Հօգուտ Հայաստանի Հանրապետության կփոխանցվի շուրջ 227 հազար ԱՄՆ դոլարին համարժեք 87 միլիոն 622 հազար դրամ. Գլխավոր դատախազությունը կնքել է հերթական հաշտության համաձայնությունը
26/06/2025
Գլխավոր դատախազությունը, ապօրինի ծագում ունեցող գույքի բռնագանձման գործառույթի շրջանակում, 2025 թվականի հունիսի 23-ին կնքել է հաշտության համաձայնություն, որով «Սթոնս» ՍՊ ընկերության ղեկավար Սուրեն Ավագյանն ու նրան փոխկապակցված անձինք պարտավորվել են հաշտության համաձայնությունը հաստատող վճռի օրինական ուժի մեջ մտնելուց հետո՝ մեկ շաբաթվա ընթացքում, Հայաստանի Հանրապետությանը փոխանցել 50 միլիոն դրամ, իսկ 37 միլիոն 622 հազար դրամը՝ հաջորդող 12 ամիսների ընթացքում:
2025 թվականի հունիսի 26-ին Հակակոռուպցիոն դատարանի վճռով հաստատվել է վերոնշյալ հաշտության համաձայնությունը:
Հիշեցնենք, որ 2020 թվականի հոկտեմբերի 9-ին Գլխավոր դատախազության ապօրինի ծագում ունեցող գույքի բռնագանձման գործերով վարչությունում սկսվել էր ոսումնասիրություն՝ Սուրեն Պատվականի Ավագյանին պատկանող գույքի առնչությամբ:
2023 թվականի մարտի 22-ին Գլխավոր դատախազության ապօրինի ծագում ունեցող գույքի բռնագանձման գործերով վարչության կողմից ներկայացվել է հայցադիմում՝ Սուրեն Ավագյանին պատկանող ապօրինի ծագում ունեցող գույքի բռնագանձման պահանջով:
2025 թվականի հունիսի 23-ին ներկայացվել է հայցի հիմքն ու առարկան փոփոխելու վերաբերյալ միջնորդություն, համաձայն որի՝ հօգուտ Հայաստանի Հանրապետության բռնագանձման է ենթակա՝
1. 75 միլիոն դրամ, որը չի հիմնավորվում անձի օրինական եկամուտներով, ունի ապօրինի ծագում, փոխանցվել է բարեխիղճ ձեռքբերողի կամ հնարավոր չէ նույնականացնել և բռնագանձել.
2. 347 հազար դրամ՝ որպես տրամադրված փոխառության չվերադարձրած մասի պահանջի իրավունք.
3. 19 միլիոն 985 հազար դրամ` որպես ստացված ապօրինի եկամուտների մնացորդ:
Նույն օրը պատասխանողները ներկայացրել են դիմում` վարույթը հաշտության համաձայնությամբ ավարտելու ցանկության վերաբերյալ՝ պարտավորվելով Հայաստանի Հանրապետությանը փոխանցել 87 միլիոն 622 հազար դրամ:

In the frame of the function of confiscating property of illegal origin, on 23 June, 2025 the Prosecutor General’s Office concluded a settlement agreement, according to which the Head of “Stones” LLC, Suren Avagyan and his affiliates were obliged to transfer AMD 50 million to the Republic of Armenia during a week and AMD 37 million 622 thousand during the next 12 months.
On June 26, 2025, the above-mentioned settlement agreement was approved by the judgment of the Anti-Corruption Court.
It should be recalled that on October 9, 2020, a claim was provided by the Department for Confiscation of Property of Illegal Origin of the Prosecutor General's Office demanding the property of illegal origin belonging to Suren Avagyan /father’s name: Patvakan/.
On March 22, 2023, the Department for the Confiscation of Illegally Originated Property of the Prosecutor General's Office filed a lawsuit with a request to confiscate the illegally originated property belonging to Suren Avagyan.
On June 23, 2025, a lawsuit was filed to amend the basis and subject of the lawsuit, according to which the following are subject to confiscation in favor of the Republic of Armenia:
On the same day, the defendants filed an application wishing to conclude the proceedings according to the settlement agreement, committing to transfer AMD 87 million 622 thousand to the Republic of Armenia.