Միքայել (Գևորգ) Արտաշեսի Աջապահյանի նկատմամբ 2025 թվականի հունիսի 26-ին կայացված՝ հանրային քրեական հետապնդում հարուցելու մասին որոշման հիմք է հանդիսացել 2025 թվականի հունիսի 21-ին, զանգվածային լրատվության միջոցների ներկայացուցիչներին տրված հարցազրույցների ընթացքում իշխանությունը զավթելուն ուղղված հրապարակային կոչեր հնչեցնելը, որտեղ նա վերահաստատել է 2024 թվականի փետրվարի 3-ին տրված հարցազրույցում հնչեցրած՝ հեղաշրջում կատարելու և իշխանությունը ՀՀ Սահմանադրությամբ չնախատեսված եղանակներով՝ բարձրաստիճան զինվորականների օգնությամբ ստանձնելու անհրաժեշտության մասին իր խոսքը, ուժային կառույցների կողմից ՀՀ–ում իշխանությունը փոխելը ներկայացրել որպես անհրաժեշտություն:
Վերոնշյալը վկայում է այն մասին, որ Միքայել (Գևորգ) Աջապահյանի կողմից հնչեցրած կոչերը հուզական կամ անզգուշությամբ թույլ տրված արտահայտություններ չեն, այլ գիտակցված գործողություն, որը տեղի է ունեցել շարունակաբար, հետևողականորեն, օգտագործելով զանգվածային լրատվության միջոցները, տեղեկատվական ու հաղորդակցական տեխնոլոգիաները։ Այդ հայտարարությունները նոր լույսի ներքո են երևում «Սրբազան պայքար» անվանումով շարժման կողմից իշխանության առերևույթ զավթման և ահաբեկչության կատարման նախապատրաստությունների բացահայտման համատեքստում, ինչի վերաբերյալ Հայաստանի Հանրապետության իրավապահ մարմինները տևական ժամանակ իրականացրել են օպերատիվ-հետախուզական միջոցառումներ։ Նշված խմբի ակտիվ անդամների նկատմամբ հանրային քրեական հետապնդում հարուցելուց հետո, այդ համատեքստում, Միքայել (Գևորգ) Արտաշեսի Աջապահյանը 2025 թվականի հունիսի 21-ին կրկին հնչեցրել է իշխանությունը զավթելուն, սահմանադրական կարգը բռնի տապալելուն՝ Սահմանադրությամբ չնախատեսված եղանակով ՀՀ գործադիր իշխանության լիազորություններին տիրանալուն ուղղված հրապարակային կոչեր։
Նշված երկու հայտարարությունները «youtube.com» համացանցային հարթակում հասանելի են դարձել հանրության լայն շրջանակներին, դիտվել են ավելի քան 40 հազար անգամ:
Մասնավորապես՝ «Գալա Թի-վի» հեռուստաընկերությանը տրված և 2024 թվականի փետրվարի 3-ին տարբեր լրատվական կայքերով ու սոցիալական ցանցերով հրապարակված հարցազրույցում Միքայել (Գևորգ) Աջապահյանը նշել է. «Հիմա էտ ա, ինձ վերապահված հարգանքը սրա է նման, հիմի ո՞վ է լսում ինձ, եթե ինձ լսող լիներ հեղափոխությունը պետք է վաղուց լիներ։ Իշխանություն փոխելու ընդամենը ես երեք ճանապարհ գիտեմ, դուք եթե չորրորդը գիտեք ասեք։ Էս ա՝ ընտրություն, իբր թե, կամ, կամ իբր թե ընտրություն, կամ ընտրություն, երկրորդը՝ հեղաշրջում, երրորդը՝ ժողովրդական ապստամբություն։ Ուրիշ կա՞, կա՞ ուրիշ, չկա։ Է երեքն էլ անհնարին է, երեքն էլ անհնարին է սուբյեկտիվորեն, օբյեկտիվորեն հնարավոր է», ապա ավելացրել՝ «Ուրեմն իմ էս վերջին վեց տարվա, միայն վեց տարվա, էն ժամանակ, վեց տարվա գործունեությունից պարզ չի՞, ես ինչ եմ ասում, քանի անգամ ասի բացեիբաց՝ ռազմական հեղաշրջում ա պետք, պատերազմի օրերին ասի և նախագահներին ասեցի՝ Քոչարյանին և Սերժին: Ասի լավ դուք պարոն նախագահ Քոչարյան, տասը տարի նախագահ եք եղել, դրանից առաջ մի տարի երկու տարի էլ վարչապետ, չէ՞, էտքան տարի էլ Ղարաբաղի նախագահ, Դուք Ձեր կողմնակից, գաղափարակից ոչ մի գեներալ չունե՞ք, ո՛չ բանակում, ո՛չ ոստիկանություն, ո՛չ ազգային անվտանգություն, որ գան Ձեր կողքը կանգնեն և հեղաշրջում իրականացնեն։ Եթե իրենցով ա։ Սե՛րժ, դու ավելի, տաս տարի նախագահ, վարչապետ, պաշտպանության նախարար, ներքին գործերի նախարար, ազգային անվտանգության նախարար, ազգային անվտանգության քարտուղար, էլ պաշտոն կա՞ որ չես տարել, հա շախմատի ֆեդերացիայի նախագահ։ Դու ոչ մի գեներալ քեզ նվիրված չունե՞ս, ոչ ոստիկանությունում, ոչ ազգային անվտանգությունում, ոչ բանակու՞մ, որ հելել ես փողոց «պատիվ ունեմ»-մատիվ ունեմ։ Ռեալ պոլիտիկը ինչի՞ մասին էր խոսում, էտի ռեալ պոլիտիկն է չէ, որ ընտրությունով չի, հնարավոր չի սա փոխել։ Ու՞ր եք գնացել ընտրության, ու՞ր եք մտել ընտրության։ Նշանակում ա ձեր նպատակը փոխելը չի։ Բա ձեզանից լավ ո՞վ պտի իմանա, որ էսի ընտրությամբ չի փոխվի...»։
Այնուհետև, «News.am» լրատվական կայքում 2025 թվականի հունիսի 21-ին հրապարակված հարցազրույցում Միքայել (Գևորգ) Աջապահյանն ի պատասխան լրագրողի հարցին՝ նշել է. «Շատ էլ լավ եմ արել, զավթելու ոչ, երբեք, զավթելու կոչ չեմ արել։ Ես կոչ եմ արել հեղաշրջման, դա զավթելու կոչ չի, ես հեղաշրջման, ես ուժային կառույցներին ասել եմ, որ փրկեք էս երկիրը, էս խելագարից փրկեք, է չեն փրկում, իրենք էլ նույնքան մեղավոր են էս ամեն ինչի մեջ։ Ես իշխանության զավթման կոչ չեմ արել, ես ասել եմ, ոչ էլ ասել եմ, որ հայ–հա, ես ասել եմ, որ անհրաժեշտ է դա անել։ Դա կոչ չի, դա անհրաժեշտ է անել։ Հիմա էլ է անհրաժեշտ, շատ ուշացած է, բայց էլի անհրաժեշտ է անել, էսքան բան, բայց եթե ուժայինները պարզապես տուն են պահում հա, և ոչ թե էս երկրի մասին ես մտածում, ոչ թե էս Հանրապետության մասին են մտածում, ոչ թե էս ժողովրդի մասին են մտածում, տուն են պահում, թող շարունակել տուն պահել...»։

Решение о возбуждении публичного уголовного преследования в отношении Аджапаяна Микаэла (Геворга) Арташесовича от 26 июня 2025 года было принято на основании его публичных призывов к захвату власти в интервью представителям средств массовой информации 21 июня 2025 года, где он подтвердил свои слова, сказанные в интервью 3 февраля 2024 года, о необходимости совершения государственного переворота и захвата власти путем не предусмотренным Конституцией РА, с помощью высокопоставленных военных, и представил смену власти в РА силовым путем как необходимость.
Вышезложенное свидетельствует о том, что призывы Аджапаяна Микаэла (Геворга) Арташесовича не являются эмоциональными или неосторожными высказываниями, а представляют собой осознанные действия, осуществлявшиеся непрерывно, последовательно, с использованием средств массовой информации и информационно-коммуникационных технологий. Эти заявления приобретают новый смысл в контексте раскрытия подготовки к предполагаемому захвату власти и совершению теракта движением под названием «Священная борьба», в отношении которого правоохранительные органы Республики Армения в течение длительного времени осуществляли оперативно-розыскные мероприятия. После возбуждения публичного уголовного преследования в отношении активных членов указанной группы, 21 июня 2025 года, в рамках данного контекста, Микаэл (Геворг) Арташесович Аджапаян вновь выступил с публичными призывами к захвату власти, насильственному свержению конституционного строя и присвоению полномочий исполнительной власти РА способом, не предусмотренным Конституцией.
Указанные два заявления стали доступными широкой общественности на интернет-платформе «youtube.com» и были просмотрены более 40 000 раз.
В частности, в интервью, данном телекомпании «Гала ТВ» и опубликованном на различных новостных сайтах и в социальных сетях 3 февраля 2024 года, Микаэл (Геворг) Аджапаян отметил: «Что есть, то есть, уважение, которое я получаю, такое. Кто меня сейчас слушает? Если бы кто-нибудь меня послушал, революция давно бы уже произошла. Я знаю только три способа смены власти, если вы знаете четвертый, скажите мне. Это выборы, якобы, или, или якобы выборы, или выборы, второй — переворот, третий — народное восстание. Есть ли другой, есть ли другой, нет ли? Все три невозможны, все три субъективно невозможны, объективно возможны», затем добавил: «Так разве не ясно из моих последних шести лет, всего шесть лет, в то время, шесть лет деятельности, что я говорю? Сколько раз я открыто говорил, что нужен военный переворот, я говорил это во время войны и я говорил президентам - Кочаряну и Сержу! Ну, Вы, господин президент Кочарян, были президентом десять лет, а до этого премьер-министром год или два, верно? Вы были президентом Карабаха все эти годы. Неужели у вас нет ни одного генерала, который бы Вас поддерживал, ни одного генерала, который разделял бы вашу идеологию, ни в армии, ни в полиции, ни в национальной безопасности, который бы пришел и встал рядом с вами и совершил переворот? Если это зависит от них. Серж, ты был президентом, премьер-министром, министром обороны, министром внутренних дел, министром национальной безопасности, секретарем национальной безопасности более десяти лет, есть ли еще какая-то должность, которую ты не занимал? О, да, президент шахматной федерации! Неужели у тебя нет ни одного преданного тебе генерала, ни в полиции, ни в национальной безопасности, ни в армии, что ты вышел на улицу с лозунгом «Честь имею?! О чем говорит реальная политика? Это же реальная политика, верно, когда не путем выборов решается, невозможно это изменить. Зачем пошли на выборы? Зачем вступили в выборы? Значит, ваша цель не изменить! Так кто лучше вас может знать, что через выборы это не изменить…?!»
Затем, в интервью, опубликованном на новостном сайте «News.am» 21 июня 2025 года, Микаэл (Геворг) Аджапаян, отвечая на вопрос журналиста, отметил: «Я всё правильно сделал. Нет, я никогда не призывал к захвату. Я призывал к перевороту - это не призыв к захвату. Я призывал к перевороту. Я говорил силовым структурам: спасите страну, спасите ее от этого безумца. Но они не спасают, и тем самым сами несут вину за происходящее. Я не призывал к захвату власти. Я сказал, что это необходимо. Это не призыв - это необходимость. И сейчас это тоже необходимо, хоть и запоздало, но все еще необходимо. А если силовые структуры просто охраняют дома, а не думают о стране, о республике, о народе - пусть дальше охраняют дома…»