Գլխավոր դատախազը 2025 թվականի հոկտեմբերի 24-ին որոշում է կայացրել վերացնել ՊՆ N զորամասի կրտսեր սերժանտ Վ.Հ.-ի նկատմամբ քրեական հետապնդումը դադարեցնելու մասին 2021 թվականի դեկտեմբերի 16-ի որոշումը. Վ.Հ.-ի նկատմամբ հարուցվել է նոր հանրային քրեական հետապնդում:
Հիշեցնենք, որ 2018 թվականի մայիսի 6-ին ՀՀ ՊՆ N զորամասի պաշտպանական շրջանում տեղակայված մարտական դիրքում հայտնաբերվել էր պարտադիր ժամկետային զինծառայող, շարքային Լ.Թ.-ի դին՝ ծնոտի ստորին և գլխի գագաթային հատվածների միջանցիկ հրազենային վնասվածքներով։ Քննությամբ պարզվել էր, որ 2018 թվականի մայիսի 1-ից 6-ն ընկած ժամանակահատվածում մարտական հերթապահության ընթացքում ՊՆ N զորամասի կրտսեր սերժանտ Վ.Հ.-ն, լինելով Լ.Թ.-ի պետը, պարբերաբար վիրավորել, բռնություն է գործադրել և բռնություն գործադրելու սպառնալիք է հնչեցրել Լ.Թ.-ի նկատմամբ:
2018 թվականի մայիսի 14-ին Վ.Հ.-ին մեղադրանք էր ներկայացվել 18.04.2003 թվականին ընդունված Քրեական օրենսգրքի 360-րդ հոդվածի 2-րդ մասով (զինծառայողին վիրավորանք հասցնել՝ 3 դրվագ), իսկ 2021 թվականի դեկտեմբերի 16-ին մեղադրյալի նկատմամբ հարուցված քրեական հետապնդումը դադարեցվել էր՝ քրեական պատասխանատվության ենթարկելու վաղեմության ժամկետներն անցնելու հիմքով, ինչից հետո վարույթը կասեցվել էր:
2022 թվականի հոկտեմբերի 27-ին որոշում էր կայացվել կասեցված վարույթը վերսկսելու մասին, ինչպես նաև որոշում էր կայացվել նշանակել հետմահու լրացուցիչ ամբուլատոր դատահոգեբուժական և դատահոգեբանական համալիր փորձաքննություն:
2025 թվականի հուլիսի 22-ին դատախազը Վ.Հ.-ի նկատմամբ հարուցել է նոր հանրային քրեական հետապնդում՝ Քրեական օրենսգրքի 520-րդ հոդվածի 5-րդ մասով (ստորադասի նկատմամբ բռնություն գործադրելը կամ բռնություն գործադրելու սպառնալիքը, որն անզգուշությամբ առաջացրել է մարդու մահ):
2025 թվականի օգոստոսի 1-ին ստացվել է հետմահու լրացուցիչ ամբուլատոր դատահոգեբուժական և դատահոգեբանական համալիր փորձաքննության եզրակացությունը, որի համաձայն «դեպքին նախորդող ժամանակահատվածում Լ.Թ.-ի ունեցած հոգեվիճակի միջև առկա է պատճառահետևանքային կապ, իսկ նման հոգեվիճակը կարող էր նպաստել ինքնասպանություն գործելու որոշում կայացնելուն»:
2025 թվականի հոկտեմբերի 21-ին նախնական վարույթի արդյունքներով՝ դատախազը ներկայացրել է եզրակացություն՝ Լ.Թ.-ին վիրավորանք հասցնելու համար Վ.Հ.-ի նկատմամբ քրեական հետապնդումը դադարեցնելու մասին 2021 թվականի դեկտեմբերի 16-ի որոշման իրավաչափությունը վերանայելու խնդրանքով, որից հետո ՀՀ գլխավոր դատախազի կողմից որոշում է կայացվել վերացնել Վ.Հ.-ի նկատմամբ քրեական հետապնդումը դադարեցնելու մասին 2021 թվականի դեկտեմբերի 16-ին կայացված որոշումը:
2025 թվականի հոկտեմբերի 27-ին Վ.Հ.-ի մեղադրանքը փոփոխվել է և լրացվել. նրա նկատմամբ հարուցվել է նոր հանրային քրեական հետապնդում՝ Քրեական օրենսգրքի 520-րդ հոդվածի 5-րդ մասով:
2026 թվականի մարտի 5-ին հսկող դատախազը հաստատել է Վ.Հ.-ի վերաբերյալ մեղադրական եզրակացությունը և քրեական վարույթի նյութերը հանձնել իրավասու դատարան:

The Prosecutor General has revoked the decision rendered on termination of the criminal prosecution in the case of the death of a conscript in the N military unit of the Ministry of Defense in 2018. The criminal proceedings have been submitted to court
On October 24, 2025, the Prosecutor General decided to revoke the decision of December 16, 2021 on termination of the criminal prosecution against V.H., Junior Sergeant of N Military Unit of the Ministry of Defense (MoD). A new public criminal prosecution has been initiated against V.H.
It should be recalled that on May 6, 2018, the body of conscript soldier, private L.T., was discovered at a combat position located in the defensive sector of MoD N military unit, with a penetrating gunshot wound to the lower jaw and the top of the head. The investigation established that during the period from May 1 to May 6, 2018, while on combat duty, junior sergeant V.H., who was L.T.’s superior, had repeatedly insulted him, used violence against him, and threatened to use violence.
On May 14, 2018, V.H. was charged under part 2 of Article 360 of the Criminal Code adopted on April 18, 2003 (insulting a serviceman – 3 counts). However, on December 16, 2021, the criminal prosecution against the accused was terminated on the grounds that the statute of limitations for criminal liability had expired, whereafter the proceedings were suspended.
On October 27, 2022, a decision was rendered to resume the suspended proceedings, and an additional posthumous outpatient forensic psychiatric and forensic psychological comprehensive examination was assigned.
On July 22, 2025, the prosecutor initiated new public criminal prosecution against V.H. under part 5 of Article 520 of the Criminal Code (violence against a subordinate or threat of violence that negligently resulted in a person’s death).
On August 1, 2025, the conclusion of the additional posthumous outpatient forensic psychiatric and forensic psychological comprehensive examination was received, according to which “there is a causal relationship between L.T.’s psychological condition during the period preceding the incident and the events, and such a psychological condition could have contributed to the decision to commit suicide.”
On October 21, 2025, based on the results of the preliminary proceedings, the prosecutor submitted a motion to review the legality of the December 16, 2021 decision to terminate criminal prosecution against V.H. for insulting L.T., and subsequently, the RA Prosecutor General decided to revoke the decision of December 16, 2021 on terminating the criminal prosecution.
On October 27, 2025, the charges against V.H. were amended and supplemented, and a new public criminal prosecution was initiated against him under part 5 of Article 520 of the Criminal Code.
On March 5, 2026, the supervising prosecutor approved the indictment against V.H. and submitted the files of the criminal proceedings to the competent court.