Դատախազությունը միջնորդագիր է ուղարկել Սևան ազգային պարկին՝ Դրախտիկում գտնվող՝ Ոստիկանության նախկին պետ Վլադիմիր Գասպարյանի կնոջ մոր անունով գրանցված անշարժ գույքերի վերաբերյալ պայմանագրերը լուծելու մասին
05/11/2025
Դատախազությունը միջնորդագիր է ուղարկել «Սևան ազգային պարկ» ՊՈԱԿ-ի տնօրենին՝ Դրախտիկ բնակավայրում գտնվող՝ ՀՀ ոստիկանության նախկին պետ Վլադիմիր Գասպարյանի կնոջ մոր անունով գրանցված հողամասի վերաբերյալ պայմանագրերը լուծելու ուղղությամբ միջոցներ ձեռնարկելու մասին:
Գլխավոր դատախազությունը, պետական շահերի պաշտպանության լիազորության շրջանակում, ուսումնասիրել է «Սևան ազգային պարկ» ՊՈԱԿ-ի և «Արևիկ առողջարան» ՍՊ ընկերության միջև 2007 թվականի սեպտեմբերի 28-ին կնքված՝ պետական սեփականություն հանդիսացող հողամասը կառուցապատման իրավունքով տրամադրելու թիվ 863-171 պայմանագիրը:
Ուսումնասիրության արդյունքում պարզվել է՝
• Դրախտիկ գյուղից 5 կմ դեպի արևմուտք գտնվող՝ 40.900 քմ մակերեսով հողամասը կառուցապատման իրավունքով տրամադրվում է «Արևիկ առողջարան» ՍՊ ընկերությանը:
• «Արևիկ առողջարան» ՍՊ ընկերությունը, շուրջ մեկ տարի անց՝ 2008 թվականի հունիսի 9-ին, վերոնշյալ հողամասից 0.74 հեկտարի կառուցապատման իրավունքը վաճառում է ՀՀ ոստիկանության նախկին պետ Վլադիմիր Գասպարյանի կնոջ մորը՝ Հեղուշ Գալստյանին:
• 2008 թվականի հունիսի 12-ին գրանցվում է Հեղուշ Գալստյանի կառուցապատման իրավունքը, տրվում է պետական գրանցման վկայական:
• Գեղարքունիքի նախկին մարզպետի կողմից 2010 թվականի հունիսի 20-ին տրվում է ճարտարապետահատակագծային առաջադրանք՝ վերոնշյալ 0.74 հա հողամասի կառուցապատման համար:
• 2011 թվականի փետրվարի 25-ին գրանցվում է Հեղուշ Գալստյանի կառուցապատման իրավունքը և տրամադրվում պետական գրանցման վկայական:
Գլխավոր դատախազությունում կատարված ուսումնասիրությամբ, ի թիվս այլնի, պարզվել է, որ Գեղարքունիքի մարզպետի կողմից 2010 թվականի հունիսի 20-ին՝ ճարտարապետահատակագծային առաջադրանքը տրամադրելու պահին, նշված հասցեում ինքնակամ կառուցված է եղել 382.5 քմ շինությունը: Կադաստրային գործում բացակայում են շինությունների գրանցման համար հիմք հանդիսացող՝ շինարարության թույլտվության, շինարարության ավարտական ակտի վերաբերյալ տվյալները:
Հեղուշ Գալստյանին կառուցապատման իրավունքով պատկանող՝ 0.48 հա (Դրախտիկ 1-ին փողոց 97 հասցե) և 0.74 հա մակերեսով հողամասերի միավորման արդյունքում առաջացած՝ 1.22 հա հողամասին տրվում է «Գեղարքունիքի մարզ, Շողակաթ համայնք, գյուղ Դրախտիկ, 1-ին փողոց, 97 հասցեն»:
Քաղաքաշինական փաստաթղթերի հիման վրա՝ 2018 թվականի հունվարի 19-ին վերոնշյալ հասցեով գրանցվում է Հեղուշ Գալստյանի կառուցապատման իրավունքը 1.195 հա հողամասի նկատմամբ, տրվում է պետական գրանցման վկայական:
Գեղարքունիքի մարզի Դրախտիկ համայնքի ղեկավարի կողմից ճարտարապետահատակագծային առաջադրանքը, շինարարության թույլտվությունը և ավարտական ակտը (շահագործման թույլտվություն) տրամադրելու պահին՝ 2017 թվականի հունվարի 22-ին, նշված հասցեում ինքնակամ կառուցված են եղել վերոնշյալ փաստաթղթերով կառուցման ենթակա շինությունները:
Այսպիսով, Դատախազության կողմից կատարված ուսումնասիրության արդյունքներով պարզվել է՝
• 2010 թվականին Գեղարքունիքի մարզպետարանի պաշտոնատար անձինք, պաշտոնեական դիրքը ծառայության շահերին հակառակ օգտագործելով, առանց շրջակա միջավայրի վրա ազդեցության փորձաքննության, ինքնակամ կառուցված 5 քմ շինության առկայության պայմաններում տրամադրել են ճարտարապետահատակագծային առաջադրանք.
• Կառավարությանն առընթեր անշարժ գույքի կադաստրի պետական կոմիտեի պաշտոնատար անձինք, պաշտոնեական դիրքը ծառայության շահերին հակառակ օգտագործելով, կատարել են ապօրինի գրանցումներ.
• 2017 թվականին Գեղարքունիքի մարզի Դրախտիկ համայնքապետարանի պաշտոնատար անձինք, պաշտոնեական դիրքը ծառայության շահերին հակառակ օգտագործելով, առանց շրջակա միջավայրի վրա ազդեցության փորձաքննության, ինքնակամ կառուցված շինությունների առկայության պայմաններում, տրամադրել են ճարտարապետահատակագծային առաջադրանք, շինարարության թույլտվություն և ավարտական ակտ.
• 2010-2017 թվականներին Գեղարքունիքի մարզի Դրախտիկի համայնքապետարանի պաշտոնատար անձինք Գեղարքունիքի մարզի Դրախտիկ 1-ին փողոցի 97 հասցեի շենքերի և շինությունների ինքնակամ կառուցումը կասեցնելու, ինքնակամ կառույց իրականացնող կամ իրականացրած անձանց նկատմամբ վարչական իրավախախտումների վերաբերյալ օրենսդրությամբ նախատեսված վարչական պատասխանատվություն կիրառելու ուղղությամբ միջոցներ չեն ձեռնարկել:
Ուսումնասիրության արդյունքներով՝ Գլխավոր դատախազության պետական շահերի պաշտպանության վարչությունը՝
• 2025 թվականի հոկտեմբերի 24-ին հանցանքի մասին հաղորդում է ներկայացրել Հակակոռուպցիոն կոմիտե:
• Միջնորդագիր է ուղարկել «Սևան ազգային պարկ» ՊՈԱԿ-ի տնօրենին՝ Դրախտիկ բնակավայրում գտնվող՝ ՀՀ ոստիկանության նախկին պետ Վլադիմիր Գասպարյանի կնոջ մոր անունով գրանցված հողամասի վերաբերյալ պայմանագիրը լուծելու ուղղությամբ միջոցներ ձեռնարկելու վերաբերյալ:

Прокуратура направила ходатайство директору ГНКО "Национальный парк Севан" о принятии мер по расторжению договоров на земельный участок, зарегистрированный на имя матери бывшего начальника Полиции РА Владимира Гаспаряна в населенном пункте Драхтик.
Генеральная прокуратура в рамках полномочий по защите государственных интересов изучила договор № 863-171 о предоставлении государственного земельного участка с правом застройки, заключенный между ГНКО «Национальный парк Севан» и ООО «Аревик арохчаран» 28 сентября 2007 года.
Исследование показало:
- Земельный участок площадью 40 900 квадратных метров, расположенный в 5 км к западу от села Драхтик, с правом застройки предоставляется ООО «Аревик арохчаран».
- ООО «Аревик арохчаран» около года спустя, 9 июня 2008 года, продает право на застройку 0,74 гектара вышеуказанного земельного участка матери жены бывшего начальника Полиции РА Владимира Гаспаряна- Гегуш Галстян.
- 12 июня 2008 года регистрируется право на застройку Гегуш Галстян, выдается свидетельство о государственной регистрации.
- 20 июня 2010 года бывший губернатор Гегаркуника дает архитектурно-планировочное задание на застройку вышеуказанного земельного участка площадью 0,74 га.
- 25 февраля 2011 года регистрируется право на застройку Гегуш Галстян и выдается свидетельство о государственной регистрации.
В ходе расследования, проведенного в Генеральной прокуратуре, среди прочего, было установлено, что на момент предоставления губернатором Гегаркуника архитектурно-планировочного задания 20 июня 2010 года по указанному адресу было самовольно построено здание площадью 382,5 квадратных метра.
Земельному участку площадью 1,22 га, образовавшемуся в результате объединения земельных участков площадью 0,48 га (адрес Драхтик, 1-я улица, 97) и площадью 0,74 га, принадлежащих Гегуш Галстян на праве застройки, выдается адрес «Гегаркуникская область, община Шогакат, село Драхтик, 1-я улица, 97».
На основании градостроительных документов 19 января 2018 года по вышеуказанному адресу регистрируется право Гегуш Галстян на застройку земельного участка площадью 1,195 га, выдается свидетельство о государственной регистрации.
На момент предоставления главой общины Драхтик Гегаркуникской области архитектурно-планировочного задания, разрешения на строительство и акта завершения (разрешения на эксплуатацию), 22 января 2017 года, по указанному адресу были самовольно построены здания, подлежащие строительству по вышеуказанным документам.
Таким образом, по результатам расследования, проведенного Прокуратурой, было установлено:
- В 2010 году должностные лица марзпетарана Гегаркуникской области, используя служебное положение вопреки интересам службы, без экспертизы воздействия на окружающую среду, при наличии самовольно построенного здания площадью 5 квадратных метров предоставили архитектурно-планировочное задание.
- Должностные лица Государственного комитета кадастра недвижимости при правительстве, используя служебное положение вопреки интересам службы, осуществили незаконную регистрацию.
- В 2017 году должностные лица муниципалитета Драхтик Гегаркуникской области, используя служебное положение вопреки интересам службы, без экспертизы воздействия на окружающую среду, при наличии самовольных построек, предоставили архитектурно-планировочное задание, разрешение на строительство и акт завершения.
- В 2010-2017 годах должностные лица муниципалитета Драхтик Гегаркуникской области не предприняли мер по приостановлению самовольного строительства зданий и сооружений по адресу Гегаркуникская область, Драхтик 1-я улица, 97, применению административной ответственности, предусмотренной законодательством об административных правонарушениях в отношении лиц, осуществляющих или осуществивших самовольное строительство.
По результатам исследования Управление по защите государственных интересов Генеральной прокуратуры:
- 24 октября 2025 г. подало сообщение о преступлении в Антикоррупционный комитет.
- Направило ходатайство директору ГНКО «Национальный парк Севан» о принятии мер по расторжению договора по земельному участку, зарегистрированному на имя матери жены бывшего начальника Полиции РА Владимира Гаспаряна, находящемуся в населенном пункте Драхтик.