Դատախազն իրավասու դատարան է հանձնել երեխաներին խոշտանգած մոր վերաբերյալ քրեական վարույթը
Դատախազը 2025 թվականի մայիսի 2-ին Երևան քաղաքի առաջին ատյանի ընդհանուր իրավասության քրեական դատարան է հանձնել երեխաներին խոշտանգած մոր վերաբերյալ հաստատված մեղադրական եզրակացությամբ քրեական վարույթը:
Հիշեցնենք, որ 2023 թվականի հունվարի 12-ին Քննչական կոմիտեում նախաձեռնվել էր քրեական վարույթ, որի շրջանակում դատախազը 2025 թվականի մարտի 18-ին հանրային քրեական հետապնդում էր հարուցել Ն.Ա.-ի նկատմամբ՝ Քրեական օրենսգրքի 196-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 3-րդ, 6-րդ և 8-րդ կետերով (հանցավորից նյութական կամ այլ կախվածության մեջ գտնվող անչափահասների նկատմամբ ֆիզիկական ուժեղ ցավ կամ հոգեկան ուժեղ տառապանք պատճառելը) (երկու դրվագ):
Քրեական վարույթով պարզվել էր, որ երկու անչափահասների մայրը, 2021 թվականի նոյեմբերից մինչև 2023 թվականի հունվարի 7-ն ընկած ժամանակահատվածում, անչափահասներին պարբերաբար ենթարկել է ֆիզիկական և հոգեկան բռնության: Մասնավորապես՝ երեխաներին պարբերաբար ենթարկել է ֆիզիկական բռնության, ինչպես նաև Երևան քաղաքի շինություններից մեկում մեկ կամ մի քանի օրով թողել է միայնակ՝ առանց ծնողական հսկողության և խնամքի, առանց սննդի:
2025 թվականի մայիսի 2-ին քրեական վարույթը, հաստատված մեղադրական եզրակացությամբ, հանձնվել է իրավասու դատարան:

2 мая 2025 года прокурор передал в уголовный суд первой инстанции города Еревана уголовное дело с утверждённым обвинительным заключением в отношении матери, обвиняемой в истязании детей.
Напомним, что 12 января 2023 года в Следственном комитете было возбуждено уголовное дело, в рамках которого 18 марта 2025 года прокурор возбудил публичное уголовное преследование в отношении Н.А. по части 2 статьи 196 УК (причинение физической боли или сильных психических страданий несовершеннолетним, находящимся в материальной или иной зависимости от преступника) (два эпизода).
В ходе расследования было установлено, что мать двух несовершеннолетних с ноября 2021 года по 7 января 2023 года систематически подвергала детей физическому и психологическому насилию: регулярно применяла физическую силу и оставляла детей одних в одном из зданий города Еревана на один или несколько дней без родительского контроля, ухода и питания.
2 мая 2025 года уголовное дело с утверждённым обвинительным заключением было передано в компетентный суд.