Ապօրինի ծագում ունեցող գույքի բռնագանձման գործով 323 միլիոն 800 հազար դրամ միջին շուկայական արժեքով գույքը Հայաստանի Հանրապետության սեփականությանը հանձնելու նպատակով կնքվել է հաշտության համաձայնություն, որը 2026 թվականի մարտի 5-ին հաստատվել է դատարանի վճռով:
Գլխավոր դատախազությունը 2023 թվականի օգոստոսի 29-ին ապօրինի ծագում ունեցող գույքի բռնագանձման հայցադիմում էր ներկայացրել Հակակոռուպցիոն դատարան՝ ընդդեմ Կոտայքի մարզի Աբովյան համայնքի նախկին ղեկավար Կարապետ Գուլոյանի օգնական Մանուկ Հակոբյանի և նրա կնոջ: Հիշեցնենք, որ Աբովյան համայնքի նախկին ղեկավար Կարապետ Գուլոյանի վերաբերյալ Հակակոռուպցիոն կոմիտեում քննվող քրեական վարույթը՝ դատախազի կողմից հաստատված մեղադրական եզրակացությամբ, դատարան է հանձնվել 2025 նոյեմբերի 6-ին:
Դատարանի՝ 2023 թվականի օգոստոսի 30-ի որոշմամբ, հայցադիմումն ընդունվել էր վարույթ:
Նշված գործի շրջանակներում 2026 թվականի փետրվարի 27-ին Գլխավոր դատախազության ապօրինի ծագում ունեցող գույքի բռնագանձման գործերով վարչությունում պատասխանողներ Մանուկ Հակոբյանի և նրա կնոջ հետ կնքվել է հաշտության համաձայնություն, որով պատասխանող կողմը համաձայնել է հայցապահանջում ներառված՝ 323 միլիոն 800 հազար դրամ միջին շուկայական արժեքով Կոտայքի մարզի Նոր Հաճն համայնքի Քանաքեռավան գյուղի շուրջ 20.6 հա մակերեսով անշարժ գույքն հանձնել Հայաստանի Հանրապետության սեփականությանը:
Նույն օրը Հակակոռուպցիոն դատարան է ներկայացվել դիմում՝ կնքվող հաշտության համաձայնությունը հաստատելու մասին:
2026 թվականի մարտի 4-ին Հակակոռուպցիոն դատարանը որոշում է կայացրել գործից մաս առանձնացնելու և առանձին վարույթում քննելու մասին:
2026 թվականի մարտի 5-ին Հակակոռուպցիոն դատարանը կայացրել է վճիռ, որով հաստատվել է 2026 թվականի փետրվարի 27-ին կնքված հաշտության համաձայնությունը:
Հայցապահանջում ներառված մյուս գույքերի բռնագանձման պահանջի մասով քաղաքացիական գործի քննությունը շարունակվում է:

По делу о конфискации имущества незаконного происхождения заключено еще одно мировое соглашение: имущество стоимостью около 324 миллионов драмов передано Республике Армения
07/03/2026
В рамках дела о конфискации имущества незаконного происхождения было заключено мировое соглашение с целью передачи в собственность Республики Армения имущества со средней рыночной стоимостью 323 миллиона 800 тысяч драмов. Соглашение было утверждено решением суда от 5 марта 2026 года.
29 августа 2023 года Генеральная прокуратура подала иск в Антикоррупционный суд о конфискации имущества незаконного происхождения у Манука Акобяна, помощника бывшего руководителя общины Абовян Котайкской области Карапета Гулояна, и его супруги.
Напомним, что уголовное производство в отношении бывшего руководителя общины Абовян Карапета Гулояна, расследуемое Антикоррупционным комитетом, с обвинительным заключением, утвержденным прокурором, было направлено в суд 6 ноября 2025 года.
Решением суда от 30 августа 2023 года исковое заявление было принято к производству.
В рамках указанного дела 27 февраля 2026 года в Управлении по делам о конфискации имущества незаконного происхождения Генеральной прокуратуры было заключено мировое соглашение с ответчиками Мануком Акобяном и его супругой. Согласно соглашению, ответчики согласились передать в собственность Республики Армения объект недвижимости площадью около 20,6 га, расположенный в селе Канакераван общины Нор-Ачин Котайкской области, со средней рыночной стоимостью 323 миллиона 800 тысяч драмов, включенный в исковые требования.
В тот же день в Антикоррупционный суд было подано ходатайство об утверждении заключенного мирового соглашения.
4 марта 2026 года Антикоррупционный суд принял решение выделить часть дела и рассмотреть ее в отдельном производстве.
5 марта 2026 года Антикоррупционный суд вынес решение, которым было утверждено мировое соглашение, заключенное 27 февраля 2026 года.