Կառավարության այսօրվա նիստի օրակարգում ներառված հարցերից երկուսով գույքեր են ամրացվել Պաշտպանության նախարարությանն ու Շրջակա միջավայրի նախարարությանը:
Նախքան օրակարգային հարցերին անդրադառնալը՝ Հայաստանի Հանրապետության գլխավոր դատախազ Աննա Վարդապետյանը տեղեկություն է տրամադրել Դատախազության կողմից, 2025 թվականի հունվարի 1-ից առ այսօր, պետական (համայնքային) շահերի պաշտպանության հայց հարուցելու բացառիկ լիազորության շրջանակում, ինչպես նաև դատախազական ներգործության արդյունքում, պետությանը կամ համայնքին վերադարձված գույքերի և դրամական միջոցների վերաբերյալ:
Աննա Վարդապետյանը, մասնավորապես, նշել է. «Դատախազությունը, 2025 թվականի հունվարի 1-ից առ այսօր, պետական (համայնքային) շահերի պաշտպանության հայց հարուցելու բացառիկ լիազորության շրջանակում, ինչպես նաև դատախազական ներգործության արդյունքում, պետությանը կամ համայնքին վերադարձրել 174 միլիոն 545 հազար ԱՄՆ դոլարին համարժեք 66 միլիարդ 250 միլիոն դրամ արժեքով գույք, այդ թվում՝ 3 մանկապարտեզ, մշակույթի տուն, մարզադաշտ, բնության հուշարձան, պուրակներ, հողատարածքներ և դրամական միջոցներ»:
Անդրադառնալով օրակարգային հարցերին, որոնց արդյունքում գույքեր են ամրացվել Պաշտպանության նախարարությանն ու Շրջակա միջավայրի նախարարությանը, ՀՀ գլխավոր դատախազն ընդգծել է.
«Պաշտպանության նախարարությանն ամրացվող գույքը Արարատի մարզի Մասիս համայնքի Սայաթ-Նովա գյուղում գտնվող՝ 1.92 հա մակերեսով հատուկ նշանակության հողամաս է:
Նշեմ նաև, որ Կառավարության նախորդ նիստում ներառված չզեկուցվող հարցերից մեկով, որը վերաբերում էր Կառավարության 2006 թվականի ապրիլի 6-ի N 479-Ա որոշումն ուժը կորցրած ճանաչելուն, Հայաստանի Հանրապետության սեփականության իրավունքը վերականգնվեց 13 հազար 268 հեկտար մակերեսով հողատարածքի նկատմամբ:
Որոշման նախապատմությունը հակիրճ ներկայացնեմ:
Արարատի մարզի դատախազությունը, պետական (համայնքային) շահերի պաշտպանության լիազորության շրջանակում, ուսումնասիրել էր Արարատի մարզի համայնքների վարչական սահմաններից դուրս գտնվող՝ շուրջ 5330 հա մակերեսով հողատարածքները «Կենդանիների աշխարհ» ՍՊ ընկերությանն անհատույց օգտագործման իրավունքով հատկացնելու փաստաթղթերը:
Ուսումնասիրության արդյունքում պարզվել էր, որ Արարատի նախկին մարզպետը (Ալիկ Սարգսյան), օգտագործելով պաշտոնեական դիրքը, իրավական ակտերի պահանջների խախտմամբ, պետական սեփականություն հանդիսացող բնապահպանական հողերից շուրջ 5330 հա մակերեսով հողատարածքը 49 տարի ժամկետով, անհատույց օգտագործման իրավունքով տրամադրել էր Հայաստանի Հանրապետական կուսակցության անդամին (Վարդգես Մաթևոսյան), 2005-2007 թվականներին Տարածքային կառավարման նախարարի պաշտոնը զբաղեցրած անձի (Հովիկ Աբրահամյան) վարորդին և Արարատի նախկին մարզպետին (Ալիկ Սարգսյան) պատկանող, շահույթ ստանալու նպատակով հիմնադրված «Կենդանիների աշխարհ» ՍՊ ընկերությանը:
Նշեմ, որ 5330 հա մակերեսով հողատարածքի՝ շուկայականին մոտարկված կադաստրային արժեքը 158 միլիոն 263 հազար ԱՄՆ դոլարին համարժեք 60 միլիարդ 553 միլիոն 218 հազար դրամ է:
Ուսումնասիրության արդյունքներով՝
Դատախազությունում կատարված ուսումնասիրությունների արդյունքում պարզվել էր նաև, որ 2006 թվականի հուլիսի 1-ին ՀՀ գյուղատնտեսության նախարարն ի կատարումն Կառավարության 2006 թվականի ապրիլի 6-ի N 479-Ա որոշման, 49 տարի ժամկետով կնքել է Վայոց ձորի մարզի Ջերմուկի անտառպետության 4118 հեկտար և Եղեգիսի անտառպետության 3620 հեկտար տարածքների անհատույց օգտագործման պայմանագիր: Պայմանագիրը կնքվել է առանց նոտարական վավերացման, սահմանված ժամկետում պետական գրանցման չի ներկայացվել, հետևաբար՝ առոչինչ է:
Այսպիսով, Կառավարության 2006 թվականի ապրիլի 6-ի N 479-Ա որոշման մեջ նշված հողերից՝
Հետևապես, անհրաժեշտություն է առաջացել ուժը կորցրած ճանաչել Կառավարության N 479-Ա որոշումը:
Հավելեմ նաև, որ 2024 թվականի դեկտեմբերի 5-ից գործարկված՝ Վերականգնված միջոցների միասնական հաշվին, այսօրվա դրությամբ, մուտքագրվել է 20 միլիարդ 678 միլիոն դրամ»:

Государству возвращены имущество и средства на сумму 174 млн 545 тыс. долларов США. Генеральный прокурор РА представила работу, проделанную в рамках исключительных полномочий Прокуратуры
04/12/2025
По двум вопросам, включенным в повестку дня сегодняшнего заседания Правительства, были переданы в ведение имущества за Министерством обороны и Министерством окружающей среды.
Прежде чем перейти к вопросам повестки дня, Генеральный прокурор Республики Армения Анна Вардапетян предоставила информацию об имуществе и денежных средствах, возвращенных государству или общине Прокуратурой в рамках исключительных полномочий по возбуждению иска о защите государственных (общинных) интересов с 1 января 2025 года по сегодняшний день, а также в результате прокурорского воздействия.
Анна Вардапетян, в частности, отметила: «С 1 января 2025 года по настоящее время Прокуратура в рамках исключительных полномочий по возбуждению исков в защиту государственных (общинных) интересов, а также в результате прокурорского воздействия, вернула государству или общине имущество на сумму 66 млрд 250 млн драм, что эквивалентно 174 млн 545 тыс. долларов США, включая 3 детских сада, дом культуры, стадион, памятник природы, парки, земельные участки и денежные средства».
Касаясь вопросов повестки дня, в результате которых были переданы в ведение имущества за Министерством обороны и Министерством окружающей среды, Генеральный прокурор РА подчеркнула:
«Объект, находящийся в ведении Министерства обороны, представляет собой земельный участок специального назначения площадью 1,92 га, расположенный по адресу: Араратская область, община Масис, село Саят-Нова».
Отмечу также, что по одному из вопросов, не представленных на предыдущем заседании Правительства, который касался признания утратившим силу постановления Правительства от 6 апреля 2006 года № 479-А, право собственности Республики Армения было восстановлено в отношении земельного участка площадью 13 тыс. 268 га.
Кратко изложу предысторию решения.
Прокуратура Араратской области в рамках полномочий по защите государственных (общинных) интересов изучила документы о безвозмездном предоставлении ООО «Мир животных» земельных участков площадью около 5330 га, расположенных за административными границами общин Араратской области.
В результате расследования выяснилось, что бывший глава Араратской области  (Алик Мкртчян), используя свое служебное положение в нарушение требований законодательных актов, предоставил около 5330 га государственных природоохранных земель на 49 лет с правом безвозмездного пользования члену Республиканской партии Республики Армения (Вардгесу Матевосяну), водителю лица, занимавшего пост министра территориального управления в 2005-2007 годы (Овику Абрамяну), и ООО «Мир животных», принадлежавшему бывшему главе Араратской области (Алику Саргсяну), созданному с целью получения прибыли.
Отмечу, что кадастровая стоимость земельного участка площадью 5330 га, приближенная к рыночной, составляет 60 млрд 553 млн 218 тыс. драм, что эквивалентно 158 млн 263 тыс. долларов США.
Согласно результатам расследования:
• Прокурором в Комитет кадастра было направлено ходатайство о принятии мер по проведению государственной регистрации одностороннего расторжения договора, подписанного 11 октября 2006 года между ООО «Мир животных» и бывшим главой Араратской области. На основании ходатайства 19 сентября 2025 года была произведена государственная регистрация прекращения права безвозмездного пользования указанными земельными участками.
• Прокурор подал сообщение о преступлении в Антикоррупционный комитет 22 сентября 2025 года. На основании полученного сообщения Антикоррупционный комитет возбудил уголовное производство (согласно пункту 2 части 2 статьи 441 Уголовного кодекса (злоупотребление должностным лицом властными или служебными полномочиями или обусловленным ими влиянием или превышение полномочий, повлекшее причинение имущественного ущерба в особо крупных размерах) (3 эпизода)).
В результате проведенных в Прокуратуре расследований выяснилось также, что 1 июля 2006 года министр сельского хозяйства РА во исполнение постановления Правительства № 479-А от 6 апреля 2006 года сроком на 49 лет заключил договор безвозмездного использования 4118 га территории Джермукского лесничества и 3620 га Ехегисского лесничества в Вайоцдзорской области. Договор был заключен без нотариального заверения, не был представлен на государственную регистрацию в установленный срок, следовательно, недействителен.
Таким образом, из земель, указанных в Постановлении Правительства № 479-А от 6 апреля 2006 года:
• 5330 га больше не переданы в безвозмездное пользование Обществу.
• Договор, заключенный на 4118 га и 3620 га, недействителен.
Следовательно, возникла необходимость признать утратившим силу постановление Правительства № 479-А.
Добавлю также, что на Единый счет восстановленных средств, введенный в эксплуатацию с 5 декабря 2024 года, на сегодняшний день зачислено 20 млрд 678 млн драм».