Հայաստանի Հանրապետության գլխավոր դատախազ Աննա Վարդապետյանը և Երևանի պետական համալսարանի ռեկտոր Հովհաննես Հովհաննիսյանը կարմիր ժապավենի կտրման արարողությամբայսօր ազդարարեցին Գլխավոր դատախազության վարչական շենքում ԵՊՀ կառուցվածքային ստորաբաժանման՝ ԵՊՀ իրավաբանական լաբորատորիայի պաշտոնական բացման մասին:
Իրավաբանական լաբորատորիայի ձևավորման հիմքը Երևանի պետական համալսարանի հոգաբարձուների խորհրդի 2024 թվականի դեկտեմբերի 25-ի որոշումն է, ինչպես նաև «Երևանի պետական համալսարան» հիմնադրամի, ՀՀ գլխավոր դատախազության և «Հայ իրավաբանական միություն» կազմակերպության միջև 2024 թվականի օգոստոսի 28-ին ստորագրված՝ մտադրությունների վերաբերյալ հայտարարությունը:
Աննա Վարդապետյանը շնորհավորել է ներկաներին Գլխավոր դատախազությունում Իրավաբանական լաբորատորիա բացելու կապակցությամբ: Գլխավոր դատախազն ընդգծել է, որ Լաբորատորիան տեսական գիտելիքի և պրակտիկ աշխատանքի «հանդիպման վայր» է, ոչ ֆորմալ կրթության հարթակ, որտեղ նախատեսվում է կազմակերպել իրավական արդի հարցերի քննարկումներ, գործնական աշխատանքներ, սեմինարներ ու գիտաժողովներ, իրականացնել իրավական խնդիրների հետազոտություններ:
«Մենք ստեղծել ենք մի հարթակ, որտեղ հատկապես բարձր կուրսերի ուսանողները, ովքեր արդեն որոշակի գիտելիք ունեն, կկարողանան իրենց տեսական գիտելիքները կատարելագործել, շփվել դատախազների հետ, մասնակցել վարպետաց դասերի: Դատախազությունը ձգտում է իր դռները բացել լավագույնների համար: Մենք մեկ չափանիշ ունենք՝ ընտրել լավագույններին, ընտրել բարեվարքներին»,- նշել է հանրապետության գլխավոր դատախազը:
Երևանի պետական համալսարանի ռեկտոր Հովհաննես Հովհաննիսյանի խոսքով՝ միայն տեսական և պրակտիկ գիտելիքի համադրումը կարող է արդյունք տալ։ «Տարբեր մասնագիտությունների գծով փորձում ենք ունենալ նման հարթակներ, մեր ուսանողներին ուղարկել արտադրական պրակտիկայի՝ տարբեր կազմակերպություններ ու հաստատություններ, այդ թվում՝ Դատախազություն։ Մեր շատ ուսանողներ պրակտիկա են անցնում պետական մարմիններում, բայց սա բոլորովին այլ մոտեցում է, երբ ԵՊՀ կառուցվածքային ստորաբաժանումը հենց Գլխավոր դատախազությունում է, և ուսանողները հնարավորություն են ունենալու շփվելու դատախազների հետ»,- ընդգծել է ԵՊՀ ռեկտորը:
«Հայ իրավաբանական միություն» կազմակերպության ներկայացուցիչ Քրիս Պարնագիանն էլ շեշտել է, որ Միությունը հպարտ է համագործակցել և աջակցել նախագծի իրականացմանը։ Նրա խոսքով՝ Միությունում բազմաթիվ տաղանդավոր քրեական և այլ ոլորտների փաստաբաններ կան, որոնք կարող են համագործակցել Լաբորատորիայի հետ։
Հավելենք, որ Լաբորատորիայի շրջանակներում նախատեսվում է նաև կազմակերպել փորձի փոխանակում՝ սփյուռքում գործունեություն ծավալող հայազգի իրավաբանների հետ:

Today Anna Vardapetyan, Prosecutor General of the Republic of Armenia and Hovhannes Hovhannisyan, Rector of the Yerevan State University, announced with the ribbon cutting ceremony the official launch of YSU Legal Laboratory—YSU structural unit in the administrative building of the Prosecutor General’s Office.
Decision of the Board of Trustees of the Yerevan State University rendered on December 25, 2024, as well as the Trilateral Memorandum of Cooperation signed between Prosecutor General’s Office of the Republic of Armenia, Yerevan State University Foundation and Armenian Bar Association on August 28, 2024 constituted the basis for establishment of the Legal Laboratory.
Anna Vardapetyan congratulated the participants for the establishment of the Legal Laboratory in the Prosecutor General’s Office. The Prosecutor General highlighted that the Laboratory shall be a “point of connection” for theoretical and practical knowledge, it shall be a non-formal education platform, where discussion of current legal issues, practical work, seminars and conferences as well as examination of legal issues shall be organized.
“We have created a platform, where advanced undergraduate students in particular, who have some knowledge, will have a chance to improve their theoretical knowledge, to communicate with the prosecutors and participate in the master classes. The Prosecutor’s Office aims to keep its doors open for the best professionals. We have one criterion—choosing the best and choosing the integrious ones”, mentioned the Prosecutor General of the Republic.
According to Hovhannes Hovhannisyan, YSU Rector, only the combination of practical and theoretical knowledge can yield a result. “We try to have similar platforms for different professions, organize industrial internships for our students in deferent organizations and institutions, including in the Prosecutor’s Office. Our students do their industrial internship at different state bodies, however having YSU structural subdivision in the Prosecutor General’s Office is a completely different approach, as our students will have a chance to communicate with the prosecutors”, highlighted YSU Rector.
Chris Parnagian, representative of the “Armenian Bar Association”, highlighted that the Association is proud to collaborate and support the implementation of the Program. According to him there are a lot of talented lawyers in the Association practicing in criminal and other fields, who can cooperate with the Laboratory.
We would like to add that in the scope of the Laboratory, organization of experience exchange with the Armenian lawyers working in the diaspora is envisaged.