Մատենադարանում այսօր ամփոփվեցին 2025 թվականի հոկտեմբերի 29-ին մեկնարկած՝ ««Մխիթար Գոշի «Գիրք Դատաստանի»-ն՝ համաշխարհային հիշողության շտեմարանում. արդի իրավունքի միջնադարյան ակունքները» խորագրով միջազգային գիտաժողովի արդյունքները:
Դատախազության և Մատենադարանի համագործակցությամբ կազմակերպված երկօրյա գիտաժողովի ընթացքում, պանելային քննարկումների շրջանակներում, բանախոսություններով են հանդես եկել Մալթայի Հանրապետության գլխավոր դատախազ Վիկտորիա Բութիջեյջը, Կալիֆոռնիայի համալսարանի Նարեկացու անվան հայագիտության ամբիոնի պրոֆեսոր Պիտեր Քաուին, Սոֆիայի համալսարանի դասախոս Իգոր Դոֆման-Լազարևը, Մատենադարանի գիտաշխատողներ Գուրգեն Գասպարյանը, Դոնարա Կարապետյանը, Գառնիկ Հարությունյանը, Նարինե Վարդանյանը, ՀՀ ԳԱԱ արևելագիտության ինստիտուտի ներկայացուցիչ Ազատ Բոզոյանը և Պատմության ինստիտուտի ներկայացուցիչ Զոհրաբ Գևորգյանը:
Զեկույցների թեմաներն էին՝
ՀՀ գլխավոր դատախազ Աննա Վարդապետյանը շնորհակալություն է հայտնել «Մատենադարանին» և «Կայծ» բարեգործական հիմնադրամին գիտաժողովը և գրքի անգլերենով նոր հրատարակությունը իրականություն դարձնելու համար, և հավելել, որ Գիտաժողովը յուրօրինակ մեկնարկ է Մխիթար Գոշի հանրահռչակման համար:
Մատենադարանի տնօրեն Արա Խզմալյանը նշել է. «Հայագիտական նյութի միջազգայնացման համար պետք է չսահմանափակվել զուտ հայագիտական շրջանակներով` ներգրավելով բոլոր այն կառույցներին և անհատներին, որոնք կարող են նպաստել մեր արժեքների միջազգային ճանաչելիությանը. ՀՀ դատախազության հետ մեր համագործակցությունը դրա լավագույն դրսևորումներից է: Դժվար էր պատկերացնել, որ, օրինակ, Մալթայի Գլխավոր դատախազը երկու օր շարունակ մասնակիցը կլինի Մխիթար Գոշի ժառանգության գիտական քննարկմանը»:
Հիշեցնենք, որ 2025 թվականի ապրիլի 10-ին, Մատենադարանի հայտով, ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի գործադիր խորհրդի 221-րդ նստաշրջանում, անդամ երկրների միաձայն որոշմամբ, 12-րդ դարի փիլիսոփա, աստվածաբան, իրավագետ, եկեղեցական և հասարակական-քաղաքական գործիչ Մխիթար Գոշի «Գիրք Դատաստանի»-ն ընդգրկվել է Աշխարհի հիշողության միջազգային ռեգիստրում:
Միջազգային գիտաժողովին մասնակցել են Հայաստանի Հանրապետության Ազգային ժողովի նախագահ Ալեն Սիմոնյանը, ՀՀ գլխավոր դատախազ Աննա Վարդապետյանը, ՀՀ մարդու իրավունքների պաշտպան Անահիտ Մանասյանը, Հակակոռուպցիոն կոմիտեի նախագահ Արթուր Նահապետյանը, Մատենադարանի տնօրեն Արա Խզմալյանը, Մալթայի Հանրապետության գլխավոր դատախազ Վիկտորիա Բութիջեյջը, գործադիր և դատական իշխանությունների ներկայացուցիչները, Մատենադարանի գիտաշխատողները, ՀՀ դատախազության ղեկավար կազմը, միջազգային կազմակերպությունների, գիտական հանրույթի ներկայացուցիչները, այլք:
ՀՀ գլխավոր դատախազի հրավերով՝ Միջազգային գիտաժողովի մասնակիցները Մատենադարանում ունկնդրել են ՀՀ վաստակավոր արտիստ Հայկ Մելիքյանի դաշնամուրային կատարումները, որոնց շրջանակում առաջին անգամ հնչել է կոմպոզիտոր Էլեն Յոլչյանի հեղինակած «Դատաստան» ստեղծագործությունը՝ գրված դաշնամուրի, ընթերցողի և էլեկտրոակուստիկ ձայների համար:
Վաստակավոր արտիստ Հայկ Մելիքյանը և կոմպոզիտոր Էլեն Յոլչյանը ՀՀ գլխավոր դատախազի կողմից պարգևատրվել են շնորհակալագրերով:
Հիշեցնենք, որ Դատախազության և Մատենադարանի համագործակցությամբ կազմակերպված Միջազգային գիտաժողովի շրջանակում Զմմառի Պատրիարքական Կղերի Միաբանությունից (Լիբանան) Մատենադարան է բերվել Մխիթար Գոշի «Գիրք դատաստանի»-ի հնագույն օրինակը. այս բացառիկ ցուցադրությունը Մատենադարանում ներկայացված կլինի ընդամենը մեկ շաբաթ:

Сегодня в Матенадаране подведены итоги международной конференции под названием ««Судебник» Мхитара Гоша в реестре «Памяти мира»: средневековые истоки современного права», которая стартовала 29 октября 2025 года.
В ходе двухдневной конференции, организованной совместно с Прокуратурой и Матенадараном, в рамках панельных дискуссий выступили Генеральный прокурор Республики Мальта Виктория Буттиджич, профессор кафедры арменоведения Нарекаци Калифорнийского университета Питер Коуи, преподаватель Софийского университета Игорь Дорфман-Лазарев, научные сотрудники Матенадарана Гурген Гаспарян, Донара Карапетян, Гарник Арутюнян, Нарине Варданян, представитель Института востоковедения НАН РА Азат Бозоян и представитель Института истории Зограб Геворгян.
Темы докладов:
Генеральный прокурор РА Анна Вардапетян поблагодарила Матенадаран и благотворительный фонд «Кайц» за то, что они сделали конференцию и новое издание книги на английском языке реальностью, и добавила, что конференция является своеобразным началом популяризации Мхитара Гоша.
Директор Матенадарана Ара Хзмалян отметил: «Для интернационализации арменоведческого материала мы не должны ограничиваться чисто арменоведческими кругами, а привлекать все те структуры и лиц, которые могут способствовать международному признанию наших ценностей. Наше сотрудничество с Прокуратурой РА — одно из лучших его проявлений. Трудно было представить, что, например, генеральный прокурор Мальты в течение двух дней будет участвовать в научной дискуссии о наследии Мхитара Гоша».
Напомним, 10 апреля 2025 года по просьбе Матенадарана на 221-й сессии Исполнительного совета ЮНЕСКО единогласным решением государств-членов «Судебник» философа, теолога, правоведа, церковного и общественно-политического деятеля XII века Мхитара Гоша была включена в Международный реестр «Память мира».
В международной конференции приняли участие председатель Национального Собрания Республики Армения Ален Симонян, генеральный прокурор РА Анна Вардапетян, защитник прав человека РА Анаит Манасян, председатель Антикоррупционного комитета Артур Наапетян, директор Матенадарана Ара Хзмалян, генеральный прокурор Республики Мальта Виктория Буттиджич, представители исполнительной и судебной властей, научные сотрудники Матенадарана, руководство Прокуратуры РА, представители международных организаций, научного сообщества и другие.
По приглашению Генерального прокурора РА участники Международной конференции прослушали в Матенадаране фортепианные выступления заслуженного артиста РА Айка Меликяна, в рамках которых впервые прозвучало произведение «Датастан» («Суд») композитора Элен Йолчян, написанное для фортепиано, чтеца и электроакустических голосов.
Напомним, что в рамках Международной конференции, организованной совместно с Прокуратурой и Матенадараном, из Патриаршей Конгрегации Бзоммара (Ливан) в Матенадаран был привезен старейший экземпляр «Судебника» Мхитара Гоша. Эта эксклюзивная выставка будет представлена в Матенадаране всего одну неделю.