Իջևանի քաղաքային զբոսայգու տարածքում գտնվող՝ ևս երկու չկառուցապատված հողամաս վերադարձվեց համայնքին
Գլխավոր դատախազությունը 2025 թվականի մարտի 11-ին հայցադիմումներ էր ներկայացրել Հակակոռուպցիոն դատարան՝ ընդդեմ ֆիզիկական երկու անձի, երրորդ անձ՝ Տավուշի մարզի Իջևան համայնքի՝ ք․ Իջևան, Վալանսի փողոցի 1/29 հասցեում գտնվող՝ 0․06 հա մակերեսով հողամասի և ք. Իջևան, Անկախության փողոց 1/62 հասցեում գտնվող՝ 0.001 հա մակերեսով հողամասի նկատմամբ կառուցապատման իրավունքը դադարեցնելու պահանջով։
Հակակոռուպցիոն դատարանի՝ 2025 թվականի օգոստոսի 29-ի վճիռներով՝ Գլխավոր դատախազության հայցերը բավարարվել են. դադարեցվել է վերոնշյալ հողամասերի նկատմամբ ֆիզիկական անձանց կառուցապատման իրավունքը, վճիռները ստացել են օրինական ուժ:
Գլխավոր դատախազության դիմումների հիման վրա՝ Կադաստրի կոմիտեն 2025 թվականի հոկտեմբերի 14-ին և հոկտեմբերի 22-ին դադարեցրել է նշված հողամասերի նկատմամբ ֆիզիկական անձանց կառուցապատման իրավունքը: Իջևանի քաղաքային զբոսայգու տարածքում գտնվող նշված երկու հողամասերը վերադարձվել են համայնքին:
Հիշեցնենք, որ Գլխավոր դատախազության Պետական շահերի պաշտպանության վարչությունը 16 հայցադիմում էր ներկայացրել Հակակոռուպցիոն դատարան՝ Տավուշի մարզի Իջևան համայնքի քաղաքային զբոսայգու տարածքում գտնվող հողամասերի նկատմամբ կառուցապատման իրավունքները հարկադիր դադարեցնելու և հողատարածքները Իջևան համայնքին վերադարձնելու հայցապահանջներով:
Այսպիսով, վերոնշյալ 16 հայցադիմումներից 8-ի բավարարման և օրինական ուժի մեջ մտնելու արդյունքում, ներկայում Իջևան համայնքին են վերադարձվել՝

Two more unfinished land plots located in the area of the Ijevan city park have been returned to the community: Prosecutor General’s Office
23/10/2025
On March 11, 2025, the Prosecutor General's Office filed claims to the Anti-Corruption Court against two individuals and a third person with a demand to terminate the right to build on a 0.06 ha plot of land located at Valans Street 1/29, Ijevan, Tavush Region, and on a 0.001 ha plot of land located at Ankakhutyan Street 1/62, Ijevan.
By the judgments of the Anti-Corruption Court of August 29, 2025, the claims of the Prosecutor General's Office were granted: the right to build on the above-mentioned plots of land of individuals was terminated, and the judgments became legally binding.
Based on the applications of the Prosecutor General's Office, the Cadastre Committee terminated the right to build on the mentioned plots of land of individuals on October 14 and October 22, 2025. These two aforementioned plots of land located in the Ijevan city park have been returned to the community.
It’s worth to remind that tt the initiative of the Department of the State Interests Protection of the Prosecutor General’s Office, 16 claims were filed with the Anti-Corruption Court, for termination of the development rights over land plots located within the area of the city park of Ijevan community in the Tavush region and for returning those plots to the Ijevan community.
Thus, in the result 8 claims out of 16 were granted and entered into legal force and currently the followings were returned to Ijevan community:
• A land plot of 0.06 ha, located at 1/29 Valance street;
• A land plot of 0.001 ha, located at 1/62 Ankakhutyun street;
• A land plot of 436.8 sq. m., located at 1/54 Ankakhutyun street;
• A land plot of 1,500 sq. m., located at 1/41 Ankakhutyun street;
• A land plot of 0.03 ha, located at 18/6 Ankakhutyun street;
• A land plot of 0.03 ha, located at 1/27 Valance street;
In addition, as a result of prosecutorial intervention, a land plot of 0.03 ha, adjacent to the city park’s fountains, has been returned to the possession and use of the Ijevan community.