Հայաստանի Հանրապետության գլխավոր դատախազի տեղակալ Արամ Արամյանի գլխավորությամբ 2026 թվականի փետրվարի 13-ին ամփոփվել են Շիրակի մարզի դատախազության 2025 թվականի աշխատանքները:
Ամփոփմանը մասնակցել են Շիրակի մարզպետ Դավիթ Առուշանյանը, Շիրակի մարզի դատախազ Արմեն Չիչոյանը, Ներքին գործերի նախարարության, Ազգային անվտանգության ծառայության, Քննչական կոմիտեի մարզային կառույցների ղեկավարները, մարզի դատախազության դատախազները, այլք:
Արմեն Չիչոյանը, ներկայացնելով Շիրակի մարզի դատախազության 2025 թվականի աշխատանքների զեկուցագիրը, նշել է, որ նախաձեռնվել է 2763 քրեական վարույթ (2024 թվականին՝ 3297 քրեական վարույթ):
Հաշվետու ժամանակահատվածում դատախազների կողմից հաստատված մեղադրական եզրակացությամբ դատարան է հանձնվել 768 քրեական վարույթ՝ 807 անձի վերաբերյալ (2024 թվականին՝ 520 քրեական վարույթ՝ 591 անձի վերաբերյալ):
2025 թվականին դատարաններում ավարտվել է 735 քրեական գործ՝ 824 անձի վերաբերյալ (2024 թվականին՝ 522 քրեական գործ՝ 578 անձի վերաբերյալ):
Քրեական վարույթներով պետությանը պատճառված վնասը կազմել է 77 միլիոն 160 հազար դրամ: 2025 թվականին Քրեական վարույթներով պետությանը պատճառված վնասից վերականգնվել է 21 միլիոն 972 հազար դրամը:
Անդրադառնալով պետական (համայնքային) շահերի պաշտպանության ոլորտում իրականացված աշխատանքներին՝ Շիրակի մարզի դատախազը տեղեկացրել է, որ 2025 թվականին Հայաստանի Հանրապետությանն է վերադարձվել 32 միլիոն 673 հազար դրամ:
Բացի այդ, Արմեն Չիչոյանի խոսքով՝ Հակակոռուպցիոն քաղաքացիական և վարչական դատարանների կողմից վարույթ են ընդունվել պետական (համայնքային) շահերի պաշտպանության ոլորտում իրականացված ուսումնասիրությունների արդյունքում ներկայացված 3 հայցեր: Դատախազությունը հայցերով պահանջել է Գյումրի, Արթիկ ու Ամասիա համայնքների սեփականության իրավունքը վերականգնել Գյումրի համայնքի Արագած 6 թաղամասում գտնվող գույքի, Արթիկ համայնքի Շինարարների փողոցի 7 հասցեում գտնվող՝ նախկին մսուր-մանկապարտեզի 964.20 քմ մակերեսով շինության և Ամասիա համայնքի Հողմիկ բնակավայրում գտնվող գյուղատնտեսական նշանակություն ունեցող 2.5813 հա մակերեսով հողատարածքի նկատմամբ:

Под руководством заместителя генерального прокурора Республики Армения Арама Арамяна 13 февраля 2026 года были подведены итоги работы Прокуратуры Ширакской области за 2025 год.
В подведении итогов приняли участие губернатор Ширакской области Давит Арушанян, прокурор Ширакской области Армен Чичоян, руководители областных структур Министерства внутренних дел, Службы национальной безопасности, Следственного комитета, прокуроры прокуратуры области и другие.
Представляя отчет о работе прокуратуры Ширакской области за 2025 год, Армен Чичоян отметил, что возбуждено 2763 уголовных производства (в 2024 году- 3297 уголовных производств).
За отчетный период обвинительным заключением, утвержденным прокуратурой, в суд было передано 768 уголовных производств в отношении 807 лиц (в 2024 году-520 уголовных производств в отношении 591 лица).
В 2025 году в судах было завершено 735 уголовных дел в отношении 824 лиц (в 2024 году-522 уголовных дела в отношении 578 лиц).
Ущерб, причиненный государству в результате уголовных производств, составил 77 миллионов 160 тысяч драмов.
Касаясь работ, проведенных в сфере защиты государственных (общинных) интересов, прокурор Ширакской области сообщил, что в 2025 году Республике Армения было возвращено 32 миллиона 673 тысячи драмов.
Кроме того, по словам Армена Чичояна, антикоррупционными гражданскими и административными судами были приняты к производству 3 иска, поданные в результате исследований, проведенных в сфере защиты государственных (общинных) интересов. Прокуратура по искам потребовала восстановить право собственности общин Гюмри, Артик и Амасия на имущество, расположенное в квартале Арагац 6 общины Гюмри, здание бывшего яслей-детского сада площадью 964,20 квадратных метра, расположенное по адресу улица Строителей общины Артик, 7, и земельный участок сельскохозяйственного назначения площадью 2,5813 га, расположенный в населенном пункте Охмик общины Амасия.