Գլխավոր դատախազ Աննա Վարդապետյանն այսօր, Դատախազության՝ Դիլիջանում գտնվող նստավայրում, ընդունել է Դատախազների Միջազգային Ասոցիացիայի փոխնախագահ Գիորգի Գոգաձեին։
ԴՄԱ փոխնագահը Հայաստան է ժամանել՝ մասնակցելու ՀՀ դատախազության հիմնադրման 107-ամյակի և Դատախազության աշխատողի օրվա կապակցությամբ, Դիլիջանում 2025 թվականին հուլիսի 1-ին մեկնարկող՝ «Դատախազների անկախությունն ու անաչառությունը՝ հանցագործություն կատարած պաշտոնատար անձանց նկատմամբ հանրային քրեական հետապնդում հարուցելու համատեքստում. կոռուպցիա և փողերի լվացում» թեմայով միջազգային երկօրյա բարձրաստիճան համաժողովին։
Աննա Վարդապետյանը ողջունել է Գիորգի Գոգաձեին և բարձր գնահատել կայանալիք բարձրաստիճան Համաժողովին Դատախազների միջազգային ասոցիացիայի ներկայացվածությունը: Անդրադարձ է կատարվել 2024 թվականի մարտի 5-ին Հաագայում և մայիսի 20-ին Երևանում Դատախազների միջազգային ասոցիացիայի գլխավոր քարտուղարի և ներկայացուցիչների հետ ունեցած հանդիպումներին:
Հանդիպման ընթացքում կողմերը քննարկել են երկուստեք հետաքրքրություն ներկայացնող մի շարք այլ հարցեր։
Հիշեցնենք, որ Գլխավոր դատախազ Աննա Վարդապետյանն ընտրվել է Դատախազների միջազգային ասոցիացիայի Գործադիր կոմիտեի անդամի թեկնածու։

Prosecutor General Anna Vardapetyan today received Giorgi Gogadze, Vice President of the International Association of Prosecutors (IAP), at the Prosecutor's Office in Dilijan.
The IAP Vice President arrived in Armenia to participate in the two-day international high-level conference entitled “Independence and Impartiality of Prosecutors in the Context of Prosecution of Crimes Committed by Public Officials: Corruption and Money Laundering”, launched on July 1, 2025, in Dilijan, on the occasion of the 107th anniversary of the establishment of the Prosecutor's Office of the Republic of Armenia and the Day of Employee of the Prosecutor's Office.
Anna Vardapetyan welcomed Giorgi Gogadze and highly appreciated the IAP participation at the upcoming high-level Conference. Reference was made to the meetings with the Secretary General and representatives of the International Association of Prosecutors on March 5, 2024 in The Hague and on May 20 in Yerevan.
During the meeting, the parties discussed a number of other issues of mutual interest.
The Prosecutor General Anna Vardapetyan has been elected as a candidate for a member of the Executive Committee of the International Association of Prosecutors.