Հայաստանի Հանրապետության գլխավոր դատախազ Աննա Վարդապետյանն այսօր Կառավարության նիստում անդրադարձել է նիստի օրակարգում ներառված՝ 417 միլիոն 659 հազար դրամ արժեքով, 7090 քմ մակերեսով անշարժ գույքը Շրջակա միջավայրի նախարարությանն ամրացնելու նախապատմությանը, ինչպես նաև 2018-2025 թվականներին Հայաստանի Հանրապետությանը վերադարձված գույքերի և դրամական միջոցների մանրամասներին, ապօրինի ծագում ունեցող գույքի բռնագանձման գործերով հաշտություններին և Սևանա լճի՝ բացարձակ նիշից ցածր տարածքներում օրենքի խախտմամբ օտարված կամ վարձակալության հանձնված գույքերը պետությանը վերադարձնելու աշխատանքներին:
Աննա Վարդապետյանը, մասնավորապես, նշել է. «Գլխավոր դատախազությունը 2025 թվականի նոյեմբերի 27-ին տեղեկացրել էր, որ Հայաստանի Հանրապետության սեփականության իրավունքն է գրանցվել Երևան քաղաքի Գ.Հովսեփյան փողոցի հեռուստաաշտարակին հարող տարածքում գտնվող՝ 1 միլիոն 107 հազար ԱՄՆ դոլարին համարժեք 417 միլիոն 659 հազար դրամ շուկայականին մոտարկված կադաստրային արժեքով, 7090 քմ մակերեսով (0,709 հա) հողամասի նկատմամբ: Գլխավոր դատախազության պետական շահերի պաշտպանության վարչության՝ այս գույքի վերաբերյալ հայցադիմումը Հակակոռուպցիոն դատարանի կողմից բավարարվել էր 2025 թվականի մարտի 7-ի վճռով: Դատախազությունը դատարանից հայցել էր անվավեր ճանաչել Երևանի քաղաքապետի և ֆիզիկական անձի միջև 2005 թվականի հուլիսի 21-ին կնքված առուվաճառքի պայմանագիրն ու կիրառել անվավերության հետևանքներ: Ամփոփելով նշեմ, որ Կառավարության նախորդ որոշումներով՝ հեռուստաաշտարակին հարող տարածքում գտնվող ևս 5 հողամաս է ամրացվել Շրջակա միջավայրի նախարարությանը: Այսպիսով, այսօրվա դրությամբ Շրջակա միջավայրի նախարարությանն է ամրացվել Երևան քաղաքի Գ.Հովսեփյան փողոցի հեռուստաաշտարակին հարող տարածքում գտնվող՝ ընդհանուր 3 միլիարդ 381 միլիոն 573 հազար դրամ շուկայականին մոտարկված կադաստրային արժեքով, շուրջ 7.5 հա մակերեսով 6 հողամաս»:
Անդրադառնալով ապօրինի ծագում ունեցող գույքի բռնագանձման գործով հաշտության 10-րդ համաձայնությանը՝ Աննա Վարդապետյանը տեղեկացրել է, որ դատարանի կողմից հաստատված հաշտությանը համաձայնությունը, որն օրինական ուժ կստանա 2026 թվականի ապրիլին, վերաբերում է Կոտայքի մարզի Նոր Հաճն համայնքի Քանաքեռավան գյուղում գտնվող շուրջ 20.6 հա մակերեսով, 323 միլիոն 800 հազար դրամ միջին շուկայական արժեքով գույքին:
«Գլխավոր դատախազությունը 2023 թվականի օգոստոսի 29-ին ապօրինի ծագում ունեցող գույքի բռնագանձման հայցադիմում էր ներկայացրել Հակակոռուպցիոն դատարան՝ ընդդեմ Կոտայքի մարզի Աբովյան համայնքի նախկին ղեկավար Կարապետ Գուլոյանի օգնական Մանուկ Հակոբյանի և նրա կնոջ: Հիշեցնեմ, որ Աբովյան համայնքի նախկին ղեկավար Կարապետ Գուլոյանի վերաբերյալ Հակակոռուպցիոն կոմիտեում քննվող քրեական վարույթը՝ դատախազի կողմից հաստատված մեղադրական եզրակացությամբ, դատարան է հանձնվել 2025 նոյեմբերի 6-ին: Հայցապահանջում ներառված մյուս գույքերի բռնագանձման պահանջի մասով քաղաքացիական գործի քննությունը շարունակվում է»,- նշել է հանրապետության գլխավոր դատախազն ու հավելել, որ ապօրինի ծագում ունեցող գույքի բռնագանձման լիազորության շրջանակում այս պահի դրությամբ կնքվել է հաշտության 10 համաձայնություն:
Աննա Վարդապետյանն իր ելույթում անդրադարձել է նաև 2018-2025 թվականներին Հայաստանի Հանրապետությանը վերադարձված գույքերին ու դրամական միջոցներին. «Դատախազությունում վերլուծվել են 2018-2025 թվականների՝ քրեական վարույթներով, դատարաններում ավարտված գործերով, պետական և համայնքային շահերի պաշտպանության հայցերով ու հաշտություններով, դատախազական ներգործության միջոցներով, իսկ 2023 թվականից՝ նաև ապօրինի ծագում ունեցող գույքի բռնագանձման գործիքակազմի կիրառման արդյունքում, Հայաստանի Հանրապետության և համայնքների սեփականությանը կամ տիրապետմանը վերադարձված գույքերի և դրամական միջոցների ցուցանիշները:
Ըստ այդ ցուցանիշների՝ 2018-2025 թվականների ընթացքում Հայաստանի Հանրապետության և համայնքների սեփականությանը կամ տիրապետմանն է վերադարձվել շուրջ 291 միլիարդ 726 միլիոն դրամի (շուրջ 773 միլիոն դոլարի) գույք և դրամական միջոց, որից 65.8%-ը կամ շուրջ 193 միլիարդ դրամի (շուրջ 504 միլիոն դոլարի) գույքն ու դրամական միջոցը՝ 2023-2025 թվականներին»:
Գլխավոր դատախազն իր խոսքն ամփոփել է Սևանա լճի ափամերձ՝ բացարձակ նիշից ցածր տարածքներում օրենքի խախտմամբ օտարված կամ վարձակալության հանձնված գույքերի վերաբերյալ տվյալներով. «Գլխավոր դատախազությունը հայտարարել է, որ մեկնարկել են Սևանա լճի ափամերձ տարածքներում օրենքի խախտմամբ օտարված կամ վարձակալության հանձնված գույքերը պետությանը վերադարձնելու աշխատանքները:
2025 թվականի դեկտեմբերից առ այսօր՝ Դատախազության միջնորդագրերի կատարման արդյունքում, Սևանա լճի ափամերձ՝ բացարձակ նիշից ցածր 33 հողամասերում ապամոնտաժվել (քանդվել) է տարբեր անձանց կողմից ապօրինի կառուցված՝ հիմնական և ոչ հիմնական 83 շենք-շինություն, «Սևան ազգային պարկ» ՊՈԱԿ-ի կողմից լուծվել (դադարեցվել) է 2 պայմանագիր»:

Генеральный прокурор Республики Армения Анна Вардапетян сегодня на заседании Правительства коснулась предыстории включённого в повестку вопроса о закреплении за Министерством окружающей среды недвижимого имущества стоимостью 417 млн 659 тыс. драмов и площадью 7090 кв. м, а также представила подробности о возвращённых Республике Армения в 2018–2025 годах имуществе и денежных средствах, о заключённых мировых соглашениях по делам о конфискации имущества незаконного происхождения и о работах по возврату государству имущества, незаконно отчуждённого или переданного в аренду на прибрежных территориях озера Севан ниже установленной отметки.
В частности, Анна Вардапетян отметила: «27 ноября 2025 года Генеральная прокуратура сообщила, что право собственности Республики Армения зарегистрировано в отношении земельного участка площадью 7090 кв. м (0,709 га), расположенного в прилегающей к телебашне территории по улице Г. Овсепяна в городе Ереване, с кадастровой стоимостью, приближённой к рыночной, в размере 417 млн 659 тыс. драмов (эквивалент 1 млн 107 тыс. долларов США). Исковое заявление Управления по защите государственных интересов Генеральной прокуратуры по данному имуществу было удовлетворено решением Антикоррупционного суда от 7 марта 2025 года. Прокуратура просила суд признать недействительным договор купли-продажи, заключённый 21 июля 2005 года между мэром Еревана и физическим лицом, и применить последствия недействительности. Подводя итог, отмечу, что предыдущими решениями Правительства ещё 5 земельных участков, расположенных в прилегающей к телебашне территории, были закреплены за Министерством окружающей среды. Таким образом, на сегодняшний день за Министерством окружающей среды закреплены 6 земельных участков, расположенных по улице Г. Овсепяна в Ереване, общей площадью около 7,5 га и с общей кадастровой стоимостью, приближённой к рыночной, в размере 3 млрд 381 млн 573 тыс. драмов».
Касаясь 10-го соглашения о мировом урегулировании по делу о конфискации имущества незаконного происхождения, Анна Вардапетян сообщила, что утверждённое судом соглашение, которое вступит в законную силу в апреле 2026 года, касается имущества площадью около 20,6 га, расположенного в селе Канакераван общины Нор Ачин Котайкской области, со средней рыночной стоимостью 323 млн 800 тыс. драмов.
«29 августа 2023 года Генеральная прокуратура подала иск в Антикоррупционный суд о конфискации имущества незаконного происхождения против Манука Акопяна, помощника бывшего главы общины Абовян Котайкской области Карапета Гулояна и его супруги. Напомню, что уголовное производство в отношении бывшего главы общины Абовян Карапета Гулояна, расследуемое в Антикоррупционном комитете, с утверждённым прокурором обвинительным заключением было направлено в суд 6 ноября 2025 года. Рассмотрение гражданского дела в части требований о конфискации остального имущества, включённого в иск, продолжается», — отметила Генеральный прокурор, добавив, что на данный момент в рамках полномочий по конфискации имущества незаконного происхождения заключено 10 мировых соглашений.
В своём выступлении Анна Вардапетян также коснулась показателей имущества и денежных средств, возвращённых Республике Армения в 2018–2025 годах: «В прокуратуре проанализированы показатели имущества и денежных средств, возвращённых в собственность или владение Республики Армения и общин в 2018–2025 годах — по уголовным производствам, завершённым судебным делам, искам в защиту государственных и общественных интересов, мировым соглашениям, мерам прокурорского воздействия, а с 2023 года — также в результате применения инструментария конфискации имущества незаконного происхождения.
Согласно этим данным, в 2018–2025 годах в собственность или владение Республики Армения и общин возвращено имущество и денежные средства на сумму около 291 млрд 726 млн драмов (около 773 млн долларов США), из которых 65,8%, или около 193 млрд драмов (около 504 млн долларов США), были возвращены в 2023–2025 годах».
Генеральный прокурор завершила своё выступление данными о незаконно отчуждённом или переданном в аренду имуществе на прибрежных территориях озера Севан ниже установленной отметки: «Генеральная прокуратура объявила о начале работ по возвращению государству имущества, незаконно отчуждённого или переданного в аренду на прибрежных территориях озера Севан.
С декабря 2025 года по настоящее время, в результате исполнения представлений прокуратуры, на 33 земельных участках прибрежной зоны озера Севан ниже установленной отметки демонтированы (снесены) 83 незаконно построенных различными лицами капитальных и некапитальных строения, а ГНКО «Севанский национальный парк» расторгнуты (прекращены) 2 договора».