Գավառ համայնքին է վերադարձվել 40.6 հա մակերեսով հողամաս
Գեղարքունիքի մարզի Գավառ համայնքի սեփականության իրավունքն է վերականգնվել 434 միլիոն 700 հազար դրամ շուկայականին մոտարկված կադաստրային արժեքով 35 հա և 69 միլիոն 727 հազար դրամ շուկայականին մոտարկված կադաստրային արժեքով 5.6 հա մակերեսներով հողամասերի նկատմամբ:
Քննչական կոմիտեում քննված քրեական վարույթի շրջանակում պարզվել է, որ 2011 թվականին Գավառ համայնքի ղեկավարը, տեղյակ լինելով ՍՊ ընկերության կողմից հողամասերն արդյունաբերության նպատակով օգտագործելու մասին, 5.6 հա մակերեսով հողամասը 473 հազար դրամով օտարել է ՍՊ ընկերությանը` որպես վարելահող՝ առանց փոփոխելու հողամասի նպատակային նշանակությունը:
Քրեական վարույթի շրջանակում պարզվել է նաև, որ նույն ՍՊ ընկերության և Գավառի քաղաքապետարանի միջև կնքվել է պայմանագիր, որով ՍՊ ընկերության ժամանակավոր տիրապետմանն ու օգտագործմանն է տրամադրվել Գավառ համայնքին սեփականության իրավունքով պատկանող՝ 434 միլիոն 700 հազար դրամ կադաստրային արժեքով 35 հա մակերեսով հողամաս: Հողամասը վարձակալության է հանձնվել տարեկան 74 հազար 497 դրամով:
Դատախազը հանրային քրեական հետապնդում է հարուցել Գավառի համայնքապետ Գ.Մ.-ի նկատմամբ՝ 18.04.2003 թվականին ընդունված Քրեական օրենսգրքի 308-րդ հոդվածի 2-րդ մասով (պաշտոնեական լիազորությունները չարաշահելը), ավագանու 10 անդամների, համայնքապետարանի իրավաբանի, ինչպես նաև ՍՊ ընկերության տնօրենի, ընկերության աշխատակցի նկատմամբ՝ 38-308-րդ հոդվածի 2-րդ մասով (պաշտոնեական լիազորությունների չարաշահմանն օժանդակելը):
Քրեական վարույթի շրջանակում 5.6 հա մակերեսով հողամասը վերադարձվել է համայնքին, հողամասի նկատմամբ գրանցվել է համայնքի սեփականության իրավունքը, իսկ 35 հա մակերեսով հողամասի վերաբերյալ պայմանագրի հիման վրա կնքված վարձակալության իրավունքը ուժը կորցրած է ճանաչվել. հողամասը վերադարձվել է Գավառ համայնքին:
Մեղադրյալների կողմից ամբողջությամբ վերականգնվել է համայնքին պատճառված վնասը՝ 3 միլիոն 964 հազար դրամը:
Դատախազի կողմից որոշում է կայացվել մեղադրյալների նկատմամբ հարուցված հանրային քրեական հետապնդումը դադարեցնելու մասին՝ վաղեմության ժամկետներն անցած լինելու հիմքով:

Общине Гавар возвращен земельный участок площадью 40,6 га. Генеральная прокуратура
Восстановлены права собственности общины Гавар Гегаркуникской области на земельные участки площадью 35 га с кадастровой стоимостью, приближенной к рыночной, в размере 434 млн 700 тыс. драм и 5.6 га с кадастровой стоимостью, приближенной к рыночной, в размере 69 млн 727 тыс. драм.
В рамках уголовного производства, расследуемого Следственным комитетом, выявлено, что в 2011 году глава общины Гавар, зная об использовании ООО земельных участков в промышленных целях, отчуждал ООО земельный участок площадью 5.6 га за 473 тыс. драм под пашню, не изменив целевое назначения участка.
В рамках уголовного производства также было выявлено, что между этим же ООО и мэрией Гавара был заключен договор, согласно которому ООО был предоставлен во временное владение и пользование земельный участок площадью 35 га с кадастровой стоимостью 434 млн 700 тыс. драм, принадлежащий общине Гавар. Земельный участок был сдан в аренду за арендную плату в размере 74 тыс.  497 драм в год.
Прокурор возбудил публичное уголовное преследование в отношении мэра города Гавара Г.М. по части 2 статьи 308 Уголовного кодекса, принятого 18.04.2003 года (злоупотребление должностными полномочиями), а также в отношении 10 членов совета старейшин, юриста муниципалитета, а также директора ООО и сотрудника компании по части 2 статьи 38-308 (пособничество в злоупотреблении должностными полномочиями).
В рамках уголовного дела общине возвращен земельный участок площадью 5,6 га, зарегистрировано право собственности общины на данный участок, а договор аренды земельного участка площадью 35 га признан недействительным. Земельный участок возвращен общине Гавар.
Обвиняемые полностью возместили ущерб в размере 3 млн 964 тыс. драм, причиненный общине.
Прокурор принял решение о прекращении публичного уголовного преследования в отношении обвиняемых в связи с истечением срока давности.