Հայաստանի Հանրապետության գլխավոր դատախազ Աննա Վարդապետյանը, Իտալիայի Հանրապետություն կատարած աշխատանքային այցի շրջանակում, 2025 թվականի նոյեմբերի 7-ին Իտալիայի Հանրապետության Գերագույն վճռաբեկ դատարանին կից գլխավոր զինվորական դատախազ Մաուրիցիո Բլոկի հետ ստորագրել է Հայաստանի Հանրապետության զինվորական դատախազության և Իտալիայի հանրապետության գերագույն վճռաբեկ դատարանին կից գլխավոր զինվորական դատախազության միջև համագործակցության ընդլայնման մասին փոխըմբռնման հուշագիր:
Ստորագրման արարողությանը հայկական կողմից մասնակցել են նաև Իտալիայի Հանրապետությունում Հայաստանի Հանրապետության արտակարգ և լիազոր դեսպան Վլադիմիր Կարապետյանը, ՀՀ զինվորական դատախազ, ՀՀ գլխավոր դատախազի տեղակալ Գրիգոր Էլիզբարյանը և ՀՀ գլխավոր դատախազի տեղակալ Եղիազար Ավագյանը, այլք:
Աննա Վարդապետյանը շնորհավորել է ներկաներին Հուշագիրը ստորագրելու կապակցությամբ և ընդգծել, որ Հայաստանի Հանրապետության դատախազությունը ձգտում է ապահովել սերտ համագործակցություն միջազգային և տարածաշրջանային մասնագիտական կառույցների հետ, ինչպես նաև այլ պետությունների դատախազությունների հետ:
«Այս համագործակցությունը թույլ է տալիս մոտեցնել դատախազի մասնագիտական կարողությունները միջազգային չափորոշիչներին, ինչպես նաև ապահովել առավել արագ և սերտ համագործակցություն մեր օտարերկրյա գործընկերների հետ կոնկրետ քրեական գործերի շրջանակներում», - նշել է ՀՀ գլխավոր դատախազն ու հավելել, որ փաստաթղթի ստորագրումը արդյունք է Հայաստանում 2024 թվականին Մաուրիցիո Բլոկի հետ ձեռք բերված պայմանավորվածության:
«Հուշագրի նպատակը զինվորական գործերով քրեական հետապնդման ոլորտում ընդհանուր հետաքրքրություն ներկայացնող ուղղություններով Հայաստանի Հանրապետության դատախազության և Իտալիայի Հանրապետության Գերագույն վճռաբեկ դատարանին կից Գլխավոր զինվորական դատախազության միջև արդյունավետ համագործակցության շրջանակի ընդլայնումն է: Այս Հուշագրի ստորագրմամբ մենք ավելի ենք ամրապնդում մեր արդեն իսկ ձևավորված համագործակցությունը և հանձն ենք առնում առավել թիրախային և բազմակողմ համագործակցություն իրականացնել ապագայում», - ընդգծել է Աննա Վարդապետյանը:
Հուշագրով ամրագրված համագործակցության ոլորտները ընդգրկուն են: Դրանք, ի թիվս այլնի, ներառում են իրավական ակտերի և պրակտիկ գործունության վերաբերյալ տեղեկությունների տրամադրումն ու փոխանակումը:

Prosecutor General of Armenia and Military Prosecutor General at the Supreme Court of Cassation of Italy signed a Memorandum of Understanding
07/11/2025
On November 7, 2025, within the framework of her working visit to the Italian Republic, Anna Vardapetyan, Prosecutor General of the Republic of Armenia and Maurizio Block, Military Prosecutor General at the Supreme Court of Cassation of the Italian Republic, signed a Memorandum of Understanding on Enhancing Cooperation between the Military Prosecutor’s Office of the Republic of Armenia and the Office of the Military Prosecutor General at the Supreme Court of Cassation of the Italian Republic.
The signing ceremony was attended by Vladimir Karapetyan, Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the Republic of Armenia to the Italian Republic; Grigor Elizbaryan, Military Prosecutor of the Republic of Armenia, Deputy Prosecutor General; Yeghiazar Avagyan, Deputy Prosecutor General of the Republic of Armenia and others on the Armenian side.
Anna Vardapetyan congratulated those present on the signing of the MOU and emphasized that the Prosecutor’s Office of the Republic of Armenia strives to ensure close cooperation with international and regional professional institutions, as well as with the prosecutorial authorities of other states.
“This cooperation allows us to bring the professional capacities of prosecutors closer to international standards, as well as to ensure faster and closer collaboration with our foreign partners in the context of specific criminal cases,” stated the Prosecutor General of Armenia, adding that the signing of the document is the result of an agreement reached in 2024 in Armenia with Maurizio Block.
“The purpose of the MOU is to broaden the framework of effective cooperation between the Prosecutor’s Office of the Republic of Armenia and the Office of the Military Prosecutor General at the Supreme Court of Cassation of the Italian Republic in the fields of common interest related to criminal prosecution in military cases. By signing this Memorandum, we further strengthen our already established cooperation and commit to pursuing more targeted and multifaceted collaboration in the future,” emphasized Anna Vardapetyan.
The fields of cooperation outlined in the Memorandum are extensive and include, inter alia, the provision and exchange of information on legal acts and practical activities.