Դատախազությունը, 2025 թվականի հունվարի 1-ից նոյեմբերի 1-ն ընկած ժամանակահատվածում, պետական (համայնքային) շահերի պաշտպանության հայց հարուցելու բացառիկ լիազորության շրջանակում, պետությանը կամ համայնքին է վերադարձրել 15 միլիոն 545 հազար ԱՄՆ դոլարին համարժեք 5 միլիարդ 947 միլիոն դրամ արժեքով գույք և դրամական միջոց: Դրանցից 5 միլիարդ 697 միլիոն դրամը գույքերի շուկայական արժեքին մոտարկված կադաստրային արժեքների հանրագումարն է, մնացածը՝ դրամական միջոցները:
Երևան քաղաքում պետությանը վերադարձված հողատարածքներից 5-ը գտնվում են Նորք-Մարաշ, Գ.Հովսեփյան փողոցի՝ հեռուստաաշտարակին հարող տարածքում, մեկը՝ Աջափնյակ վարչական շրջանի Շիրազի փողոցի ձախակողմյան հատվածում, երկուսը՝ Երևան քաղաքի Ղափանցյան 59 և 59/11 հասցեներում:
Մարզերում պետությանը վերադարձված 5 հողատարածքները գտնվում են Ծաղկաձոր քաղաքում, մնացած գույքերը՝ Արագածոտնի, Լոռու, Տավուշի, Արմավիրի, Գեղարքունիքի, Վայոց ձորի մարզերում:
Դատախազական ակտերի հիման վրա՝ համայնքներին են վերադարձվել՝
Այսպիսով, 2025 թվականի 10 ամիսների ընթացքում դատական ակտերի հիման վրա՝ պետությանը կամ համայնքներին է վերադարձվել 40 անշարժ գույք (2024 թվականին՝ 18 անշարժ գույք) (30 գույքի վերաբերյալ առկա են սեփականության իրավունքի գրանցման վկայականներ, 10 գույքի վերաբերյալ՝ իրավունքի դադարեցման և համայնքի տիրապետմանը վերադարձնելու վերաբերյալ ակտեր):

Прокуратура в рамках исключительных полномочий по возбуждению иска в защиту государственных (общинных) интересов в период с 1 января по 1 ноября 2025 года вернула государству или общине имущество и денежные средства на сумму 5 млрд 947 млн драм, что эквивалентно 15 млн 545 тыс. долларов США. Из них 5 млрд 697 млн драм – это общая сумма кадастровых стоимостей, приближенных к рыночной стоимости объектов недвижимости, остальное – денежные средства.
Пять из возвращенных государству земельных участков в городе Ереване расположены на территории, прилегающей к телебашне на улице Г. Овсепяна в Норк-Мараше, один — на левой стороне улицы Шираза в административном районе Ачапняк, два — по адресам Капанцян 59 и 59/11 в городе Ереване.
5 земельных участков, возвращенных государству в областях, расположены в городе Цахкадзор, остальные объекты находятся в Арагацотнской области, Лорийской области, Тавушской области, Армавирской области, Гегаркуникской области и Вайоцдзорской области.
На основании актов прокуратуры общинам возвращены:
Таким образом, за 10 месяцев 2025 года на основании судебных актов возвращено государству или общинам 40 объектов недвижимости (в 2024 году – 18 объектов недвижимости) (на 30 объектов имеются свидетельства о регистрации права собственности, на 10 объектов – акты о прекращении прав и возвращении во владение общины).