Հակակոռուպցիոն դատարանը, թիվ ՀԿԴ/0007/02/22 քաղաքացիական գործի նոր քննության արդյունքում (Վճռաբեկ դատարանը 2024 թվականի նոյեմբերի 27-ի որոշմամբ բավարարել էր Գլխավոր դատախազության բողոքը և բեկանել Վերաքննիչ հակակոռուպցիոն դատարանի 2024 թվականի փետրվարի 29-ի որոշումը՝ գործն ուղարկելով Հակակոռուպցիոն դատարան՝ նոր քննության), 2025 թվականի հոկտեմբերի 7-ի վճռով բավարարել է Գլխավոր դատախազության հայցն ընդդեմ ՀՀ մշակույթի նախկին նախարար Հասմիկ Պողոսյանի. հօգուտ Հայաստանի Հանրապետության կբռնագանձվի 25 միլիոն 252 հազար դրամ՝ որպես պետությանը պատճառված վնաս։
Ըստ գործի փաստական հանգամանքների՝ վնասը պատճառվել է ՀՀ մշակույթի նախկին նախարար Հասմիկ Պողոսյանի և «Գուգարք» ընկերության միջև Քոբայրավանք վանական համալիրում վերականգնման աշխատանքներ իրականացնելու համար «Հուշարձանների վերականգնում ծրագրով» 2007 և 2008 թվականին կնքված պայմանագրերի ոչ պատշաճ կատարման հետևանքով:
Դատարանը հիմնավոր է համարել Հասմիկ Պողոսյանի կողմից երկու պայմանագրերի կապակցությամբ հակաիրավական վարքագծի առկայության վերաբերյալ Դատախազության փաստարկները և բավարարել է հայցը:

Антикоррупционный суд, в результате нового рассмотрения гражданского дела № ГKД/0007/02/22 (Кассационный суд решением от 27 ноября 2024 года удовлетворил жалобу Генеральной прокуратуры и отменил решение Апелляционного антикоррупционного суда от 29 февраля 2024 года, направив дело в Антикоррупционный суд на новое рассмотрение), решением от 7 октября 2025 года удовлетворил иск Генеральной прокуратуры против бывшего министра культуры РА Асмик Погосян. В пользу Республики Армения будет взыскано 25 млн 252 тыс. драм в качестве возмещения ущерба, причиненного государству.
Согласно фактическим обстоятельствам дела, ущерб был причинен вследствие ненадлежащего исполнения договоров, заключенных в 2007 и 2008 годы между бывшим министром культуры РА Асмик Погосян и компанией «Гугарк» в рамках программы «Восстановление памятников» для проведения реставрационных работ в монастырском комплексе Кобайраванк.
Суд признал обоснованными доводы прокуратуры о наличии противоправных действий Асмик Погосян в связи с двумя договорами и удовлетворил иск.