«Բժշկական գենետիկայի և առողջության առաջնային պահպանման կենտրոն» ՍՊ ընկերության տնօրենը, նույն կենտրոնի աուտոբորբոքային հիվանդությունների գենետիկայի լաբորատորիայի վարիչը և բժիշկ-գենետիկը, ընդգրկված լինելով 2021 թվականի ձմեռային, 2023 թվականի ամառային և ձմեռային զորակոչերի բժշկական փորձաքննություն իրականացնող հանձնաժողովի կազմում, օգտագործելով մեկ այլ անձի՝ Գ.Հ.-ի` Պարբերական հիվանդության առկայության մասին արյան նմուշի գենետիկական հետազոտության արդյունքները, զորակոչիկ Ս.Մ.-ին տրամադրել են կեղծ փաստաթուղթ, իբրև Ս.Մ.-ի մոտ առկա է Պարբերական հիվանդությունը:
Արդյունքում՝ Ս.Մ.-ն խուսափել է 2021 թվականի ձմեռային զորակոչից, ճանաչվել է ծառայությանը ոչ պիտանի և հաշվառվել պահեստազորում (դատախազը Ս.Մ.-ի վերաբերյալ քրեական վարույթը՝ հաստատված մեղադրական եզրակացությամբ, 2024 թվականի դեկտեմբերի 18-ին հանձնել է դատարան):
Նախաքննության ընթացքում պարզվել է նաև, որ «Բժշկական գենետիկայի և առողջության առաջնային պահպանման կենտրոն» ՍՊԸ-ի վերոնշյալ աշխատակիցները մեկ այլ զորակոչիկ Մ.Պ.-ին «օգնելու» անձնական դրդումներից ելնելով, օգտագործելով ինքնությունը չպարզված անձի արյան նմուշի գենետիկական հետազոտության արդյունքները, 2023 թվականի դեկտեմբերի 6-ին կազմել, ստորագրել, հաստատել և հանձնել են Մ.Պ-ի առողջական վիճակի հետազոտման ակտ, որի հիման վրա՝ Մ.Պ.-ն ուղեգրվել է լրացուցիչ հետազոտության՝ խուսափելով վերոնշյալ զորակոչից (նախաքննության ընթացքում հերքվել է Մ.Պ.-ի մոտ առողջական որևէ խնդրի առկայությունը, Մ.Պ.-ն զորակոչվել է պարտադիր ժամկետային զինվորական ծառայության):
Դատախազը հանրային քրեական հետապնդում է հարուցել «Բժշկական գենետիկայի և առողջության առաջնային պահպանման կենտրոն» ՍՊ ընկերության տնօրենի, նույն կենտրոնի աուտոբորբոքային հիվանդությունների գենետիկայի լաբորատորիայի վարիչ և բժիշկ-գենետիկի նկատմամբ՝ 18.04.2003 թվականին ընդունված Քրեական օրենսգրքի 314-րդ հոդվածի 1-ին մասով (պաշտոնեական կեղծիք), 38-327-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 2-րդ կետով (ժամկետային զինվորական կամ այլընտրանքային ծառայությունից խուսափելու օժանդակություն), գործող Քրեական օրենսգրքի 445-րդ հոդվածի 1-ին մասով (պաշտոնեական կեղծիք), 46-461-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 2-րդ կետով (պարտադիր զինվորական կամ այլընտրանքային ծառայությունից կամ զորահավաքային զորակոչից խուսափելու օժանդակություն), իսկ Գ.Հ.-ի նկատմամբ՝ 18.04.2003 թվականին ընդունված Քրեական օրենսգրքի 38-327-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 2-րդ կետով (ժամկետային զինվորական կամ այլընտրանքային ծառայությունից խուսափելու օժանդակություն) և 325-րդ հոդվածի 1-ին մասով (ակնհայտ կեղծ փաստաթուղթ օգտագործել):
Դատախազը 2025 թվականի նոյեմբերի 4-ին «Բժշկական գենետիկայի և առողջության առաջնային պահպանման կենտրոն» ՍՊԸ-ի վերոնշյալ անձանց վերաբերյալ քրեական վարույթի նյութերը՝ հաստատված մեղադրական եզրակացությամբ, հանձնել է Հակակոռուպցիոն դատարան:

The Director of “Medical Genetics and Primary Health Care Center” LLC, Head of the laboratory of genetics of autoinflammatory diseases of the same Center and a medical geneticist, who was a members of the medical examination commission during the 2021 winter, as well as 2023 summer and winter conscription periods, used the results of a genetic test of another person — G.H. — indicating the presence of Familial Mediterranean Fever, to issue a false document to conscript S.M., falsely certifying that S.M. suffered from the same disease.
As a result, S.M. evaded the 2021 winter conscription, was declared unfit for military service and was placed in the reserve (the prosecutor submitted the criminal proceedings against S.M., along with an approved indictment, to the court on December 18, 2024).
The preliminary investigation also revealed that the above-mentioned employees of “Medical Genetics and Primary Health Care Center” LLC, driven by personal motives to “assist” another conscript, M.P., used the results of a genetic test belonging to an unidentified individual. On December 6, 2023, they prepared, signed, approved and issued a medical examination report on M.P.’s health condition, on the basis of which M.P. was referred for additional medical evaluation, thereby avoiding the aforementioned conscription (in the course of the investigation, it was established that M.P. had no health problems, and he had since been drafted for compulsory military service).
Public criminal prosecution has been initiated against the Director, Head of the laboratory of genetics of autoinflammatory diseases of the same Center and a medical geneticist under part 1 of Article 314 (official forgery); as well as point 2 of part 2 of Article 38-327 (assistance in evading compulsory military or alternative service) of the Criminal Code adopted on April 18, 2003; part 1 of Article 445 (official forgery); point 2 of part 2 of Article 46-461 (assistance in evading compulsory military or alternative service or draft mobilization) of the current Criminal Code. G.H. was charged under point 2 of part 2 of Article 38-327 (assistance in evading compulsory military or alternative service) and part 1 of Article 325 (use of an obviously forged document) of the Criminal Code adopted on April 18, 2003.
On November 4, 2025, the Prosecutor submitted the files of the criminal case concerning the aforementioned individuals of “Center for Medical Genetics and Primary Health Care” LLC, confirmed by an indictment, to the Anti-Corruption Court.