«Բժշկական գենետիկայի և առողջության առաջնային պահպանման կենտրոն» ՍՊ ընկերության տնօրենը, նույն կենտրոնի աուտոբորբոքային հիվանդությունների գենետիկայի լաբորատորիայի վարիչը և բժիշկ-գենետիկը, ընդգրկված լինելով 2021 թվականի ձմեռային, 2023 թվականի ամառային և ձմեռային զորակոչերի բժշկական փորձաքննություն իրականացնող հանձնաժողովի կազմում, օգտագործելով մեկ այլ անձի՝ Գ.Հ.-ի` Պարբերական հիվանդության առկայության մասին արյան նմուշի գենետիկական հետազոտության արդյունքները, զորակոչիկ Ս.Մ.-ին տրամադրել են կեղծ փաստաթուղթ, իբրև Ս.Մ.-ի մոտ առկա է Պարբերական հիվանդությունը:
Արդյունքում՝ Ս.Մ.-ն խուսափել է 2021 թվականի ձմեռային զորակոչից, ճանաչվել է ծառայությանը ոչ պիտանի և հաշվառվել պահեստազորում (դատախազը Ս.Մ.-ի վերաբերյալ քրեական վարույթը՝ հաստատված մեղադրական եզրակացությամբ, 2024 թվականի դեկտեմբերի 18-ին հանձնել է դատարան):
Նախաքննության ընթացքում պարզվել է նաև, որ «Բժշկական գենետիկայի և առողջության առաջնային պահպանման կենտրոն» ՍՊԸ-ի վերոնշյալ աշխատակիցները մեկ այլ զորակոչիկ Մ.Պ.-ին «օգնելու» անձնական դրդումներից ելնելով, օգտագործելով ինքնությունը չպարզված անձի արյան նմուշի գենետիկական հետազոտության արդյունքները, 2023 թվականի դեկտեմբերի 6-ին կազմել, ստորագրել, հաստատել և հանձնել են Մ.Պ-ի առողջական վիճակի հետազոտման ակտ, որի հիման վրա՝ Մ.Պ.-ն ուղեգրվել է լրացուցիչ հետազոտության՝ խուսափելով վերոնշյալ զորակոչից (նախաքննության ընթացքում հերքվել է Մ.Պ.-ի մոտ առողջական որևէ խնդրի առկայությունը, Մ.Պ.-ն զորակոչվել է պարտադիր ժամկետային զինվորական ծառայության):
Դատախազը հանրային քրեական հետապնդում է հարուցել «Բժշկական գենետիկայի և առողջության առաջնային պահպանման կենտրոն» ՍՊ ընկերության տնօրենի, նույն կենտրոնի աուտոբորբոքային հիվանդությունների գենետիկայի լաբորատորիայի վարիչ և բժիշկ-գենետիկի նկատմամբ՝ 18.04.2003 թվականին ընդունված Քրեական օրենսգրքի 314-րդ հոդվածի 1-ին մասով (պաշտոնեական կեղծիք), 38-327-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 2-րդ կետով (ժամկետային զինվորական կամ այլընտրանքային ծառայությունից խուսափելու օժանդակություն), գործող Քրեական օրենսգրքի 445-րդ հոդվածի 1-ին մասով (պաշտոնեական կեղծիք), 46-461-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 2-րդ կետով (պարտադիր զինվորական կամ այլընտրանքային ծառայությունից կամ զորահավաքային զորակոչից խուսափելու օժանդակություն), իսկ Գ.Հ.-ի նկատմամբ՝ 18.04.2003 թվականին ընդունված Քրեական օրենսգրքի 38-327-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 2-րդ կետով (ժամկետային զինվորական կամ այլընտրանքային ծառայությունից խուսափելու օժանդակություն) և 325-րդ հոդվածի 1-ին մասով (ակնհայտ կեղծ փաստաթուղթ օգտագործել):
Դատախազը 2025 թվականի նոյեմբերի 4-ին «Բժշկական գենետիկայի և առողջության առաջնային պահպանման կենտրոն» ՍՊԸ-ի վերոնշյալ անձանց վերաբերյալ քրեական վարույթի նյութերը՝ հաստատված մեղադրական եզրակացությամբ, հանձնել է Հակակոռուպցիոն դատարան:

Директор ООО «Центр медицинской генетики и первичной медико-санитарной помощи», заведующий лабораторией генетики аутогенных заболеваний того же центра и врач-генетик, входящий в состав комиссии, проводящей медицинскую экспертизу зимних призывов 2021 года, летних и зимних призывов 2023 года, используя результаты генетического анализа образца крови на наличие рецидивирующего заболевания Периодической болезни другого лица- Г.А., предоставили призывнику С.М. поддельный документ о том, что у С.М. якобы имеется Периодическая болезнь.
В результате С.М. уклонился от зимнего призыва 2021 года, был признан непригодным к службе и зачислен в резерв (уголовное производство в отношении С.М с утвержденным обвинительным заключением прокурор передал в суд 18 декабря 2024 г.).
В ходе предварительного расследования также было установлено, что вышеуказанные сотрудники ООО «Центр медицинской генетики и первичной медико-санитарной помощи», исходя из личных побуждений «помочь» другому призывнику М.П., используя результаты генетического анализа образца крови неустановленного лица, 6 декабря 2023 г. составили, подписали, подтверждены и передали М.П. Акт обследования состояния здоровья, на основании которого М.П. был направлен на дополнительное обследование, избежав вышеупомянутого призыва (в ходе предварительного следствия наличие каких-либо проблем со здоровьем у М.П. было опровергнуто, и М.П. был призван на обязательную срочную военную службу).
Прокурор возбудил публичное уголовное преследование в отношении директора ООО «Центр медицинской генетики и первичной медико-санитарной помощи», заведующего лабораторией генетики аутогенных заболеваний того же центра и врача-генетика по части 1 статьи 314 Уголовного кодекса, принятого 18.04.2003 г. (служебный подлог), по пункту 2 части 2 статьи 38-327 (содействие уклонению от срочной военной или альтернативной службы), по пункту 1 статьи 445 действующего Уголовного кодекса (официальная фальсификация), по пункту 2 части 2 статьи 46-461 (содействие уклонению от обязательной военной или альтернативной службы или призыва по мобилизации), а в отношении Г.А.- по пункту 2 части 2 статьи 38-327 Уголовного кодекса, принятого 18.04.2003 г. (содействие уклонению от срочной военной или альтернативной службы) и по части 1 статьи 325 (использование заведомо поддельного документа).
4 ноября 2025 года прокурор передал материалы уголовного производства в отношении вышеуказанных лиц ООО «Центр медицинской генетики и первичной медико-санитарной помощи» с утвержденным обвинительным заключением в Антикоррупционный суд.