Գլխավոր դատախազը 2025 թվականի հոկտեմբերի 24-ին որոշում է կայացրել վերացնել ՊՆ N զորամասի կրտսեր սերժանտ Վ.Հ.-ի նկատմամբ քրեական հետապնդումը դադարեցնելու մասին 2021 թվականի դեկտեմբերի 16-ի որոշումը. Վ.Հ.-ի նկատմամբ հարուցվել է նոր հանրային քրեական հետապնդում:
Հիշեցնենք, որ 2018 թվականի մայիսի 6-ին ՀՀ ՊՆ N զորամասի պաշտպանական շրջանում տեղակայված մարտական դիրքում հայտնաբերվել էր պարտադիր ժամկետային զինծառայող, շարքային Լ.Թ.-ի դին՝ ծնոտի ստորին և գլխի գագաթային հատվածների միջանցիկ հրազենային վնասվածքներով։ Քննությամբ պարզվել էր, որ 2018 թվականի մայիսի 1-ից 6-ն ընկած ժամանակահատվածում մարտական հերթապահության ընթացքում ՊՆ N զորամասի կրտսեր սերժանտ Վ.Հ.-ն, լինելով Լ.Թ.-ի պետը, պարբերաբար վիրավորել, բռնություն է գործադրել և բռնություն գործադրելու սպառնալիք է հնչեցրել Լ.Թ.-ի նկատմամբ:
2018 թվականի մայիսի 14-ին Վ.Հ.-ին մեղադրանք էր ներկայացվել 18.04.2003 թվականին ընդունված Քրեական օրենսգրքի 360-րդ հոդվածի 2-րդ մասով (զինծառայողին վիրավորանք հասցնել՝ 3 դրվագ), իսկ 2021 թվականի դեկտեմբերի 16-ին մեղադրյալի նկատմամբ հարուցված քրեական հետապնդումը դադարեցվել էր՝ քրեական պատասխանատվության ենթարկելու վաղեմության ժամկետներն անցնելու հիմքով, ինչից հետո վարույթը կասեցվել էր:
2022 թվականի հոկտեմբերի 27-ին որոշում էր կայացվել կասեցված վարույթը վերսկսելու մասին, ինչպես նաև որոշում էր կայացվել նշանակել հետմահու լրացուցիչ ամբուլատոր դատահոգեբուժական և դատահոգեբանական համալիր փորձաքննություն:
2025 թվականի հուլիսի 22-ին դատախազը Վ.Հ.-ի նկատմամբ հարուցել է նոր հանրային քրեական հետապնդում՝ Քրեական օրենսգրքի 520-րդ հոդվածի 5-րդ մասով (ստորադասի նկատմամբ բռնություն գործադրելը կամ բռնություն գործադրելու սպառնալիքը, որն անզգուշությամբ առաջացրել է մարդու մահ):
2025 թվականի օգոստոսի 1-ին ստացվել է հետմահու լրացուցիչ ամբուլատոր դատահոգեբուժական և դատահոգեբանական համալիր փորձաքննության եզրակացությունը, որի համաձայն «դեպքին նախորդող ժամանակահատվածում Լ.Թ.-ի ունեցած հոգեվիճակի միջև առկա է պատճառահետևանքային կապ, իսկ նման հոգեվիճակը կարող էր նպաստել ինքնասպանություն գործելու որոշում կայացնելուն»:
2025 թվականի հոկտեմբերի 21-ին նախնական վարույթի արդյունքներով՝ դատախազը ներկայացրել է եզրակացություն՝ Լ.Թ.-ին վիրավորանք հասցնելու համար Վ.Հ.-ի նկատմամբ քրեական հետապնդումը դադարեցնելու մասին 2021 թվականի դեկտեմբերի 16-ի որոշման իրավաչափությունը վերանայելու խնդրանքով, որից հետո ՀՀ գլխավոր դատախազի կողմից որոշում է կայացվել վերացնել Վ.Հ.-ի նկատմամբ քրեական հետապնդումը դադարեցնելու մասին 2021 թվականի դեկտեմբերի 16-ին կայացված որոշումը:
2025 թվականի հոկտեմբերի 27-ին Վ.Հ.-ի մեղադրանքը փոփոխվել է և լրացվել. նրա նկատմամբ հարուցվել է նոր հանրային քրեական հետապնդում՝ Քրեական օրենսգրքի 520-րդ հոդվածի 5-րդ մասով:
2026 թվականի մարտի 5-ին հսկող դատախազը հաստատել է Վ.Հ.-ի վերաբերյալ մեղադրական եզրակացությունը և քրեական վարույթի նյութերը հանձնել իրավասու դատարան:

Генеральный прокурор отменила решение о прекращении уголовного преследования по делу о смерти военнослужащего срочной службы в воинской части Минобороны в 2018 году: уголовное дело направлено в суд
24 октября 2025 года Генеральный прокурор приняла решение отменить постановление от 16 декабря 2021 года о прекращении уголовного преследования в отношении младшего сержанта воинской части N Минобороны В.Х. В отношении В.Х. возбуждено новое публичное уголовное преследование.
Напомним, что 6 мая 2018 года на боевой позиции, расположенной в оборонительном участке воинской части N Минобороны, было обнаружено тело военнослужащего срочной службы, рядового Л.Т., с проникающим огнестрельным ранением нижней челюсти и теменной части головы.
Следствием было установлено, что в период с 1 по 6 мая 2018 года во время несения боевого дежурства младший сержант В.Х., являясь начальником Л.Т., неоднократно оскорблял его, применял к нему насилие и угрожал применением насилия.
14 мая 2018 года В.Х. было предъявлено обвинение по части 2 статьи 360 Уголовного кодекса, принятого 18 апреля 2003 года (оскорбление военнослужащего — 3 эпизода). Однако 16 декабря 2021 года уголовное преследование в отношении обвиняемого было прекращено в связи с истечением срока давности привлечения к уголовной ответственности, после чего производство по делу было приостановлено.
27 октября 2022 года было принято решение о возобновлении приостановленного производства, а также назначена дополнительная посмертная амбулаторная комплексная судебно-психиатрическая и судебно-психологическая экспертиза.
22 июля 2025 года прокурор возбудил новое публичное уголовное преследование в отношении В.Х. по части 5 статьи 520 Уголовного кодекса (применение насилия в отношении подчиненного или угроза применения насилия, повлекшие по неосторожности смерть человека).
1 августа 2025 года было получено заключение дополнительной посмертной амбулаторной комплексной судебно-психиатрической и судебно-психологической экспертизы, согласно которому «между психологическим состоянием Л.Т. в период, предшествовавший событию, и произошедшим существует причинно-следственная связь, и такое состояние могло способствовать принятию решения о совершении самоубийства».
21 октября 2025 года по результатам предварительного производства прокурор представил заключение с просьбой пересмотреть законность постановления от 16 декабря 2021 года о прекращении уголовного преследования в отношении В.Х. за оскорбление Л.Т. После этого РА Генеральный прокурор принял решение отменить постановление от 16 декабря 2021 года.
27 октября 2025 года обвинение в отношении В.Х. было изменено и дополнено, и в отношении него было возбуждено новое публичное уголовное преследование по части 5 статьи 520 Уголовного кодекса.
5 марта 2026 года надзирающий прокурор утвердил обвинительное заключение в отношении В.Х. и направил материалы уголовного производства в компетентный суд.