30 միլիարդ 341 միլիոն դրամ վնասի վերականգնում՝ Գլխավոր դատախազության տնտեսական գործունեության դեմ ուղղված հանցագործությունների գործերով վարչության հսկողությամբ քննվող քրեական վարույթներով
Գլխավոր դատախազի տեղակալ Արամ Արամյանը ներկայացրել է 2025 թվականի ընթացքում Գլխավոր դատախազության տնտեսական գործունեության դեմ ուղղված հանցագործությունների գործերով վարչության, պետական իշխանության դեմ ուղղված հանցագործությունների գործերով վարչության, ինչպես նաև բնակչության առողջության դեմ ուղղված հանցագործությունների գործերով վարչության դատախազների կողմից կատարված աշխատանքները:
Արամ Արամյանի խոսքով՝ 2025 թվականի ընթացքում Գլխավոր դատախազության տնտեսական գործունեության դեմ ուղղված հանցագործությունների գործերով վարչության հսկողությամբ քննվող քրեական վարույթներով վերականգնվել է 30 միլիարդ 341 միլիոն 581 հազար դրամի վնաս: Ավարտված քրեական վարույթներով վերականգնվել է 15 միլիարդ 463 միլիոն 560 հազար դրամ: Գլխավոր դատախազի տեղակալի խոսքով՝ պետությանը պատճառված վնասի վերականգնումներ են կատարվել Սուրբ Աթոռում ՀՀ արտակարգ և լիազոր նախկին դեսպան Միքայել Մինասյանի, ՀՀ նախկին վարչապետ Հովիկ Աբրահամյանի եղբոր, ՀՀ ԱԺ նախկին պատգամավոր Կարո Կարապետյանի ընտանիքի անդամների, նախկին պատգամավորներ Նահապետ Գևորգյանի, Հարություն Փամբուկյանի և նրանց ընտանիքի անդամների կողմից կատարված հանցանքների վերաբերյալ քննվող ու մի շարք այլ քրեական վարույթների շրջանակներում:
Արամ Արամյանի տեղեկացմամբ, ՀՀ ողջ տարածքում նվազել են պաշտոնատար անձանց օրինական ծառայողական կամ քաղաքական գործունեությանը միջամտելու դեպքերը: «Նշված հանցատեսակի նվազումը տարեցտարի կրում է շարունակական բնույթ: Մասնավորապես՝ 2023 թվականին արձանագրվել է 141 դեպք, 2024 թվականին՝ 111 դեպք, իսկ 2025 թվականին՝ 87 դեպք: Բացահայտումը, ինչպես և 2024 թվականին, կազմել է 100 տոկոս»,- ընդգծել է ՀՀ գլխավոր դատախազի տեղակալը:
Ներկայացնելով Գլխավոր դատախազության բնակչության առողջության դեմ ուղղված հանցագործությունների գործերով վարչության 2025 թվականին կատարած աշխատանքները՝ Արամ Արամյանը տեղեկացրել է, որ հաշվետու ժամանակահատվածում մեղադրական եզրակացությամբ դատարան է ուղարկվել համացանցի, տեղեկատվական և հեռահաղորդակցման համակարգերի օգտագործմամբ իրացման նպատակով թմրամիջոցների ապօրինի շրջանառության համար մեղադրվող 24 անձի վերաբերյալ 11 քրեական վարույթ: 11 քրեական վարույթներով հանցավոր գործունեության շրջանակում արձանագրված ընդհանուր դրամաշրջանառությունը կազմել է շուրջ 5 միլիարդ 108 միլիոն 634 հազար դրամ:

Recovery of AMD 30 Billion 341 Million of damages in criminal proceedings investigated under the supervision of the for Combating Economic Crimes of the Prosecutor General’s Office
On March 7, 2026, an extended meeting of the Collegium of the Prosecutor’s Office was held under the leadership of Anna Vardapetyan, the Prosecutor General of the Republic of Armenia, during which the activities of the Prosecutor’s Office for 2025 were summarized.
Deputy Prosecutor General Aram Aramyan presented the works carried out in 2025 by prosecutors of the Department for Combating Economic Crimes, the Department for Cases of Crimes against State Power and the Department for Crimes Against Public Health of the Prosecutor General’s Office.
According to Aram Aramyan, in 2025 damages amounting AMD 30,341,581,000 were recovered in criminal proceedings investigated under the supervision of the Department for Combating Economic Crimes of the Prosecutor General’s Office.
AMD 15,463,560,000 was recovered under the completed criminal proceedings. According to the Deputy Prosecutor General, compensation for damages caused to the state was recovered within the framework of criminal proceedings concerning crimes allegedly committed by former Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of Armenia to the Holy See Mikayel Minasyan, the brother of former Prime Minister Hovik Abrahamyan, family members of the National Assembly former deputy Karo Karapetyan, National Assembly former members Nahapet Gevorgyan and Harutyun Pambukyan, as well as their family members, and in several other criminal proceedings.
Aram Aramyan also reported that across the entire territory of Armenia there has been a decrease in cases of interference with the lawful official or political activities of officials. “The decrease in this type of crime has shown a consistent downward trend over the years. In particular, 141 cases were recorded in 2023, 111 cases in 2024 and 87 cases in 2025. As in 2024, the detection rate in 2025 was 100 percent,” emphasized the Deputy Prosecutor General.
Presenting the work carried out in 2025 by the Department for Crimes Against Public Health of the Prosecutor General’s Office, Aram Aramyan stated that during the reporting period 11 criminal proceedings involving 24 individuals accused of illegal drug trafficking for the purpose of sale, by using the internet, information and telecommunication technologies were submitted to the court along with indictments. Within the framework of these 11 criminal proceedings, the total recorded financial turnover of the criminal activities amounted to approximately AMD 5,108,634,000.