Միջազգային-իրավական համագործակցության ոլորտում 2025 թվականի ընթացքում ուղարկվել է 309, ստացվել է 291 իրավական օգնության միջնորդություն, ՀՀ իրավասու մարմինների կողմից ուղարկվել է հանձնելու մասին 81 միջնորդություն
Գլխավոր դատախազի տեղակալ Եղիազար Ավագյանը ներկայացրել է 2025 թվականի ընթացքում Գլխավոր դատախազության միջազգային-իրավական համագործակցության վարչության, կազմակերպական-վերահսկողական և իրավական ապահովման վարչության, ինչպես նաև պատիժների և հարկադրանքի այլ միջոցների կիրառման օրինականության նկատմամբ հսկողության վարչության դատախազների կողմից կատարված աշխատանքները:
Միջազգային-իրավական համագործակցության ոլորտում 2025 թվականի ընթացքում ուղարկվել է 309, ստացվել է 291 իրավական օգնություն ցույց տալու մասին միջնորդություն, ՀՀ իրավասու մարմինների կողմից ուղարկվել է հանձնելու մասին 81 միջնորդություն: Ներկայացված միջնորդություններից 22-ը բավարարվել են, 13-ը` մերժվել, 46-ը գտնվում են քննարկման փուլում, բավարարվել են նաև նախկինում ներկայացված միջնորդություններից ևս 6-ը, մերժվել՝ 5-ը:
Անդրադառնալով իրավական ապահովման ոլորտում 2025 թվականին կատարված աշխատանքներին՝ ՀՀ գլխավոր դատախազի տեղակալը, ի թիվս այլնի, կարևորել է Դատախազության կողմից նախապատրաստված և իրավասու պետական մարմիններ ուղարկված օրենսդրական 3 նախաձեռնությունները, դատախազի աշխատանքի մասին վիճակագրության էլեկտրոնային համակարգի մշակումը, քրեական գործերով մինչդատական վարույթի էլեկտրոնային կառավարման համակարգի արդիականացման ուղղությամբ կատարված աշխատանքները:
Դատախազության ստորաբաժանումներից ստացված 12 զեկուցագրերի վերլուծության հիման վրա՝ նախապատրաստվել և իրավասու մարմիններին է ուղարկվել դատավորներին կարգապահական պատասխանատվության ենթարկելու 17 միջնորդություն: Ներկայացված 17 միջնորդություններից 3-ը քննարկման փուլում են, 8-ի դեպքում կարգապահական վարույթ չի հարուցվել, 6-ի դեպքում հարուցվել է կարգապահական վարույթ, որոնցից 1-ի արդյունքում Բարձրագույն դատական խորհրդի կողմից դատավորին հայտարարվել է խիստ նկատողություն, 5-ի դեպքում՝ հարուցված կարգապահական վարույթները կարճվել են:
Գլխավոր դատախազության պատիժների և հարկադրանքի այլ միջոցների կիրառման օրինականության նկատմամբ հսկողության վարչության կողմից 2025 թվականին կատարված ստուգումների և ուսումնասիրությունների արդյունքում, Եղիազար Ավագյանի տեղեկացմամբ, հայտնաբերվել է 162 խախտում: Ստուգմամբ արձանագրված օրենսդրությանը հակասող ակտերի վերաբերյալ ներկայացվել է 69 միջնորդագիր: Օրենսդրությանը հակասող 2 ակտ կասեցվել է, ծառայողական քննություն իրականացնելու վերաբերյալ ներկայացվել է 19 միջնորդագիր: Պրոբացիայի ծառայությունում իրականացվել է 6 ուսումնասիրություն արձանագրվել է 6 խախտում: Ստուգմամբ արձանագրված օրենսդրությանը հակասող ակտերի վերաբերյալ ներկայացված թվով 69 միջնորդագրերից 23-ը բավարարվել և վերանայվել, իսկ 46-ը՝ թողնվել է անփոփոխ:
Գլխավոր դատախազին առընթեր էթիկայի հանձնաժողովի 2025 թվականի գործունեության արդյունքները ներկայացնելիս՝ ՀՀ գլխավոր դատախազի տեղակալը նշել է, որ իրականացվել է 10 կարգապահական վարույթ՝ 11 դատախազի նկատմամբ, տեղի է ունեցել հանձնաժողովի 3 նիստ՝ 3 դատախազի կարգապահական պատասխանատվության ենթարկելու հարցերով: Բոլոր նիստերի արդյունքներով կայացվել է որոշում կարգապահական խախտման փաստը և դրանում դատախազի մեղավորությունը հաստատելու մասին, որոնցից Գլխավոր դատախազի հրամաններով՝
• 1 դատախազի նկատմամբ նշանակվել է «նկատողություն»,
• 1 դատախազի նկատմամբ «խիստ նկատողություն»,
• 1 դատախազի նկատմամբ «պաշտոնից ազատում» կարգապահական տույժ:
Անդրադառնալով Դատախազության՝ «Օրինականություն» գիտագործնական պարբերականի գործունեությանը՝ ՀՀ գլխավոր դատախազի տեղակալը նշել է, որ 2025 թվականին հրատարակվել է 2 համար՝ 28 հոդվածով, բոլոր հոդվածներին միջազգային կազմակերպության կողմից շնորհվել են կոդեր: Պարբերականը շարունակում է մնալ Բարձրագույն որակավորման կոմիտեի ընդունելի գիտական պարբերականների ցանկում:

В области международного правового сотрудничества в 2025 году было отправлено 309 и получено 291 ходатайство о правовой помощи, а компетентными органами Республики Армения направлено 81 ходатайство о выдаче
Под руководством Генерального прокурора Республики Армения Анны Вардапетян 7 марта 2026 года состоялось расширенное заседание коллегии Прокуратуры, на котором были подведены итоги работы Прокуратуры за 2025 год.
Заместитель Генерального прокурора Егиазар Авагян представил работу, проведённую в 2025 году прокурорами Управления международного-правового сотрудничества, Управления по организации, контролю и правовому обеспечению, а также Управления по надзору за законностью исполнения наказаний и иных мер принуждения Генеральной прокуратуры в сфере надзора за законностью исполнения наказаний и иных мер принуждения Генеральной прокуратуры.
В области международного правового сотрудничества в 2025 году было отправлено 309 и получено 291 ходатайство о правовой помощи, а компетентными органами Республики Армения направлено 81 ходатайство о выдаче. Из представленных ходатайств 22 были удовлетворены, 13 — отклонены, 46 находятся на рассмотрении, а также удовлетворены 6 и отклонены 5 ранее поданных ходатайств.
Относительно работы в области правового обеспечения в 2025 году заместитель Генерального прокурора, среди прочего, отметил три законодательные инициативы, подготовленные Прокуратурой и направленные в компетентные государственные органы, разработку электронной системы статистики работы прокуроров, а также работы по модернизации электронной системы управления досудебным производством по уголовным делам.
На основании анализа 12 отчетов, поступивших от подразделений Прокуратуры, было подготовлено и направлено компетентным органам 17 ходатайств о привлечении судей к дисциплинарной ответственности. Из 17 представленных ходатайств 3 находятся на рассмотрении, по 8 не было возбуждено дисциплинарное производство, по 6 оно было возбуждено, из которых 1 завершилось объявлением судье строгого замечания Высшим судебным советом, а по 5 возбужденные дисциплинарные производства были прекращены.
По результатам проверок и исследований, проведённых в 2025 году Управлением по надзору за законностью исполнения наказаний и иных мер принуждения Генеральной прокуратуры в сфере надзора за законностью исполнения наказаний и иных мер принуждения Генеральной прокуратуры, по информации Егиазара Авагяна, выявлено 162 нарушения. По актам, противоречащим законодательству, было представлено 69 ходатайств. Два акта, противоречащие закону, были приостановлены, по 19 ходатайствам инициированы служебные проверки. В Службе пробации проведено 6 исследований, зафиксировано 6 нарушений. Из 69 представленных ходатайств по актам, противоречащим законодательству, 23 были удовлетворены и пересмотрены, а 46 оставлены без изменений.
Представляя результаты деятельности Этической комиссии при Генеральном прокуроре за 2025 год, заместитель Генерального прокурора сообщил, что было проведено 10 дисциплинарных производств в отношении 11 прокуроров, состоялось 3 заседания комиссии по вопросам привлечения к дисциплинарной ответственности 3 прокуроров. По итогам всех заседаний были приняты решения о факте дисциплинарного нарушения и установлении вины прокурора, из которых приказами Генерального прокурора:
• одному прокурору назначено «замечание»,
• одному прокурору — «строгое замечание»,
• одному прокурору — дисциплинарное взыскание «увольнение с должности».
Относительно деятельности научно-практического журнала Прокуратуры «Законность» заместитель Генерального прокурора отметил, что в 2025 году было опубликовано 2 выпуска с 28 статьями, всем статьям присвоены коды международной организацией. Журнал продолжает оставаться в списке допустимых научных изданий Высшей квалификационной комиссии.