Հայաստանի Հանրապետության սեփականության իրավունքն է վերականգնվել 13 հազար 268 հեկտար մակերեսով հողատարածքի նկատմամբ
27/11/2025
Կառավարության այսօրվա նիստի օրակարգում ներառված հարցերից մեկով՝ ուժը կորցրած է ճանաչվել Կառավարության 2006 թվականի ապրիլի 6-ի N 479-Ա որոշումը:
Հիշեցնենք, որ Արարատի մարզի դատախազությունը, պետական (համայնքային) շահերի պաշտպանության լիազորության շրջանակում, ուսումնասիրել էր Արարատի մարզի համայնքների վարչական սահմաններից դուրս գտնվող՝ շուրջ 5330 հա մակերեսով հողատարածքները «Կենդանիների աշխարհ» ՍՊ ընկերությանն անհատույց օգտագործման իրավունքով հատկացնելու փաստաթղթերը:
Ուսումնասիրության արդյունքում պարզվել էր, որ Արարատի նախկին մարզպետը, օգտագործելով պաշտոնեական դիրքը, իրավական ակտերի պահանջների խախտմամբ, պետական սեփականություն հանդիսացող բնապահպանական հողերից շուրջ 5330 հա մակերեսով հողատարածքը 49 տարի ժամկետով, անհատույց օգտագործման իրավունքով տրամադրել էր Հայաստանի Հանրապետական կուսակցության անդամին, 2005-2007 թվականներին Տարածքային կառավարման նախարարի պաշտոնը զբաղեցրած անձի վարորդին և Արարատի նախկին մարզպետին պատկանող, շահույթ ստանալու նպատակով հիմնադրված «Կենդանիների աշխարհ» ՍՊ ընկերությանը:
5330 հա մակերեսով հողատարածքի՝ շուկայականին մոտարկված կադաստրային արժեքը 158 միլիոն 263 հազար ԱՄՆ դոլարին համարժեք 60 միլիարդ 553 միլիոն 218 հազար դրամ է:
Ուսումնասիրության արդյունքներով՝
• Դատախազի կողմից միջնորդագիր է հասցեագրվել Կադաստրի կոմիտեին՝ «Կենդանիների աշխարհ» ՍՊ ընկերության և Արարատի նախկին մարզպետի միջև 2006 թվականի հոկտեմբերի 11-ին կնքված պայմանագրի միակողմանի լուծման պետական գրանցում կատարելու ուղղությամբ միջոցներ ձեռնարկելու վերաբերյալ: Միջնորդագրի հիման վրա՝ 2025 թվականի սեպտեմբերի 19-ին կատարվել է նշված հողատարածքների անհատույց օգտագործման իրավունքի դադարեցման պետական գրանցում:
• Դատախազը 2025 թվականի սեպտեմբերի 22-ին հանցանքի մասին հաղորդում է ներկայացրել Հակակոռուպցիոն կոմիտե: Հաղորդման հիման վրա՝ Հակակոռուպցիոն կոմիտեում նախաձեռնվել է քրեական վարույթ (Քրեական օրենսգրքի 441-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 2-րդ կետով (պաշտոնատար անձի կողմից իշխանական կամ ծառայողական լիազորությունները կամ դրանցով պայմանավորված ազդեցությունը չարաշահելը կամ լիազորություններն անցնելը, որը պատճառել է առանձնապես խոշոր չափերի գույքային վնաս) (3 դրվագ)):
Դատախազությունում կատարված ուսումնասիրությունների արդյունքում պարզվել էր նաև, որ 2006 թվականի հուլիսի 1-ին ՀՀ գյուղատնտեսության նախարարը, ի կատարումն Կառավարության 2006 թվականի ապրիլի 6-ի N 479-Ա որոշման, 49 տարի ժամկետով կնքել է Վայոց ձորի մարզի Ջերմուկի անտառպետության 4118 հեկտար և Եղեգիսի անտառպետության 3620 հեկտար տարածքների անհատույց օգտագործման պայմանագիր: Պայմանագիրը կնքվել է առանց նոտարական վավերացման, սահմանված ժամկետում պետական գրանցման չի ներկայացվել, հետևաբար՝ առոչինչ է:

Ownership rights of the Republic of Armenia have been restored over a land plot with an area of 13,268 ha
27/11/2025
One of the topics of the agenda at today’s Government session was the decision to declare invalid Government Decision No. 479-A of April 6, 2006.
It should be recalled that, within the scope of its authority to protect state (community) interests, the Prosecutor’s Office of Ararat region had examined the documents concerning the allocation of approximately 5,330 ha of land plots located outside the administrative boundaries of the communities of Ararat region to “Animal World” LLC for gratuitous use.
The examination revealed that the former Head of Ararat region, abusing his official position and in violation of the requirements of legal acts, had granted for gratuitous use for a period of 49 years approximately 5,330 ha of state-owned environmental lands to “Animal World” LLC — a company established for profit and owned by a member of the Republican Party of Armenia, the driver of the individual who served as the Minister of Territorial Administration in 2005–2007 and the former Head of Ararat Province.
The cadastral value of the 5,330-hectare land plot, close to its market value, is AMD 60,553,218,000, equivalent to USD 158,263,000.
Based on the results of the examination:
• To take measures to conduct state registration of the unilateral termination of the contract signed on October 11, 2006 between "Animal World" LLC and the former Head of Ararat region. On the basis of this motion, on September 19, 2025, the state registration of the termination of the right of gratuitous use of the mentioned land plots was carried out.
• On September 22, 2025, the Prosecutor submitted a report on crime to the Anti-Corruption Committee. Based on the report, criminal proceedings were initiated at the Anti-Corruption Committee (under point 2 of part 2 of Article 441 of the Criminal Code (abuse of authority or exceeding official powers by an official, which caused property damage in particularly large scale) (3 counts)).
As a result of the examinations conducted by the Prosecutor’s Office, it was also revealed that on July 1, 2006, the Minister of Agriculture of the Republic of Armenia, in implementation of Government Decision No. 479-A, dated April 6, 2006, concluded a gratuitous use agreement for a period of 49 years over 4,118 ha of the Jermuk Forest and 3,620 ha of the Yeghegis Forest in Vayots Dzor region. The agreement was concluded without notarization and was not submitted for state registration within the prescribed period, and therefore is void.