Հափշտակության նոր դրսևորում. Դատախազությունը քաղաքացիներին հորդորում է զերծ մնալ «բջջային օպերատորների անունից» ստացվող զանգերի հիման վրա գործողություններ կատարելուց
21/05/2025
Վերջին ամիսներին տարածում է ստացել համակարգային հափշտակության նոր դրսևորում. հեռախոսային հավելվածներով («WhatsApp», «Facebook», «Telegram» և այլն) կամ տարբեր հեռախոսահամարներից զանգահարում են քաղաքացիներին, ներկայանում որպես Հայաստանի Հանրապետությունում գործող կապի օպերատորների աշխատակից և 5G ինտերնետ կարգավորումները թարմացնելու նպատակով՝ հրահանգում են մուտք գործել տարբեր ծրագրեր: Մուտք գործելուց հետո, հանցավորները հասանելիություն են ստանում քաղաքացու բջջային հեռախոսում առկա տվյալներին (էլեկտրոնային դրամապանակներ, բանկային տվյալներ և այլն) և հափշտակում դրանցում առկա գումարները կամ ձևակերպում վարկեր:
Հանցագործության զոհ չդառնալու նպատակով՝ Հայաստանի Հանրապետության դատախազությունը հորդորում է քաղաքացիներին, նման զանգեր ստանալիս, զերծ մնալ որևէ գործողություն կատարելուց և կապ հաստատել բջջային հեռախոսահամարը սպասարկող օպերատորի հետ:

A new form of fraud: the Prosecutor’s Office urges citizens to refrain from taking action based on calls received “on behalf of mobile operators”
21/05/2025
In recent months a new form of systematic fraud has become widespread: citizens are called via phone applications (“WhatsApp”, “Facebook”, “Telegram”, etc.) or from different phone numbers, presented as employees of communication operators operating in the Republic of Armenia and instructed to log in to various programs in order to update 5G Internet settings. After logging in, criminals gain access to the data on the citizen’s mobile phone (electronic wallets, bank details, etc.) and steal the money available in their phones or apply for loans.
In order not to become a victim of crime, the Prosecutor’s Office of the Republic of Armenia urges citizens to refrain from taking any action when receiving such calls and to contact the operator which provide service for the mobile phone number.