Արարատի մարզում, 2025 թվականի առաջին կիսամյակում, վերականգնվել է պետությանը և համայնքին պատճառված՝ շուրջ 455 հազար ԱՄՆ դոլարին համարժեք 175 միլիոն դրամի վնաս, այդ թվում՝ պետական (համայնքային) շահերի պաշտպանության լիազորության շրջանակներում, դատախազի միջնորդագրի հիման վրա, համայնքին է վերադարձվել 22 միլիոն 553 հազար դրամ արժողությամբ 1 անշարժ գույք:
Մասնավորապես՝ պետական (համայնքային) շահերի պաշտպանության լիազորության շրջանակում, Արարատի մարզի դատախազության կողմից կատարված ուսումնասիրությունների արդյունքում ներկայացված միջնորդագրի հիման վրա, Արարատ համայնքի սեփականության իրավունքն է վերականգնվել Սուրենավան բնակավայրի Բարեկամության փողոցի 23/3 հասցեում գտնվող՝ 625.33 քմ մակերեսով համայնքի մանկապարտեզի մասնաշենքի և դրանով ծանրաբեռնված 0.15878 հա մակերեսով հողատարածքի նկատմամբ:

В Араратской области в результате применения прокурорских актов общине возвращен 1 объект недвижимости, возмещен ущерб, причиненный государству и общине, на сумму 455 тыс. долларов США
23/07/2025
В Араратской области за первое полугодие 2025 года был восстановлен ущерб, нанесенный государству и общине, на сумму около 175 млн драм, что эквивалентно около 455 тыс. долларов США, в том числе в рамках осуществления полномочий по защите государственных (общинных) интересов на основании ходатайства прокурора общине возвращен 1 объект недвижимого имущества стоимостью 22 млн 553 тыс. драм.
В частности, в рамках осуществления полномочий по защите государственных (общинных) интересов на основании ходатайства, поданного по результатам проверок, проведенных Прокуратурой Араратской области, восстановлены имущественные права общины Арарат на здание детского сада общины площадью 625.33 кв. м, расположенного по адресу: населенный пункт Суренаван, улица Барекамутюн, 23/3, и земельный участок площадью 0.15878 га с сооружениями.