Հայաստանի Հանրապետության գլխավոր դատախազ Աննա Վարդապետյանը 2025 թվականի հուլիսի 19-ին, «Արի գյուղ, գյուղում կյանք կա» նախաձեռնության ղեկավար Անահիտ Գևորգյանի հրավերով, այցելել է Արարատի մարզի Արևշատ բնակավայր և հանդիպել տեղի, ինչպես նաև հարևան բնակավայրերի՝ Դեղձուտի, Աբովյանի և Կանաչուտի դպրոցների 9-12-րդ դասարանների չորս տասնյակը գերազանցող աշակերտներին:
Հանրապետության գլխավոր դատախազի՝ աշակերտներին հանդիպելու նպատակը բարեվարքության և հակակոռուպցիոն մտածողության ու վարքի ամրապնդման վերաբերյալ քննարկումն էր:
Քննարկման ընթացքում անդրադարձ է կատարվել բարեվարքության հատկանիշներին, կոռուպցիոն դրսևորումներին և այն հարցին, թե ի՞նչ ներդրում կարող են ունենալ դպրոցականները կոռուպցիայի և հովանավորչության դեմ պայքարում:
Պատասխանելով աշակերտների՝ կրթության կարևորության մասին հարցին՝ ՀՀ գլխավոր դատախազն ընդգծել է, որ կրթությունն իր համար ազատության ճանապարհ է:
Հանդիպման ավարտին Աննա Վարդապետյանն Արարատի մարզի չորս բնակավայրերի աշակերտներին գրքեր է նվիրել:
Զրույց-քննարկմանը ներկա են եղել Արարատի մարզի դատախազ Վարդան Պողոսյանը, Արտաշատ համայնքի ղեկավար Կառլեն Մկրտչյանը, «Առաջնորդության դպրոց» հիմնադրամի ղեկավար Սամվել Մովսիսյանը, այլք:

On July 19, 2025, Anna Vardapetyan, Prosecutor General of the Republic of Armenia visited Arevshat settlement of Ararat region at the invitation of Anahit Gevorgyan, Head of “Come to village, life is here” initiative. A meeting was organized with the Prosecutor General and more than 40 high-school students from Arevshat, Deghdzut, Abovyan and Kanachut settlements of Ararat region.
The meeting aimed at discussing the ways to strengthen the integrity and anti-corruption thinking and behavior.
During the discussion they referred to the characteristics of integrity, corruption manifestations as well as to the role of pupils in the fight against corruption and favoritism.
Ansqering students’ question regarding the importance of education, RA Prosecutor General highlighted that education is a path to freedom for her.
At the end of the meeting Anna Vardapetyan gave books to the students of four settlements of Ararat region.
Vardan Poghosyan, Prosecutor of Ararat region, Karlen Mkrtchyan, Head of Artashat community, Samvel Movsisyan, Chairman of the “Leadership School” and others also participated in the discussion.