Գլխավոր դատախազ Աննա Վարդապետյանը Սինգապուրում հանդիպել է Դատախազների միջազգային ասոցիացիայի նախագահ Խուան Բաուտիստա Մահիկեսին
09/09/2025
Հայաստանի Հանրապետության գլխավոր դատախազ Աննա Վարդապետյանը, Սինգապուրի Հանրապետություն կատարած աշխատանքային այցի շրջանակում, 2025 թվականի սեպտեմբերի 9-ին հանդիպել է Դատախազների միջազգային ասոցիացիայի նախագահ, Բուենոս Այրեսի ինքնավար քաղաքի գլխավոր դատախազ Խուան Բաուտիստա Մահիկեսին:
Հիշեցնենք, որ Հայաստանի Հանրապետության գլխավոր դատախազ Աննա Վարդապետյանն աշխատանքային այցով մեկնել է Սինգապուրի Հանրապետություն՝ մասնակցելու Դատախազների միջազգային ասոցիացիայի (ԴՄԱ) 30-րդ տարեկան համաժողովին և Գլխավոր ժողովին: Աննա Վարդապետյանը, 2025 թվականի ապրիլի 8-ին, Բուենոս Այրեսում կայացած՝ Դատախազների միջազգային ասոցիացիայի Գործադիր կոմիտեի 59-րդ նիստի ընթացքում, ընտրվել էր Գործադիր կոմիտեի անդամի թեկնածու: Այսօր կայացած ընտրության արդյունքներով՝ ՀՀ գլխավոր դատախազ Աննա Վարդապետյանն ընտրվել է Դատախազների միջազգային ասոցիացիայի Գործադիր կոմիտեի անդամ:
Աննա Վարդապետյանը շնորհակալություն է հայտնել ԴՄԱ նախագահին՝ վստահության և աջակցության համար և ընդգծել, որ իր համար պատիվ է ԴՄԱ գործադիր կոմիտեի անդամ ընտրվելն ու դատախազական միջազգային համայնքի հետ մասնագիտական երկխոսության այս նոր ձևաչափով աշխատանքը շարունակելը:
ՀՀ գլխավոր դատախազը կարևորել է Դատախազների միջազգային ասոցիացիայի մոտեցումը՝ ուղղված դատախազների մասնագիտական կրթության շարունակական բարելավմանը և ընդգծել, որ ՀՀ դատախազության համար դատախազների պարբերական վերապատրաստումները ևս առաջնահերթություն են:
Աննա Վարդապետյանը շնորհակալություն է հայտնել ԴՄԱ նախագահին՝ տարեկան համաժողովին մասնակցելու հրավերի համար և ընդգծել, որ ՀՀ դատախազությունը կշարունակի խորացնել իր համագործակցությունը Դատախազների միջազգային ասոցիացիայի հետ։
Հանդիպման ընթացքում, ի թիվս այլ հարցերի, քննարկվել է Ասոցիացիայի տարածաշրջանային համաժողովը Հայաստանում անցկացնելու հնարավորությունը:

Anna Vardapetyan, Prosecutor General, met with Juan Bautista Mahiques, President of the International Association of Prosecutors in Singapore
09/09/2025
In the scope of the working visit paid to the Republic of Singapore, on September 9, 2025, Anna Vardapetyan, Prosecutor General of the Republic of Armenia met with Juan Bautista Mahiques, Prosecutor General of the Autonomous City of Buenos Aires, President of the International Association of Prosecutors.
Let us remind that Anna Vardapetyan, Prosecutor General of the Republic of Armenia paid a working visit to the Republic of Singapore to participate in the 30th Annual Conference and General Meeting of the International Association of Prosecutors (IAP). Anna Vardapetyan was elected as a candidate for a member of Executive Committee of the International Association of Prosecutors during the 59th meeting of the Executive Committee, held in Buenos Aires on April 08, 2025. According to the results of today’s elections, Anna Vardapetyan, Prosecutor General of the Republic of Armenia was elected as a member of the Executive Committee of the International Association of Prosecutors (IAP).
Anna Vardapetyan thanked IAP President for trust and support and highlighted that it is an honor for her to be elected as a member of the Executive Committee and to continue the cooperation with the international community of prosecutors in this new format of professional dialogue.
Prosecutor General of the Republic of Armenia emphasized the approach of the International Association of Prosecutors  aimed at the ongoing improvement of professional education of prosecutors and highlighted  that the Prosecutor’s Office of the Republic of Armenia also prioritize the organization of regular trainings for prosecutors.
Anna Vardapetyan thanked IAP President for the invitation to participate in the annual conference and highlighted that the Prosecutor’s Office of the Republic of Armenia shall continue to strengthen the cooperation with the International Association of Prosecutors.
During the meeting, the parties also discussed the possibility of organizing Association’s regional conference in Armenia.