Հայաստանի Հանրապետության գլխավոր դատախազ Աննա Վարդապետյանը և Երևանի պետական համալսարանի ռեկտոր Հովհաննես Հովհաննիսյանը կարմիր ժապավենի կտրման արարողությամբայսօր ազդարարեցին Գլխավոր դատախազության վարչական շենքում ԵՊՀ կառուցվածքային ստորաբաժանման՝ ԵՊՀ իրավաբանական լաբորատորիայի պաշտոնական բացման մասին:
Իրավաբանական լաբորատորիայի ձևավորման հիմքը Երևանի պետական համալսարանի հոգաբարձուների խորհրդի 2024 թվականի դեկտեմբերի 25-ի որոշումն է, ինչպես նաև «Երևանի պետական համալսարան» հիմնադրամի, ՀՀ գլխավոր դատախազության և «Հայ իրավաբանական միություն» կազմակերպության միջև 2024 թվականի օգոստոսի 28-ին ստորագրված՝ մտադրությունների վերաբերյալ հայտարարությունը:
Աննա Վարդապետյանը շնորհավորել է ներկաներին Գլխավոր դատախազությունում Իրավաբանական լաբորատորիա բացելու կապակցությամբ: Գլխավոր դատախազն ընդգծել է, որ Լաբորատորիան տեսական գիտելիքի և պրակտիկ աշխատանքի «հանդիպման վայր» է, ոչ ֆորմալ կրթության հարթակ, որտեղ նախատեսվում է կազմակերպել իրավական արդի հարցերի քննարկումներ, գործնական աշխատանքներ, սեմինարներ ու գիտաժողովներ, իրականացնել իրավական խնդիրների հետազոտություններ:
«Մենք ստեղծել ենք մի հարթակ, որտեղ հատկապես բարձր կուրսերի ուսանողները, ովքեր արդեն որոշակի գիտելիք ունեն, կկարողանան իրենց տեսական գիտելիքները կատարելագործել, շփվել դատախազների հետ, մասնակցել վարպետաց դասերի: Դատախազությունը ձգտում է իր դռները բացել լավագույնների համար: Մենք մեկ չափանիշ ունենք՝ ընտրել լավագույններին, ընտրել բարեվարքներին»,- նշել է հանրապետության գլխավոր դատախազը:
Երևանի պետական համալսարանի ռեկտոր Հովհաննես Հովհաննիսյանի խոսքով՝ միայն տեսական և պրակտիկ գիտելիքի համադրումը կարող է արդյունք տալ։ «Տարբեր մասնագիտությունների գծով փորձում ենք ունենալ նման հարթակներ, մեր ուսանողներին ուղարկել արտադրական պրակտիկայի՝ տարբեր կազմակերպություններ ու հաստատություններ, այդ թվում՝ Դատախազություն։ Մեր շատ ուսանողներ պրակտիկա են անցնում պետական մարմիններում, բայց սա բոլորովին այլ մոտեցում է, երբ ԵՊՀ կառուցվածքային ստորաբաժանումը հենց Գլխավոր դատախազությունում է, և ուսանողները հնարավորություն են ունենալու շփվելու դատախազների հետ»,- ընդգծել է ԵՊՀ ռեկտորը:
«Հայ իրավաբանական միություն» կազմակերպության ներկայացուցիչ Քրիս Պարնագիանն էլ շեշտել է, որ Միությունը հպարտ է համագործակցել և աջակցել նախագծի իրականացմանը։ Նրա խոսքով՝ Միությունում բազմաթիվ տաղանդավոր քրեական և այլ ոլորտների փաստաբաններ կան, որոնք կարող են համագործակցել Լաբորատորիայի հետ։
Հավելենք, որ Լաբորատորիայի շրջանակներում նախատեսվում է նաև կազմակերպել փորձի փոխանակում՝ սփյուռքում գործունեություն ծավալող հայազգի իրավաբանների հետ:

Генеральный прокурор Республики Армения Анна Вардапетян и ректор Ереванского государственного университета Оганнес Оганнисян сегодня на церемонии перерезания красной ленточки в административном здании Генеральной прокуратуры объявили об официальном открытии Юридической лаборатории ЕГУ, являющейся структурным подразделением ЕГУ.
Основой создания Юридической лаборатории является решение Совета попечителей Ереванского государственного университета от 25 декабря 2024 года, а также протокол о намерениях, подписанный 28 августа 2024 года между Фондом «Ереванский государственный университет», Генеральной прокуратурой РА и организацией «Армянская ассоциация юристов».
Анна Вардапетян поздравила присутствующих с открытием Юридической лаборатории в Генеральной прокуратуре. Генеральный прокурор подчеркнула, что Лаборатория является «местом встречи» теоретических знаний и практической работы, площадкой неформального образования, где планируется организовывать обсуждения актуальных правовых вопросов, практические работы, семинары и конференции, проводить исследования по правовым вопросам.
«Мы создали площадку, где студенты старших курсов, которые уже имеют определенные знания, смогут совершенствовать свои теоретические знания, общаться с прокурорами, участвовать в мастер-классах. Прокуратура стремится открывать свои двери для лучших. У нас есть один критерий: выбирать лучших, выбирать тех, кто хорошо себя ведет», - отметил генеральный прокурор Республики.
По словам ректора Ереванского государственного университета Оганнеса Оганнисяна, только сочетание теоретических и практических знаний может дать результат. «Мы пытаемся создать такие площадки по разным профессиям, направлять наших студентов на производственную практику в различные организации и учреждения, в том числе и в Прокуратуру. Многие наши студенты проходят стажировку в государственных органах, но это совсем другой подход, когда структурное подразделение ЕГУ находится в Генеральной прокуратуре, и у студентов будет возможность общаться с прокурорами», - подчеркнул ректор ЕГУ.
Представитель организации «Армянская ассоциация юристов» Крис Парнагян подчеркнул, что общество гордится сотрудничеством и поддержкой реализации проекта. По его словам, в Ассоциации много талантливых юристов, как в уголовной, так и в других областях, которые могут сотрудничать с Лабораторией.
Стоит добавить, что в рамках Лаборатории планируется организовать также обмен опытом с армянскими юристами, осуществляющими свою деятельность в Диаспоре.