Գլխավոր դատախազ Աննա Վարդապետյանն այսօր, Դատախազության՝ Դիլիջանում գտնվող նստավայրում, ընդունել է Դատախազների Միջազգային Ասոցիացիայի փոխնախագահ Գիորգի Գոգաձեին։
ԴՄԱ փոխնագահը Հայաստան է ժամանել՝ մասնակցելու ՀՀ դատախազության հիմնադրման 107-ամյակի և Դատախազության աշխատողի օրվա կապակցությամբ, Դիլիջանում 2025 թվականին հուլիսի 1-ին մեկնարկող՝ «Դատախազների անկախությունն ու անաչառությունը՝ հանցագործություն կատարած պաշտոնատար անձանց նկատմամբ հանրային քրեական հետապնդում հարուցելու համատեքստում. կոռուպցիա և փողերի լվացում» թեմայով միջազգային երկօրյա բարձրաստիճան համաժողովին։
Աննա Վարդապետյանը ողջունել է Գիորգի Գոգաձեին և բարձր գնահատել կայանալիք բարձրաստիճան Համաժողովին Դատախազների միջազգային ասոցիացիայի ներկայացվածությունը: Անդրադարձ է կատարվել 2024 թվականի մարտի 5-ին Հաագայում և մայիսի 20-ին Երևանում Դատախազների միջազգային ասոցիացիայի գլխավոր քարտուղարի և ներկայացուցիչների հետ ունեցած հանդիպումներին:
Հանդիպման ընթացքում կողմերը քննարկել են երկուստեք հետաքրքրություն ներկայացնող մի շարք այլ հարցեր։
Հիշեցնենք, որ Գլխավոր դատախազ Աննա Վարդապետյանն ընտրվել է Դատախազների միջազգային ասոցիացիայի Գործադիր կոմիտեի անդամի թեկնածու։

Генеральный прокурор Анна Вардапетян сегодня в резиденции Прокуратуры в Дилижане приняла вице-президента Международной ассоциации прокуроров (МАП) Георгия Гогадзе.
Вице-президент МАП прибыл в Армению для участия в международной двухдневной высокоуровневой конференции на тему «Независимость и беспристрастность прокуроров в контексте возбуждения публичного уголовного преследования в отношении должностных лиц, совершивших преступления: коррупция и отмывание денег», которая стартует 1 июля 2025 года в Дилижане по случаю 107-й годовщины создания Прокуратуры РА и Дня сотрудника прокуратуры.
Анна Вардепетян поприветствовала Георгия Гогадзе и высоко оценила представленность Международной ассоциации прокуроров на предстоящей высокоуровневой конференции. Были также затронуты встречи, состоявшиеся 5 марта 2024 года в Гааге и 20 мая в Ереване, с генеральным секретарем и представителями Международной ассоциации прокуроров.
В ходе встречи стороны обсудили ряд других вопросов, представляющих взаимный интерес.
Напомним, что генеральный прокурор Анна Вардепетян была выдвинута кандидатом в члены Исполнительного комитета Международной ассоциации прокуроров.