Արարատի մարզում, 2025 թվականի առաջին կիսամյակում, վերականգնվել է պետությանը և համայնքին պատճառված՝ շուրջ 455 հազար ԱՄՆ դոլարին համարժեք 175 միլիոն դրամի վնաս, այդ թվում՝ պետական (համայնքային) շահերի պաշտպանության լիազորության շրջանակներում, դատախազի միջնորդագրի հիման վրա, համայնքին է վերադարձվել 22 միլիոն 553 հազար դրամ արժողությամբ 1 անշարժ գույք:
Մասնավորապես՝ պետական (համայնքային) շահերի պաշտպանության լիազորության շրջանակում, Արարատի մարզի դատախազության կողմից կատարված ուսումնասիրությունների արդյունքում ներկայացված միջնորդագրի հիման վրա, Արարատ համայնքի սեփականության իրավունքն է վերականգնվել Սուրենավան բնակավայրի Բարեկամության փողոցի 23/3 հասցեում գտնվող՝ 625.33 քմ մակերեսով համայնքի մանկապարտեզի մասնաշենքի և դրանով ծանրաբեռնված 0.15878 հա մակերեսով հողատարածքի նկատմամբ:

As a result of application of prosecutorial acts 1 immovable property was returned to the community and damage in the amount of USD 455 thousand caused to the state and community was recovered in Ararat region
23/07/2025
During the first quarter of 2025, damage in the amount of AMD 175 million equivalent to USD 455 thousand caused to the state and community was recovered in Ararat region, moreover, in the scope of the state (community) interests’ protection power and  based on the written motion of the prosecutor 1 immovable property worth AMD 22 million 553 thousand was returned to the community.
In particular, in the scope of the state (community) interests’ protection power, based on the written motion submitted as a result of examinations conducted by the Prosecutor’s Office of Ararat region the ownership right of Ararat community was recovered over the building of the kindergarten with the surface of 625.33 m2 as well as over the land plot with the surface of 0.15878 ha burdened with the abovementioned building located at 23/3 Barekamutyun Str., Surenavan community.