Գլխավոր դատախազի տեղակալը Կանադայի Նյու Բրանսվիկ նահանգի Գերագույն դատարանի նախագահի հետ քննարկել է թմրամիջոցների ապօրինի շրջանառությանն առնչվող քրեական գործերով արդյունավետ քննության հետ կապված հարցեր
06/10/2025
Հայաստանի Հանրապետության գլխավոր դատախազի տեղակալ Արամ Արամյանը 2025 թվականի հոկտեմբերի 3-ին ընդունել է աշխատանքային այցով Հայաստանում գտնվող՝ Կանադայի Նյու Բրանսվիկ նահանգի Գերագույն դատարանի նախագահ Մարկ Ռիչարդի գլխավորած պատվիրակությանը:
Պատվիրակությունը Հայաստանում է գտնվում ՀՀ բարձրագույն դատական խորհրդի և Կանադայի Դաշնային դատական գործերի հանձնակատարի գրասենյակի հետ համատեղ իրականացվող՝ 2025-2026 թվականների տեխնիկական աջակցության ծրագրի շրջանակում:
Կանադայի պատվիրակության կազմում են Նոր Շոտլանդիա նահանգի վերաքննիչ դատարանի դատավոր Քերոլ Բիթոնը, Կանադայի արդարադատության կառավարման ինստիտուտի գործադիր տնօրեն Քրիստին Օ’Դոհերթին, Կանադայի դաշնային դատական գործերի հանձնակատարի գրասենյակի միջազգային ծրագրերի տնօրեն Օլեգ Շակովը։
Արամ Արամյանը ողջունել է կանադացի գործընկերներին Գլխավոր դատախազությունում և կարևորել Բարձրագույն դատական խորհրդի հետ մեկնարկած ծրագիրը՝ ուղղված թմրամիջոցներին առնչվող քրեական գործերով արդյունավետ քննության նորարարական մոտեցումների խթանմանն ու դեպքերի կանխարգելմանը:
Այս համատեքստում ՀՀ գլխավոր դատախազի տեղակալը Կանադայից ժամանած գործընկերներին ներկայացրել է Հայաստանում թմրամիջոցների ապօրինի շրջանառության վիճակագրական տվյալները՝ նշելով, որ 2024 թվականին թմրամիջոցների ապօրինի շրջանառության արձանագրված դեպքերի թիվը նվազել է 1431-ով կամ 28.2%-ով (2024 թվականին՝ 3639 դեպք, 2023 թվականին՝ 5070 դեպք): «Ընդ որում, իրացնելու նպատակով թմրամիջոցների ապօրինի շրջանառության դեպքերը կազմել են 1910, որը 2023 թվականին արձանագրված 2802 դեպքի համեմատ նվազել է 892-ով կամ 31.8%-ով»,- ընդգծել է Արամ Արամյանը և, անդրադառնալով անչափահասների ներգրավվածությամբ թմրամիջոցների ապօրինի շրջանառության դեպքերին, հավելել, որ համաձայն ՀՀ ՆԳՆ ոստիկանության ինֆորմացիոն կենտրոնի տվյալների՝ 2022 թվականին արձանագրվել է 6 դեպք, 2023 թվականին՝ 10 դեպք, 2024 թվականին՝ 7 դեպք, 2025 թվականի առաջին 8 ամիսներին՝ 3 դեպք:

Заместитель Генерального прокурора Республики Армения Арам Арамян 3 октября принял делегацию во главе с председателем Верховного суда провинции Нью-Брансуик Канады, находящуюся с рабочим визитом в Армении.
Делегация находится в Армении в рамках программы технической помощи на 2025–2026 годы, реализуемой совместно с Высшим судебным советом Республики Армения и Офисом федерального судебного комиссара Канады.
В состав канадской делегации входят судья Кэрол Битон из Апелляционного суда провинции Новая Шотландия, Кристин О'Доэрти, исполнительный директор Канадского института управления правосудием, и Олег Шаков, директор международных программ Управления Федерального судебного комиссара Канады.
Арам Арамян приветствовал канадских коллег в Генеральной прокуратуре и придал значение программе, запущенной совместно с Высшим судебным советом, направленной на продвижение инновационных подходов к эффективному расследованию и предотвращению уголовных дел, связанных с наркотиками.
В этом контексте заместитель Генерального прокурора РА представил коллегам из Канады статистические данные о незаконном обороте наркотиков в Армении, отметив, что в 2024 году число зарегистрированных случаев незаконного оборота наркотиков сократилось на 1431 или на 28,2% (в 2024 году – 3639 случаев, в 2023 году – 5070 случаев). «При этом число случаев незаконного оборота наркотиков с целью сбыта составило 1910, что на 892 или на 31,8% меньше по сравнению с 2802 случаями, зарегистрированными в 2023 году», – подчеркнул Арам Арамян, и говоря о случаях незаконного оборота наркотиков с участием несовершеннолетних, он добавил, что по данным Информационного центра полиции МВД РА, в 2022 году было зарегистрировано 6 случаев, в 2023 году – 10 случаев, в 2024 году – 7 случаев, а за первые 8 месяцев 2025 года – 3 случая.