Գլխավոր դատախազությունը տեղեկացրել էր, որ Գեղարքունիքի մարզի առաջին ատյանի ընդհանուր իրավասության դատարանի 2025 թվականի հուլիսի 2-ի վճռով բավարարվել է Պետական շահերի պաշտպանության վարչության հայցը: Դատական ակտը մտել է օրինական ուժի մեջ:
Արդյունքում՝ «Սևան» ազգային պարկ» ՊՈԱԿ-ին է վերադարձվել Գեղարքունիքի մարզի Ծովազարդ գյուղի հյուսիս-արևելյան հատված, Սևան-Գավառ ճանապարհի աջ կողմում գտնվող՝ 15,000 քմ մակերեսով, 5 միլիոն 682 հազար դրամ շուկայական արժեքին մոտարկված կադաստրային արժեքով հողամասը: Միաժամանակ, անվավեր է ճանաչվել պայմանագրից ծագող իրավունքների պետական գրանցումը:
Հիշեցնենք, որ Գլխավոր դատախազությունը պետական շահերի պաշտպանության գործառույթի շրջանակներում ներկայացված հայցով դատարանից պահանջել էր անվավեր ճանաչել ««Սևան» ազգային պարկ» ՊՈԱԿ-ի և արտադրական կոոպերատիվի միջև 2009 թվականի մարտի 11-ին կնքված՝ պետական սեփականություն հանդիսացող հողամասի կառուցապատման իրավունքի տրամադրման մասին պայմանագիրը և կիրառել անվավերության հետևանքներ:
Վճռի և գրանցման վկայականի օրինակները տրամադրվել են Շրջակա միջավայրի նախարարության «Սևան» ազգային պարկ» ՊՈԱԿ-ին և Տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարարության Պետական գույքի կառավարման կոմիտեին՝ վճռից և գրանցումից բխող անհրաժեշտ գործողություններ կատարելու նպատակով:

The Prosecutor General's Office informed that the decision of the First Instance Court of General Jurisdiction of Gegharkunik Region of July 2, 2025 granted the claim of the Department of State Interests Protection. The judicial act has entered into legal force.
As a result, 15,000 sq. m. plot of land located in the north-eastern part of the Tsovazard village of Gegharkunik Region, on the right side of Sevan-Gavar road, with a cadastral value of AMD 5 million 682 thousand was returned to "Sevan" National Park" SNCO. At the same time, the state registration of the rights arising from the contract was recognized invalid.
It should be mentioned that within the framework of the function of protecting state interests the Prosecutor General's Office filed a claim to the court to recognize invalid the agreement on granting the right to construct a state-owned land plot signed on March 11, 2009 between the "Sevan" National Park" SNCO and the production cooperative and to apply the consequences of invalidity.
Samples of the decision and the registration certificate were provided to the "Sevan" National Park" SNCO and the Ministry of Environment and the State Property Management Committee of the Ministry of Territorial Administration and Infrastructure in order to take the necessary actions arising from the decision and registration.