Հայաստանի Հանրապետության գլխավոր դատախազ Աննա Վարդապետյանը 2026 թվականի մարտի 21-ին, Գլխավոր դատախազության վարչական շենքում գործող Իրավաբանական լաբորատորիայում, ընդունել է Դատախազությունում մասնագիտական պրակտիկան ավարտած՝ Երևանի պետական համալսարանի ուսանողներին:
Հիշեցնենք, որ պրակտիկայի մեկնարկին՝ 2026 թվականի փետրվարի 6-ին ևս, Աննա Վարդապետյանն ընդունել էր ուսանողներին և նրանց հետ զրույցում, ի թիվս այլնի, անդրադարձել դատախազի պաշտոնին ներկայացվող պահանջներին՝ պրոֆեսիոնալիզմին, բարեվարքությանը, էթիկային ու զսպվածությանը:
Ուսանողները, ՀՀ գլխավոր դատախազի հետ քննարկելով Դատախազությունում իրենց պրակտիկայի շրջանակում ստացած փորձառությունը, այն որակել են՝ պրոֆեսիոնալ, պատասխանատու, արժանիքահեն, հարգալից և հոգատար: Ուսանողներն ընդգծել են նաև Դատախազության ստորաբաժանումներում առկա առողջ մթնոլորտը, դատախազների համախմբվածությունը, անկախ ծանրաբեռնվածությունից՝ ուսանողին մասնագիտական գիտելիք փոխանցելու և աշխատանքում ներգրավելու պատրաստակամությունը, քաղաքացիների, աշխատանքի և միմյանց նկատմամբ անտարբերության բացակայությունը:
Գլխավոր դատախազը հետագա մասնագիտական հաջողություն է մաղթել ուսանողներին և ընդգծել անընդհատ սովորելու, որակյալ մասնագիտական և ոչ մասնագիտական գրականություն կարդալու, անձնային որակական հատկանիշները կատարելագործելու անհրաժեշտությունը:
«Իրավաբանի մասնագիտական ուղին գիտելիքը կիրառելու և փոխանցելու ու դրա դիմաց փորձառություն և իմաստնություն, ինչպես նաև ապրումակցման կարողություն ձեռք բերելու մասին է»,- ընդգծել է հանրապետության գլխավոր դատախազը:

Совершенствовать знания, передавать профессиональные навыки и приобретать опыт. Генеральный прокурор приняла студентов, прошедших профессиональную стажировку в Прокуратуре
21/03/2026
Генеральный прокурор Республики Армения Анна Вардапетян 21 марта 2026 года в юридической лаборатории, действующей в административном здании Генеральной прокуратуры, приняла студентов Ереванского государственного университета, прошедших профессиональную практику в Прокуратуре.
Напомним, что в начале стажировки, 6 февраля 2026 года, Анна Вардапетян также принимала студентов и в беседе с ними, в частности, затронула требования, предъявляемые к должности прокурора: профессионализм, порядочность, этичность и сдержанность.
Обсудив с генеральным прокурором РА опыт, полученный в рамках их практики в Прокуратуре, студенты оценили его как профессиональный, ответственный, достойный уважения и заботы. Студенты также подчеркнули здоровую атмосферу, существующую в подразделениях Прокуратуры, сплоченность прокуроров, готовность независимо от нагрузки передавать профессиональные знания студенту и вовлекать его в работу, отсутствие безразличия к гражданам, работе и друг к другу.
Генеральный прокурор пожелала студентам дальнейших профессиональных успехов и подчеркнула необходимость постоянного обучения, чтения качественной профессиональной и непрофессиональной литературы, совершенствования качественных личностных качеств.
«Профессиональный путь юриста - это применение и передача знаний, а взамен приобретение опыта и мудрости, а также навыки эмпатии», - подчеркнула генеральный прокурор республики.