Գլխավոր դատախազությունը 2025 թվականի մարտի 11-ին հայցադիմումներ էր ներկայացրել Հակակոռուպցիոն դատարան՝ ընդդեմ ֆիզիկական երկու անձանց և երրորդ անձ՝ Տավուշի մարզի Իջևան համայնքի՝ Իջևանի Թատերական փողոցի 18/6 հասցեում գտնվող՝ 0․03 հա մակերեսով 2 միլիոն 200 հազար դրամ շուկայականին մոտարկված կադաստրային արժեքով հողամասի և Վալանսի փողոցի 1/27 հասցեում գտնվող՝ 0.03 հա մակերեսով 2 միլիոն 400 հազար դրամ շուկայականին մոտարկված կադաստրային արժեքով հողամասի նկատմամբ կառուցապատման իրավունքի դադարեցման պահանջով։
Հակակոռուպցիոն դատարանի 2025 թվականի հունիսի 12-ի վճիռներով՝ բավարարվել են Գլխավոր դատախազության հայցերը. դադարեցվել է ֆիզիկական անձանց կառուցապատման իրավունքը:
Հակակոռուպցիոն դատարանի վերոնշյալ վճիռները մտել են օրինական ուժի մեջ:
Արդյունքում՝ Կադաստրի կոմիտեում 2025 թվականի օգոստոսի 5-ին և 2025 թվականի օգոստոսի 6-ին գրանցվել են վերոնշյալ հողամասերի նկատմամբ կառուցապատման իրավունքների դադարեցումները, հողատարածքները վերադարձվել են Իջևան համայնքին:

Незастроенные земельные участки в Иджеванском городском парке возвращены общине
11 марта 2025 года Генеральная прокуратура обратилась в Антикоррупционный суд с исками к двум физическим лицам и третьему лицу с требованием прекратить право застройки в общине Иджеван Тавушской области на земельном участке площадью 0,03 га, расположенном по адресу: Иджеван, улица Анкахутян, 18/6, с кадастровой стоимостью, приближенной к рыночной, 2 млн 200 тыс. драм, и на земельном участке площадью 0,03 га, расположенном по адресу: улица Валанси, 1/27, с кадастровой стоимостью, приближенной к рыночной, 2 млн 400 тыс. драм.
Постановлениями Антикоррупционного суда от 12 июня 2025 года исковые требования Генпрокуратуры были удовлетворены. Право физических лиц на застройку было прекращено.
Вышеуказанные постановления Антикоррупционного суда вступили в законную силу.
В результате 5 августа 2025 года и 6 августа 2025 года в Кадастровом комитете было зарегистрировано прекращение прав на строительство на вышеуказанных земельных участках, земельные участки были возвращены общине Иджеван.