Գլխավոր դատախազ Աննա Վարդապետյանը Սինգապուրում հանդիպել է Դատախազների միջազգային ասոցիացիայի նախագահ Խուան Բաուտիստա Մահիկեսին
09/09/2025
Հայաստանի Հանրապետության գլխավոր դատախազ Աննա Վարդապետյանը, Սինգապուրի Հանրապետություն կատարած աշխատանքային այցի շրջանակում, 2025 թվականի սեպտեմբերի 9-ին հանդիպել է Դատախազների միջազգային ասոցիացիայի նախագահ, Բուենոս Այրեսի ինքնավար քաղաքի գլխավոր դատախազ Խուան Բաուտիստա Մահիկեսին:
Հիշեցնենք, որ Հայաստանի Հանրապետության գլխավոր դատախազ Աննա Վարդապետյանն աշխատանքային այցով մեկնել է Սինգապուրի Հանրապետություն՝ մասնակցելու Դատախազների միջազգային ասոցիացիայի (ԴՄԱ) 30-րդ տարեկան համաժողովին և Գլխավոր ժողովին: Աննա Վարդապետյանը, 2025 թվականի ապրիլի 8-ին, Բուենոս Այրեսում կայացած՝ Դատախազների միջազգային ասոցիացիայի Գործադիր կոմիտեի 59-րդ նիստի ընթացքում, ընտրվել էր Գործադիր կոմիտեի անդամի թեկնածու: Այսօր կայացած ընտրության արդյունքներով՝ ՀՀ գլխավոր դատախազ Աննա Վարդապետյանն ընտրվել է Դատախազների միջազգային ասոցիացիայի Գործադիր կոմիտեի անդամ:
Աննա Վարդապետյանը շնորհակալություն է հայտնել ԴՄԱ նախագահին՝ վստահության և աջակցության համար և ընդգծել, որ իր համար պատիվ է ԴՄԱ գործադիր կոմիտեի անդամ ընտրվելն ու դատախազական միջազգային համայնքի հետ մասնագիտական երկխոսության այս նոր ձևաչափով աշխատանքը շարունակելը:
ՀՀ գլխավոր դատախազը կարևորել է Դատախազների միջազգային ասոցիացիայի մոտեցումը՝ ուղղված դատախազների մասնագիտական կրթության շարունակական բարելավմանը և ընդգծել, որ ՀՀ դատախազության համար դատախազների պարբերական վերապատրաստումները ևս առաջնահերթություն են:
Աննա Վարդապետյանը շնորհակալություն է հայտնել ԴՄԱ նախագահին՝ տարեկան համաժողովին մասնակցելու հրավերի համար և ընդգծել, որ ՀՀ դատախազությունը կշարունակի խորացնել իր համագործակցությունը Դատախազների միջազգային ասոցիացիայի հետ։
Հանդիպման ընթացքում, ի թիվս այլ հարցերի, քննարկվել է Ասոցիացիայի տարածաշրջանային համաժողովը Հայաստանում անցկացնելու հնարավորությունը:

Генеральный прокурор Анна Вардапетян встретилась в Сингапуре с президентом Международной ассоциации прокуроров Хуаном Баутиста Махикесом
09/09/2025
Генеральный прокурор Республики Армения Анна Вардапетян в рамках рабочего визита в Республику Сингапур 9 сентября 2025 года встретилась с президентом Международной ассоциации прокуроров, генеральным прокурором автономного города Буэнос-Айрес Хуаном Баутиста Махикесом.
Напомним, что генеральный прокурор Республики Армения Анна Вардапетян с рабочим визитом отбыла в Республику Сингапур для участия в 30-й ежегодной конференции и Генеральной ассамблее Международной ассоциации прокуроров (МАП). Анна Вардапетян была избрана кандидатом в члены Исполнительного комитета на 59-м заседании Исполнительного комитета Международной ассоциации прокуроров, состоявшемся 8 апреля 2025 года в Буэнос-Айресе. По результатам состоявшихся сегодня выборов генеральный прокурор РА Анна Вардапетян избрана членом Исполнительного комитета Международной ассоциации прокуроров.
Анна Вардапетян поблагодарила председателя МАП за доверие и поддержку и подчеркнула, что для нее большая честь быть избранной членом Исполнительного комитета МАП и продолжить работу в этом новом формате профессионального диалога с международным прокурорским сообществом.
Генеральный прокурор РА подчеркнула важность подхода Международной ассоциации прокуроров, направленного на постоянное улучшение профессионального образования прокуроров, и подчеркнула, что периодические переподготовки прокуроров также являются приоритетом для прокуратуры РА.
Анна Вардапетян поблагодарила председателя МАП за приглашение принять участие в ежегодной конференции и подчеркнула, что прокуратура РА продолжит углублять сотрудничество с Международной ассоциацией прокуроров.
В ходе встречи, в числе других вопросов, обсуждалась возможность проведения региональной конференции Ассоциации в Армении.