Պետական շահերի պաշտպանություն, ապօրինի ծագում ունեցող գույքի բռնագանձում. Գլխավոր դատախազը հանդիպել է «ՀՈԴՎԱԾ 3» Մարդու իրավունքների դպրոցի ուսանողներին
28/06/2025
Հայաստանի Հանրապետության գլխավոր դատախազ Աննա Վարդապետյանն այսօր ընդունել է «Հանուն հավասար իրավունքների» կրթական կենտրոն հասարակական կազմակերպության՝ «ՀՈԴՎԱԾ 3» Մարդու իրավունքների դպրոցի ուսանողներին:
Հանդիպման ընթացքում Աննա Վարդապետյանն անդրադարձել է կոռուպցիոն բնույթի հանցագործությունների կանխարգելման, ապօրինի ծագում ունեցող գույքի բռնագանձման՝ այդ թվում՝ պետական և համայնքային շահերի պաշտպանության ոլորտում Դատախազության կողմից արձանագրված արդյունքներին, թմրամիջոցների ապօրինի շրջանառության դեմ պայքարի ուղղությամբ իրականացվող աշխատանքներին, ինչպես նաև դատախազի թեկնածու դառնալու ցանկություն ունեցող անձանց ներկայացվող պահանջներին:
Հանրապետության գլխավոր դատախազը, անդրադառնալով ապօրինի ծագում ունեցող գույքի բռնագանձման ուղղությամբ իրականացվող աշխատանքներին, նշել է, որ ներկայում Հակակոռուպցիոն դատարանի վարույթում է գտնվում 150 հայցադիմում, արգելանք է դրված շուրջ 1500 անշարժ և 290 շարժական գույքի, իրավաբանական 400 անձանցում մասնակցության իրավունքի, 540 միլիարդ դրամի վրա, իսկ ընդհանուր հայցագինը շուրջ 600 միլիարդ դրամ է: Կնքված հաշտության համաձայնությունները ինն են, օրինական ուժի մեջ մտած դատական ակտը՝ մեկը: Օրինական ուժի մեջ մտած դատական ակտով՝ Հայաստանի Հանրապետության սեփականության իրավունքն է գրանցվել Երևան քաղաքի Վարդանանց փողոցում գտնվող 1 բնակարանի և Կոտայքի մարզի Առինջ համայնքում գտնվող 1 բնակելի տան նկատմամբ, բռնագանձման ենթակա՝ 50 հազար 720 եվրոյին համարժեք դրամն ու 878 հազար դրամն արդեն փոխանցված են Վերականգնված միջոցների միասնական հաշվին:
Պետական և համայնքային շահերի պաշտպանության ոլորտում 2024 թվականի ընթացքում կայացված դատական ակտերով փաստացի վերականգնվել է, նախնական գնահատմամբ, շուրջ 2 միլիարդ 785 միլիոն դրամ (շուրջ 7 մլն 69 հազար ԱՄՆ դոլար) շուկայականին մոտարկված կադաստրային արժեքով գույք (նշված գույքերի շուկայական արժեքները զգալիորեն գերազանցում են շուկայականին մոտարկված կադաստրային արժեքները):
2024 թվականին դատախազների կողմից ներկայացված հայցերով Հայաստանի Հանրապետության կամ համայնքի սեփականության իրավունքն է գրանցվել շուրջ 2 միլիարդ 785 միլիոն 511 հազար դրամ շուկայականին մոտարկված կադաստրային արժեքով 18 միավոր անշարժ գույքի նկատմամբ:
Զինվորական դատախազությունը պետական շահերի պաշտպանության լիազորության շրջանակում վերականգնել է 11 միլիոն 310 հազար ԱՄՆ դոլարին համարժեք 4 միլիարդ 463 միլիոն դրամ:
2025 թվականի առաջին կիսամյակի ընթացքում Հայաստանի Հանրապետության սեփականության իրավունքն է վերականգնվել 7 գույքի նկատմամբ: Շուկայականին մոտարկված կադաստրային արժեքը՝ 3 միլիարդ 365 միլիոն դրամ:
2025 թվականի առաջին կիսամյակի ընթացքում համայնքների սեփականության իրավունքն է վերականգնվել 5 գույքի նկատմամբ: Շուկայականին մոտարկված կադաստրային արժեքը՝ շուրջ 275 միլիոն դրամ:
Վերականգնված միջոցների միասնական հաշվին 2024 թվականի դեկտեմբերի 5-ից առ այսօր, մուտք է եղել 17 միլիարդ 433 միլիոն դրամ:
Հարցուպատասխանի ձևաչափով շարունակված քննարկման ընթացքում, պատասխանելով ուսանողներից մեկի՝ դատախազի թեկնածու դառնալու ցանկություն ունեցող անձանց ներկայացվող պահանջներին, Աննա Վարդապետյանը նշել է, որ Դատախազությունը 2025 թվականի հունիսի 16-ին հայտարարել է բաց մրցույթ՝ դատախազների թեկնածուների ցուցակը համալրելու նպատակով: Դիմումներ ներկայացնելու վերջնաժամկետը՝ 2025 թվականի հուլիսի 16-ն է:
Հասարակական կազմակերպության նախագահ Գայանե Աբրահամյանը շնորհակալություն է հայտնել Աննա Վարդապետյանին հանդիպման առաջարկն ընդունելու և ուսանողներին հետաքրքրող հարցերին մանրամասն արձագանքելու համար:

Today, Anna Vardapetyan, the Prosecutor General of the Republic of Armenia received students of the Human Rights School “ARTICLE 3” of the Educational Center “For Equal Rights”.
During the meeting, Anna Vardapetyan touched upon the outcomes recorded by the Prosecutor’s Office in the field of prevention of corruption-related crimes, confiscation of property of illegal origin, including in the field of protection of state and community interests, the work carried out to combat illicit drug trafficking, as well as the requirements submitted by persons wishing to become candidates of prosecutor.
Touching upon the work carried out in the direction of confiscation of property of illegal origin, the Prosecutor General noted that currently 150 lawsuits are under consideration by the Anti-Corruption Court, about 1,500 immovable and 290 movable properties, and participation in 400 legal entities have been seized, AMD 540 billion, and the total claim amount is about AMD 600 billion. There are nine settlement agreements, a judicial act that has entered into legal force. By means of a judicial act that has entered into legal force, the ownership right of the Republic of Armenia has been registered over 1 apartment located on Vardanants Street in Yerevan and 1 residential house located in Arinj community of Kotayk region, equivalent to 50 thousand 720 euros and AMD 878 thousand subject to confiscation have already been transferred to the Unified Account for Recovered Funds.
During 2024 actually about AMD 2 billion 785 million (about 7 million 69 thousand US dollars) of property with a cadastral value approximated to the market (the market values of the mentioned properties significantly exceed the cadastral values approximated to the market) were recovered in the field of protection of state and community interests, judicial acts made.
In 2024 according to the claims filed by the prosecutors, the ownership rights of the Republic of Armenia or the community were registered over 18 units of real estate with a cadastral value estimated at about AMD 2 billion 785 million 511 thousand drams.
The Military Prosecutor's Office, restored AMD 4 billion 463 million, equivalent to 11 million 310 thousand US dollars in the framework of the authority of the state interests protection.
During the first half of 2025, the ownership rights of the Republic of Armenia were restored over 7 properties. The cadastral value estimated at about AMD 3 billion 365 million.
During the first half of 2025, the ownership rights of communities were restored over 5 properties. The cadastral value estimated at about AMD 275 million.
Started from December 5, 2024 to present AMD 17 billion 433 million have been deposited to the Unified Account for Recovered Funds.
During the discussion that continued in the question-and-answer format, answering one of the students regarding the requirements for candidates of prosecutors, Anna Vardapetyan mentioned that the Prosecutor's Office announced an open competition on June 16, 2025 to supplement the list of prosecutor candidates. The deadline for submitting applications is July 16, 2025.
Gayane Abrahamyan, the President of non-governmental organization, thanked Anna Vardapetyan for accepting the meeting request and responding in detail to the questions of interest to the students.