Հայաստանի Հանրապետության գլխավոր դատախազ Աննա Վարդապետյանի գլխավորությամբ 2026 թվականի փետրվարի 13-ին ամփոփվել են Գեղարքունիքի մարզի դատախազության 2025 թվականի աշխատանքները:
Ամփոփմանը ներկա են եղել ՀՀ գլխավոր դատախազի տեղակալ Եղիազար Ավագյանը, Գեղարքունիքի մարզի դատախազ Գագիկ Այվազյանը, Դատախազության գլխավոր քարտուղար Մհեր Ափրիկյանը, Գեղարքունիքի մարզային քննչական վարչության պետի տեղակալ Արման Հովհաննիսյանը, մարզի դատախազության դատախազները, այլք:
Գագիկ Այվազյանը, ներկայացնելով Գեղարքունիքի մարզի դատախազության 2025 թվականի աշխատանքների զեկուցագիրը, նշել է, որ 2025 թվականին Գեղարքունիքի մարզում նախաձեռնվել է 2555 քրեական վարույթ (2024 թվականին՝ 2315 քրեական վարույթ):
Հաշվետու ժամանակահատվածում դատախազների կողմից հաստատված մեղադրական եզրակացությամբ դատարան է հանձնվել 673 քրեական վարույթ՝ 693 անձի վերաբերյալ (2024 թվականին՝ 572 քրեական վարույթ՝ 607 անձի վերաբերյալ):
Մարզի դատախազի խոսքով՝ 2025 թվականին դատարաններում ավարտվել է 584 քրեական գործ՝ 617 անձի վերաբերյալ (2024 թվականին՝ 582 քրեական գործ՝ 634 անձի վերաբերյալ):
Քրեական վարույթներով պետությանը պատճառված վնասը կազմել է 299 միլիոն 298 հազար դրամ: Քրեական վարույթներով պետությանը պատճառված վնասից 2025 թվականին վերականգնվել է 144 միլիոն 703 հազար դրամը:
Գագիկ Այվազյանի խոսքով՝ քրեական վարույթի շրջանակում 2025 թվականին Գավառ համայնքին է վերադարձվել 434 միլիոն 700 հազար դրամ շուկայականին մոտարկված կադաստրային արժեքով 35 հա հողամաս, ինչպես նաև 69 միլիոն 727 հազար դրամ շուկայականին մոտարկված կադաստրային արժեքով 5.6 հա մակերեսով 4 հողամաս:
Անդրադառնալով պետական (համայնքային) շահերի պաշտպանության ոլորտում իրականացված աշխատանքների արդյունքներին՝ Գագիկ Այվազյանը տեղեկացրել է՝
Գլխավոր դատախազ Աննա Վարդապետյանը 2025 թվականի դեկտեմբերի 30-ին հայտարարել էր, որ մեկնարկել են Սևանա լճի ափամերձ տարածքներում՝ բացարձակ նիշից ցածր հողամասերում, ապօրինի կառուցված շենք-շինությունների ապամոնտաժման (քանդման) աշխատանքները: Դատախազությունը տեղեկացրել էր նաև, որ ապօրինի շինությունների քանդման աշխատանքները շարունակվելու են 2026 թվականին:
Ամփոփման ընթացքում Գեղարքունիքի մարզի դատախազի կողմից ներկայացվել են 2025 թվականի դեկտեմբերից մինչ օրս դատախազների միջնորդագրերի կատարման արդյունքում, Սևանա լճի ափամերձ՝ բացարձակ նիշից ցածր 21 հողամասերում ապօրինի կառուցված՝ հիմնական և ոչ հիմնական 57 շենք-շինությունների ապամոնտաժման (քանդման) աշխատանքների վերաբերյալ տվյալները:
Հիշեցնենք, որ դատախազների միջնորդագրերի կատարման արդյունքում, ««Սևան ազգային պարկ» ՊՈԱԿ-ի կողմից լուծվել (դադարեցվել է) 2 պայմանագիր:
Գլխավոր դատախազ Աննա Վարդապետյանը Գեղարքունիքի մարզի դատախազին և դատախազության դատախազներին հանձնարարել է ակտիվացնել Սևանա լճի ափամերձ տարածքներում ապօրինի օտարված կամ վարձակալության հանձնված գույքերը Հայաստանի Հանրապետությանը վերադարձնելու, բացարձակ նիշից ցածր հողամասերում ապօրինի կառուցված շենք շինություններն ապամոնտաժելու աշխատանքները:

Под руководством Генерального прокурора Республики Армения Анны Вардапетян 13 февраля 2026 года были подведены итоги работы Прокуратуры Гегаркуникской области за 2025 год.
В обобщени приняли участие заместитель Генерального прокурора РА Егиазар Авагян, Прокурор Гегаркуникской области Гагик Айвазян, Генеральный секретарь Прокуратуры Мгер Априкян, Заместитель начальника Гегаркуникского областного следственного управления Арман Оганнисян, прокуроры прокуратуры области и другие.
Гагик Айвазян, представляя отчет о работе Прокуратуры Гегаркуникской области за 2025 год, отметил, что в 2025 году в Гегаркуникской области было возбуждено 2 555 уголовных дел (в 2024 году — 2 315 уголовных дел).
В отчетном периоде прокурорами было направлено в суд с утвержденными обвинительными заключениями 673 уголовных дела в отношении 693 лиц (в 2024 году — 572 уголовных дела в отношении 607 лиц).
По словам прокурора области, в 2025 году в судах было завершено 584 уголовных дела в отношении 617 лиц (в 2024 году — 582 дела в отношении 634 лиц).
Ущерб, причиненный государству в результате уголовных дел, составил 299 млн 298 тыс. драмов. В 2025 году было восстановлено 144 млн 703 тыс. драмов ущерба, причиненного государству.
По словам Гагика Айвазяна, в рамках уголовных дел в 2025 году общине Гавар возвращены земельные участки общей площадью 35 га с кадастровой стоимостью, приближенной к рыночной, 434 млн 700 тыс. драмов, а также 4 земельных участка общей площадью 5,6 га с кадастровой стоимостью 69 млн 727 тыс. драмов.
Относительно результатов работы в сфере защиты государственных (общинных) интересов Гагик Айвазян сообщил:
Генеральный прокурор Анна Вардапетян 30 декабря 2025 года объявила о начале работ по демонтажу (сносу) незаконно построенных зданий и сооружений на прибрежных участках озера Севан, расположенных ниже абсолютного нуля. Прокуратура также сообщила, что работы по сносу незаконных строений продолжатся в 2026 году.
В ходе подведения итогов прокурор Гегаркуникской области представил данные о выполнении ходатайств прокуроров с декабря 2025 года по настоящее время: на 21 прибрежном участке озера Севан, расположенном ниже абсолютного нуля, произведен демонтаж (снос) 57 основных и вспомогательных зданий и сооружений.
Напомним, что в результате выполнения ходатайств прокуроров ГНКО «Севанский национальный парк» расторгло (прекратило) 2 договора.
Генеральный прокурор Анна Вардапетян поручила прокурору Гегаркуникской области и прокурорам Прокуратуры активизировать работы по возвращению незаконно отчужденного или переданного в аренду имущества Республике Армения, а также по демонтажу самовольных построек на прибрежных участках, расположенных ниже абсолютного нуля.