Գլխավոր դատախազությունը 2025 թվականի մարտի 11-ին հայցադիմում էր ներկայացրել Հակակոռուպցիոն դատարան՝ ընդդեմ ֆիզիկական անձի, երրորդ անձ՝ Տավուշի մարզի Իջևան համայնքի՝ Իջևանի Թատերական փողոց 18 հասցեում գտնվող՝ 19 քմ մակերեսով հողամասի նկատմամբ կառուցապատման իրավունքը դադարեցնելու պահանջով։
Հակակոռուպցիոն դատարանի՝ 2025 թվականի նոյեմբերի 1-ի վճռով՝ բավարարվել էր Գլխավոր դատախազության հայցը: Վճռով դադարեցվել էր Իջևանի Թատերական փողոց 18 հասցեում գտնվող՝ 19 քմ մակերեսով հողամասի նկատմամբ ֆիզիկական անձի կառուցապատման իրավունքը:
Գլխավոր դատախազության դիմումի հիման վրա՝ Կադաստրի կոմիտեն 2025 թվականի դեկտեմբերի 29-ին դադարեցրել է հողամասի նկատմամբ ֆիզիկական անձի կառուցապատման իրավունքը. հողամասը վերադարձվել է Իջևան համայնքին:
Հիշեցնենք, որ Գլխավոր դատախազության պետական շահերի պաշտպանության վարչության կողմից 16 հայցադիմում էր ներկայացվել Հակակոռուպցիոն դատարան՝ Տավուշի մարզի Իջևան համայնքի քաղաքային զբոսայգու տարածքում գտնվող հողամասերի նկատմամբ կառուցապատման իրավունքները հարկադիր դադարեցնելու և հողատարածքներն Իջևան համայնքին վերադարձնելու հայցապահանջներով:
Այսպիսով, ընդհանուր առմամբ, Իջևան համայնքին են վերադարձվել Տավուշի մարզի Իջևան համայնքի քաղաքային զբոսայգու տարածքում գտնվող հետևյալ գույքերը՝

11 марта 2025 года Генеральная прокуратура подала иск в Антикоррупционный суд против физического лица и третьей стороны — относительно земельного участка площадью 19 кв.м по адресу г. Иджеван, улица Театральная, 18, с требованием прекращения права застройки этого участка.
Решением Антикоррупционного суда от 1 ноября 2025 года иск Генеральной прокуратуры был удовлетворен. Решением суда было прекращено право застройки физического лица на земельный участок площадью 19 кв.м по адресу г. Иджеван, улица Театральная, 18.
По обращению Генеральной прокуратуры Комитет кадастра 29 декабря 2025 года прекратил право застройки физического лица на этом земельном участке, и участок был возвращен общине Иджеван.
Напомним, что Управление по защите государственных интересов Генеральной прокуратуры подало 16 исков в Антикоррупционный суд с требованием принудительного прекращения прав застройки на земельные участки, расположенные на территории городского парка Иджевана, и возвращения этих участков общине Иджеван.
Таким образом, общине Иджеван возвращены следующие объекты, расположенные на территории городского парка Иджевана, провинция Тавуш:
Кроме того, в результате прокурорского вмешательства общине Иджеван возвращен участок площадью 0,03 га, прилегающий к фонтанам городского парка.