Հայաստանի Հանրապետության գլխավոր դատախազ Աննա Վարդապետյանը, Իտալիայի Հանրապետություն կատարած աշխատանքային այցի շրջանակում, 2025 թվականի նոյեմբերի 7-ին Իտալիայի Հանրապետության Գերագույն վճռաբեկ դատարանին կից գլխավոր զինվորական դատախազ Մաուրիցիո Բլոկի հետ ստորագրել է Հայաստանի Հանրապետության զինվորական դատախազության և Իտալիայի հանրապետության գերագույն վճռաբեկ դատարանին կից գլխավոր զինվորական դատախազության միջև համագործակցության ընդլայնման մասին փոխըմբռնման հուշագիր:
Ստորագրման արարողությանը հայկական կողմից մասնակցել են նաև Իտալիայի Հանրապետությունում Հայաստանի Հանրապետության արտակարգ և լիազոր դեսպան Վլադիմիր Կարապետյանը, ՀՀ զինվորական դատախազ, ՀՀ գլխավոր դատախազի տեղակալ Գրիգոր Էլիզբարյանը և ՀՀ գլխավոր դատախազի տեղակալ Եղիազար Ավագյանը, այլք:
Աննա Վարդապետյանը շնորհավորել է ներկաներին Հուշագիրը ստորագրելու կապակցությամբ և ընդգծել, որ Հայաստանի Հանրապետության դատախազությունը ձգտում է ապահովել սերտ համագործակցություն միջազգային և տարածաշրջանային մասնագիտական կառույցների հետ, ինչպես նաև այլ պետությունների դատախազությունների հետ:
«Այս համագործակցությունը թույլ է տալիս մոտեցնել դատախազի մասնագիտական կարողությունները միջազգային չափորոշիչներին, ինչպես նաև ապահովել առավել արագ և սերտ համագործակցություն մեր օտարերկրյա գործընկերների հետ կոնկրետ քրեական գործերի շրջանակներում», - նշել է ՀՀ գլխավոր դատախազն ու հավելել, որ փաստաթղթի ստորագրումը արդյունք է Հայաստանում 2024 թվականին Մաուրիցիո Բլոկի հետ ձեռք բերված պայմանավորվածության:
«Հուշագրի նպատակը զինվորական գործերով քրեական հետապնդման ոլորտում ընդհանուր հետաքրքրություն ներկայացնող ուղղություններով Հայաստանի Հանրապետության դատախազության և Իտալիայի Հանրապետության Գերագույն վճռաբեկ դատարանին կից Գլխավոր զինվորական դատախազության միջև արդյունավետ համագործակցության շրջանակի ընդլայնումն է: Այս Հուշագրի ստորագրմամբ մենք ավելի ենք ամրապնդում մեր արդեն իսկ ձևավորված համագործակցությունը և հանձն ենք առնում առավել թիրախային և բազմակողմ համագործակցություն իրականացնել ապագայում», - ընդգծել է Աննա Վարդապետյանը:
Հուշագրով ամրագրված համագործակցության ոլորտները ընդգրկուն են: Դրանք, ի թիվս այլնի, ներառում են իրավական ակտերի և պրակտիկ գործունության վերաբերյալ տեղեկությունների տրամադրումն ու փոխանակումը:

Генеральный прокурор Республики Армения и Главный военный прокурор Верховного Кассационного суда Итальянской Республики подписали Меморандум о взаимопонимании
07/11/2025
Генеральный прокурор Республики Армения Анна Вардапетян в рамках рабочего визита в Итальянскую Республику 7 ноября 2025 года с главным военным прокурором Верховного Кассационного суда Итальянской Республики Маурицио Блоком подписала Меморандум о взаимопонимании по расширению сотрудничества между Военной прокуратурой Республики Армения и Военной прокуратурой Итальянской Республики.
В церемонии подписания с армянской стороны также приняли участие Чрезвычайный и Полномочный Посол Республики Армения в Итальянской Республике Владимир Карапетян, Военный прокурор РА, заместитель Генерального прокурора РА Григор Элизбарян, заместитель Генерального прокурора РА Егиазар Авагян и другие.
Анна Вардапетян поздравила присутствующих с подписанием Меморандума и подчеркнула, что Прокуратура Республики Армения стремится обеспечить тесное сотрудничество с международными и региональными профессиональными структурами, а также с прокуратурами других государств.
«Это сотрудничество позволяет нам приблизить профессиональные возможности прокуроров к международным стандартам, а также обеспечить более быстрое и тесное взаимодействие с нашими зарубежными партнерами в рамках конкретных уголовных дел», — отметила генеральный прокурор РА, добавив, что подписание документа является результатом договоренности, достигнутой с Маурицио Блоком в Армении в 2024 году.
«Целью Меморандума является расширение сферы эффективного сотрудничества между Прокуратурой Республики Армения и Генеральной военной прокуратурой при Верховном кассационном суде Итальянской Республики в областях, представляющих взаимный интерес в сфере уголовного преследования по воинским делам. Подписанием настоящего Меморандума мы еще больше укрепляем наше уже налаженное сотрудничество и настроены на реализацию в будущем более целенаправленного и многостороннего взаимодействия», — подчеркнула Анна Вардапетян.
Области сотрудничества, предусмотренные Меморандумом, носят комплексный характер. К ним относятся, в частности, предоставление и обмен информацией о правовых актах и ​​практической деятельности.