Հօգուտ Հայաստանի Հանրապետության կփոխանցվի շուրջ 227 հազար ԱՄՆ դոլարին համարժեք 87 միլիոն 622 հազար դրամ. Գլխավոր դատախազությունը կնքել է հերթական հաշտության համաձայնությունը
26/06/2025
Գլխավոր դատախազությունը, ապօրինի ծագում ունեցող գույքի բռնագանձման գործառույթի շրջանակում, 2025 թվականի հունիսի 23-ին կնքել է հաշտության համաձայնություն, որով «Սթոնս» ՍՊ ընկերության ղեկավար Սուրեն Ավագյանն ու նրան փոխկապակցված անձինք պարտավորվել են հաշտության համաձայնությունը հաստատող վճռի օրինական ուժի մեջ մտնելուց հետո՝ մեկ շաբաթվա ընթացքում, Հայաստանի Հանրապետությանը փոխանցել 50 միլիոն դրամ, իսկ 37 միլիոն 622 հազար դրամը՝ հաջորդող 12 ամիսների ընթացքում:
2025 թվականի հունիսի 26-ին Հակակոռուպցիոն դատարանի վճռով հաստատվել է վերոնշյալ հաշտության համաձայնությունը:
Հիշեցնենք, որ 2020 թվականի հոկտեմբերի 9-ին Գլխավոր դատախազության ապօրինի ծագում ունեցող գույքի բռնագանձման գործերով վարչությունում սկսվել էր ոսումնասիրություն՝ Սուրեն Պատվականի Ավագյանին պատկանող գույքի առնչությամբ:
2023 թվականի մարտի 22-ին Գլխավոր դատախազության ապօրինի ծագում ունեցող գույքի բռնագանձման գործերով վարչության կողմից ներկայացվել է հայցադիմում՝ Սուրեն Ավագյանին պատկանող ապօրինի ծագում ունեցող գույքի բռնագանձման պահանջով:
2025 թվականի հունիսի 23-ին ներկայացվել է հայցի հիմքն ու առարկան փոփոխելու վերաբերյալ միջնորդություն, համաձայն որի՝ հօգուտ Հայաստանի Հանրապետության բռնագանձման է ենթակա՝
1. 75 միլիոն դրամ, որը չի հիմնավորվում անձի օրինական եկամուտներով, ունի ապօրինի ծագում, փոխանցվել է բարեխիղճ ձեռքբերողի կամ հնարավոր չէ նույնականացնել և բռնագանձել.
2. 347 հազար դրամ՝ որպես տրամադրված փոխառության չվերադարձրած մասի պահանջի իրավունք.
3. 19 միլիոն 985 հազար դրամ` որպես ստացված ապօրինի եկամուտների մնացորդ:
Նույն օրը պատասխանողները ներկայացրել են դիմում` վարույթը հաշտության համաձայնությամբ ավարտելու ցանկության վերաբերյալ՝ պարտավորվելով Հայաստանի Հանրապետությանը փոխանցել 87 միլիոն 622 հազար դրամ:

Генеральная прокуратура в рамках функции по взысканию имущества незаконного происхождения 23 июня 2025 года заключила мировое соглашение, согласно которому руководитель ООО «Стонс» Сурен Авагян и аффилированные с ним лица обязались перечислить в пользу Республики Армения 50 миллионов драм в течение одной недели после вступления в законную силу решения суда, а также 37 миллионов 622 тысячи драм в течение последующих 12 месяцев.
26 июня 2025 года Антикоррупционный суд утвердил указанное мировое соглашение.
Напомним, что 9 октября 2020 года в Управлении по взысканию имущества незаконного происхождения Генеральной прокуратуры было начато расследование в отношении имущества, принадлежащего Сурену Патвакановичу Авагяну.
22 марта 2023 года Управлением по взысканию имущества незаконного происхождения Генеральной прокуратуры было подано исковое заявление с требованием конфисковать имущества незаконного происхождения, принадлежащего Сурену Авагяну.
23 июня 2025 года было подано ходатайство об изменении основания и предмета иска, согласно которому в пользу Республики Армения подлежит конфискации:
В тот же день ответчики подали заявление о желании завершить производство на основании мирового соглашения, обязуясь перечислить в пользу Республики Армения 87 миллионов 622 тысячи драм.