Արմավիրի մարզի Փարաքար համայնքին է վերադարձվել 0.2 հա մակերեսով հողամաս. Գլխավոր դատախազության պետական (համայնքային) շահերի պաշտպանության հայցի հիման վրա Հակակոռուպցիոն դատարանի կայացրած վճիռը մտել է օրինական ուժի մեջ:
Գլխավոր դատախազությունը տեղեկացրել էր, որ պետական շահերի պաշտպանության հայց հարուցելու լիազորության շրջանակում, 2025 թվականի հուլիսի 16-ին հայցադիմում է ներկայացվել Հակակոռուպցիոն դատարան՝ աճուրդն անվավեր ճանաչելու և անվավերության հետևանքներ կիրառելու պահանջներով:
Հակակոռուպցիոն դատարանը 2025 թվականի դեկտեմբերի 12-ին բավարարել էր Գլխավոր դատախազության հայցը: Վճռով անվավեր էր ճանաչվել 0.2 հա մակերեսով հողամասի վերաբերյալ 2018 թվականի օգոստոսի 17-ին անցկացված աճուրդը և, որպես անվավերության հետևանք, անվավեր էին ճանաչվել Արմավիրի մարզի Փարաքար համայնքի Մերձավան բնակավայրի և ֆիզիկական անձի միջև 2018 թվականի օգոստոսի 22-ին կնքված անշարժ գույքի առուվաճառքի պայմանագիրը և սեփականության իրավունքի պետական գրանցումը:

A 0.2 hectare land plot has been returned to the Parakar community of Armavir Region. The decision, based on the claim filed by the Prosecutor General's Office to protect state interests, has entered into force
24/02/2026
A 0.2 hectare land plot has been returned to the Parakar community of Armavir Region. The decision of the Anti-Corruption Court, based on the claim filed by the Prosecutor General's Office to protect state (community) interests, has entered into force.
The Prosecutor General's Office reported that, within its authority to initiate a claim to protect state interests, a claim was filed with the Anti-Corruption Court on July 16, 2025, demanding that the auction be declared invalid and the consequences of invalidity be applied.
On December 12, 2025, the Anti-Corruption Court granted the claim of the Prosecutor General's Office. By a court decision, the auction held on August 17, 2018, for a 0.2 hectare land plot was declared invalid. Consequently, the real estate purchase and sale agreement concluded on August 22, 2018, between Merdzavan village in the Parakar community of Armavir region and an individual, as well as the state registration of ownership, were also declared invalid.