Հայաստանի Հանրապետության գլխավոր դատախազությունը, ՀՀ դատախազության հիմնադրման 107-ամյակի և Դատախազության աշխատողի օրվա կապակցությամբ, Դիլիջանում 2025 թվականին հուլիսի 1-ին մեկնարկել է «Դատախազների անկախությունն ու անաչառությունը՝ հանցագործություն կատարած պաշտոնատար անձանց նկատմամբ հանրային քրեական հետապնդում հարուցելու համատեքստում. կոռուպցիա և փողերի լվացում» թեմայով միջազգային երկօրյա բարձրաստիճան համաժողովը:
Համաժողովը կազմակերպվել է Եվրոպական միության և Եվրոպայի խորհրդի համատեղ ծրագրերի շրջանակում:
Միջոցառմանը ներկա են եղել Հայաստանի Հանրապետության վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը, ՀՀ գլխավոր դատախազ Աննա Վարդապետյանը, գործադիր և դատական իշխանության ղեկավար կազմը, Երևանում Եվրոպայի խորհրդի գրասենյակի ղեկավար Մաքսիմ Լոնգանգեն, ԵԽ մարդու իրավունքների, արդարադատության և իրավական համագործակցության չափանիշների իրականացման վարչության իրավական բարեփոխումերի և մարդու իրավունքների հարցերով համագործակցության ծրագրերի բաժնի փոխտնօրեն Լիլիթ Դանեղյանը, Եվրոպայի խորհրդի Մարդու իրավունքների և իրավունքի գերակայության գլխավոր տնօրինության Տնտեսական հանցագործությունների և կոռուպցիայի դեմ պայքարի վարչության Տնտեսական հանցագործությունների և համագործակցության բաժնի ստորաբաժանման ղեկավար Տոմիսլավ Սերտիչը, ՀՀ իրավապահ մարմինների ղեկավար կազմը, դատախազներ, Լիտվայի Հանրապետության գլխավոր դատախազ Նիդա Գրունսկիենեն, Մալթայի Հանրապետության գլխավոր դատախազ Վիկտորիա Բութիջեյջը, Եվրոպայի դատախազների խորհրդատվական խորհրդի նախկին նախագահ, ԵԽ փորձագետ Յանա Զեզուլովան, դատախազության պատվիրակություններ՝ նաև Ավստրիայից, Հունաստանից, Լեհաստանից, Չեխիայից, Եվրոպական միության քրեական արդարադատության գործակալությունից (Եվրաջասթ), Դատախազերի միջազգային ասոցիացիայից, ինչպես նաև Հայաստանի Հանրապետությունում հավատարմագրված դիվանագիտական առաքելությունների ղեկավարներ։
Հայաստանի Հանրապետության վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը շնորհավորել է Դատախազության աշխատողի օրվա կապակցությամբ և դատախազներին շնորհակալություն հայտնել կատարած կարևոր աշխատանքի համար։ Երկրի ղեկավարի խոսքով՝ քաղաքացուն երջանկության համար անհրաժեշտ գործառույթների՝ խաղաղության և/կամ անվտանգության, ընդ որում՝ ներքին և արտաքին, արդարության, ազատության և բարեկեցության ձգտումների իրականացման գործում շատ էական դեր ունի իրավապահ համակարգը: Այդ համատեքստում Նիկոլ Փաշինյանն արձանագրել է՝ կոռուպցիան այն հիմնական պրոբլեմներից է, որը մի քանի ուղղություններով ստեղծում է խնդիրներ ցանկացած իրականության մեջ։ «Կառավարության քաղաքականությունն է՝ ցուցաբերել զրո հանդուրժողականություն կոռուպցիայի և կոռուպցիոն դրսևորումների նկատմամբ, և մենք շարունակում ենք հետևողական լինել այդ ճանապարհին»,- ասել է վարչապետը՝ ընդգծելով, որ կարևոր է ոչ միայն կոռուպցիայի հետևանքները հայտնաբերելն ու վերացնելը, այլև՝ օբյեկտիվորեն գոյություն ունեցող պատճառները նույնականացնելը:
Ամփոփելով խոսքը՝ Նիկոլ Փաշինյանը կրկին շնորհավորել և շնորհակալություն է հայտնել ՀՀ դատախազության բոլոր աշխատողներին իրենց կատարած աշխատանքի համար. «Ես համոզված եմ և հույս ունեմ, որ նրանք յուրաքանչյուր օր իրենց առջև խնդիր են դնում հանրությանն ավելի որակյալ ծառայություն մատուցելու, և այդ ծառայությունը բարձր ծառայություն է, այդ ծառայության անունն արդարություն և արդարադատություն է: Եվ ես համոզված եմ նաև, որ ՀՀ գլխավոր դատախազն այդ տրամաբանությամբ և այդ խոսույթով ու գաղափարաբանությամբ է ղեկավարում ՀՀ դատախազությունը»։
Հայաստանի Հանրապետության գլխավոր դատախազ Աննա Վարդապետյանը ողջույնի խոսքում շնորհավորել է բոլոր դատախազներին, Դատախազության աշխատակիցներին մասնագիտական տոնի առթիվ և դիմելով դատախազներին՝ նշել. «Մենք պատասխանատու ենք ոչ միայն մեր, այլև մեզ շրջապատող, մեզ վստահող մարդկանց համար: Ես ցանկանում եմ, որ պարտքի զգացումով, մեծ պատասխանատվությամբ, ուղիղ մեջքով և պարզ ճակատով իրականացնեք ձեր առաքելությունը»:
Հանրապետության գլխավոր դատախազն իր ելույթում, անդրադառնալով ապօրինի ծագում ունեցող գույքի բռնագանձման ուղղությամբ իրականացվող աշխատանքներին, նշել է, որ ներկայում Հակակոռուպցիոն դատարանի վարույթում է գտնվում 150 հայցադիմում, արգելանք է դրված շուրջ 1500 անշարժ և 290 շարժական գույքի, իրավաբանական 400 անձանցում մասնակցության իրավունքի, 540 միլիարդ դրամի վրա, իսկ ընդհանուր հայցագինը շուրջ 600 միլիարդ դրամ է: Կնքված հաշտության համաձայնությունները ինն են, օրինական ուժի մեջ մտած դատական ակտը՝ մեկը: Օրինական ուժի մեջ մտած դատական ակտով՝ Հայաստանի Հանրապետության սեփականության իրավունքն է գրանցվել Երևան քաղաքի Վարդանանց փողոցում գտնվող 1 բնակարանի և Կոտայքի մարզի Առինջ համայնքում գտնվող 1 բնակելի տան նկատմամբ, բռնագանձման ենթակա՝ 50 հազար 720 եվրոյին համարժեք դրամն ու 878 հազար դրամն արդեն փոխանցված են Վերականգնված միջոցների միասնական հաշվին:
Պետական և համայնքային շահերի պաշտպանության ոլորտում 2024 թվականի ընթացքում կայացված դատական ակտերով փաստացի վերականգնվել է, նախնական գնահատմամբ, շուրջ 2 միլիարդ 785 միլիոն դրամ (շուրջ 7 մլն 69 հազար ԱՄՆ դոլար) շուկայականին մոտարկված կադաստրային արժեքով գույք (նշված գույքերի շուկայական արժեքները զգալիորեն գերազանցում են շուկայականին մոտարկված կադաստրային արժեքները): 2024 թվականին դատախազների կողմից ներկայացված հայցերով Հայաստանի Հանրապետության կամ համայնքի սեփականության իրավունքն է գրանցվել շուրջ 2 միլիարդ 785 միլիոն 511 հազար դրամ շուկայականին մոտարկված կադաստրային արժեքով 18 միավոր անշարժ գույքի նկատմամբ:
2025 թվականի առաջին կիսամյակի ընթացքում Հայաստանի Հանրապետության սեփականության իրավունքն է վերականգնվել 7 գույքի նկատմամբ: Շուկայականին մոտարկված կադաստրային արժեքը՝ 3 միլիարդ 365 միլիոն դրամ: 2025 թվականի առաջին կիսամյակի ընթացքում համայնքների սեփականության իրավունքն է վերականգնվել 5 գույքի նկատմամբ: Շուկայականին մոտարկված կադաստրային արժեքը՝ շուրջ 275 միլիոն դրամ:
Վերականգնված միջոցների միասնական հաշվին 2024 թվականի դեկտեմբերի 5-ից առ այսօր, մուտք է եղել 17,5 միլիարդ դրամ:
ԵԽ մարդու իրավունքների տնօրեն Քլեր Օվեյը տեսաուղերձում նշել է. «Դատախազների դերը բարդ է և կենսական անհրաժեշտություն ունի։ Ահա թե ինչու գործընկերային փորձի փոխանակման հնարավորությունները, ինչպես, օրինակ, այս համաժողովը, այնքան կարևոր են։ Որքան ամրապնդվում է այս համագործակցությունը, այնքան թուլանում է միջազգային կազմակերպված հանցավորության ազդեցությունը մեր մայրցամաքի վրա»։
Հայաստանում Եվրոպական միության պատվիրակության ղեկավար, դեսպան Վասիլիս Մարագոսի ուղերձում, որը ներկայացրել է Հայաստանում Եվրոպական միության պատվիրակության Քաղաքական, մամուլի և տեղեկատվության բաժնի ղեկավարի տեղակալ Տոմաշ Օստրոպոլոսկին, նշվել է. «Այս բարձրաստիճան համաժողովը կարևոր հարթակ է՝ մտորելու առաջնահերթությունների, ձեռք բերված արդյունքների և հետևությունների մասին։ ԵՄ-ն վերահաստատում է իր հանձնառությունը՝ աջակցելու Հայաստանի պետական կառույցներին՝ կոռուպցիայի դեմ պայքարում և իրավունքի գերակայության ամրապնդման գործում՝ տրամադրելով ծրագրային և քաղաքականության մշակման աջակցություն ոլորտի հիմնական շահառուներին։ Սա ներառելու է կարողությունների զարգացում դատական համակարգի, դատախազների, քննիչների և փաստաբանների համար»:
Համաժողովը Գլխավոր դատախազության՝ Եվրոպական միության և Եվրոպայի խորհրդի հետ համատեղ կազմակերպվող երրորդ միջազգային համաժողովն է, որի նպատակն է ընդգծել դատախազների անկախության և անաչառության ապահովման կարևորությունը՝ պաշտոնատար անձանց մասնակցությամբ հանցագործությունների, այդ թվում՝ կոռուպցիայի և փողերի լվացման դեպքերով, քննարկել այդ հանցագործություններով քրեական հետապնդման եվրոպական չափանիշները և լավագույն փորձը, նպաստել անդամ-պետությունների և միջազգային գործընկերների հետ համագործակցության զարգացմանը և փորձի փոխանակմանը՝ դատախազի անկախության հարցում արդի մարտահրավերներին և բացերին դիմակայելու նպատակով:
Համաժողովը կազմակերպվել է Եվրոպական միության և Եվրոպայի խորհրդի «Գործընկերություն հանուն լավ կառավարման» ծրագրով համաֆինանսավորվող և Եվրոպայի խորհրդի կողմից իրականացվող՝ «Աջակցություն դատաիրավական բարեփոխումների իրականացմանը Հայաստանում» և «Հայաստանում տնտեսական հանցագործությունների արդյունավետ կանխարգելման և դրանց դեմ պայքարի ազգային կարողությունների հզորացում» ծրագրերի շրջանակում:

Генеральная прокуратура Республики Армения по случаю 107-й годовщины создания Прокуратуры РА и Дня сотрудника прокуратуры дала старт двухдневной международной конференции высокого уровня на тему «Независимость и беспристрастность прокуроров в контексте возбуждения публичного уголовного преследования в отношении совершивших преступления должностных лиц: коррупция и отмывание денег», которая состоялась 1 июля 2025 года в Дилижане.
Конференция была организована в рамках совместных программ Европейского Союза и Совета Европы.
В мероприятии приняли участие премьер-министр Республики Армения Никол Пашинян, генеральный прокурор РА Анна Вардапетян, руководство исполнительной и судебной властей, руководитель офиса Совета Европы в Ереване Максим Лонганге, Лилит Данегян, заместитель директора отдела правовых реформ и программ сотрудничества в области прав человека Департамента по внедрению стандартов в области прав человека, правосудия и правового сотрудничества Совета Европы, Томислав Сертич, руководитель отдела по борьбе с экономическими преступлениями и сотрудничеству Департамента по борьбе с экономическими преступлениями и коррупцией Генерального директората по правам человека и верховенству права Совета Европы, руководство правоохранительных органов РА, прокуроры, генеральный прокурор Литовской Республики Нида Грунскене, генеральный прокурор Республики Мальта Виктория Буттиджич, бывший президент Консультативного совета европейских прокуроров, эксперт Совета Европы Яна Зезулова, делегации прокуратуры, в том числе из Австрии, Греции, Польши, Чехии, Агентство Европейского Союза по сотрудничеству (Евроюст), Международной ассоциации прокуроров, а также главы дипломатических миссий, аккредитованных в Республике Армения.
Премьер-министр Республики Армения Никол Пашинян поздравил прокуратуру с Днем прокуратуры и поблагодарил прокуроров за проводимую ими важную работу. По словам Главы государства, правоохранительная система играет весьма значимую роль в реализации функций, необходимых для счастья гражданина: мира и/или безопасности, в том числе внутренней и внешней, справедливости, свободы и благополучия. В этом контексте Никол Пашинян отметил, что коррупция является одной из главных проблем, которая создает проблемы в любой реальности по нескольким направлениям. «Политика правительства заключается в демонстрации нулевой терпимости к коррупции и коррупционным проявлениям, и мы продолжаем быть последовательными на этом пути», — заявил премьер-министр, подчеркнув, что важно не только выявлять и устранять последствия коррупции, но и объективно определять существующие причины.
Подводя итоги своего выступления, Никол Пашинян еще раз поздравил и поблагодарил всех сотрудников Прокуратуры РА за их работу: «Я убежден и надеюсь, что они ставят перед собой задачу ежедневно оказывать обществу более качественные услуги, и эта услуга - высокая услуга, имя которой - справедливость и честность. И я также убежден, что генеральный прокурор РА руководит Прокуратурой РА именно с этой логикой, с этой речью и идеологией».
В своей приветственной речи Генеральный прокурор Республики Армения Анна Вардапетян поздравила всех прокуроров и сотрудников прокуратуры с профессиональным праздником и, обращаясь к прокурорам, отметила: «Мы несем ответственность не только за себя, но и за окружающих нас людей и тех, кто нам доверяет. Желаю вам выполнить свою миссию с чувством долга, большой ответственностью, прямой спиной и чистой совестью».
В своем выступлении генеральный прокурор Республики, говоря о проводимой работе по изъятию имущества незаконного происхождения, отметила, что в настоящее время на рассмотрении Антикоррупционного суда находится 150 исков, наложен арест на около 1500 объектов недвижимого и 290 движимого имущества, прав участия в 400 юридических лицах, а также на сумму 540 млрд драм, а общая стоимость иска составляет около 600 млрд драм. Подписано девять мирных соглашений и один юридически обязательный судебный акт. Вступившим в законную силу судебным актом право собственности Республики Армения зарегистрировано на 1 квартиру, расположенную по улице Вардананц в городе Ереван, и 1 жилой дом, расположенный в общине Ариндж Котайкской области, подлежащие конфискации суммы в размере 50 720 евро и 878 000 драм уже перечислены на Единый счет для восстановленных средств.
В сфере защиты государственных и муниципальных интересов судебными актами, вынесенными в течение 2024 года, фактически восстановлено, по предварительной оценке, около 2 млрд 785 млн драм (около 7 млн 69 тыс. долларов США) имущества с кадастровой стоимостью, приближенной к рыночной (рыночные стоимости указанных объектов недвижимости значительно превышают кадастровые стоимости, приближенные к рыночной). В 2024 году по искам прокуроров были зарегистрированы права собственности Республики Армения или общины на 18 единиц недвижимого имущества, кадастровая стоимость которого оценивается примерно в 2 млрд 785 млн 511 тыс. драм, что примерно равно рыночной стоимости.
В течение первой половины 2025 года восстановлены права собственности Республики Армения на 7 объектов недвижимости. Кадастровая стоимость, приближенная к рыночной, составляет 3 млрд 365 млн драм. В течение первой половины 2025 года права собственности общин были восстановлены на 5 объектов недвижимости. Примерная кадастровая стоимость составляет около 275 млн драм.
С 5 декабря 2024 года по сегодняшний день на Единый счет для восстановленных средств поступило 17,5 млрд драм.
Клэр Овей, директор по правам человека Совета Европы, заявила в видеообращении: «Роль прокуроров сложна и жизненно важна. Вот почему так важны возможности для обмена опытом между коллегами, такие как эта конференция. Чем крепче становится это сотрудничество, тем слабее влияние международной организованной преступности на нашем континенте».
В послании посла Василиса Марагоса, главы делегации Европейского союза в Армении, представленном заместителем руководителя отдела политики, прессы и информации делегации Европейского союза в Армении Томашем Острополоски, говорилось: «Эта конференция высокого уровня является важной площадкой для размышлений о приоритетах, достигнутых результатах и выводах. Европейский союз подтверждает свою приверженность поддержке государственных институтов Армении в борьбе с коррупцией и укреплении верховенства закона путем предоставления программной и политической поддержки ключевым заинтересованным сторонам в этой области. Это будет включать в себя наращивание потенциала судебных органов, прокуроров, следователей и адвокатов».
Конференция является третьей международной конференцией, организованной Генеральной прокуратурой, Европейским союзом и Советом Европы, цель которой — подчеркнуть важность обеспечения независимости и беспристрастности прокуроров в делах о преступлениях с участием должностных лиц, включая коррупцию и отмывание денег, обсудить европейские стандарты и передовой опыт в судебном преследовании за эти преступления, а также содействовать развитию сотрудничества и обмену опытом с государствами-членами и международными партнерами в целях решения текущих проблем и устранения пробелов в независимости прокуроров.
Конференция организована в рамках программ «Поддержка внедрения судебно-правовых реформ в Армении» и «Укрепление национального потенциала для эффективного предотвращения и борьбы с экономическими преступлениями в Армении», совместно финансируемых Европейским Союзом и Советом Европы в рамках программы «Партнерство ради надлежащего управления» и реализуемых Советом Европы.