Գլխավոր դատախազը մասնակցել է «Ողջամիտ ժամկետներ և դատական իշխանության դերը, ինչպես նաև հանձնման գործընթացը» թեմայով աշխատաժողովին
18/03/2026
Հայաստանի Հանրապետության գլխավոր դատախազ Աննա Վարդապետյանը 2026 թվականի մարտի 18-ին մասնակցել է Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանի նախադեպային իրավունքի վերջին զարգացումներին նվիրված աշխատաժողովին՝ «Ողջամիտ ժամկետներ և դատական իշխանության ​​դերը, ինչպես նաև հանձնման գործընթացը» թեմայով:
Աշխատաժողովը կազմակերպվել է Եվրոպայի խորհրդի կողմից Հայաստանի համար իրականացվող՝ «Հայաստանում Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանի վճիռների արդյունավետ կատարման շարունակական աջակցություն» 2023-2026 թվականների Գործողությունների ծրագրի շրջանակում:
Աշխատաժողովին մասնակցել են նաև Երևանում Եվրոպայի խորհրդի գրասենյակի ղեկավար Մաքսիմ Լոնգանգեն, ՀՀ վճռաբեկ դատարանի նախագահ Լիլիթ Թադևոսյանը, Մարդու իրավունքների և իրավունքի գերակայության գլխավոր տնօրինության Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանի վճիռների կատարման վարչության 3-րդ բաժնի ղեկավար Պավլո Պուշկարը, նույն Վարչության իրավաբան Արմեն Մազմանյանը, ինչպես նաև Վճռաբեկ դատարանի դատավորները, Գլխավոր դատախազության ներկայացուցիչներն ու Միջազգային իրավական հարցերով Հայաստանի ներկայացուցչի գրասենյակի աշխատակիցները, այլք:
Գլխավոր դատախազ Աննա Վարդապետյանը, ողջունել է Եվրոպայի խորհրդի նախաձեռնությունն՝ ուղղված արդիական թեմայով աշխատաժողովը կազմակերպելուն և նշել. «Արդիականության վերաբերյալ իմ հետևության հիմքում միջազգային-իրավական համագործակցության ոլորտում Դատախազության 2025 թվականի աշխատանքների ամփոփ տվյալներն են, որոնց համաձայն՝ նախորդ տարվա ընթացքում ՀՀ իրավասու մարմինների կողմից ուղարկվել է հանձնելու մասին 81 միջնորդություն: Ներկայացված միջնորդություններից 22-ը բավարարվել են, 13-ը` մերժվել, 46-ը գտնվում են քննարկման փուլում, բավարարվել են նաև նախկինում ներկայացված միջնորդություններից 6-ը:
Ցանկանում եմ, մասնավորապես, անդրադառնալ 2024 թվականի նոյեմբերի 15-ին Հայաստանի Հանրապետության Ազգային ժողովի կողմից ընդունված՝ «Քրեական վարույթներով իրավական օգնության մասին» Հայաստանի Հանրապետության օրենքին, որի նախագծի մշակման աշխատանքներում Դատախազությունն ակտիվ մասնակցություն է ունեցել:
Օրենքով, ի թիվս այլ հարցերի, կանոնակարգվել են մինչդատական փուլում գտնվող քրեական վարույթներով կենտրոնական մարմին հանդիսացող Գլխավոր դատախազության և դատական վարույթում գտնվող գործերով կամ դատավճիռների կատարումն ապահովելու հարցերով կենտրոնական մարմին հանդիսացող Արդարադատության նախարարության՝ օտարերկրյա գործընկերների հետ համագործակցության կարգն ու պայմանները:
Օրենքով հստակ կարգավորում են ստացել նաև օտարերկրյա պետության տարածքում հանցանք կատարած հետախուզվող անձանց Հայաստանի Հանրապետությունում ձերբակալելու, կալանավորելու կարգն ու ժամկետները, կայացված որոշումների դատական վերանայման մեխանիզմները, ինչպես նաև փաստաբան, թարգմանիչ ներգրավելու կարգն ու պայմանները:
Ինչպես ցանկացած իրավակարգավորման պարագայում, այնպես էլ այս դեպքում, շատ կարևոր է հատուկ ուշադրություն դարձնել իրավական ակտի կիրառման առանձնահատկություններին: Հետևաբար, այս աշխատաժողովը ճիշտ ժամանակին է:
Նկատի ունենալով այն հանգամանքը, որ հանձնումը թույլատրելու վերաբերյալ որոշումները ևս ենթակա են դատական վերահսկողության՝ այս ձևաչափով քննարկումները շատ կարևոր են՝ հաշվի առնելով մի կողմից միջազգային հանցավորության ներկայիս դինամիկան, մյուս կողմից՝ մարդու հիմնարար իրավունքների պաշտպանության անհրաժեշտությունը:
Առիթն օգտագործելով՝ ցանկանում եմ ընդգծել Եվրոպայի խորհրդի՝ Հայաստանի համար իրականացվող 2023-2026 թվականների Գործողությունների ծրագրի շրջանակներում «Հայաստանում Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանի վճիռների արդյունավետ կատարման շարունակական աջակցություն» Եվրոպայի խորհրդի ծրագրի հետ մեր կայուն, հետևողական և արդյունավետ համագործակցությունը:
Կրկին շնորհակալություն եմ հայտնում Եվրոպայի խորհրդի մեծ ընտանիքին այս միջոցառման կազմակերպման, ինչպես նաև հետևողական, կայուն ու արդյունավետ համագործակցության համար: Իմ երախտագիտությունն եմ հայտնում նաև աշխատաժողովի բանախոսներին և փորձագետին, իրենց մասնակցության և տրամադրած ժամանակի համար: Բոլորիս մաղթում եմ արդյունավետ և հետաքրքիր քննարկում, որի արդյունքներով մեզանից յուրաքանչյուրը, վստահ եմ՝ կարևոր եզրահանգումներ կանի»:
Աշխատաժողովի նպատակն է ստեղծել համատեղ հարթակ Վճռաբեկ դատարանի դատավորների և փորձագետների, Գլխավոր դատախազության ներկայացուցիչների և Միջազգային իրավական հարցերով Հայաստանի ներկայացուցչի գրասենյակի աշխատակիցների համար՝ կառուցողական երկխոսությունը խթանելու և Եվրոպայի խորհրդի Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանի վճիռների կատարման վարչության ներկայացուցիչների ու Եվրոպայի խորհրդի միջազգային փորձագետների հետ առկա խնդիրները քննարկելու և արդյունավետ լուծումներ առաջարկելու համար։

Генеральный прокурор Республики Армения Анна Вардапетян 18 марта 2026 года приняла участие в семинаре, посвящённом последним развитиям прецедентного права Европейского суда по правам человека, на тему «Разумные сроки и роль судебной власти, а также процедура экстрадиции».
Семинар был организован Советом Европы в рамках Плана действий на 2023–2026 годы для Армении под названием «Продолжение поддержки эффективного исполнения решений Европейского суда по правам человека в Армении».
В семинаре также приняли участие руководитель офиса Совета Европы в Ереване Максим Лонганг, председатель Кассационного суда Республики Армения Лилит Тадевосян, руководитель отдела №3 Департамента исполнения решений Европейского суда по правам человека Генерального директората по правам человека и верховенству права Павло Пушкарь, юрист того же департамента Армен Мазманян, а также судьи Кассационного суда, представители Генеральной прокуратуры и сотрудники Офиса представителя Армении по международно-правовым вопросам и другие.
Генеральный прокурор Анна Вардапетян, приветствуя инициативу Совета Европы по организации семинара на актуальную тему, отметила: «Моё заключение об актуальности основано на обобщённых данных работы прокуратуры в сфере международно-правового сотрудничества за 2025 год, согласно которым в течение прошлого года компетентными органами Республики Армения было направлено 81 ходатайство о выдаче. Из представленных ходатайств 22 были удовлетворены, 13 — отклонены, 46 находятся на стадии рассмотрения, также были удовлетворены 6 ходатайств, представленных ранее.
В частности, хочу обратиться к Закону Республики Армения “О правовой помощи по уголовным делам”, принятому Национальным Собранием Республики Армения 15 ноября 2024 года, в разработке проекта которого прокуратура принимала активное участие.
Законом, помимо прочего, урегулированы порядок и условия сотрудничества с иностранными партнёрами Генеральной прокуратуры, являющейся центральным органом на досудебной стадии уголовных производств, а также Министерства юстиции, являющегося центральным органом по делам, находящимся в судебном производстве, или по вопросам обеспечения исполнения судебных решений.
Законом также чётко урегулированы порядок и сроки задержания и содержания под стражей на территории Республики Армения разыскиваемых лиц, совершивших преступления на территории иностранных государств, механизмы судебного пересмотра принятых решений, а также порядок и условия привлечения адвоката и переводчика.
Как и в любом случае правового регулирования, в данном случае крайне важно уделять особое внимание особенностям применения правового акта. Следовательно, данный семинар является своевременным.
Учитывая, что решения о разрешении экстрадиции также подлежат судебному контролю, обсуждения в таком формате имеют большое значение, принимая во внимание, с одной стороны, текущую динамику международной преступности, а с другой — необходимость защиты основных прав человека.
Пользуясь случаем, хочу подчеркнуть наше стабильное, последовательное и эффективное сотрудничество с программой Совета Европы для Армении на 2023–2026 годы «Продолжение поддержки эффективного исполнения решений Европейского суда по правам человека в Армении».
Ещё раз выражаю благодарность большой семье Совета Европы за организацию данного мероприятия, а также за последовательное, стабильное и эффективное сотрудничество. Также выражаю признательность докладчикам и эксперту семинара за их участие и уделённое время. Желаю всем нам продуктивного и интересного обсуждения, результаты которого, уверена, позволят каждому из нас сделать важные выводы».
Цель семинара — создать совместную платформу для судей и экспертов Кассационного суда, представителей Генеральной прокуратуры и сотрудников Офиса представителя Армении по международно-правовым вопросам для содействия конструктивному диалогу, обсуждения существующих проблем с представителями Департамента исполнения решений Европейского суда по правам человека Совета Европы и международными экспертами, а также выработки эффективных решений.