Հայաստանի Հանրապետության գլխավոր դատախազ Աննա Վարդապետյանը, Սինգապուրի Հանրապետություն կատարած աշխատանքային այցի շրջանակում, 2025 թվականի սեպտեմբերի 8-ին հանդիպել է Սաուդյան Արաբիայի Թագավորության գլխավոր դատախազ, Շեյխ Սաուդ Բին Աբդուլլահ Ալ-Մուջիբին:
Հիշեցնենք, որ Հայաստանի Հանրապետության գլխավոր դատախազ Աննա Վարդապետյանն աշխատանքային այցով մեկնել է Սինգապուրի Հանրապետություն՝ մասնակցելու Դատախազների միջազգային ասոցիացիայի (ԴՄԱ) 30-րդ տարեկան համաժողովին և Գլխավոր ժողովին: Աննա Վարդապետյանը, 2025 թվականի ապրիլի 8-ին, Բուենոս Այրեսում կայացած՝ Դատախազների միջազգային ասոցիացիայի Գործադիր կոմիտեի 59-րդ նիստի ընթացքում, ընտրվել է Գործադիր կոմիտեի անդամի թեկնածու: Գործադիր կոմիտեի անդամի ընտրությունը տեղի կունենա կայանալիք ժողովի ընթացքում:
Աննա Վարդապետյանը շնորհակալություն է հայտնել Սաուդյան Արաբիայի Թագավորության գլխավոր դատախազին՝ Դատախազների միջազգային ասոցիացիայի տարեկան համաժողովի շրջանակներում երկկողմ հանդիպում նախաձեռնելու համար և ընդգծել, որ ԴՄԱ համաժողովը, ի թիվս այլնի, լավ հնարավորություն է երկխոսելու և ամրապնդելու իրավապահ կառույցների միջև գործընկերային հարաբերությունները: Այս համատեքստում ՀՀ գլխավոր դատախազն ընդգծել է, որ երկու երկրների դատախազությունների միջև քրեական գործերով միջազգային-իրավական համագործակցությունը զարգացնելու մեծ ներուժ կա:
Հանդիպման ընթացքում երկու երկրների գլխավոր դատախազներն անդրադարձել են փոխադարձ հետաքրքրություն ներկայացնող մի շարք հարցերի և քննարկել համագործակցության հեռանկարները:

Генеральный прокурор Армении обсудила с генеральным прокурором Саудовской Аравии перспективы развития сотрудничества
08/09/2025
Генеральный прокурор Республики Армения Анна Вардапетян в рамках рабочего визита в Республику Сингапур 8 сентября 2025 года встретилась с генеральным прокурором Королевства Саудовская Аравия шейхом Саудом бин Абдуллой Аль-Муаджибом.
Напомним, что генеральный прокурор Республики Армения Анна Вардапетян с рабочим визитом посетила Республику Сингапур для участия в 30-й ежегодной конференции и Генеральной ассамблее Международной ассоциации прокуроров (МАП). Анна Вардапетян была избрана кандидатом в члены Исполнительного комитета на 59-м заседании Исполнительного комитета Международной ассоциации прокуроров, состоявшемся 8 апреля 2025 года в Буэнос-Айресе.
Анна Вардапетян поблагодарила генерального прокурора Королевства Саудовская Аравия за инициирование двусторонней встречи в рамках ежегодной конференции Международной ассоциации прокуроров и подчеркнула, что конференция МАП, среди прочего, является хорошей возможностью для диалога и укрепления партнерских отношений между правоохранительными органами.
В ходе встречи генеральные прокуроры двух стран затронули ряд вопросов, представляющих взаимный интерес, и обсудили перспективы сотрудничества.