Պետական շահերի պաշտպանություն, ապօրինի ծագում ունեցող գույքի բռնագանձում. Գլխավոր դատախազը հանդիպել է «ՀՈԴՎԱԾ 3» Մարդու իրավունքների դպրոցի ուսանողներին
28/06/2025
Հայաստանի Հանրապետության գլխավոր դատախազ Աննա Վարդապետյանն այսօր ընդունել է «Հանուն հավասար իրավունքների» կրթական կենտրոն հասարակական կազմակերպության՝ «ՀՈԴՎԱԾ 3» Մարդու իրավունքների դպրոցի ուսանողներին:
Հանդիպման ընթացքում Աննա Վարդապետյանն անդրադարձել է կոռուպցիոն բնույթի հանցագործությունների կանխարգելման, ապօրինի ծագում ունեցող գույքի բռնագանձման՝ այդ թվում՝ պետական և համայնքային շահերի պաշտպանության ոլորտում Դատախազության կողմից արձանագրված արդյունքներին, թմրամիջոցների ապօրինի շրջանառության դեմ պայքարի ուղղությամբ իրականացվող աշխատանքներին, ինչպես նաև դատախազի թեկնածու դառնալու ցանկություն ունեցող անձանց ներկայացվող պահանջներին:
Հանրապետության գլխավոր դատախազը, անդրադառնալով ապօրինի ծագում ունեցող գույքի բռնագանձման ուղղությամբ իրականացվող աշխատանքներին, նշել է, որ ներկայում Հակակոռուպցիոն դատարանի վարույթում է գտնվում 150 հայցադիմում, արգելանք է դրված շուրջ 1500 անշարժ և 290 շարժական գույքի, իրավաբանական 400 անձանցում մասնակցության իրավունքի, 540 միլիարդ դրամի վրա, իսկ ընդհանուր հայցագինը շուրջ 600 միլիարդ դրամ է: Կնքված հաշտության համաձայնությունները ինն են, օրինական ուժի մեջ մտած դատական ակտը՝ մեկը: Օրինական ուժի մեջ մտած դատական ակտով՝ Հայաստանի Հանրապետության սեփականության իրավունքն է գրանցվել Երևան քաղաքի Վարդանանց փողոցում գտնվող 1 բնակարանի և Կոտայքի մարզի Առինջ համայնքում գտնվող 1 բնակելի տան նկատմամբ, բռնագանձման ենթակա՝ 50 հազար 720 եվրոյին համարժեք դրամն ու 878 հազար դրամն արդեն փոխանցված են Վերականգնված միջոցների միասնական հաշվին:
Պետական և համայնքային շահերի պաշտպանության ոլորտում 2024 թվականի ընթացքում կայացված դատական ակտերով փաստացի վերականգնվել է, նախնական գնահատմամբ, շուրջ 2 միլիարդ 785 միլիոն դրամ (շուրջ 7 մլն 69 հազար ԱՄՆ դոլար) շուկայականին մոտարկված կադաստրային արժեքով գույք (նշված գույքերի շուկայական արժեքները զգալիորեն գերազանցում են շուկայականին մոտարկված կադաստրային արժեքները):
2024 թվականին դատախազների կողմից ներկայացված հայցերով Հայաստանի Հանրապետության կամ համայնքի սեփականության իրավունքն է գրանցվել շուրջ 2 միլիարդ 785 միլիոն 511 հազար դրամ շուկայականին մոտարկված կադաստրային արժեքով 18 միավոր անշարժ գույքի նկատմամբ:
Զինվորական դատախազությունը պետական շահերի պաշտպանության լիազորության շրջանակում վերականգնել է 11 միլիոն 310 հազար ԱՄՆ դոլարին համարժեք 4 միլիարդ 463 միլիոն դրամ:
2025 թվականի առաջին կիսամյակի ընթացքում Հայաստանի Հանրապետության սեփականության իրավունքն է վերականգնվել 7 գույքի նկատմամբ: Շուկայականին մոտարկված կադաստրային արժեքը՝ 3 միլիարդ 365 միլիոն դրամ:
2025 թվականի առաջին կիսամյակի ընթացքում համայնքների սեփականության իրավունքն է վերականգնվել 5 գույքի նկատմամբ: Շուկայականին մոտարկված կադաստրային արժեքը՝ շուրջ 275 միլիոն դրամ:
Վերականգնված միջոցների միասնական հաշվին 2024 թվականի դեկտեմբերի 5-ից առ այսօր, մուտք է եղել 17 միլիարդ 433 միլիոն դրամ:
Հարցուպատասխանի ձևաչափով շարունակված քննարկման ընթացքում, պատասխանելով ուսանողներից մեկի՝ դատախազի թեկնածու դառնալու ցանկություն ունեցող անձանց ներկայացվող պահանջներին, Աննա Վարդապետյանը նշել է, որ Դատախազությունը 2025 թվականի հունիսի 16-ին հայտարարել է բաց մրցույթ՝ դատախազների թեկնածուների ցուցակը համալրելու նպատակով: Դիմումներ ներկայացնելու վերջնաժամկետը՝ 2025 թվականի հուլիսի 16-ն է:
Հասարակական կազմակերպության նախագահ Գայանե Աբրահամյանը շնորհակալություն է հայտնել Աննա Վարդապետյանին հանդիպման առաջարկն ընդունելու և ուսանողներին հետաքրքրող հարցերին մանրամասն արձագանքելու համար:

Генеральный прокурор Республики Армения Анна Вардапетян сегодня приняла студентов Школы прав человека «СТАТЬЯ 3» общественной организации Образовательный центр «За равные права».
В ходе встречи Анна Вардапетян затронула вопросы, касающихся предотвращения коррупционных преступлений и конфискации имущества незаконного происхождения, в том числе результатов деятельности органов прокуратуры в сфере защиты государственных и общинных интересов, проводимой работы по борьбе с незаконным оборотом наркотиков, а также требований, предъявляемые лицами, желающими стать кандидатами на должность прокурора.
Генеральный прокурор Республики, говоря о проводимой работе по конфискации имущества незаконного происхождения, отметила, что в настоящее время на рассмотрении Антикоррупционного суда находится 150 исков, наложен арест на около 1500 объектов недвижимого и 290 объектов движимого имущества, права участия в 400 юридических лицах и 540 млрд драм, а общая сумма иска составляет около 600 млрд драм. Подписанных мировых соглашений - девять, вступивший в законную силу судебный акт - один.
Вступившим в законную силу судебным актом зарегистрировано право собственности Республики Армения на 1 квартиру, расположенную на улице Вардананц в городе Ереване, и 1 жилой дом, расположенный в общине Ариндж Котайкской области, на Единый счет восстановленных средств уже перечислена сумма в размере 50 тысяч 720 евро, эквивалентная драму, и 878 тысяч драм, подлежащих конфискации.
В сфере защиты государственных и общинных интересов судебными актами, вынесенными в течение 2024 года, фактически восстановлено имущество, по предварительной оценке, на сумму около 2 млрд 785 млн драм (около 7 млн 69 тыс. долларов США) кадастровой стоимостью, приближенной к рыночной (рыночная стоимость указанных объектов значительно превышает кадастровую стоимость, приближенную к рыночной).
В 2024 году по искам прокуроров были зарегистрированы права собственности Республики Армения или общины на 18 объектов недвижимости кадастровой стоимостью, приближенной к рыночной, на сумму около 2 млрд 785 млн 511 тыс. драм.
Военная прокуратура в рамках своих полномочий по защите государственных интересов взыскала 4 млрд 463 млн драм, что эквивалентно 11 млн 310 тыс. долларов США.
В период первой половины 2025 года восстановлены права собственности Республики Армения на 7 объектов недвижимости. Кадастровая стоимость, приближенная к рыночной, составляет 3 млрд 365 млн драм.
В период первой половины 2025 года права собственности общин были восстановлены на 5 объектов недвижимости. Кадастровая стоимость, приближенная к рыночной, составляет около 275 млн драмов.
С 5 декабря 2024 года по настоящее время на Единый счет восстановленных средств поступило 17 млрд 433 млн драм.
В ходе обсуждения, которое продолжилось в формате вопросов и ответов, отвечая на запрос одного из студентов, пожелавшего стать кандидатом в прокуроры, Анна Вардапетян отметила, что 16 июня 2025 года Прокуратура объявила открытый конкурс для пополнения списка кандидатов в прокуроры. Крайний срок подачи заявок - 16 июля 2025 года.
Президент общественной организации Гаяне Абрамян поблагодарила Анну Вардапетян за то, что она приняла предложение о встрече и подробно ответила на интересующие студентов вопросы.