Դատախազությունը, 2025 թվականի հունվարի 1-ից նոյեմբերի 1-ն ընկած ժամանակահատվածում, պետական (համայնքային) շահերի պաշտպանության հայց հարուցելու բացառիկ լիազորության շրջանակում, պետությանը կամ համայնքին է վերադարձրել 15 միլիոն 545 հազար ԱՄՆ դոլարին համարժեք 5 միլիարդ 947 միլիոն դրամ արժեքով գույք և դրամական միջոց: Դրանցից 5 միլիարդ 697 միլիոն դրամը գույքերի շուկայական արժեքին մոտարկված կադաստրային արժեքների հանրագումարն է, մնացածը՝ դրամական միջոցները:
Երևան քաղաքում պետությանը վերադարձված հողատարածքներից 5-ը գտնվում են Նորք-Մարաշ, Գ.Հովսեփյան փողոցի՝ հեռուստաաշտարակին հարող տարածքում, մեկը՝ Աջափնյակ վարչական շրջանի Շիրազի փողոցի ձախակողմյան հատվածում, երկուսը՝ Երևան քաղաքի Ղափանցյան 59 և 59/11 հասցեներում:
Մարզերում պետությանը վերադարձված 5 հողատարածքները գտնվում են Ծաղկաձոր քաղաքում, մնացած գույքերը՝ Արագածոտնի, Լոռու, Տավուշի, Արմավիրի, Գեղարքունիքի, Վայոց ձորի մարզերում:
Դատախազական ակտերի հիման վրա՝ համայնքներին են վերադարձվել՝
Այսպիսով, 2025 թվականի 10 ամիսների ընթացքում դատական ակտերի հիման վրա՝ պետությանը կամ համայնքներին է վերադարձվել 40 անշարժ գույք (2024 թվականին՝ 18 անշարժ գույք) (30 գույքի վերաբերյալ առկա են սեփականության իրավունքի գրանցման վկայականներ, 10 գույքի վերաբերյալ՝ իրավունքի դադարեցման և համայնքի տիրապետմանը վերադարձնելու վերաբերյալ ակտեր):

From January 1 to November 1, 2025, the Prosecutor's Office, within the framework of its exclusive authority to initiate legal proceedings for the protection of state (community) interests, recovered property and funds worth of AMD 5 billion 947 million, equivalent to $15,545,000 to the state or community. Out of which AMD 5 billion 697 million is the total amount of cadastral values, approximated to the market value of the real estate, and the remainder is the monetary means.
Five of the land plots returned to the state in Yerevan City are located adjacent to the TV tower on G. Hovsepyan Street, in Nork-Marash, one is on the left side of Shiraz Street in Ajapnyak Administrative District, and two are at Ghapantsyan Streets 59 and 59/11 in Yerevan.
Five of the land plots returned to the state in the regions are located in Tsaghkadzor town, while the remaining properties are located in Aragatsotn, Lori, Tavush, Armavir, Gegharkunik, and Vayots Dzor Regions.
Based on the prosecutor's decisions, the followings were returned to the communities:
Thus, during the first 10 months of 2025, 40 real estate properties were returned to the state or communities based on court decisions (18 properties in 2024). (there are 30 certificates for registration of the rights for property, and acts on 10 properties for termination of rights and return them to community possession).