Կոռուպցիոն գործերով 2025 թվականին վերականգնված գումարի չափը շուրջ 4 անգամ գերազանցել է 2024 թվականի ցուցանիշը
Գլխավոր դատախազության՝ Հակակոռուպցիոն կոմիտեում մինչդատական վարույթի օրինականության նկատմամբ հսկողության վարչության պետ Արմեն Փանոսյանը, ներկայացնելով Վարչության դատախազների կողմից 2025 թվականի ընթացքում կատարված աշխատանքները, նշել է, որ հաշվետու ժամանակահատվածում մեղադրական եզրակացությամբ դատարան է հանձնվել 256 վարույթ՝ 628 անձի վերաբերյալ «2024 թվականին՝ 159 քրեական վարույթ՝ 370 անձանց վերաբերյալ»: Այսինքն՝ մեղադրական եզրակացությամբ դատարան հանձնված քրեական վարույթների թիվն ավելացել է 97-ով կամ շուրջ 60%-ով, իսկ նշված վարույթներով մեղադրվող անձանց թիվն ավելացել է 264-ով կամ 69%-ով։
2025 թվականի ընթացքում դատարան հանձնված վարույթների թվում են նաև բազմադրվագ, հանրային հետաքրքրություն ունեցող հետևյալ վարույթները՝
• ՀՀ նախկին վարչապետի և այլ պաշտոններ զբաղեցրած Հովիկ Աբրահամյանի կողմից ձեռնարկատիրական գործունեությանն ապօրինի մասնակցելու, պաշտոնեական լիազորությունները չարաշահելու և անցնելու, հանցավոր ճանապարհով ձեռք բերված առանձնապես խոշոր չափերով գույքերն օրինականացնելու, այդ թվում՝
1. պաշտոնեական լիազորություններն անցնելով ավազի արդյունահանմամբ զբաղվող առևտրային կազմակերպության բաժնեմասն իրեն փոխկապակցված անձանց փոխանցելու,
2. ավազի արդյունահանման ոլորտում առևտրային գործունեություն իրականացնող կազմակերպությունների գործունեությանը մասնակցելու,
3. իր կողմից հովանավորվող առևտրային գործունեության ընթացքում թույլ տրվող խախտումների կապակցությամբ միջոցներ չձեռնարկելու և ծանր հետևանքներ առաջացնելու,
4. վերագրվող հանցավոր արարքների կատարման արդյունքում առաջացած ֆինանսական միջոցները շարժական ու անշարժ գույքի փոխակերպելու միջոցով օրինականացնելու վերաբերյալ վարույթը:
• Երևան քաղաքի Կենտրոն համայնքի ղեկավարի, Երևանի քաղաքապետի և այլ պաշտոններ զբաղեցրած Գագիկ Բեգլարյանի կողմից պաշտոնեական լիազորությունների չարաշահմամբ, վերջինիս դրդմամբ այլ պաշտոնատար անձի կողմից պաշտոնական լիազորությունների չարաշահմամբ Երևան քաղաքի Կենտրոն, իսկ հետագայում նաև Երևան համայնքին պատկանող շուրջ 2 միլիարդ 327 միլիոն 584 հազար դրամ արժեք ունեցող 25 անշարժ գույք ձեռք բերելու, 2 անշարժ գույքն իր հետ փոխկապակցված անձին փոխանցելու, ինչպես նաև այլ անձանց օժանդակությամբ հանցավոր ճանապարհով ձեռք բերված առանձնապես խոշոր չափերով նշված գույքերն օրինականացնելու վերաբերյալ քրեական վարույթը:
• ՀՀ զինված ուժերում բարձր պաշտոններ զբաղեցրած Հայկազ Բաղմանյանի կողմից ձեռնարկատիրական գործունեությանն ապօրինի մասնակցելու, արդյունքում ստացված առանձնապես խոշոր չափերով դրամական միջոցների օրինականացման, ներկայացված հայտարարագրերում գույքերի և եկամուտների վերաբերյալ տվյալները թաքցնելու, առանձնապես խոշոր չափերով գույքերի և եկամուտների չհայտարարագրման վերաբերյալ քրեական վարույթը:
• Երևան քաղաքի ընդհանուր իրավասության քրեական դատարանի դատավորի կողմից կաշառք տվողի օգտին, իր իշխանական և ծառայողական լիազորություններն օգտագործելով ապօրինի գործողություններ կատարելու և անգործություն դրսևորելու համար խոշոր չափերով կաշառք պահանջելու վերաբերյալ վարույթը:
• Արմավիրի մարզի ընդհանուր իրավասության դատարանի դատավորի կողմից իշխանական և ծառայողական լիազորությունները չարաշահելու, ծանր հետևանքներ առաջացնելու և ակնհայտ անարդար դատական ակտ կայացնելու վերաբերյալ վարույթը:
• ՀՀ Ազգային ժողովի պատգամավոր Հովիկ Աղազարյանի կողմից իր իշխանական լիազորությունները և դրանցով պայմանավորված ազդեցությունն օգտագործելով գործողություն կատարելու դիմաց առանձնապես խոշոր չափերով կաշառք պահանջելու և ստանալու, այլ պաշտոնատար անձի նկատմամբ իր ենթադրյալ ազդեցությունն օգտագործելու համար առանձնապես խոշոր չափերով գումար պահանջելու վերաբերյալ վարույթը:
• Գյումրի համայնքի ղեկավար Վարդան Ղուկասյանի կողմից ապօրինի գործողության համար խոշոր չափերով կաշառք պահանջելու, մի խումբ պաշտոնատար անձանց հետ նախնական համաձայնությամբ պաշտոնական կեղծիք կատարելու վերաբերյալ վարույթը:
• Աբովյան համայնքի ղեկավարի պաշտոնը զբաղեցրած Վահագն Գևորգյանի կողմից իշխանական և ծառայողական լիազորությունները ծառայության շահերին հակառակ օգտագործելու, պաշտոնեական կեղծիք կատարելու, համայնքին պատկանող առանձնապես խոշոր չափերով գույքն ապօրինի ձեռք բերելու և օրինականացնելու վերաբերյալ վարույթը:
• Վաղարշապատ համայնքի ղեկավարի պաշտոնը զբաղեցրած Դիանա Գասպարյանի կողմից, իր հետ փոխկապակցված անձանց օժանդակությամբ իր իշխանական և ծառայողական լիազորություններն ու դրանցով պայմանավորված ազդեցությունն օգտագործելու, լիազորություններն անցնելու, այլ անձանց հետ նախնական համաձայնությամբ, իշխանական և ծառայողական լիազորություններն օգտագործելով առանձնապես խոշոր չափերով փողերի լվացման վերաբերյալ վարույթը:
Հակակոռուպցիոն կոմիտեում 2025 թվականի ընթացքում նախաքննությունն ավարտված քրեական վարույթներով պատճառված ընդհանուր գույքային վնասից հաշվետու ժամանակահատվածում վերականգնվել է 1 միլիարդ 642 միլիոն 887 հազար դրամը:
Վարչության դատախազների հսկողությամբ քննվող ընթացիկ քրեական վարույթներով 2025 թվականին վերականգնվել է 726 միլիոն 430 հազար դրամ: Հիշեցնենք, որ 2024 թվականին ավարտված քրեական վարույթներով պատճառված ընդհանուր վնասից նախաքննության ընթացքում փաստացի դրամական տեսքով վերականգնվել էր 477 միլիոն 556 հազար դրամը: Այսինքն, կոռուպցիոն գործերով 2025 թվականին վերականգնված գումարի չափը շուրջ 4 անգամ գերազանցել է 2024 թվականի ցուցանիշը։
Արմեն Փանոսյանի տեղեկացմամբ, 2025 թվականին դատարաններում ավարտվել է 106 քրեական գործ՝ 180 անձի վերաբերյալ, իսկ 2024 թվականին՝ 116 քրեական գործ 242 անձի վերաբերյալ:
Դատարանում ավարտված 106 քրեական գործերից 2-ը եղել է առանձնապես ծանր, 30-ը՝ ծանր, 65-ը՝ միջին ծանրության, իսկ 9-ը՝ ոչ մեծ ծանրության հանցագործությունների վերաբերյալ:
Ավարտված 106 քրեական գործերից 89-ով դատապարտվել է 158 անձ, որոնցից 38-ը՝ ծանր, 108-ը՝ միջին ծանրության հանցագործություն կատարելու համար, իսկ 12՝ ոչ մեծ ծանրության հանցագործության համար: Այդ թվում` 16 անձ դատապարտվել է ազատազրկ­ման, 27-ը՝ տուգանքի, 5-ը՝ այլ պատժի: 110 անձի նկատմամբ Քրեական օրենսգրքի 84-րդ հոդվածի կիրառմամբ պատիժը պայմանականորեն չի կիրառվել:

Под руководством Генерального прокурора Республики Армения Анны Вардапетян 7 марта 2026 года состоялось расширенное заседание коллегии Прокуратуры, в ходе которого были подведены итоги работы Прокуратуры за 2025 год.
Начальник Управления по надзору за законностью досудебного производства в Антикоррупционном комитете Армен Паносян, представляя работу, проделанную прокурорами Управления в течение 2025 года, отметил, что за отчетный период с обвинительным заключением в суд было передано 256 производств в отношении 628 лиц (в 2024 году - 159 уголовных производств в отношении 370 лиц). То есть, число уголовных производств, переданных в суд с обвинительным заключением, увеличилось на 97 или около 60%, а число лиц, обвиняемых по указанным производствам, увеличилось на 264 или 69%.
Среди производств, переданных в суд в течение 2025 года, входят также следующие многоэтапные производства, представляющие общественный интерес:
- Незаконное участие бывшего премьер-министра РА и Овика Абрамяна, занимавшего другие должности, в предпринимательской деятельности, злоупотребление и превышение должностных полномочий, легализация имущества в особо крупных размерах, приобретенного преступным путем,в томчисле:
- передача доли коммерческой организации, занимающейся добычей песка, аффилированным с ним лицам, с превышением должностных полномочий,
- участие в деятельности организаций, осуществляющих коммерческую деятельность в сфере добычи песка,
- непринятие мер в связи с нарушениями, допущенными в ходе спонсируемой им коммерческой деятельности,и влекущимисерьезныепоследствия,
- производство по легализации финансовых средств, образовавшихся в результате совершения приписываемых преступных деяний, путем преобразования их в движимое и недвижимое имущество.
- Злоупотребление служебными полномочиями со стороны Гагика Бегларяна, занимавшего должность главы общины Кентрон в городе Ереване, мэра Еревана и других должностей, по его наущению другим должностным лицом путем злоупотребления должностными полномочиями приобретение 25 объектов недвижимости стоимостью около 2 млрд 327 млн 584 тыс. драм, принадлежащих общине Кентрон города Еревана, а в дальнейшем и общине Ереван, и передача 2 объектов недвижимости аффилированному с ним лицу, а также уголовные производства, касающиеся легализации особо крупных размеров имущества, приобретенные преступным путем при содействии других лиц.
- Уголовное производство по факту незаконного участия в предпринимательской деятельности Айказа Багманяна, занимавшего высокие должности в Вооруженных силах РА, в результате легализации полученных в особо крупных размерах денежных средств, сокрытия данных об имуществе и доходах в представленных декларациях, недекларирования имущества и доходов в особо крупных размерах.
- Производство по делу о требовании взятки в крупных размерах в пользу давшего взятку судьи Уголовного суда общей юрисдикции города Еревана за совершение незаконных действий и бездействие с использованием своих властных и служебных полномочий.
- Производство по делу о злоупотреблении судьей Суда общей юрисдикции Армавирской области властными и служебными полномочиями, причинении тяжких последствий и вынесении явно несправедливого судебного акта.
- Производство по делу о требовании и получении взятки в особо крупных размерах депутатом Национального Собрания РА Овиком Агазаряном за совершение действия с использованием своих властных полномочий и обусловленного ими влияния, а также о требовании денег в особо крупных размерах за использование своего предполагаемого влияния на другое должностное лицо.
- Производство по делу о вымогательстве взятки в крупных размерах главой общины Гюмри Варданом Гукасяном за незаконное действие, совершении официального подлога по предварительному сговору с группой должностных лиц.
- Производство по делу об использовании властных и служебных полномочий Ваагном Геворгяном, занимавшим должность главы общины Абовян, против интересов службы, совершении служебного подлога, незаконном приобретении и легализации принадлежащего общине имущества в особо крупных размерах.
- Производство в отношении Дианы Гаспарян, занимавшей пост главы общины Вагаршапат, при содействии аффилированных с ней лиц использование своих властных и служебных полномочий и обусловленное ими влияние, превышение полномочий, по предварительному сговору с другими лицами, использование властных и служебных полномочий, отмывание денег в особо крупных размерах.
В Антикоррупционном комитете за отчетный период из общего имущественного ущерба, причиненного уголовными производствами, завершившими предварительное следствие в течение 2025 года, восстановлено 1 млрд 642 млн 887 тыс. драм.
По текущим уголовным производствам, расследуемым под надзором прокуроров Управления, в 2025 году восстановлено 726 млн 430 тыс. драм. Напомним, что в ходе предварительного следствия из общего ущерба, причиненного уголовными производствами, завершившимися в 2024 году, в денежной форме было взыскано 477 млн 556 тыс. драм. То есть сумма денег, возвращенная по коррупционным делам в 2025 году, примерно в 4 раза превысила показатель 2024 года.
По словам Армена Паносяна, в 2025 году в судах было завершено 106 уголовных дел в отношении 180 лиц, а в 2024 году - 116 уголовных дел в отношении 242 лиц.
Из 106 уголовных дел, завершенных в суде, 2 были по особо тяжким, 30 - по тяжким, 65 - по преступлениям средней тяжести и 9 - по преступлениям небольшой тяжести.
По 89 из 106 завершенных уголовных дел 158 лиц были осуждены, из них 38 - за тяжкие преступления, 108 - за преступления средней тяжести и 12 - за преступления небольшой тяжести. В том числе 16 лиц были приговорены к тюремному заключению, 27 - к штрафу и 5 - к другому наказанию. В отношении 110 лиц наказание, предусмотренное статьей 84 Уголовного кодекса, условно не применялось.