Քանաքեռ-Զեյթուն համայնքի նախկին թաղապետն ապօրինի օտարել է թիվ 147 մանկապարտեզը. դատախազը քրեական գործը հանձնել է դատարան
29/07/2025
Դատախազը 2025 թվականի հուլիսի 28-ին Հակակոռուպցիոն դատարան է հանձնել պաշտոնեական դիրքն օգտագործելով, վատնելու եղանակով թիվ 147 մանկապարտեզն օտարած՝ Երևան քաղաքի Քանաքեռ-Զեյթուն համայնքի նախկին թաղապետ Ա.Ք.-ի վերաբերյալ հաստատված մեղադրական եզրակացությամբ վարույթի նյութերը:
Քննչական կոմիտեում քննված վարույթով պարզվել է, որ Ա.Ք.-ն, ի պաշտոնե ունենալով համայնքի գույքը տնօրինելու լիազորություն, հանդիսանալով Երևան քաղաքի Դրոյի 21Ա շենքի 1-ին հարկի 141 քմ տարածքի՝ համայնքային սեփականություն հանդիսացող գույքի օտարման պատասխանատուն, 2006 թվականի նոյեմբերի 10-ին ստորագրել է համայնքի ավագանու թիվ 86 որոշումը: Համաձայն այդ որոշման՝ համայնքային սեփականություն հանդիսացող մանկապարտեզի 141 քմ տարածքը, առանց գույքի գնահատման, 1 միլիոն 910 հազար 250 դրամով (1 քմ-ն՝ 13 հազար 500 դրամով) օտարվել է ձեռնարկատիրական գործունեությամբ զբաղվող ՍՊ ընկերությանն, այն դեպքում, երբ գույքի իրական շուկայական արժեքը կազմել է 16 միլիոն 100 հազար դրամ:
2007 թվականի հունվարի 24-ին Քանաքեռ-Զեյթուն թաղային համայնքի՝ ի դեմս թաղապետ Ա.Ք.-ի և ՍՊ ընկերության տնօրենի միջև կնքվել է առուվաճառքի պայմանագիր, որով գույքը ՍՊ ընկերությանն է օտարվել 1 միլիոն 910 հազար 250 դրամով:
Արդյունքում, Երևան քաղաքի Քանաքեռ-Զեյթուն համայնքի նախկին թաղապետ Ա.Ք.-ն, պաշտոնեական դիրքն օգտագործելով, վատնելու եղանակով հափշտակել է ի պաշտոնե իրեն վստահված գույքը՝ համայնքին պատճառելով առանձնապես խոշոր չափի՝ 14 միլիոն 189 հազար 750 դրամի վնաս:
2025 թվականի հուլիսի 25-ին Ա.Ք.-ի նկատմամբ հարուցվել է հանրային քրեական հետապնդում՝ 18.04.2003 թվականին ընդունված Քրեական օրենսգրքի 179-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին կետով:
Նույն օրը մեղադրյալ Ա.Ք.-ի վերաբերյալ գործն անջատվել է և 2025 թվականի հուլիսի 28-ին քրեական վարույթը հաստատված մեղադրական եզրակացությամբ հանձնվել է Հակակոռուպցիոն դատարան:
Գլխավոր դատախազությունն առաջիկայում, պետական (hամայնքային) շահերի պաշտպանության հայց կներկայացնի դատարան:

28 июля 2025 года прокурор представил в Антикоррупционный суд материалы производства с утвержденным обвинительным заключением в отношении бывшего главы общины Канакер-Зейтун города Еревана А.К., который обвиняется в отчуждении детского сада № 147 путем растраты.
В ходе расследования, проведенного Следственным комитетом, материалами производства установлено, что А.К., имея полномочия по управлению имуществом общины, являясь лицом, ответственным за отчуждение 141 кв.м площади первого этажа здания по улице Дро, 21А в городе Ереване, являющегося собственностью общины, подписал решение совета общины № 86 от 10 ноября 2006 года. Согласно данному решению, площадь детского сада в 141 кв. м, являющаяся коммунальной собственностью, была отчуждена Обществу с ограниченной ответственностью, осуществляющему предпринимательскую деятельность, за 1 млн 910 тыс. 250 драм (1 кв. м – 13 тыс. 500 драм), без оценки имущества, тогда как реальная рыночная стоимость имущества составляла 16 млн 100 тыс. драм.
24 января 2007 года был заключен договор купли-продажи между общиной района Канакер-Зейтун в лице главы района А.К. и директором Общества с ограниченной ответственностью, в результате чего имущество было отчуждено Обществу с ограниченной ответственностью за 1 млн 910 тыс. 250 драм.
В результате бывший глава общины Канакер-Зейтун города Еревана А.К., используя свое служебное положение, присвоил имущество, причинив общине ущерб в особо крупном размере в размере 14 млн 189 тыс. 750 драм.
25 июля 2025 года в отношении А.К. было возбуждено публичное уголовное преследование по пункту 1 части 3 статьи 179 Уголовного кодекса, принятому 18.04.2003 года.
В тот же день дело в отношении обвиняемого А.К. было прекращено, а 28 июля 2025 года уголовное производство было передано в Антикоррупционный суд с утвержденным обвинительным заключением.
Генеральная прокуратура в ближайшее время подаст иск в суд в защиту государственных (общинных) интересов.