Արարատի մարզի դատախազությունը, պետական (համայնքային) շահերի պաշտպանության լիազորության շրջանակում, ուսումնասիրել է Արարատի մարզի Քաղցրաշեն գյուղական համայնքին Կառավարության 2003 թվականի նոյեմբերի 6-ի որոշմամբ սեփականության իրավունքով փոխանցված՝ Շահումյան փողոցի 1/1 հասցեում գտնվող Մշակույթի տանը հատկացված պուրակի փաստաթղթերը:
Ուսումնասիրության արդյունքում պարզվել է, որ Քաղցրաշեն համայնքի նախկին ղեկավար Վ.Գ.-ն, Կադաստրի կոմիտեի իրավասու անձանց մոլորության մեջ գցելու եղանակով, կայացրել է ոչ իրավաչափ ակտեր, ինչի հետևանքով համայնքային սեփականություն հանդիսացող հողատարածքը ձևական աճուրդի միջոցով 2015 թվականի մարտի 5-ին օտարվել է համայնքի բնակիչ Ա.Ե.-ին:
Դատախազի կողմից միջնորդագիր է հասցեագրվել Արտաշատ համայնքի ղեկավարին՝ անշարժ գույքն օտարելու մասին որոշումը վերացնելու և գույքը համայնքին վերադարձնելու ուղղությամբ միջոցներ ձեռնարկելու վերաբերյալ:
Միջնորդագրի հիման վրա՝ Արտաշատ համայնքի իրավասու մարմինների կողմից ձեռնարկված միջոցառումների արդյունքում՝ Քաղցրաշեն բնակավայրի Շահումյան փողոցի 1/1 հասցեում գտնվող անշարժ գույքի նկատմամբ 2025 թվականի հուլիսի 15-ին գրանցվել է Արտաշատ համայնքի սեփականության իրավունքը:

Прокуратура Араратской области в рамках полномочий по защите государственных (общинных) интересов провела проверку документов парка, выделенного Дому культуры по адресу: улица Шаумяна, 1/1, который был передан сельской общине Кахцрашен Араратской области решением Правительства от 6 ноября 2003 года.
В результате проверки установлено, что бывший глава общины Кахцрашен В.Г., вводя в заблуждение уполномоченных лиц Комитета кадастра, совершил противопроавные действия, в результате которых земельный участок, являющийся собственностью общины, 5 марта 2015 года был отчужден жителю общины А.Е. посредством фиктивного аукциона.
Прокурор обратился с ходатайством к главе общины Арташат об отмене решения об отчуждении недвижимого имущества и принятии мер по возврату имущества общине.
На основании ходатайства, в результате принятых уполномоченными органами общины Арташат мер, 15 июля 2025 года было зарегистрировано право собственности общины Арташат на недвижимое имущество, расположенное по адресу: населенный пункт Кахцрашен, улица Шаумяна, 1/1.