30 միլիարդ 341 միլիոն դրամ վնասի վերականգնում՝ Գլխավոր դատախազության տնտեսական գործունեության դեմ ուղղված հանցագործությունների գործերով վարչության հսկողությամբ քննվող քրեական վարույթներով
Գլխավոր դատախազի տեղակալ Արամ Արամյանը ներկայացրել է 2025 թվականի ընթացքում Գլխավոր դատախազության տնտեսական գործունեության դեմ ուղղված հանցագործությունների գործերով վարչության, պետական իշխանության դեմ ուղղված հանցագործությունների գործերով վարչության, ինչպես նաև բնակչության առողջության դեմ ուղղված հանցագործությունների գործերով վարչության դատախազների կողմից կատարված աշխատանքները:
Արամ Արամյանի խոսքով՝ 2025 թվականի ընթացքում Գլխավոր դատախազության տնտեսական գործունեության դեմ ուղղված հանցագործությունների գործերով վարչության հսկողությամբ քննվող քրեական վարույթներով վերականգնվել է 30 միլիարդ 341 միլիոն 581 հազար դրամի վնաս: Ավարտված քրեական վարույթներով վերականգնվել է 15 միլիարդ 463 միլիոն 560 հազար դրամ: Գլխավոր դատախազի տեղակալի խոսքով՝ պետությանը պատճառված վնասի վերականգնումներ են կատարվել Սուրբ Աթոռում ՀՀ արտակարգ և լիազոր նախկին դեսպան Միքայել Մինասյանի, ՀՀ նախկին վարչապետ Հովիկ Աբրահամյանի եղբոր, ՀՀ ԱԺ նախկին պատգամավոր Կարո Կարապետյանի ընտանիքի անդամների, նախկին պատգամավորներ Նահապետ Գևորգյանի, Հարություն Փամբուկյանի և նրանց ընտանիքի անդամների կողմից կատարված հանցանքների վերաբերյալ քննվող ու մի շարք այլ քրեական վարույթների շրջանակներում:
Արամ Արամյանի տեղեկացմամբ, ՀՀ ողջ տարածքում նվազել են պաշտոնատար անձանց օրինական ծառայողական կամ քաղաքական գործունեությանը միջամտելու դեպքերը: «Նշված հանցատեսակի նվազումը տարեցտարի կրում է շարունակական բնույթ: Մասնավորապես՝ 2023 թվականին արձանագրվել է 141 դեպք, 2024 թվականին՝ 111 դեպք, իսկ 2025 թվականին՝ 87 դեպք: Բացահայտումը, ինչպես և 2024 թվականին, կազմել է 100 տոկոս»,- ընդգծել է ՀՀ գլխավոր դատախազի տեղակալը:
Ներկայացնելով Գլխավոր դատախազության բնակչության առողջության դեմ ուղղված հանցագործությունների գործերով վարչության 2025 թվականին կատարած աշխատանքները՝ Արամ Արամյանը տեղեկացրել է, որ հաշվետու ժամանակահատվածում մեղադրական եզրակացությամբ դատարան է ուղարկվել համացանցի, տեղեկատվական և հեռահաղորդակցման համակարգերի օգտագործմամբ իրացման նպատակով թմրամիջոցների ապօրինի շրջանառության համար մեղադրվող 24 անձի վերաբերյալ 11 քրեական վարույթ: 11 քրեական վարույթներով հանցավոր գործունեության շրջանակում արձանագրված ընդհանուր դրամաշրջանառությունը կազմել է շուրջ 5 միլիարդ 108 միլիոն 634 հազար դրամ:

7 марта 2026 года под председательством Генерального прокурора Республики Армения Анны Вардапетян состоялось расширенное заседание коллегии Прокуратуры, на котором были подведены итоги работы Прокуратуры за 2025 год.
Заместитель Генерального прокурора Арам Арамян представил работу, выполненную в 2025 году прокурорами Управления по преступлениям экономической направленности, Управления по преступлениям против государственной власти, а также Управления по преступлениям против здоровья населения Генеральной прокуратуры.
По словам Арама Арамяна, в 2025 году по уголовным производствам, расследуемым под надзором Управления по преступлениям экономической направленности Генеральной прокуратуры, был возмещен ущерб на сумму 30 млрд 341 млн 581 тыс. драмов.
По завершенным уголовным производствам возмещено 15 млрд 463 млн 560 тыс. драмов. По словам заместителя Генерального прокурора, возмещение ущерба, причиненного государству, осуществлено в рамках уголовных производств, касающихся преступлений, совершенных бывшим Чрезвычайным и Полномочным Послом Армении при Святом Престоле Микаэлом Минасяном, братом бывшего Премьер-министра Овика Абраамянa, членами семьи бывшего депутата Национального собрания Каро Карапетянa, бывшими депутатами Наапетом Говоргяном и Арутюном Памбукяном, а также членами их семей и в рамках ряда других уголовных производств.
Арам Арамян также сообщил, что на всей территории Армении сократилось число случаев вмешательства в законную служебную или политическую деятельность должностных лиц. «Снижение данного вида преступлений носит устойчивый характер из года в год. В частности, в 2023 году был зарегистрирован 141 случай, в 2024 году — 111, а в 2025 году — 87. Раскрываемость, как и в 2024 году, составила 100 процентов», — подчеркнул заместитель Генерального прокурора.
Представляя работу Управления по делам о преступлениях против здоровья населения Генеральной прокуратуры за 2025 год, Арам Арамян сообщил, что в отчетный период в суд с обвинительным заключением направлены 11 уголовных производств в отношении 24 лиц, обвиняемых в незаконном обороте наркотических средств с целью сбыта с использованием интернета, информационных и телекоммуникационных систем. В рамках этих 11 уголовных производств общий оборот денежных средств, зафиксированный в ходе преступной деятельности, составил около 5 млрд 108 млн 634 тыс. драмов.