Դատախազը 2025 թվականի դեկտեմբերի 26-ին իրավասու դատարան է հանձնել Գիտությունների ազգային ակադեմիայի «Գ.Ս. Դավթյանի անվան հիդրոպոնիկայի պրոբլեմների ինստիտուտ» ՊՈԱԿ-ի (այսուհետ՝ Ինստիտուտ) տնօրեն Խ.Մ.-ի և ևս 1 անձի վերաբերյալ քրեական վարույթի նյութերը:
Քննչական կոմիտեում քննված քրեական վարույթով պարզվել է, որ Խ.Մ.-ն, 2013-2019 թվականների ընթացքում երեք ընկերությունների հետ կնքել է պետության կարիքների համար ապրանքի մատակարարման պայմանագրեր, որոնց հիման վրա հաշվետու ժամանակահատվածում նրան վստահվել է ընդհանուր 14 միլիոն 676 հազար դրամին համարժեք 35 հազար 700 լիտր բենզին: Այնուհետև, Խ.Մ.-ն Ինստիտուտի ընթացիկ գործունեության, գիտարշավների և տեղական գործուղումների իրականացման պատրվակով, փոխտնօրենի և վարորդի օժանդակությամբ տարբեր ծավալի վառելանյութ է դուրս գրել, որը նպատակին չի ծառայել. աշխատակիցները գիտական և գիտատեխնիկական հետազոտություններ կատարելու կամ ինստիտուտի ընթացիկ գործունեության իրականացման համար անհրաժեշտ վայրեր մեկնել են սեփական միջոցներով:
Վերոնշյալ գործողությունների հետևանքով Խ.Մ.-ն հափշտակել է իրեն վստահված գույքը՝ պետությանը պատճառելով ընդհանուր 14 միլիոն 676 հազար դրամի վնաս:
Քրեական վարույթից բացի, Դատախազությունը, պետական շահերի պաշտպանության լիազորության շրջանակում՝
Դատախազության ուսումնասիրության արդյունքում ներկայացված հաղորդման հիման վրա՝ Հակակոռուպցիոն կոմիտեում նախաձեռնվել է քրեական վարույթ, որով պարզվել է, որ մրցութային հանձնաժողովի որոշմամբ՝ մրցութային կարգի խախտմամբ հաղթող է ճանաչվել Ս.Մ.-ն:
Ս.Մ.-ի կողմից վերոնշյալ գույքն օրենքի խախտմամբ օտարելու հիմքով՝ Դատախազության կողմից նոր հայց է ներկայացվել Հակակոռուպցիոն քաղաքացիական դատարան՝ 2003 թվականի սեպտեմբերի 19-ին կնքված պետական գույքի մասնավորեցման պայմանագիրը լուծելու և որպես հետևանք՝ Ս.Մ.-ի անվամբ կատարված սեփականության իրավունքի պետական գրանցումը վերացնելու պահանջով:

On December 26, 2025, the prosecutor submitted to the competent court the files of the criminal proceedings concerning Kh. M., the Director of the Institute of Hydroponics Problems after SNCO “G.S. Davtyan of the National Academy of Sciences” (hereinafter referred to as the “Institute”), as well as one other person.
The criminal proceedings investigated by the Investigative Committee revealed that, during the period from 2013 to 2019, Kh. M. concluded contracts with three companies for the supply of goods for state needs, under which, during the reporting period, 35,700 liters of gasoline equivalent to AMD 14,676,000 was entrusted to him. Subsequently, under the pretext of carrying out the Institute’s current activities, scientific expeditions and local business trips, and with the assistance of the deputy director and the driver, Kh. M. wrote off various amounts of fuel that were not used for their intended purpose. Employees traveled to the locations necessary for conducting scientific and scientific-technical research or for carrying out the Institute’s current activities at their own expense.
As a result of the above-mentioned actions, Kh. M. embezzled the property entrusted to him, causing total damage to the state in the amount of AMD 14,676,000.
In addition to the criminal proceedings, the Prosecutor’s Office, within the scope of its authority to protect state interests, has:
Based on a report submitted as a result of the examination conducted by the Prosecutor’s Office, criminal proceedings were initiated at the Anti-Corruption Committee, which established that, by a decision of the tender commission and in violation of the tender procedure, S. M. was declared the winner.
On the grounds that S. M. alienated the above-mentioned property in violation of the law, the Prosecutor’s Office has filed a new claim with the Anti-Corruption Civil Court demanding termination of the state property privatization agreement concluded on September 19, 2003, and, as a consequence, annulment of the state registration of ownership rights carried out in S. M.’s name.