Գլխավոր դատախազն առաջարկում է Երևանի հեռուստաաշտարակին հարող տարածքում գտնվող՝ պետությանը վերադարձված տարածքներում անտառ հիմնել
07/08/2025
Հայաստանի Հանրապետության գլխավոր դատախազ Աննա Վարդապետյանը Կառավարության այսօրվա նիստում, ներկայացնելով Դատախազության՝ պետական շահերի պաշտպանության բավարարված հայցերի արդյունքում Հայաստանի Հանրապետության սեփականության իրավունքը վերականգնված՝ Երևանի հեռուստաաշտարակին հարող տարածքներին, որոնցից մեկը ևս ամրացվեց Շրջակա միջավայրի նախարարությանը, նշել է.
«Առաջարկվող նախագծով Երևան քաղաքի հեռուստաաշտարակին հարող տարածքում գտնվող ևս մեկ՝ 1,7 հա մակերեսով հողատարածք ենք ամրացնում Շրջակա միջավայրի նախարարությանը:
Հողատարածքի՝ շուկայականին մոտարկված կադաստրային արժեքը 2 միլիոն 686 հազար ԱՄՆ դոլարին համարժեք 1 միլիարդ 44 միլիոն դրամ է:
Սա Երևանի հեռուստաաշտարակին հարող տարածքում գտնվող հինգերորդ հողամասն է, որի նկատմամբ, Գլխավոր դատախազության՝ դատարան ներկայացված հայցի բավարարման արդյունքում, գրանցվել է Հայաստանի Հանրապետության սեփականության իրավունքը:
Հայաստանի Հանրապետության սեփականության իրավունքը վերականգնված 4 հողատարածքներից՝
• առաջինը 366 միլիոն դրամ շուկայականին մոտարկված կադաստրային արժեքով շուրջ 1 հա մակերեսով հողամաս է,
• երկրորդը 254 միլիոն դրամ արժեքով 0,6 հա մակերեսով հողամաս է,
• երրորդը՝ 654 միլիոն դրամ արժեքով 1,7 հա մակերեսով հողամաս է,
• չորրորդը՝ 646 միլիոն դրամ արժեքով 1,7 հա մակերեսով հողամաս է:
Հետևողական լինելով ապօրինի գույքի գործիքակազմի կիրառման արդյունքում վերադարձված գույքը հանրային բարիք դարձնելու և այն հանրօգուտ նպատակով օգտագործելու հայեցակարգին՝ օրեր առաջ գրություն եմ հասցեագրել Հայաստանի Հանրապետության շրջակա միջավայրի նախարարին՝ Հայաստանի Հանրապետության սեփականության իրավունքը վերականգնված այս 4 հողամասերի վերաբերյալ: Գրությամբ առաջարկվել է նշված հողամասերի ոռոգման համակարգն ապահովելուց հետո, այդ տարածքում հիմնել Երևանի բնակիչների կյանքի որակը բարձրացնող «թթվածնային գոտի»՝ անտառ։
4 հողամասերից 2-ն արդեն ամրացվել են Շրջակա միջավայրի նախարարությանը, այս նախագծով ևս մեկն ենք ամրացնում: Առաջիկայում ևս երկու հողամաս կամրացնենք Նախարարությանը:
Վերադառնալով այսօրվա նախագծին՝ հավելեմ, որ հաշվի առնելով այն հանգամանքը, որ այս նախագծով ամրացվող հողամասի նպատակային նշանակությունը բնակավայրերի է, իսկ գործառնական նշանակությունը՝ «Այլ հողեր»՝ առաջարկում ենք այն Հայաստանի Հանրապետության շրջակա միջավայրի նախարարությանն ամրացնելուց և «Հայանտառ» պետական ոչ առևտրային կազմակերպության անհատույց օգտագործմանը հանձնելուց հետո նախաձեռնել հողամասի նպատակային նշանակության փոփոխության գործընթաց՝ այս տարածքում ևս անտառ հիմնելու նպատակով:
Ամփոփելով նշեմ, որ միայն Երևանի հեռուստաաշտարակին հարող տարածքում, Գլխավոր դատախազության հայցերի բավարարման արդյունքում, մինչ օրս Հայաստանի Հանրապետությանն է վերադարձվել շուրջ 7 հա մակերեսով հողատարածք, որի շուկայականին մոտարկված կադաստրային ընդհանուր արժեքը 3 միլիարդ դրամ է կամ՝ 7,8 միլիոն ԱՄՆ դոլար»:

During today’s session of the Government, Anna Vardapetyan, Prosecutor General of the Republic of Armenia, referring to the recovery of the ownership right of the Republic of Armenia over the territories, adjacent to the TV tower of the city of Yerevan, due to the awarded claims on the protection of the state interests submitted by the Prosecutor’s Office, mentioned,
“With the proposed project, we shall attach another land plot with the surface of 1.7 ha located at the territory adjacent to the TV tower of Yerevan city to the Ministry of Environment”.
The cadastral value of the land plot approximated to the market value thereof amounted to AMD 1 billion 44 million (USD 2 million 686 thousand).
This was the 5th land plot located at the territory adjacent to the TV tower, over which the ownership right of the Republic of Armenia was registered due to the fact that the claim submitted by the Prosecutor General’s Office was awarded by the court.
The ownership right of the Republic of Armenia was recovered over the following 4 land plots:
Consistent with the concept of turning property returned as a result of the use of the toolkit of confiscation of property of illicit origin into a public good and using it for public benefit I sent a letter to the Minister of Environment of the Republic of Armenia regarding 4 land plots returned to the Republic of Armenia. With that letter I proposed to create an “oxygen area”—forest in that area after securing the irrigation system in that area to improve the quality of life of the residents of Yerevan city.
2 land plots from the abovementioned four have already been attached to the Ministry of Environment and we are attaching another land plot under this project. Another two land plots shall be attached to the Ministry in the future.
Returning to today’s project I would like to add that taking into consideration the circumstance that this land plot is classified as a residential area according to its intended purpose and as “Other land plots” according to its operational significance, we are suggesting to initiate the process of changing the intended purpose of this land plot after the attachment thereof to the Ministry of Environment and delivery to “Hayantar” State Non-Profit Organization for gratuitous use, for the purpose of creating a forest in this area as well.
Summarizing I would like to mention that due to the awarded claims of the Prosecutor General’s Office, only in the territory adjacent to the TV tower of Yerevan city, about 7 ha land plot with the cadastral value of AMD 3 billion (USD 7.8 million) has been returned to the Republic of Armenia up to now”.