վնասի վերականգնման գումարի չափը,
- Ծանր և առանձնապես ծանր հանցագործություններով մեղադրական եզրակացությամբ դատարան հանձնված քրեական վարույթների թիվը,
- Ծանր և առանձնապես ծանր հանցագործություններով վերջնական դատական ակտերի թիվը:
Աշխատանքի արդյունքահենության պահանջը, դուրս գալով Դատախազության աշխատանքի ներքին չափանիշներից, 2025 թվականի արդյունքներով հանգեցրեց Դատախազության աշխատանքի նկատմամբ հանրային գնահատականի փոփոխության. համաձայն Միջազգային հանրապետական ինստիտուտի նախաձեռնությամբ Հայաստանում իրականացված հանրային կարծիքի ուսումնասիրության՝ Դատախազության աշխատանքից «լիովին գոհ» և «ավելի շուտ գոհ» է ՀՀ քաղաքացիների 43%-ը: Նախորդ հարցման համեմատ՝ գոհունակության ցուցանիշն աճել է 6%-ով:
Սա, կարծում եմ, մեր՝ որպես միասնական համակարգի, կարևոր նվաճում է, հավաստումն է այն պնդման, որ արդարադատությունը ոչ միայն պետք է իրականացվի, այլև լինի տեսանելի ու հասկանալի:
Իմ երախտիքն եմ հայտնում դատախազներին, Դատախազության աշխատակիցներին և իրավապահ ու դատական համակարգերի բոլոր պրոֆեսիոնալ և սրտացավ գործընկերներին՝ 2025 թվականին գրանցած շոշափելի արդյունքի համար»:

In accordance with part 2 of Article 5 of the Law “On the Prosecutor’s Office” the Prosecutor General’s Office has published on its official website the report on the activities of the Prosecutor’s Office for 2025.
The report’s ten sections present the work carried out in 2025 within the framework of the constitutional powers of the Prosecutor’s Office.
In the foreword to the report, Prosecutor General Anna Vardapetyan stated, in particular:
“Dear citizens of the Republic of Armenia,
For the fourth year, I have the honor of presenting to you the annual report on the activities of the Prosecutor’s Office of the Republic of Armenia.
The report is based on the 2025 objectives of the Prosecutor’s Office as a unified system, the consistent work carried out and the results achieved.
The priority of the Prosecutor’s Office for 2025 was results-oriented work, driven by the establishment of new criteria for evaluating the performance of regional prosecutor’s offices and the administrative districts of the city of Yerevan at the final session of the Prosecutor’s Collegium on March 14, 2025, which were formalized by an order of the Prosecutor General of the Republic of Armenia. These criteria include, inter alia:
The demand for results-oriented work, going beyond the internal standards of the Prosecutor’s Office, led in 2025 to a change in public assessment of the Office’s performance. According to a public opinion survey conducted in Armenia on the initiative of the International Republican Institute, 43% of citizens of the Republic of Armenia are ‘completely satisfied’ or ‘somewhat satisfied’ with the work of the Prosecutor’s Office. Compared to the previous survey, the satisfaction rate increased by 6%.
I consider this an important achievement for us as a unified system and a confirmation of the principle that justice must not only be administered but also be visible and understandable.
I express my gratitude to the prosecutors, staff of the Prosecutor’s Office, as well as all professional and dedicated colleagues in the law enforcement and judicial systems for the tangible results achieved in 2025.