ՀՀ գլխավոր դատախազության շենքում գործում է ԵՊՀ իրավաբանական լաբորատորիան
Երևանի պետական համալսարանի, Հայաստանի Հանրապետության գլխավոր դատախազության և «Հայ իրավաբանական միություն» կազմակերպության համագործակցության շրջանակում ՀՀ գլխավոր դատախազության վարչական շենքում ստեղծվել և այժմ իր գործունեությունն է ծավալում համալսարանի կառուցվածքային ստորաբաժանումը՝ ԵՊՀ իրավաբանական լաբորատորիան։
ԵՊՀ իրավաբանական լաբորատորիան մասնագիտական ոչ ֆորմալ հարթակ է, որտեղ համատեղ ջանքերով կազմակերպվում են իրավական արդիական թեմաների շուրջ մասնագիտական քննարկումներ, գործնական աշխատանքներ, սեմինարներ և գիտաժողովներ, ինչպես նաև կատարվում են գիտական հետազոտություններ։
ԵՊՀ իրավագիտության ֆակուլտետի ուսանողները հնարավորություն ունեն լաբորատորիայում կատարելու գիտահետազոտական աշխատանքներ։ Բացի դրանից՝ մասնակցելով լաբորատորիայում անցկացվող գիտական տարբեր քննարկումների և գործնականում կիրառելով իրենց գիտելիքները՝ նրանք զարգացնում են իրենց մասնագիտական հմտությունները։
Ֆակուլտետի 4-րդ կուրսի ուսանող Բաբկեն Հարությունյանը, որն իր մասնագիտական պրակտիկան անցկացնում է ՀՀ գլխավոր դատախազությունում, պարբերաբար այցելում է Իրավաբանական լաբորատորիա։ Պրակտիկայի ընթացքում ձեռք բերելով գիտելիքներ դատախազության կառուցվածքի, գործառույթների և գործունեության առանձնահատկությունների վերաբերյալ՝ Բաբկենը անմիջականորեն մասնակցում է նաև գործնական աշխատանքների։
«Պրակտիկայի շրջանակում գրեթե ամեն օր այցելում ենք ԵՊՀ իրավաբանական լաբորատորիա, որտեղ առկա են անհրաժեշտ բոլոր պայմանները՝ կատարելու ուսումնառության ընթացքում հանձնարարվող առաջադրանքները։ Լաբորատորիան հնարավորություն է ընձեռում առավել խորությամբ ուսումնասիրելու մեր մասնագիտական ոլորտը՝ տրամադրելով անհրաժեշտ տեսական գրականություն, ինչպես նաև դառնալով հարթակ՝ ոլորտի առաջատար մասնագետների հետ համագործակցության և ակտիվ քննարկումների համար»,- ընդգծեց ԵՊՀ ուսանողը։

В рамках сотрудничества между Ереванским государственным университетом, Генеральной прокуратурой Республики Армения и организацией «Армянский юридический союз» в административном здании Генеральной прокуратуры Республики Армения создано структурное подразделение университета — Юридическая лаборатория ЕГУ, которая в настоящее время осуществляет свою деятельность.
Юридическая лаборатория ЕГУ — это профессиональная неформальная платформа, где совместными усилиями организуются профессиональные обсуждения, практические работы, семинары и конференции по актуальным юридическим темам, а также проводятся научные исследования.
Студенты юридического факультета ЕГУ имеют возможность проводить научно-исследовательскую работу в лаборатории. Кроме того, участвуя в различных научных дискуссиях, проходящих в лаборатории, и применяя свои знания на практике, они развивают свои профессиональные навыки.
Бабкен Арутюнян, студент 4-го курса факультета, который проходит профессиональную практику в Генеральной прокуратуре Республики Армения, регулярно посещает Юридическую лабораторию. Во время практики, приобретая знания о структуре, функциях и особенностях деятельности прокуратуры, Бабкен также принимает непосредственное участие в практической работе.
«В рамках практики мы посещаем Юридическую лабораторию ЕГУ почти каждый день, где созданы все необходимые условия для выполнения заданий, предусмотренных учебным процессом. Лаборатория позволяет более глубоко изучать нашу профессиональную сферу, предоставляя необходимую теоретическую литературу, а также служит платформой для сотрудничества и активных обсуждений с ведущими специалистами в области», — подчеркнул студент ЕГУ.