Հայաստանի Հանրապետության գլխավոր դատախազ Աննա Վարդապետյանը 2025 թվականի հուլիսի 19-ին, «Արի գյուղ, գյուղում կյանք կա» նախաձեռնության ղեկավար Անահիտ Գևորգյանի հրավերով, այցելել է Արարատի մարզի Արևշատ բնակավայր և հանդիպել տեղի, ինչպես նաև հարևան բնակավայրերի՝ Դեղձուտի, Աբովյանի և Կանաչուտի դպրոցների 9-12-րդ դասարանների չորս տասնյակը գերազանցող աշակերտներին:
Հանրապետության գլխավոր դատախազի՝ աշակերտներին հանդիպելու նպատակը բարեվարքության և հակակոռուպցիոն մտածողության ու վարքի ամրապնդման վերաբերյալ քննարկումն էր:
Քննարկման ընթացքում անդրադարձ է կատարվել բարեվարքության հատկանիշներին, կոռուպցիոն դրսևորումներին և այն հարցին, թե ի՞նչ ներդրում կարող են ունենալ դպրոցականները կոռուպցիայի և հովանավորչության դեմ պայքարում:
Պատասխանելով աշակերտների՝ կրթության կարևորության մասին հարցին՝ ՀՀ գլխավոր դատախազն ընդգծել է, որ կրթությունն իր համար ազատության ճանապարհ է:
Հանդիպման ավարտին Աննա Վարդապետյանն Արարատի մարզի չորս բնակավայրերի աշակերտներին գրքեր է նվիրել:
Զրույց-քննարկմանը ներկա են եղել Արարատի մարզի դատախազ Վարդան Պողոսյանը, Արտաշատ համայնքի ղեկավար Կառլեն Մկրտչյանը, «Առաջնորդության դպրոց» հիմնադրամի ղեկավար Սամվել Մովսիսյանը, այլք:

Генеральный прокурор Республики Армения Анна Вардапетян 19 июля 2025 года по приглашению Анаит Геворкян, руководителя инициативы «Приезжай в село, в селе есть жизнь», посетила село Аревшат Араратской области и встретилась с более чем четырьмя десятками учеников 9-12 классов местных школ, а также соседних населенных пунктов: Дехдзут, Абовян и Каначут.
Целью встречи Генерального прокурора со школьниками было обсуждение вопросов добросовестного поведения и укрепления антикоррупционного мышления и поведения.
В ходе обсуждения были затронуты особенности хорошего поведения, проявления коррупции, а также вопрос о том, какой вклад могут внести школьники в борьбу с коррупцией и покровительством.
Отвечая на вопрос школьников о важности образования, Генеральный прокурор РА подчеркнула, что для нее образование - это путь к свободе.
В конце встречи Анна Вардапетян подарила книги школьникам из четырех населенных пунктов Араратской области.
В беседе-обсуждении приняли участие прокурор Араратской области Вардан Погосян, руководитель общины Арташат Карлен Мкртчян, руководитель фонда «Школа лидерства» Самвел Мовсисян и другие.