Իջևան և Դիլիջան համայնքին է վերադարձվել 162 միլիոն 345 հազար դրամ արժեքով 4 անշարժ գույք. ամփոփվել են Տավուշի մարզի դատախազության 2025 թվականի աշխատանքները
14/02/2026
Հայաստանի Հանրապետության գլխավոր դատախազ Աննա Վարդապետյանի գլխավորությամբ 2026 թվականի փետրվարի 14-ին ամփոփվել են Տավուշի մարզի դատախազության 2025 թվականի աշխատանքները:
Ամփոփմանը ներկա են եղել ՀՀ գլխավոր դատախազի տեղակալ Եղիազար Ավագյանը, Տավուշի մարզպետ Հայկ Ղալումյանը, Տավուշի մարզի դատախազ Գևորգ Սարգսյանը, Դատախազության գլխավոր քարտուղար Մհեր Ափրիկյանը, Ներքին գործերի նախարարության, Ազգային անվտանգության ծառայության, Քննչական կոմիտեի մարզային կառույցների ղեկավարները, մարզի դատախազության դատախազները, այլք:
Գևորգ Սարգսյանը, ներկայացնելով Տավուշի մարզի դատախազության 2025 թվականի աշխատանքների զեկուցագիրը, նշել է, որ 2025 թվականին նախաձեռնվել է 2095 քրեական վարույթ (2024 թվականին՝ 2048 քրեական վարույթ):
Հաշվետու ժամանակահատվածում դատախազների կողմից հաստատված մեղադրական եզրակացությամբ դատարան է հանձնվել 431 քրեական վարույթ՝ 464 անձի վերաբերյալ (2024 թվականին՝ 348 քրեական վարույթ՝ 363 անձի վերաբերյալ):
Դատարաններում ավարտվել է 349 քրեական գործ՝ 359 անձի վերաբերյալ (2024 թվականին՝ 382 քրեական գործ՝ 408 անձի վերաբերյալ):
Քրեական վարույթներով պետությանը պատճառված վնասից վերականգնվել է 54 միլիոն 986 հազար դրամը:
Անդրադառնալով պետական (համայնքային) շահերի պաշտպանության ոլորտում իրականացված աշխատանքներին՝ Տավուշի մարզի դատախազը տեղեկացրել է, որ 2025 թվականի ընթացքում Իջևան և Դիլիջան համայնքներին է վերադարձվել ընդհանուր 162 միլիոն 345 հազար դրամ արժեքով 4 անշարժ գույք:
• Դիլիջան համայնքին է վերադարձվել Դիլիջան համայնքի Շահումյան փողոցի թիվ 34 հասցեում գտնվող՝ 891.1 քմ մակերեսով մանկապարտեզի չօգտագործվող մասնաշենքը: Շուկայականին մոտարկված կադաստրային արժեքը՝ 85 միլիոն 935 հազար դրամ:
• Դիլիջան համայնքին է վերադարձվել Դիլիջանի Օրջոնիկիձե փողոցի 63/2 հասցեում գտնվող՝ 1163.3 քմ մակերեսով մանկապարտեզի շենքի մի մասը՝ 286.5 քմ մակերեսով: Շուկայականին մոտարկված կադաստրային արժեքը՝ 30 միլիոն 838 հազար դրամ:
• Իջևան համայնքի տիրապետմանն է վերադարձվել Իջևանի Խաշթառակ բնակավայրի 9 փողոցի 11 հասցեում գտնվող՝ 198.45 քմ մակերեսով համայնքի մանկապարտեզի մասնաշենքը: Շուկայականին մոտարկված կադաստրային արժեքը՝ 44 միլիոն 121 հազար դրամ:
• Իջևան համայնքին է վերադարձվել Իջևանի Սպանդարյան փողոց 1/91 հասցեում (շատրվաններին կից) գտնվող՝ 03265 հա մակերեսով հողամասը: Շուկայականին մոտարկված կադաստրային արժեքը՝ 1 միլիոն 450 հազար դրամ:
Աննա Վարդապետյանը Տավուշի մարզի դատախազին և դատախազության դատախազներին տվել է մի շարք հանձնարարականներ` ուղղված պետական և համայնքային շահերի պաշտպանությանը, մարզում հանցագործությունների՝ այդ թվում անչափահասների շրջանում, կանխարգելմանն ու բացահայտմանը:

Общинам Иджеван и Дилижан возвращены 4 объекта недвижимого имущества общей стоимостью 162 миллиона 345 тысяч драмов: подведены итоги работы Прокуратуры Тавушской области за 2025 год
14/02/2026
Под руководством Генерального прокурора Республики Армения Анны Вардапетян 14 февраля 2026 года подведены итоги работы Прокуратуры Тавушской области за 2025 год.
В подведении итогов приняли участие заместитель Генерального прокурора РА Егиязар Авагян, Глава Тавушской области Айк Галумян, Прокурор Тавушской области Геворг Саргсян, Генеральный секретарь Прокуратуры Мгер Априкян, руководители региональных подразделений Министерства внутренних дел, Службы национальной безопасности, Следственного комитета, прокуроры областной прокуратуры и другие.
Геворг Саргсян, представляя доклад о деятельности Прокуратуры Тавушской области за 2025 год, отметил, что в 2025 году было возбуждено 2095 уголовных производств (в 2024 году — 2048 уголовных производств).
В отчетный период в суд с утвержденными прокурорами обвинительными заключениями направлено 431 уголовное производство в отношении 464 лиц (в 2024 году — 348 уголовных производств в отношении 363 лиц).
В судах завершено 349 уголовных дел в отношении 359 лиц (в 2024 году — 382 уголовных дела в отношении 408 лиц).
Из причиненного государству ущерба по уголовным производствам восстановлено 54 миллиона 986 тысяч драмов.
Касаясь работы, проведенной в сфере защиты государственных (общинных) интересов, прокурор Тавушской области сообщил, что в течение 2025 года общинам Иджеван и Дилижан возвращены 4 объекта недвижимого имущества общей стоимостью 162 миллиона 345 тысяч драмов.
• Общине Дилижан возвращено неиспользуемое здание детского сада площадью 891,1 кв. м, расположенное по адресу: община Дилижан, улица Шаумяна, 34. Кадастровая стоимость, приближенная к рыночной, составляет 85 миллионов 935 тысяч драмов.
• Общине Дилижан возвращена часть здания детского сада общей площадью 1163,3 кв. м — площадью 286,5 кв. м, расположенного по адресу: г. Дилижан, улица Орджоникидзе, 63/2. Кадастровая стоимость, приближенная к рыночной, составляет 30 миллионов 838 тысяч драмов.
• Во владение общины Иджеван возвращено здание детского сада общины площадью 198,45 кв. м, расположенное по адресу: община Иджеван, населенный пункт Хаштарак, 9-я улица, дом 11. Кадастровая стоимость, приближенная к рыночной, составляет 44 миллиона 121 тысяча драмов.
• Общине Иджеван возвращен земельный участок площадью 0,03265 га, расположенный по адресу: г. Иджеван, улица Спандаряна, 1/91 (прилегающий к фонтанам). Кадастровая стоимость, приближенная к рыночной, составляет 1 миллион 450 тысяч драмов.
Анна Вардапетян дала прокурору Тавушской области и прокурорам областной прокуратуры ряд поручений, направленных на защиту государственных и общинных интересов, а также на профилактику и раскрытие преступлений в области, в том числе среди несовершеннолетних.