Գլխավոր դատախազությունը, «Դատախազության մասին» օրենքի 5-րդ հոդվածի 2-րդ մասի համաձայն, պաշտոնական կայքէջում հրապարակել է Դատախազության 2025 թվականի գործունեության մասին հաղորդումը:
Հաղորդման տասը բաժիններում ներկայացված են Դատախազության սահմանադրական լիազորությունների շրջանակներում 2025 թվականին կատարված աշխատանքները։
«Հայաստանի Հանրապետության հարգելի՛ քաղաքացիներ,
Չորրորդ տարին է, որ պատիվ ունեմ Ձեզ ներկայացնելու Հայաստանի Հանրապետության դատախազության գործունեության տարեկան հաղորդումը:
Հաղորդումը կառուցված է Դատախազության՝ որպես միասնական համակարգի՝ 2025 թվականի նպատակադրումների, կատարված հետևողական աշխատանքի ու արձանագրված արդյունքների վրա:
Դատախազության 2025 թվականի առաջնահերթությունը եղել է արդյունքահեն աշխատանքը՝ պայմանավորված 2025 թվականի մարտի 14-ին Դատախազության կոլեգիայի ամփոփիչ նիստում մարզերի և Երևան քաղաքի վարչական շրջանների դատախազությունների աշխատանքի գնահատման նոր չափանիշների սահմանմամբ, որոնք ամրագրվել են ՀՀ գլխավոր դատախազի հրամանով: Չափանիշները, ի թիվս այլնի, ներառում են՝
- Պետական և համայնքային շահերի պաշտպանության հայցերով պետությանը և համայնքին վերջնական դատական ակտով վերադարձված գումարի չափը,
- Քրեական վարույթներով, ինչպես նաև դատախազական ներգործության միջոցների կիրառմամբ պետությանը, համայնքին, պետական և համայնքային մասնակցությամբ կազմակերպություններին պատճառված վնասի վերականգնման գումարի չափը,
- Ծանր և առանձնապես ծանր հանցագործություններով մեղադրական եզրակացությամբ դատարան հանձնված քրեական վարույթների թիվը,
- Ծանր և առանձնապես ծանր հանցագործություններով վերջնական դատական ակտերի թիվը:
Աշխատանքի արդյունքահենության պահանջը, դուրս գալով Դատախազության աշխատանքի ներքին չափանիշներից, 2025 թվականի արդյունքներով հանգեցրեց Դատախազության աշխատանքի նկատմամբ հանրային գնահատականի փոփոխության. համաձայն Միջազգային հանրապետական ինստիտուտի նախաձեռնությամբ Հայաստանում իրականացված հանրային կարծիքի ուսումնասիրության՝ Դատախազության աշխատանքից «լիովին գոհ» և «ավելի շուտ գոհ» է ՀՀ քաղաքացիների 43%-ը: Նախորդ հարցման համեմատ՝ գոհունակության ցուցանիշն աճել է 6%-ով:
Սա, կարծում եմ, մեր՝ որպես միասնական համակարգի, կարևոր նվաճում է, հավաստումն է այն պնդման, որ արդարադատությունը ոչ միայն պետք է իրականացվի, այլև լինի տեսանելի ու հասկանալի:
Իմ երախտիքն եմ հայտնում դատախազներին, Դատախազության աշխատակիցներին և իրավապահ ու դատական համակարգերի բոլոր պրոֆեսիոնալ և սրտացավ գործընկերներին՝ 2025 թվականին գրանցած շոշափելի արդյունքի համար»:

Генеральная прокуратура, в соответствии с частью 2 статьи 5 Закона «О прокуратуре», опубликовала на официальном сайте сообщение о деятельности Прокуратуры за 2025 год.
В десяти разделах сообщения представлены работы, выполненные в 2025 году в рамках конституционных полномочий Прокуратуры.
Генеральный прокурор Анна Вардапетян в предисловии к сообщению, в частности, отметила:
«Уважаемые граждане Республики Армения,
Уже четвёртый год имею честь представлять вам ежегодное сообщение о деятельности Прокуратуры Республики Армения.
Сообщение построено на целях Прокуратуры как единой системы на 2025 год, последовательной работе и зафиксированных результатах.
Приоритетом Прокуратуры в 2025 году стала результативная работа, обусловленная установлением новых критериев оценки деятельности прокуратур регионов и административных районов города Еревана на итоговом заседании коллегии Прокуратуры 14 марта 2025 года, закреплённых приказом Генерального прокурора Республики Армения. Эти критерии, в числе прочего, включают:
Требование результативности работы, выйдя за рамки внутренних критериев Прокуратуры, по итогам 2025 года привело к изменению общественной оценки деятельности Прокуратуры: согласно исследованию общественного мнения, проведённому в Армении по инициативе Международного республиканского института, 43% граждан Республики Армения «полностью удовлетворены» или «скорее удовлетворены» работой Прокуратуры. По сравнению с предыдущим опросом показатель удовлетворённости вырос на 6%.
Считаю это важным достижением для нас как единой системы и подтверждением того, что правосудие должно не только осуществляться, но и быть видимым и понятным.
Выражаю благодарность прокурорам, сотрудникам Прокуратуры, а также всем профессиональным и преданным коллегам из правоохранительной и судебной систем за ощутимые результаты, достигнутые в 2025 году».