Հայաստանի Հանրապետության գլխավոր դատախազ Աննա Վարդապետյանը 2026 թվականի մարտի 21-ին, Գլխավոր դատախազության վարչական շենքում գործող Իրավաբանական լաբորատորիայում, ընդունել է Դատախազությունում մասնագիտական պրակտիկան ավարտած՝ Երևանի պետական համալսարանի ուսանողներին:
Հիշեցնենք, որ պրակտիկայի մեկնարկին՝ 2026 թվականի փետրվարի 6-ին ևս, Աննա Վարդապետյանն ընդունել էր ուսանողներին և նրանց հետ զրույցում, ի թիվս այլնի, անդրադարձել դատախազի պաշտոնին ներկայացվող պահանջներին՝ պրոֆեսիոնալիզմին, բարեվարքությանը, էթիկային ու զսպվածությանը:
Ուսանողները, ՀՀ գլխավոր դատախազի հետ քննարկելով Դատախազությունում իրենց պրակտիկայի շրջանակում ստացած փորձառությունը, այն որակել են՝ պրոֆեսիոնալ, պատասխանատու, արժանիքահեն, հարգալից և հոգատար: Ուսանողներն ընդգծել են նաև Դատախազության ստորաբաժանումներում առկա առողջ մթնոլորտը, դատախազների համախմբվածությունը, անկախ ծանրաբեռնվածությունից՝ ուսանողին մասնագիտական գիտելիք փոխանցելու և աշխատանքում ներգրավելու պատրաստակամությունը, քաղաքացիների, աշխատանքի և միմյանց նկատմամբ անտարբերության բացակայությունը:
Գլխավոր դատախազը հետագա մասնագիտական հաջողություն է մաղթել ուսանողներին և ընդգծել անընդհատ սովորելու, որակյալ մասնագիտական և ոչ մասնագիտական գրականություն կարդալու, անձնային որակական հատկանիշները կատարելագործելու անհրաժեշտությունը:
«Իրավաբանի մասնագիտական ուղին գիտելիքը կիրառելու և փոխանցելու ու դրա դիմաց փորձառություն և իմաստնություն, ինչպես նաև ապրումակցման կարողություն ձեռք բերելու մասին է»,- ընդգծել է հանրապետության գլխավոր դատախազը:

Enhance knowledge, exchange professional skills, and gain experience; the Prosecutor General of the Republic of Armenia received students who completed their professional practices at the Prosecutor's Office
21/03/2026
On March 21, 2026, Anna Vardapetyan, the Prosecutor General of the Republic of Armenia, received students from Yerevan State University who completed their professional practices at the Prosecutor's Office at the legal laboratory located at the administrative building of the Prosecutor General's Office.
As a reminder, at the beginning of their internship, on February 6, 2026, Anna Vardapetyan also received the students and touched upon the requirements for the position of prosecutor: professionalism, good conduct, ethics and restraint during the meeting.
After discussing their experience gained during their practice at the Prosecutor General’s Office, the students rated their practice as professional, responsible, and worthy of respect and caring. The students also highlighted the healthy atmosphere in the Prosecutor's Office, the prosecutors' solidarity, their willingness to exchange professional knowledge with the students regardless of workload and to involve them in their work, and their commitment to citizens, their work, and each other.
The Prosecutor General wished the students continued professional success and emphasized the need for continuous learning, reading high-quality professional and non-professional literature, and developing strong personal qualities.
"Lawyer's professional path is the application and transfer of knowledge, and in return, the acquisition of experience and wisdom, as well as empathy skills," underlined the Prosecutor General.