Գավառ համայնքին է վերադարձվել 40.6 հա մակերեսով հողամաս
Գեղարքունիքի մարզի Գավառ համայնքի սեփականության իրավունքն է վերականգնվել 434 միլիոն 700 հազար դրամ շուկայականին մոտարկված կադաստրային արժեքով 35 հա և 69 միլիոն 727 հազար դրամ շուկայականին մոտարկված կադաստրային արժեքով 5.6 հա մակերեսներով հողամասերի նկատմամբ:
Քննչական կոմիտեում քննված քրեական վարույթի շրջանակում պարզվել է, որ 2011 թվականին Գավառ համայնքի ղեկավարը, տեղյակ լինելով ՍՊ ընկերության կողմից հողամասերն արդյունաբերության նպատակով օգտագործելու մասին, 5.6 հա մակերեսով հողամասը 473 հազար դրամով օտարել է ՍՊ ընկերությանը` որպես վարելահող՝ առանց փոփոխելու հողամասի նպատակային նշանակությունը:
Քրեական վարույթի շրջանակում պարզվել է նաև, որ նույն ՍՊ ընկերության և Գավառի քաղաքապետարանի միջև կնքվել է պայմանագիր, որով ՍՊ ընկերության ժամանակավոր տիրապետմանն ու օգտագործմանն է տրամադրվել Գավառ համայնքին սեփականության իրավունքով պատկանող՝ 434 միլիոն 700 հազար դրամ կադաստրային արժեքով 35 հա մակերեսով հողամաս: Հողամասը վարձակալության է հանձնվել տարեկան 74 հազար 497 դրամով:
Դատախազը հանրային քրեական հետապնդում է հարուցել Գավառի համայնքապետ Գ.Մ.-ի նկատմամբ՝ 18.04.2003 թվականին ընդունված Քրեական օրենսգրքի 308-րդ հոդվածի 2-րդ մասով (պաշտոնեական լիազորությունները չարաշահելը), ավագանու 10 անդամների, համայնքապետարանի իրավաբանի, ինչպես նաև ՍՊ ընկերության տնօրենի, ընկերության աշխատակցի նկատմամբ՝ 38-308-րդ հոդվածի 2-րդ մասով (պաշտոնեական լիազորությունների չարաշահմանն օժանդակելը):
Քրեական վարույթի շրջանակում 5.6 հա մակերեսով հողամասը վերադարձվել է համայնքին, հողամասի նկատմամբ գրանցվել է համայնքի սեփականության իրավունքը, իսկ 35 հա մակերեսով հողամասի վերաբերյալ պայմանագրի հիման վրա կնքված վարձակալության իրավունքը ուժը կորցրած է ճանաչվել. հողամասը վերադարձվել է Գավառ համայնքին:
Մեղադրյալների կողմից ամբողջությամբ վերականգնվել է համայնքին պատճառված վնասը՝ 3 միլիոն 964 հազար դրամը:
Դատախազի կողմից որոշում է կայացվել մեղադրյալների նկատմամբ հարուցված հանրային քրեական հետապնդումը դադարեցնելու մասին՝ վաղեմության ժամկետներն անցած լինելու հիմքով:

A 40.6 ha land plot has been returned to the Gavar community: Prosecutor General’s Office
The ownership rights of the Gavar community in the Gegharkunik region have been restored over land plots of 35 ha, with a cadastral value approximating the market value of AMD 434,700,000, and 5.6 ha, with a cadastral value approximating the market value of AMD 69,727,000.
Within the framework of criminal proceedings investigated by the Investigative Committee, it was established that in 2011 the Head of the Gavar community, being aware that the LLC intended to use the land for industrial purposes, sold the 5.6 ha plot to the LLC for AMD 473,000 as arable land, without changing the designated use of the plot.
The investigation also revealed that a contract had been concluded between the same LLC and the Gavar Municipality, under which the LLC was granted temporary possession and use of a 35 ha land plot owned by the Gavar community, with a cadastral value of AMD 434,700,000. The land was leased for an annual fee of AMD 74,497.
The prosecutor initiated public criminal prosecution against former Gavar community Head G.M. under part 2 of Article 308 of the Criminal Code adopted on April 18, 2003 (abuse of official authority), and against ten members of the Council of Elders, the Municipality’s legal adviser, as well as the LLC’s Director and an employee of the company, under Article 38–308(2) (aiding and abetting abuse of official authority).
During the criminal proceedings, the 5.6 ha land plot was returned to the community, the community’s ownership right was registered over that plot, and the lease right established on the basis of the contract concerning the 35 ha plot was declared invalid. The land plot was returned to the Gavar community.
The damage caused to the community in the amount of AMD 3,964,000 was fully compensated by the defendants.
The prosecutor issued a decision to terminate the public criminal prosecution against the defendants due to the expiration of the statute of limitations.