2026 թվականին Հայաստանը դատախազ կգործուղի Եվրաջասթ. Աննա Վարդապետյանը մասնակցել է կլոր սեղան քննարկման
10/12/2025
Հայաստանի Հանրապետության գլխավոր դատախազ Աննա Վարդապետյանի գլխավորությամբ այսօր մեկնարկել է «Հայաստանն ու Եվրաջասթը. ինչպե՞ս փոխգործակցել Եվրաջասթի հետ համագործակցության հարցերով Հայաստանի Հանրապետությունից գործուղված դատախազի հետ» թեմայով կլոր սեղան-քննարկումը:
Քննարկումն իրականացվում է Նիդերլանդների Թագավորությունում գործող՝ Միջազգային իրավական համագործակցության կենտրոնի հետ համագործակցությամբ:
Կլոր սեղան քննարկման նպատակն է բարձրացնել Եվրաջասթի (Եվրոպական միության քրեական արդարադատության ոլորտում համագործակցության գործակալության), ինչպես նաև Եվրաջասթի համագործակցության հարցերով դատախազների հիմնական գործառույթների վերաբերյալ մասնակիցների իրազեկվածությունը՝ անդրազգային հանցագործություններով նախաձեռնված քրեական վարույթների նախաքննության և քրեական հետապնդման համատեքստում, ինչպես նաև ներկայացնել և քննարկել Եվրաջասթի գործիքներին հասանելիություն ստանալու նպատակով աջակցության հայտ ներկայացնելու պայմանները և այլն:
Գլխավոր դատախազ Աննա Վարդապետյանը ողջունել և շնորհակալություն է հայտնել բոլորին՝ Հայաստանի Հանրապետության դատախազության համար կարևոր միջոցառմանը մասնակցելու հրավերն ընդունելու, կլոր սեղան քննարկմանը մասնակցելու համար և նշել.
«Հայաստանի Հանրապետության դատախազությունը ձգտում է ապահովել սերտ համագործակցություն միջազգային և տարածաշրջանային մասնագիտական կառույցների հետ, մոտեցնել դատախազի մասնագիտական կարողությունները, հնարավորություններն ու կերպարը միջազգային չափորոշիչներին:
«Հայաստանի Հանրապետության և Եվրոպական միության միջև Հայաստանի Հանրապետության քրեական վարույթներով իրավական համագործակցության ոլորտում իրավասու մարմինների և Եվրաջասթի միջև համագործակցության մասին» համաձայնագիրը ստորագրվել է Բրյուսելում 2024 թվականի ապրիլի 5-ին: Հաջորդիվ, ստորագրվեց «Հայաստանի Հանրապետության դատախազության և Արդարադատության նախարարության և Եվրաջասթի միջև համագործակցության մասին համաձայնագրի իրականացման վերաբերյալ» աշխատանքային պայմանավորվածությունը:
Մենք արդեն իրականացրել ենք անհրաժեշտ բոլոր ներքին իրավական ընթացակարգերը և նախատեսում ենք 2026 թվականի ընթացքում դատախազ գործուղել Եվրաջասթ:
Առիթն օգտագործելով ցանկանում եմ ընդգծել Նիդերլանդերում գործող Միջազգային իրավական համագործակցության կենտրոնի հետ մեր՝ բոլորովին վերջերս ձևավորված, սակայն հետևողական և արդյունավետ համագործակցությունը: Շնորհակալություն եմ հայտնում նաև Հայաստանի Հանրապետությունում Նիդերլանդների Թագավորության դեսպանությանն այս նախաձեռնությանը ցուցաբերած աջակցության համար:
Հատուկ շնորհակալություն եմ հայտնում Եվրաջասթի մեր գործընկերներին՝ հրավերն ընդունելու և Հայաստան այցելելու համար: Սա Հայաստանում իրականացվող՝ նախադեպը չունեցող միջոցառում է, և վստահ եմ, որ այն էլ ավելի կնպաստի Եվրաջասթի հետ ինստիտուցիոնալ հարաբերությունների ամրապնդմանն ու առավել ակտիվ փոխգործակցությանը:
Այս միջոցառման իրականացմամբ մենք ցանկանում էինք նախքան Հաագա դատախազ գործուղելը՝ ներպետական մարմինների ներկայացուցիչներին ծանոթացնել Եվրաջասթի հետ համագործակցության հարցերով գործուղված դատախազների հիմնական գործառույթներին՝ անդրազգային կազմակերպված հանցավորության դեմ պայքարի համատեքստում»:
Հայաստանի Հանրապետությունում Նիդերլանդների Թագավորության փոխդեսպան Թիմեն Կաուվենարը կարևորել է նման բովանդակությամբ քննարկում կազմակերպելն ու ընդգծել, որ Հայաստանը Նիդերլանդների կարևոր գործընկերն է և մեր երկկողմ հարաբերությունները բարձրացել են դեպի ռազմավարական համագործակցության:
Եվրաջասթի Գործընկերների հետ հարաբերությունների հարցերով խորհրդի նախագահ Բոստյան Շկրլեցը շնորհակալություն է հայտնել աշխատանքային քննարկմանը մասնակցելու հրավերի համար և ընդգծել, որ Եվրաջասթի «ճանապարհորդությունը» Հայաստանի հետ շատ արդյունավետ է և բովանդակային:
Կլոր սեղան քննարկմանը մասնակցել են նաև Միջազգային իրավական համագործակցության կենտրոնի Ծրագրի ղեկավար Դոմենիկո Ֆոտին, Եվրաջասթի ԵՄ-ի և միջազգային հարաբերությունների հարցերով բաժնի իրավախորհրդատու Ֆլորինա Բիսոգը, Եվրաջասթի հետ համագործակցության հարցերով Ուկրաինայից գործուղված դատախազ Միրոսլավա Կրասնոբորովան, Եվրաջասթի հետ համագործակցության հարցերով Նորվեգիայից գործուղված դատախազ Ռուդոլֆ Քրիստոֆֆերսենը, Արդարադատության, Ներքին գործերի և Արտաքին գործերի նախարարությունների և իրավապահ մարմինների ներկայացուցիչները, մասնավորապես՝ Դատախազության միջազգային-իրավական համագործակցության վարչության դատախազները և այն դատախազները, ովքեր հսկողական և վերահսկողական գործառույթներ են իրականացնում խարդախության, կիբեռհանցագործության, թմրանյութերի ապօրինի շրջանառության, փողերի լվացման հանցագործություններով, ինչպես նաև ապօրինի ծագում ունեցող գույքի բռնագանձման գործերով ներգրավված դատախազները:
Միջոցառման ընթացքում Եվրաջասթի հետ համագործակցության հարցերով Նորվեգիայից և Ուկրաինայից գործուղված դատախազների, Լատվիայի ազգային անդամի, ինչպես նաև Եվրաջասթի ներկայացուցիչների կողմից կներկայացվեն համագործակցության հարցերով դատախազների հետ աշխատանքի առանձնահատկություններն ու հնարավորությունները: Կներկայացվեն նաև Եվրաջասթի գործիքակազմից օգտվելու, ինչպես նաև վարույթների առնչությամբ օպերատիվ տեղեկատվության համակարգված փոխանակման նպատակով Եվրաջասթին դիմելու կարգն ու պայմանները:

The round table discussion was launched today, chaired by Anna Vardapetyan, the Prosecutor General of the Republic of Armenia on the topic “Armenia and Eurojust: How to cooperate with a prosecutor seconded from the Republic of Armenia on issues of cooperation with Eurojust”.
The discussion is being held in cooperation with the Center for International Legal Cooperation operating in the Kingdom of the Netherlands.
The goal of the round table discussion is to raise the awareness of the participants about the main functions of Eurojust (European Union Agency for Criminal Justice Cooperation), as well as prosecutors on issues of cooperation with Eurojust in the scope of preliminary investigation and criminal prosecution of criminal proceedings initiated for transnational crimes, as well as to present and discuss the conditions for submitting an application for assistance in order to obtain access to Eurojust tools, etc.
Anna Vardapetyan, Prosecutor General welcomed and thanked for accepting the invitation to participate in that important event of the Prosecutor’s Office of the Republic of Armenia, for participating in the round table discussion and stated:
“The Prosecutor’s Office of the Republic of Armenia strives to ensure close cooperation with international and regional professional structures, to bring the professional skills capabilities and character of the prosecutor closer to international standards.
The Agreement between the Republic of Armenia and the European Union and Eurojust “On Cooperation between the Competent Authorities for Cooperation of the Republic of Armenia and Eurojust in the Field of Legal Cooperation in Criminal Proceedings” was signed in Brussels on April 5, 2024. Subsequently, the Working Arrangement “On the Implementation of the Agreement on Cooperation between the Prosecutor’s Office of the Republic of Armenia and the Ministry of Justice and Eurojust” was signed.
All necessary internal legal procedures have already been conducted by us and we plan to second a prosecutor to Eurojust in 2026.
Taking this opportunity, I would like to underline our recently established, but consistent and effective cooperation with the Center for International Legal Cooperation in the Netherlands. I also express my gratitude to the Embassy of the Kingdom of the Netherlands in the Republic of Armenia for its support for this initiative.
I would like to express my special gratitude to our colleagues from Eurojust for accepting the invitation and visiting Armenia. This is an unprecedented event in Armenia, and I am confident that it will further contribute to the strengthening of institutional relations with Eurojust and more active cooperation.
Conducting this event, we wanted to familiarize representatives of national authorities with the main functions of prosecutors on assignment to Eurojust in the context of the fight against transnational organized crime, before sending a prosecutor to The Hague.”
Deputy Head of Mission Embassy of the Kingdom of the Netherlands to the Republic of Armenia, Thymen Kouwenaar, attached importance to organizing a discussion of such content and emphasized that Armenia is an important partner of the Netherlands and our bilateral relations have risen to the level of strategic cooperation.
Bostjan Skrlec, Chair of the Board on Relations with Partners, Eurojust, thanked for the invitation to participate in the working discussion and emphasized that the “journey” of Eurojust with Armenia has been very productive and meaningful.
The roundtable discussion was also attended by Domenico Foti, Project Manager of the Center for International Legal Cooperation, Florina Bisog, Legal Officer, EU and International Affairs of the Eurojust, Myroslava Krasnoborova, Liaison Prosecutor for Ukraine at Eurojust, Rudolf Christoffersen, Liaison Prosecutor for Norway at Eurojust, representatives of the Ministry of Justice, Interior and Foreign Affairs and law enforcement agencies, in particular, prosecutors of the Department for International Legal Cooperation of the Prosecutor's Office and prosecutors who carry out supervisory and control functions in cases of fraud, cybercrime, drug trafficking, money laundering, as well as confiscation of property of illegal origin.
During the event, prosecutors seconded from Norway and Ukraine, the Latvian National Member, as well as representatives of Eurojust, will present the specifics and opportunities of working with prosecutors on cooperation issues. The procedure and conditions for using the Eurojust toolkit, as well as how to apply to Eurojust for the purpose of the coordinated exchange of operational information in the scope of proceedings, will also be presented.