Հայաստանի Հանրապետության գլխավոր դատախազ Աննա Վարդապետյանը 2025 թվականի մարտի 14-ին, Դատախազության կոլեգիայի ամփոփիչ նիստում, հայտարարել էր, որ տարեկան երկու անգամ (հուլիսի վերջին՝ կիսամյակային և փետրվարին` տարեկան) կատարվելու է մարզերի և Երևան քաղաքի վարչական շրջանների դատախազությունների աշխատանքի գնահատում:
Գնահատումն իրականացվում է, ի թիվս այլնի, հիմք ընդունելով հետևյալ չափանիշները՝
- Պետական և համայնքային շահերի պաշտպանության հայցերով պետությանը և համայնքին վերջնական դատական ակտով վերադարձված գումարի չափը,
- Քրեական վարույթներով, ինչպես նաև դատախազական ներգործության միջոցների կիրառմամբ պետությանը, համայնքին, պետական և համայնքային մասնակցությամբ կազմակերպություններին պատճառված վնասի վերականգնման գումարի չափը,
- Ծանր և առանձնապես ծանր հանցագործություններով մեղադրական եզրակացությամբ դատարան հանձնված քրեական վարույթների թիվը,
- Ծանր և առանձնապես ծանր հանցագործություններով վերջնական դատական ակտերի թիվը,
- «Դատախազի աշխատանքի մասին» վիճակագրական հաշվետվության էլեկտրոնային համակարգի լրացվածության տոկոսը:
Գնահատման կարգն ու չափանիշները սահմանվել են ՀՀ գլխավոր դատախազի հրամանով, որի հիման վրա՝ 2026 թվականի փետրվարին ամփոփվել է մարզերի և Երևան քաղաքի վարչական շրջանների դատախազությունների աշխատանքը:
Նշված չափանիշներով կատարված գնահատման հիման վրա՝ որոշվել են 2025 թվականի ընթացքում լավագույն ցուցանիշներն արձանագրած ստորաբաժանումները:
Այսպես, 1-ին հորիզոնականը զբաղեցրել է Սյունիքի մարզի դատախազությունը, 2-րդ և 3-րդ հորիզոնականները հավասար միավորներով կիսել են Գեղարքունիքի մարզի դատախազությունն ու Երևան քաղաքի Ավան և Նոր Նորք վարչական շրջանների դատախազությունը, 4-րդ հորիզոնականը զբաղեցրել է Լոռու մարզի դատախազությունը, 5-րդ հորիզոնականը զբաղեցրել է Արարատի մարզի դատախազությունը:
- Սյունիքի մարզի դատախազությունը, ի թիվս այլնի, պետական շահերի պաշտպանության լիազորության շրջանակում, պետությանն է վերադարձրել շուրջ 5 հա մակերեսով 10 անշարժ գույք, շուրջ 103 միլիոն դրամ:
- Գեղարքունիքի մարզում պետությանը պատճառված վնասից քրեական վարույթներով վերականգնվել է 144 միլիոն 703 հազար դրամ, Գավառ համայնքին է վերադարձվել 434 միլիոն 700 հազար դրամ շուկայականին մոտարկված կադաստրային արժեքով 35 հա հողամաս, ինչպես նաև 69 միլիոն 727 հազար դրամ շուկայականին մոտարկված կադաստրային արժեքով 5.6 հա մակերեսով 4 հողամաս:
- Ավան և Նոր Նորք վարչական շրջանների դատախազության դատախազների կողմից դատարան է հանձնվել603 քրեական վարույթ՝ 645 անձի վերաբերյալ (2024 թվականին՝ 404 քրեական վարույթ՝ 438 անձի վերաբերյալ), որոնցից ծանր և առանձնապես ծանր՝ 59 քրեական վարույթ՝ 74 անձի վերաբերյալ: Դատարաններում ավարտվել է 370 քրեական գործ՝ 381 անձի վերաբերյալ (2024 թվականին՝ 204 քրեական գործ՝ 217 անձի վերաբերյալ), որոնցից օրինական ուժի մեջ մտած մեղադրական դատավճիռներով՝ 30 գործ՝ 32 անձի վերաբերյալ՝ ծանր հանցագործություններով, 2 գործ՝ 2 անձի վերաբերյալ՝ առանձնապես ծանր հանցագործություններով: 2025 թվականին վերականգնվել է պետությանը պատճառված վնասից 56 միլիոն 467 հազար դրամը:
- Լոռու մարզի դատախազության դատախազների կողմից հաստատված մեղադրական եզրակացությամբ դատարան է հանձնվել770 քրեական վարույթ՝ 822 անձի վերաբերյալ (2024 թվականին՝ 561 քրեական վարույթ՝ 604 անձի վերաբերյալ): 2025 թվականին դատարաններում ավարտվել է 587 քրեական գործ՝ 641 անձի վերաբերյալ (2024 թվականին՝ 454 քրեական գործ՝ 490 անձի վերաբերյալ): Պետությանը պատճառված վնասից վերականգնվել է 71 միլիոն 892 հազար դրամը:
- Արարատի մարզի դատախազության աշխատանքների արդյունքում, ի թիվս այլնի, 2025 թվականին Հայաստանի Հանրապետությանն է վերադարձվել շուրջ 60 միլիարդ 553 միլիոն դրամ արժեքով 5330 հա մակերեսով 65 հողատարածք և 5 այլ անշարժ գույք՝ մանկապարտեզի 2 մասնաշենք, 2 պուրակ և մշակույթի տուն:

14 марта 2025 года Генеральный прокурор Республики Армения Анна Вардапетян на итоговом заседании коллегии Прокуратуры заявила, что два раза в год (в конце июля — по итогам полугодия и в феврале — по итогам года) будет проводиться оценка работы прокуратур областей и административных районов города Еревана.
Оценка осуществляется, в том числе, на основании следующих критериев:
- размер денежных средств, возвращённых государству и общинам по искам в защиту государственных и общественных интересов на основании окончательных судебных актов;
• размер возмещённого ущерба, причинённого государству, общинам, а также организациям с государственным и общинным участием, в рамках уголовных производств, а также в результате применения мер прокурорского реагирования;
• количество уголовных производств по тяжким и особо тяжким преступлениям, направленных в суд с обвинительным заключением;
• количество окончательных судебных актов по делам о тяжких и особо тяжких преступлениях;
• процент заполнения электронной системы статистической отчётности «О работе прокурора».
Порядок и критерии оценки установлены приказом Генерального прокурора Республики Армения, на основании которого в феврале 2026 года были подведены итоги работы прокуратур областей и административных районов города Еревана.
На основании проведённой по указанным критериям оценки были определены подразделения, показавшие лучшие результаты в 2025 году.
1-е место заняла Прокуратура Сюникской области.
2-е и 3-е места, набрав одинаковое количество баллов, разделили Прокуратура Гегаркуникской области и прокуратура административных районов Аван и Нор Норк города Еревана. 4-е место заняла Прокуратура Лорийской области,
5-е место — Прокуратура Араратской области.
- Прокуратура Сюникской области, в числе прочего, в рамках полномочий по защите государственных интересов возвратила государству 10 объектов недвижимости общей площадью около 5 га, а также около 103 миллионов драмов.
- В Гегаркуникской области в рамках уголовных производств было возмещено 144 млн 703 тыс. драмов ущерба, причинённого государству. Кроме того, общине Гавар был возвращён земельный участок площадью 35 га с кадастровой стоимостью, приближённой к рыночной, на сумму 434 млн 700 тыс. драмов, а также 4 земельных участка общей площадью 5,6 га с кадастровой стоимостью, приближённой к рыночной, на сумму 69 млн 727 тыс. драмов.
- Прокурорами Прокуратуры административных районов Аван и Нор Норк в суд было направлено 603 уголовных производства в отношении 645 лиц (в 2024 году — 404 уголовных производства в отношении 438 лиц), из которых 59 производств в отношении 74 лиц касались тяжких и особо тяжких преступлений.
В судах было завершено 370 уголовных дел в отношении 381 лица (в 2024 году — 204 дела в отношении 217 лиц), из которых вступившими в законную силу обвинительными приговорами завершены 30 дел в отношении 32 лиц по тяжким преступлениям и 2 дела в отношении 2 лиц по особо тяжким преступлениям.
В 2025 году было возмещено 56 млн 467 тыс. драмов ущерба, причинённого государству.
- Прокурорами Прокуратуры Лорийской области в суд было направлено 770 уголовных производств с утверждённым обвинительным заключением в отношении 822 лиц (в 2024 году — 561 производство в отношении 604 лиц).
В 2025 году в судах было завершено 587 уголовных дел в отношении 641 лица (в 2024 году — 454 дела в отношении 490 лиц).
Из причинённого государству ущерба было возмещено 71 млн 892 тыс. драмов.
- В результате работы Прокуратуры Араратской области, в числе прочего, в 2025 году Республике Армения были возвращены 65 земельных участков общей площадью 5330 гектаров, а также 5 иных объектов недвижимости — 2 корпуса детского сада, 2 парка и дом культуры, общей стоимостью около 60 млрд 553 млн драмов.