Գլխավոր դատախազությունը տեղեկացրել էր, որ Գեղարքունիքի մարզի առաջին ատյանի ընդհանուր իրավասության դատարանի 2025 թվականի հուլիսի 2-ի վճռով բավարարվել է Պետական շահերի պաշտպանության վարչության հայցը: Դատական ակտը մտել է օրինական ուժի մեջ:
Արդյունքում՝ «Սևան» ազգային պարկ» ՊՈԱԿ-ին է վերադարձվել Գեղարքունիքի մարզի Ծովազարդ գյուղի հյուսիս-արևելյան հատված, Սևան-Գավառ ճանապարհի աջ կողմում գտնվող՝ 15,000 քմ մակերեսով, 5 միլիոն 682 հազար դրամ շուկայական արժեքին մոտարկված կադաստրային արժեքով հողամասը: Միաժամանակ, անվավեր է ճանաչվել պայմանագրից ծագող իրավունքների պետական գրանցումը:
Հիշեցնենք, որ Գլխավոր դատախազությունը պետական շահերի պաշտպանության գործառույթի շրջանակներում ներկայացված հայցով դատարանից պահանջել էր անվավեր ճանաչել ««Սևան» ազգային պարկ» ՊՈԱԿ-ի և արտադրական կոոպերատիվի միջև 2009 թվականի մարտի 11-ին կնքված՝ պետական սեփականություն հանդիսացող հողամասի կառուցապատման իրավունքի տրամադրման մասին պայմանագիրը և կիրառել անվավերության հետևանքներ:
Վճռի և գրանցման վկայականի օրինակները տրամադրվել են Շրջակա միջավայրի նախարարության «Սևան» ազգային պարկ» ՊՈԱԿ-ին և Տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարարության Պետական գույքի կառավարման կոմիտեին՝ վճռից և գրանցումից բխող անհրաժեշտ գործողություններ կատարելու նպատակով:

Национальному парку "Севан" возвращен земельный участок площадью 15 000 квадратных метров в Гегаркуникской области
12/09/2025
Генеральная прокуратура сообщила, что решением Суда общей юрисдикции первой инстанции Гегаркуникской области от 2 июля 2025 года был удовлетворен иск Управления по защите государственных интересов. Судебный акт вступил в законную силу.
В результате ГНКО "Национальный парк Севан" был возвращен земельный участок, расположенный на северо-восточной части села Цовазард, справа от дороги Севан-Гавар, площадью 15,000 квм, кадастровой стоимостью 5 миллионов 682 тысячи драмов, приближенный к рыночной стоимости.
Напомним, что Генеральная прокуратура по иску, поданному в рамках функции защиты государственных интересов, потребовала от суда признать недействительным договор о предоставлении права на застройку государственного земельного участка, заключенный между ГНКО «Национальный парк Севан» и производственным кооперативом 11 марта 2009 года, и применить последствия недействительности.
Копии решения и свидетельства о регистрации были предоставлены ГНКО «Национальный парк Севан» министерства окружающей среды и Комитету по управлению государственным имуществом министерства территориального управления и инфраструктур для выполнения необходимых действий, вытекающих из решения и регистрации.