Արմավիրի մարզի Փարաքար համայնքին է վերադարձվել 0.2 հա մակերեսով հողամաս. Գլխավոր դատախազության պետական (համայնքային) շահերի պաշտպանության հայցի հիման վրա Հակակոռուպցիոն դատարանի կայացրած վճիռը մտել է օրինական ուժի մեջ:
Գլխավոր դատախազությունը տեղեկացրել էր, որ պետական շահերի պաշտպանության հայց հարուցելու լիազորության շրջանակում, 2025 թվականի հուլիսի 16-ին հայցադիմում է ներկայացվել Հակակոռուպցիոն դատարան՝ աճուրդն անվավեր ճանաչելու և անվավերության հետևանքներ կիրառելու պահանջներով:
Հակակոռուպցիոն դատարանը 2025 թվականի դեկտեմբերի 12-ին բավարարել էր Գլխավոր դատախազության հայցը: Վճռով անվավեր էր ճանաչվել 0.2 հա մակերեսով հողամասի վերաբերյալ 2018 թվականի օգոստոսի 17-ին անցկացված աճուրդը և, որպես անվավերության հետևանք, անվավեր էին ճանաչվել Արմավիրի մարզի Փարաքար համայնքի Մերձավան բնակավայրի և ֆիզիկական անձի միջև 2018 թվականի օգոստոսի 22-ին կնքված անշարժ գույքի առուվաճառքի պայմանագիրը և սեփականության իրավունքի պետական գրանցումը:

Общине Паракар Армавирской области возвращен участок площадью 0.2 га. Решение, вынесенное на основании иска Прокуратуры о защите государственных интересов, вступил в законную силу
24/02/2026
Общине Паракар Армавирской области возвращен участок площадью 0.2 га. Решение Антикоррупционного суда, вынесенное на основании иска Генеральной прокуратуры о защите государственных (общинных) интересов, вступило в законную силу.
Генеральная прокуратура сообщила, что в рамках полномочий по возбуждению иска о защите государственных интересов от 16 июля 2025 года в Антикоррупционный суд был подан иск с требованиями признать аукцион недействительным и применить последствия недействительности.
12 декабря 2025 года Антикоррупционный суд удовлетворил иск Генеральной прокуратуры. Решением суда аукцион, проведенный 17 августа 2018 года по земельному участку площадью 0.2 га, был признан недействительным и, как следствие недействительности, недействительными признаны договор купли-продажи недвижимого имущества, заключенный 22 августа 2018 года между населенным пунктом Мердзаван общины Паракар Армавирской области и физическим лицом, и государственная регистрация права собственности.