Բարեվարքություն, զսպվածություն, էթիկա. Գլխավոր դատախազն ընդունել է Դատախազությունում մասնագիտական պրակտիկա անցնող ուսանողներին
07/02/2026
Հայաստանի Հանրապետության գլխավոր դատախազ Աննա Վարդապետյանը 2026 թվականի փետրվարի 6-ին, Գլխավոր դատախազության վարչական շենքում գործող Իրավաբանական լաբորատորիայում, ընդունել է Դատախազությունում մասնագիտական պրակտիկա անցնող՝ Երևանի պետական համալսարանի և Հայաստանում ֆրանսիական համալսարանի 24 ուսանողներին:
Աննա Վարդապետյանը ողջունել է ուսանողներին, անդրադարձել է Դատախազության առաջնահերթություններին՝ հանցավորության դեմ պայքար, պետական (համայնքային) շահերի պաշտպանություն, մարդու իրավունքների պաշտպանություն, ապօրինի ծագում ունեցող գույքի բռնագանձում և այլն:
Հանրապետության գլխավոր դատախազն ուսանողների հետ քննարկել է դատախազների, դատախազների թեկնածուների բարեվարքությանը ներկայացվող պահանջները, նրանց և Դատախազությունում ուսումնական փորձառություն անցնող անձանց ներկայացվող վարքագծային և էթիկական պահանջները: Այս համատեքստում ՀՀ գլխավոր դատախազն ընդգծել է զսպվածության պահանջը, որը վերաբերում է խոսքին, հագնվածքին, վարքագծին, կերպարին:
Դատախազության գլխավոր քարտուղարի տեղակալ Լալա Բեգոյանը ներկայացրել է պրակտիկանտների իրավունքները, պարտականություններն ու էթիկայի կանոնները:
Գլխավոր դատախազի խորհրդական Մանե Մարկոսյանը անդրադարձել է է Երևանի պետական համալսարանի, Հայաստանի Հանրապետության գլխավոր դատախազության և «Հայ իրավաբանական միություն» կազմակերպության համագործակցության հիման վրա Գլխավոր դատախազության վարչական շենքում գործող ԵՊՀ իրավաբանական լաբորատորիայի հնարավորություններին՝ նշելով, որ Լաբորատորիան մասնագիտական ոչ ֆորմալ հարթակ է, որտեղ համատեղ ջանքերով կազմակերպվում են արդի իրավական թեմաների շուրջ մասնագիտական քննարկումներ, գործնական աշխատանքներ, սեմինարներ և գիտաժողովներ, ինչպես նաև կատարվում են գիտական հետազոտություններ։
Երևանի պետական համալսարանի աջակցությամբ, Լաբորատորիայում առկա բոլոր համակարգիչներից հասանելի են ԵՊՀ-ի կողմից ձեռք բերված միջազգային առաջատար էլեկտրոնային գրադարաններն ու թվային գիտական աղբյուրները: Էլեկտրոնային գրադարանները ներառում են գիտական ամսագրեր, էլեկտրոնային գրքեր, ինչպես նաև միջազգային ճանաչում ունեցող հրատարակչությունների հետազոտական հոդվածներ։ Վերոնշյալ աղբյուրները հնարավորություն են տալիս ծանոթանալ իրավագիտության և հարակից ոլորտների նորագույն զարգացումներին, իրականացնել խորքային ուսումնասիրություններ և օգտվել այնպիսի գիտական աղբյուրներից, ինչպիսիք են՝

6 февраля 2026 года Генеральный прокурор Республики Армения Анна Вардапетян в Юридической лаборатории, действующей в административном здании Генеральной прокуратуры, приняла 24 студентов Ереванского государственного университета и Французского университета в Армении, проходящих профессиональную практику в Прокуратуре.
Анна Вардапетян поприветствовала студентов и затронула приоритеты Прокуратуры, в числе которых — борьба с преступностью, защита государственных (общинных) интересов, защита прав человека, конфискация имущества незаконного происхождения и другие направления.
Генеральный прокурор Республики обсудила со студентами требования, предъявляемые к добропорядочности прокуроров и кандидатов в прокуроры, а также поведенческие и этические требования, предъявляемые к ним и к лицам, проходящим учебную практику в Прокуратуре. В данном контексте Генеральный прокурор РА подчеркнула требование сдержанности, которое относится к речи, манере поведения, поведению и внешнему облику.
Заместитель Генерального секретаря Прокуратуры Лала Бегоян представила права, обязанности и правила этики практикантов.
Советник Генерального прокурора Мане Маркосян коснулась возможностей Юридической лаборатории ЕГУ, действующей в административном здании Генеральной прокуратуры на основе сотрудничества Ереванского государственного университета, Генеральной прокуратуры Республики Армения и организации «Армянская юридическая ассоциация», отметив, что Лаборатория является профессиональной неформальной площадкой, где совместными усилиями организуются профессиональные обсуждения актуальных правовых тем, практические занятия, семинары и конференции, а также проводятся научные исследования.
При поддержке Ереванского государственного университета со всех компьютеров, имеющихся в Лаборатории, обеспечен доступ к ведущим международным электронным библиотекам и цифровым научным ресурсам, приобретённым ЕГУ. Электронные библиотеки включают научные журналы, электронные книги, а также исследовательские статьи международно признанных издательств.
Указанные ресурсы позволяют ознакомиться с новейшими достижениями в области юриспруденции и смежных сфер, проводить углублённые исследования и пользоваться такими научными источниками, как: