Իջևան և Դիլիջան համայնքին է վերադարձվել 162 միլիոն 345 հազար դրամ արժեքով 4 անշարժ գույք. ամփոփվել են Տավուշի մարզի դատախազության 2025 թվականի աշխատանքները
14/02/2026
Հայաստանի Հանրապետության գլխավոր դատախազ Աննա Վարդապետյանի գլխավորությամբ 2026 թվականի փետրվարի 14-ին ամփոփվել են Տավուշի մարզի դատախազության 2025 թվականի աշխատանքները:
Ամփոփմանը ներկա են եղել ՀՀ գլխավոր դատախազի տեղակալ Եղիազար Ավագյանը, Տավուշի մարզպետ Հայկ Ղալումյանը, Տավուշի մարզի դատախազ Գևորգ Սարգսյանը, Դատախազության գլխավոր քարտուղար Մհեր Ափրիկյանը, Ներքին գործերի նախարարության, Ազգային անվտանգության ծառայության, Քննչական կոմիտեի մարզային կառույցների ղեկավարները, մարզի դատախազության դատախազները, այլք:
Գևորգ Սարգսյանը, ներկայացնելով Տավուշի մարզի դատախազության 2025 թվականի աշխատանքների զեկուցագիրը, նշել է, որ 2025 թվականին նախաձեռնվել է 2095 քրեական վարույթ (2024 թվականին՝ 2048 քրեական վարույթ):
Հաշվետու ժամանակահատվածում դատախազների կողմից հաստատված մեղադրական եզրակացությամբ դատարան է հանձնվել 431 քրեական վարույթ՝ 464 անձի վերաբերյալ (2024 թվականին՝ 348 քրեական վարույթ՝ 363 անձի վերաբերյալ):
Դատարաններում ավարտվել է 349 քրեական գործ՝ 359 անձի վերաբերյալ (2024 թվականին՝ 382 քրեական գործ՝ 408 անձի վերաբերյալ):
Քրեական վարույթներով պետությանը պատճառված վնասից վերականգնվել է 54 միլիոն 986 հազար դրամը:
Անդրադառնալով պետական (համայնքային) շահերի պաշտպանության ոլորտում իրականացված աշխատանքներին՝ Տավուշի մարզի դատախազը տեղեկացրել է, որ 2025 թվականի ընթացքում Իջևան և Դիլիջան համայնքներին է վերադարձվել ընդհանուր 162 միլիոն 345 հազար դրամ արժեքով 4 անշարժ գույք:
• Դիլիջան համայնքին է վերադարձվել Դիլիջան համայնքի Շահումյան փողոցի թիվ 34 հասցեում գտնվող՝ 891.1 քմ մակերեսով մանկապարտեզի չօգտագործվող մասնաշենքը: Շուկայականին մոտարկված կադաստրային արժեքը՝ 85 միլիոն 935 հազար դրամ:
• Դիլիջան համայնքին է վերադարձվել Դիլիջանի Օրջոնիկիձե փողոցի 63/2 հասցեում գտնվող՝ 1163.3 քմ մակերեսով մանկապարտեզի շենքի մի մասը՝ 286.5 քմ մակերեսով: Շուկայականին մոտարկված կադաստրային արժեքը՝ 30 միլիոն 838 հազար դրամ:
• Իջևան համայնքի տիրապետմանն է վերադարձվել Իջևանի Խաշթառակ բնակավայրի 9 փողոցի 11 հասցեում գտնվող՝ 198.45 քմ մակերեսով համայնքի մանկապարտեզի մասնաշենքը: Շուկայականին մոտարկված կադաստրային արժեքը՝ 44 միլիոն 121 հազար դրամ:
• Իջևան համայնքին է վերադարձվել Իջևանի Սպանդարյան փողոց 1/91 հասցեում (շատրվաններին կից) գտնվող՝ 03265 հա մակերեսով հողամասը: Շուկայականին մոտարկված կադաստրային արժեքը՝ 1 միլիոն 450 հազար դրամ:
Աննա Վարդապետյանը Տավուշի մարզի դատախազին և դատախազության դատախազներին տվել է մի շարք հանձնարարականներ` ուղղված պետական և համայնքային շահերի պաշտպանությանը, մարզում հանցագործությունների՝ այդ թվում անչափահասների շրջանում, կանխարգելմանն ու բացահայտմանը:

4 immovable properties worth AMD 162 million 345 thousand returned to the Ijevan and Dilijan communities: the activities of the Prosecutor’s Office of Tavush region for 2025 summarized
14/02/2026
Under the leadership of Anna Vardapetyan, the Prosecutor General of the Republic of Armenia, the activities of the Prosecutor’s Office of Tavush region for 2025  were summarized on February 14, 2026.
The event was attended by RA Deputy Prosecutor General Yeghiazar Avagyan, Head of Tavush region Hayk Ghalumyan, Prosecutor of Tavush region Gevorg Sargsyan, Secretary General of the Prosecutor’s Office Mher Aprikyan, the heads of the regional divisions of the Ministry of Internal Affairs, the National Security Service and the Investigative Committee, the prosecutors of the regional prosecutor’s office, etc.
Gevorg Sargsyan, while presenting the activity report of the Prosecutor’s Office of Tavush region for 2025, noted that in 2025, 2,095 criminal proceedings were initiated (in 2024 — 2,048 criminal proceedings).
During the reporting period, 431 criminal proceedings against 464 individuals were submitted to court with indictments approved by prosecutors (in 2024 — 348 criminal proceedings against 363 individuals).
In the courts, 349 criminal cases concerning 359 individuals were concluded (in 2024 — 382 criminal cases concerning 408 individuals).
AMD 54 million 986 thousand of the damage caused to the state under criminal proceedings was recovered.
Referring to the work carried out in the field of state (community) interests protection, the Prosecutor of Tavush region reported that during 2025, 4 immovable properties worth a total of AMD 162 million 345 thousand were returned to the Ijevan and Dilijan communities.
• A non-operational section of a kindergarten building with an area of 891.1 sq. m, located at 34 Shahumyan street in Dilijan community, was returned to the Dilijan community. The market approximated cadastral value is AMD 85 million 935 thousand.
• Part of a kindergarten building with a total area of 1,163.3 sq. m, specifically 286.5 sq. m, located at 63/2 Ordzhonikidze street in Dilijan, was returned to the Dilijan community. The market approximated cadastral value is AMD 30 million 838 thousand.
• A section of the community kindergarten building with an area of 198.45 sq. m, located at 11, 9th street, Khashtarak settlement, Ijevan, was returned to the possession of the Ijevan community. The market approximated cadastral value is AMD 44 million 121 thousand.
• A land plot with an area of 0.03265 ha, located at 1/91 Spandaryan street in Ijevan (adjacent to the fountains), was returned to the Ijevan community. The market approximated cadastral value is AMD 1 million 450 thousand.
Anna Vardapetyan gave a number of instructions to the Prosecutor of Tavush region and the prosecutors of the regional prosecutor’s office aimed at protecting state and community interests, as well as preventing and detecting crimes in the region, including those committed by minors.