Հայաստանի Հանրապետության գլխավոր դատախազ Աննա Վարդապետյանը 2025 թվականի մարտի 14-ին, Դատախազության կոլեգիայի ամփոփիչ նիստում, հայտարարել էր, որ տարեկան երկու անգամ (հուլիսի վերջին՝ կիսամյակային և փետրվարին` տարեկան) կատարվելու է մարզերի և Երևան քաղաքի վարչական շրջանների դատախազությունների աշխատանքի գնահատում:
Գնահատումն իրականացվում է, ի թիվս այլնի, հիմք ընդունելով հետևյալ չափանիշները՝
- Պետական և համայնքային շահերի պաշտպանության հայցերով պետությանը և համայնքին վերջնական դատական ակտով վերադարձված գումարի չափը,
- Քրեական վարույթներով, ինչպես նաև դատախազական ներգործության միջոցների կիրառմամբ պետությանը, համայնքին, պետական և համայնքային մասնակցությամբ կազմակերպություններին պատճառված վնասի վերականգնման գումարի չափը,
- Ծանր և առանձնապես ծանր հանցագործություններով մեղադրական եզրակացությամբ դատարան հանձնված քրեական վարույթների թիվը,
- Ծանր և առանձնապես ծանր հանցագործություններով վերջնական դատական ակտերի թիվը,
- «Դատախազի աշխատանքի մասին» վիճակագրական հաշվետվության էլեկտրոնային համակարգի լրացվածության տոկոսը:
Գնահատման կարգն ու չափանիշները սահմանվել են ՀՀ գլխավոր դատախազի հրամանով, որի հիման վրա՝ 2026 թվականի փետրվարին ամփոփվել է մարզերի և Երևան քաղաքի վարչական շրջանների դատախազությունների աշխատանքը:
Նշված չափանիշներով կատարված գնահատման հիման վրա՝ որոշվել են 2025 թվականի ընթացքում լավագույն ցուցանիշներն արձանագրած ստորաբաժանումները:
Այսպես, 1-ին հորիզոնականը զբաղեցրել է Սյունիքի մարզի դատախազությունը, 2-րդ և 3-րդ հորիզոնականները հավասար միավորներով կիսել են Գեղարքունիքի մարզի դատախազությունն ու Երևան քաղաքի Ավան և Նոր Նորք վարչական շրջանների դատախազությունը, 4-րդ հորիզոնականը զբաղեցրել է Լոռու մարզի դատախազությունը, 5-րդ հորիզոնականը զբաղեցրել է Արարատի մարզի դատախազությունը:
- Սյունիքի մարզի դատախազությունը, ի թիվս այլնի, պետական շահերի պաշտպանության լիազորության շրջանակում, պետությանն է վերադարձրել շուրջ 5 հա մակերեսով 10 անշարժ գույք, շուրջ 103 միլիոն դրամ:
- Գեղարքունիքի մարզում պետությանը պատճառված վնասից քրեական վարույթներով վերականգնվել է 144 միլիոն 703 հազար դրամ, Գավառ համայնքին է վերադարձվել 434 միլիոն 700 հազար դրամ շուկայականին մոտարկված կադաստրային արժեքով 35 հա հողամաս, ինչպես նաև 69 միլիոն 727 հազար դրամ շուկայականին մոտարկված կադաստրային արժեքով 5.6 հա մակերեսով 4 հողամաս:
- Ավան և Նոր Նորք վարչական շրջանների դատախազության դատախազների կողմից դատարան է հանձնվել603 քրեական վարույթ՝ 645 անձի վերաբերյալ (2024 թվականին՝ 404 քրեական վարույթ՝ 438 անձի վերաբերյալ), որոնցից ծանր և առանձնապես ծանր՝ 59 քրեական վարույթ՝ 74 անձի վերաբերյալ: Դատարաններում ավարտվել է 370 քրեական գործ՝ 381 անձի վերաբերյալ (2024 թվականին՝ 204 քրեական գործ՝ 217 անձի վերաբերյալ), որոնցից օրինական ուժի մեջ մտած մեղադրական դատավճիռներով՝ 30 գործ՝ 32 անձի վերաբերյալ՝ ծանր հանցագործություններով, 2 գործ՝ 2 անձի վերաբերյալ՝ առանձնապես ծանր հանցագործություններով: 2025 թվականին վերականգնվել է պետությանը պատճառված վնասից 56 միլիոն 467 հազար դրամը:
- Լոռու մարզի դատախազության դատախազների կողմից հաստատված մեղադրական եզրակացությամբ դատարան է հանձնվել770 քրեական վարույթ՝ 822 անձի վերաբերյալ (2024 թվականին՝ 561 քրեական վարույթ՝ 604 անձի վերաբերյալ): 2025 թվականին դատարաններում ավարտվել է 587 քրեական գործ՝ 641 անձի վերաբերյալ (2024 թվականին՝ 454 քրեական գործ՝ 490 անձի վերաբերյալ): Պետությանը պատճառված վնասից վերականգնվել է 71 միլիոն 892 հազար դրամը:
- Արարատի մարզի դատախազության աշխատանքների արդյունքում, ի թիվս այլնի, 2025 թվականին Հայաստանի Հանրապետությանն է վերադարձվել շուրջ 60 միլիարդ 553 միլիոն դրամ արժեքով 5330 հա մակերեսով 65 հողատարածք և 5 այլ անշարժ գույք՝ մանկապարտեզի 2 մասնաշենք, 2 պուրակ և մշակույթի տուն:

The Prosecutor’s Office of Syunik region recognized as the best unit: summary of the activity of the Prosecutor’s Offices of regions and administrative districts of Yerevan
28/02/2026
On March 14, 2025, during the concluding session of the Prosecutor’s Office Collegium, Anna Vardapetyan, the Prosecutor General of the Republic of Armenia, announced that the activities of the prosecutor’s offices of the regions and the administrative districts of Yerevan would be evaluated twice a year (at the end of July – for the semi-annual period, and in February – for the annual results).
The evaluation is carried out, inter alia, based on the following criteria:
• The amount of money returned to the state and community by final judicial acts under claims aimed at protecting state and community interests;
• The amount of damages recovered to the state, community and organizations with state/community participation under criminal proceedings, as well as through the application of prosecutorial intervention measures.
• The number of criminal proceedings concerning grave and particularly grave crimes that were submuitted to the court with an indictment.
• The number of final judicial acts concerning grave and particularly grave crimes.
• The completion percentage of the electronic system for the statistical report titled “On the Prosecutor’s Work.”
The procedure and criteria for the evaluation were established by an order of the Prosecutor General of the Republic of Armenia. Based on this order, the work of the prosecutor’s offices of the regions and the administrative districts of Yerevan was summarized in February 2026.
Based on the evaluation conducted according to the above-mentioned criteria, the units that recorded the best performance during 2025 were determined.
Thus, the Prosecutor’s Office of Syunik region ranked 1st, the Prosecutor’s Office Gegharkunik region and the Prosecutor’s Office of Avan and Nor Nork administrative districts of Yerevan shared 2nd and 3rd places with equal scores.
The Prosecutor’s Office of Lori region ranked 4th, and the Prosecutor’s Office of Ararat region ranked 5th.
• The Prosecutor’s Office of Syunik region, among other activities, within the framework of its powers of state interests protection, returned to the state 10 real estate properties with a total area of about 5 ha, as well as approximately AMD 103 million.
• In Gegharkunik region, AMD 144 million 703 thousand of the damage caused to the state was recovered through criminal proceedings. In addition, 35 ha of land with a cadastral value approximated to market value were returned to the Gavar community (AMD worth 434 million 700 thousand), as well as 4 land plots with a total area of 5.6 ha, with a cadastral value approximated to market value of AMD 69 million 727 thousand.
• Prosecutors of the Prosecutor’s Office of Avan and Nor Nork administrative districts submitted 603 criminal proceedings concerning 645 individuals to court (in 2024: 404 criminal proceedings concerning 438 individuals), whereof 59 proceedings concerning 74 individuals involved in grave and particularly grave crimes. In the courts, 370 criminal cases concerning 381 individuals were completed (in 2024: 204 cases concerning 217 individuals). Among them were 30 cases concerning 32 individuals for grave crimes, and 2 cases concerning 2 individuals for particularly grave crimes judgments of conviction entered into force. In 2025, AMD 56 million 467 thousand of the damage caused to the state was recovered.
• Prosecutors of the Prosecutor’s Office of Lori region submitted 770 criminal proceedings concerning 822 individuals to court with approved indictments (in 2024: 561 proceedings concerning 604 individuals). In 2025, 587 criminal cases concerning 641 individuals were completed in the courts (in 2024: 454 cases concerning 490 individuals). AMD 71 million 892 thousand of the damage caused to the state was recovered.
• As a result of the work of the Prosecutor’s Office of Ararat region, among other outcomes, in 2025 65 land plots with a total area of 5,330 ha, as well as 5 other real estate properties—two kindergarten buildings, two parks, and a cultural center—were returned to the Republic of Armenia, with a total value of approximately AMD 60 billion 553 million.