Դատախազը 2025 թվականի նոյեմբերի 3-ին Երևան քաղաքի ընդհանուր իրավասության քրեական դատարան է հանձնել քրեական աստիճանակարգության բարձրագույն կարգավիճակ ունեցող Ա.Ի.-ին դիմած և նրան օժանդակած անձանց վերաբերյալ քրեական վարույթի նյութերը:
Քննչական կոմիտեում քննված քրեական վարույթով պարզվել է, որ 2024 թվականի դեկտեմբերին Մ.Թ.-ն պահանջ է ներկայացրել իր եղբայր Լ.Թ.-ին՝ Լ.Թ.-ի ընտանիքին փաստացի պատկանող և սեփականության իրավունքով Լ.Թ.-ի կնոջ անվամբ հաշվառված՝ 139 միլիոն 629 հազար դրամ արժեքով, Երևան քաղաքի Պռոշյան փողոցում գտնվող հողամասի և շինության 1/2 բաժնեմասի նկատմամբ սեփականության իրավունքն իրեն փոխանցելու վերաբերյալ:
Լ.Թ.-ն մերժել է եղբոր՝ Մ.Թ.-ի պահանջը, որից հետո Մ.Թ.-ն դիմել է քրեական աստիճանակարգության բարձրագույն կարգավիճակ ունեցող Ա.Ի.-ին՝ նրա անօրինական ազդեցությունն օգտագործելու միջոցով գույքի բաժնեմաս ձեռք բերելու համար: Պայմանավորվածությունը կատարելու դիմաց՝ Մ.Թ.-ն համաձայնվել է Լ.Թ.-ից անշարժ գույքը ստանալուց հետո, դրա 1/2 բաժնեմասը տրամադրել Ա.Ի.-ին:
Քրեական աստիճանակարգության բարձրագույն կարգավիճակ ունեցող Ա.Ի.-ն, իր մտերիմներից Ա.Թ.-ի միջոցով, 2025 թվականի հունվարի 15-ին Երևան քաղաքի Ավանեսովի փողոցում գտնվող տարածքում հանդիպում է կազմակերպել Լ.Թ.-ի հետ և անօրինական պահանջ ներկայացրել՝ անշարժ գույքի 1/2 բաժնեմասը Մ.Թ.-ին հատկացնելու վերաբերյալ: Լ.Թ.-ն առարկել է. պայմանավորվել են հարցի քննարկումը շարունակել 2025 թվականի հունվարի 17-ին:
2025 թվականի հունվարի 17-ին Լ.Թ.-ն իր փաստաբանի և աներորդու հետ գնացել է հանդիպման վայր: Լ.Թ.-ին հրավիրել են հարևանությամբ գտնվող սենյակ, որտեղ, Լ.Թ.-ից կրկին ստանալով բացասական պատասխան, քրեական աստիճանակարգության բարձրագույն կարգավիճակ ունեցող Ա.Ի.-ն, ինքնությունները դեռևս չպարզված այլ անձանց հետ, հարվածներ է հասցրել Լ.Թ.-ի մարմնի տարբեր մասերին՝ նրան պատճառելով գլխի, դեմքի, ձախ դաստակի շրջանների փափուկ հյուսվածքների սալջարդ, բազմաթիվ արյունազեղումների ձևով մարմնական վնասվածներ:
2025 թվականի հունվարի 21-ին դատախազը հանրային քրեական հետապնդում է հարուցել Ա.Ի.-ի նկատմամբ՝ քրեական աստիճանակարգության բարձրագույն կարգավիճակ պահպանելու և առանձնապես խոշոր չափերով շորթում կատարելու համար: Երևան քաղաքի ընդհանուր իրավասության քրեական դատարանի որոշմամբ՝ մեղադրյալ Ա.Ի.-ի նկատմամբ որպես խափանման միջոց է ընտրվել կալանքը. մեղադրյալ Ա.Ի.-ին հայտնաբերելու նպատակով հայտարարվել է հետախուզում:
Դատախազը հանրային քրեական հետապնդում է հարուցել նաև Մ.Թ.-ի նկատմամբ՝ քրեական աստիճանակարգության բարձրագույն կարգավիճակ ունեցող Ա.Ի.-ին դիմելու և Ա.Ի.-ի անօրինական ազդեցությունն օգտագործելու միջոցով նյութական օգուտ ստանալու համար: Մեղադրյալ Մ.Թ.-ի նկատմամբ որպես խափանման միջոց է ընտրված բացակայելու արգելքը:
Ա.Թ.-ի նկատմամբ հանրային քրեական հետապնդումը հարուցվել է քրեական աստիճանակարգության բարձրագույն կարգավիճակը պահպանելուն օժանդակելու համար: Նրա նկատմամբ ընտրված են այլընտրանքային խափանման միջոցներ՝ վարչական հսկողություն և 4 միլիոն 5 հարյուր հազար դրամ գրավ:
2025 թվականի նոյեմբերի 3-ին Ա.Թ.-ի և Մ.Թ.-ի վերաբերյալ քրեական վարույթի նյութերը՝ հաստատված մեղադրական եզրակացությամբ, հանձնվել են Երևան քաղաքի ընդհանուր իրավասության քրեական դատարան:

Уголовное производство в отношении лиц, обратившихся и оказавших содействие лицу, имеющему высший статус криминальной иерархии, с обвинительным заключением передано в суд
11/11/2025
3 ноября 2025 года прокурор передал в Уголовный суд общей юрисдикции города Еревана материалы уголовного производства в отношении лиц, обратившихся и оказавших содействие лицу, имеющему высший статус криминальной иерархии. По уголовному производству, расследованному в Следственном комитете, было установлено, что в декабре 2024 года М.Т. предъявил требование своему брату Л.Т.  о передаче ему права собственности на земельный участок и 1/2 доли в здании, расположенных на улице Прошяна в Ереване, стоимостью 139 миллионов 629 тысяч драм, зарегистрированных на имя жены Л.Т., фактически принадлежащих и находящихся в собственности семьи Л.Т.
Л.Т. отказал своему брату М.Т. в требовании, после чего М.Т. обратился к А.И., имеющему высший статус в криминальной иерархии, для приобретения доли в имуществе путем использования его незаконного воздействия. В обмен на выполнение договоренности М.Т. согласился на предоставление ему ½ доли в недвижимости после ее получения от Л.Т.
Имеющий высший статус в криминальной иерархии А.И. через своего близкого А.Т. 15 января 2025 года на территории, расположенной на улице Аванесова в Ереване организовал встречу с Л.Т. и предъявил ему незаконное требование о передаче 1/2 доли в недвижимом имуществе М.Т. Л.Т. возразил, договорились продолжить обсуждение вопроса 17 января 2025 года.
17 января 2025 г., Л.Т. отправился на место встречи со своим адвокатом и шурином. Л.Т. пригласили в соседнюю комнату, где, снова получив отрицательный ответ от Л.Т., имеющий высший статус в криминальной иерархии А.И. вместе с другими неустановленными лицами нанес удары по различным участкам тела Л.Т., причинив ему телесные повреждения в виде травмы мягких тканей головы, лица, области левого запястья и множественных кровоизлияний.
21 января 2025 года прокурор возбудил публичное уголовное преследование в отношении А.И. за поддержание высшего статуса в криминальной иерархии и вымогательство в особо крупных размерах. Постановлением Уголовного суда общей юрисдикции города Еревана, в отношении обвиняемого А.И. было избрано заключение под стражу в качестве меры пресечения, обвиняемый А.И. был объявлен в розыск с целью обнаружения.
Прокурор также возбудил публичное уголовное преследование в отношении М.Т. за обращение к А.И., имеющему высший статус в криминальной иерархии получение материальной выгоды путем использования незаконного влияния А.И. В отношении обвиняемого М.Т. был избран запрет на отсутствие в качестве меры пресечения.
В отношении А.Т. возбуждено публичное уголовное преследование за содействие поддержанию высшего статуса в криминальной иерархии. В отношении него избраны альтернативные меры пресечения, такие как административный надзор и залог в размере 4 миллионов 500 тысяч драм.
3 ноября 2025 г. материалы уголовного производства в отношении А.Т. и М.Т. с утвержденным обвинительным заключением были переданы в Уголовный суд общей юрисдикции города Еревана.